454/1238/24
"03" грудня 2024 р. м. Сокаль
Суддя Сокальського районного суду Львівської області Адамович М. Я. , розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого по АДРЕСА_1 , непрацюючого,
за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
31.03.2024р. близько 23.50год. по вул.Південна,22 в с.Хлівчани Шептицького району Львівської області ОСОБА_1 керував автомобілем марки «Volkswagen LT35» р.н.з. НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови) та від проходження огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу та в медзакладі відмовився під запис бодікамери.
Захисник - адвокат Спічак М.Л. подав клопотання про закриття провадження у справі та покликався на те, що ОСОБА_1 не керував автомобілем, а за кермом була його сестра ОСОБА_2 , що підтверджується відоезаписом нагрудонї камери поліцейського, на якому зафіксовано, що він виходив з пасажирського місця.
Також, йому не було належним чином роз'яснено порядку проходження огляду на визначення стану сп'яніння в закладі охорони здоров'я, не оголошено ознак алкогольного сп'яніння та не з'ясовано хто був водієм транспортного засобу.
Дослідивши матеріали справи, доходжу до наступного висновку.
Відповідно до ст.245 КУпАП, основним завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно із ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ст.280 КУпАП, суд, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, крім іншого, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Для того, щоб особа була притягнута до адміністративної відповідальності, необхідно довести наявність в її діях (бездіяльності) складу та події адміністративного правопорушення.
Частина перша статті 130 КУпАП передбачає відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
На підтвердження вини особи, яка притягується до адміністративної відповідальності надано протокол про адміністративне правопорушення, акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, направлення на огляд, рапорт, відеозапис та постанову про накладення адміністративного стягнення за ч.2 ст.122 КУпАП.
З акта та результатів огляду встановлено, що за наслідками огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою приладу «Alkotester 6810» встановлено, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, відмовився від проходження огляду на визначення стану алкогольногос п'яніння на місці зупинрки транспортного засобу.
З направлення встановлено, що ОСОБА_1 було запропоновано пройти огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння в закладі охорони здоров'я.
Згідно «Інструкції про порядок виявлення у водії транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», огляд на стан сп'яніння проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом.
У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до ст.266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до пунктів 2 та 3 «Інструкції про порядок виявлення у водії транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. Ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Поряд з цим, з фрагментів відеозапису не встановлено, що ОСОБА_1 перебував за кермом транспортного засобу марки «Volkswagen LT35» р.н.з. НОМЕР_1 під час його руху та останній вийшов з автомобіля з правих пасажирських дверей.
Окрім того, з пояснень ОСОБА_2 , встановлено, що саме вона 31.03.2024р. близько 23.50год. в с.Хлівчани Шептицького району Львівської області керувала автомобілем марки «Volkswagen LT35» р.н.з. НОМЕР_1 та зупинившись, вийшла щоб взяти посвідчення водія, яке забула.
Також, поліцейським не роз'яснено належним чином порядку проходження медичного огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння у разі відмови від проходження такого огляду на місці зупинки транспортного засобу.
Тому, суд вважає формальним направлення останнього для проходження огляду, оскільки зміст наявного в справі направлення на огляд до закладу охорони здоров'я не роз'яснено особі, яка притягається до адміністративної відповідальності та в даному направленні відсутній підпис останнього про ознайомлення з вказаним документом, а на відеозаписі його зміст не зафіксовано, що суперечить вказаним в направленні відомостям «Під відеозапис».
Закон пов'язує відповідальність за відмову від проходження водія від огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння встановлену нормами ст.130 КУпАП лише за керування такою особою транспортним засобом, за наявності ознак такого сп'яніння.
В той же час, в справі відсутні докази того, що саме ОСОБА_1 керував транспортним засобом та йому не роз'яснено належним чином порядку проходження огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння в закладі охорони здоров'я у разі відмови від проходження такого огляду на місці зупинки транспортного засобу. Відмова від проходження огляду на стан сп'яніння за відсутності доказів того, що ОСОБА_1 керував автомобілем, не утворює складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Таким чином, останній не може бути притягнутий до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП, оскільки в матеріалах справи відсутні докази того, що він є суб'єктом вчинення цього правопорушення.
Європейський Суд з прав людини у рішенні «Шмауцер (Schmautzer) проти Австрії» від 23.10.1995 року зазначив, що дорожньо-транспортні правопорушення, за які може бути накладено стягнення у виді штрафу чи обмеження у користуванні водійськими правами, підпадають під визначення «кримінального обвинувачення».
В свою чергу, слід наголосити, що процедура розгляду справ про адміністративні правопорушення не передбачає участі при судовому розгляді сторони обвинувачення, що може призвести до змішування ролі обвинувача і судді і тим самим дати підстави для законних сумнівів неупередженості суду, порушити принцип змагальності (див. наприклад пункти 75-79 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Карелін проти Росії, пункт 54 справи «Озеров проти Росії, пункти 44-45 справи «Кривошапкін проти Росії).
У зв'язку із чим суд не може самостійно перебирати на себе «функції обвинувачення і відшукувати докази вини особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, винуватість особи має доводитися саме в суді, що вимагає «обережності дій суду при вирішені питання про тягар доказування в такій категорії справ.
З огляду на зазначене, суд позбавлений змоги самостійно витребовувати докази та документи на підтвердження вини особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Наведені факти у відповідності до статті 62 Конституції України повинні тлумачитись судом на користь особи, яка притягується до адміністративної відповідальності і вони не дають змоги суду однозначно оцінити дії останнього, як такі, що містять склад адміністративних правопорушень передбачених статтею 124 КУпАП та частиною першою статті 130 КУпАП.
Відповідно до положень статті 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням не інакше як на підставах та у порядку, встановлених законом.
Таким чином, з протоколу про адміністративне правопорушення та наданих доказів в підтвердження вини, особи, яка притягується до адміністративної відповідальності не слідує, що в діях особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 130 КУпАП.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст.247, 283-284 КУпАП,
Закрити провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, протягом десяти днів з дня її винесення до Львівського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги до Сокальського районного суду.
Постанова може бути оскаржена прокурором в той самий строк, у випадках, передбачених ч.5 ст.7 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Суддя: М. Я. Адамович