Постанова від 17.12.2024 по справі 336/10838/24

ЄУН: 336/10838/24

Провадження №: 3/336/6732/2024

П О С Т А Н О ВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2024 року м. Запоріжжя

Суддя Шевченківського районного суду м. Запоріжжя Боєв Євген Сергійович, розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 130, ч. 5 ст. 126 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

24 жовтня 2024 року о 14:26 год. у м. Запоріжжі, вул. Бочарова, 3, водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом HYUNDAI SONATA, номерний знак НОМЕР_2 , з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: звужені зіниці очей, що не реагують на світло, порушенням мови, поведінка, що не відповідає обстановці. Від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законодавством порядку відмовився. Тим самим порушив п. 2.5 ПДР України. Від керування транспортним засобом відсторонений шляхом передачі керування тверезому водію ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2

24 жовтня 2024 року о 14:26 год. у м. Запоріжжі, вул. Бочарова, 3, водій ОСОБА_1 , керував транспортним засобом HYUNDAI SONATA, номерний знак НОМЕР_2 , на маючи права керування таким транспортним засобом, чим вчинив порушення п. 2.1 а ПДР України. Правопорушення вчинено повторного протягом року - постановою ЕНА № 3279375 від 16.10.2024 ОСОБА_1 вже притягався за ч. 2 ст. 126 КУпАП.

Постановою судді від 02.12.2024 справи об'єднані в одне провадження та присвоєно єдиний унікальний номер 336/10838/24.

В судових засіданнях 02.12.2024, 07.12.2024 ОСОБА_1 свою вину у вчиненні вказаних правопорушень не визнав. Зазначив про відсутність доказів того, що він керував транспортним засобом, тому не погоджувався пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння. Також указав на те, що протоколи про адміністративні правопорушення складені без його участі.

Заслухавши пояснення особи, дослідивши матеріали справи, суд дійшов таких висновків.

Відповідно до ч. 1 ст. 130 КУпАП керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно з п. 2.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Пунктом 2 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 №1452/735, встановлено, що огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.

Згідно з п. 12 розділу ІІ Інструкції, у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.

Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, що полягає у відмові від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння відповідно до встановленого порядку, підтверджується такими доказами:

- протоколом про адміністративне правопорушення серії АПР1 № 157895 від 24.10.2024;

- відомостями про відмову водія про проходження огляду на стан сп'яніння, що викладені в направленні водія на огляд до закладу охорони здоров'я;

- рапортом капрала поліції М. Михайличенко;

- відеозаписом та іншими матеріалами справи.

Зокрема, відеозаписом зафіксовано факт руху транспортного засобу HYUNDAI SONATA на зустріч екіпажу поліції, розворот поліцейського автомобіля та під'їзд до автомобіля HYUNDAI SONATA, де на місці водія перебував Казначей Д.В., інших осіб в транспортному засобі не було. Також зафіксовано повідомлення поліцейським про виявлені у водія ознаки наркотичного сп'яніння із пропозицію пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння в закладі охорони здоров'я та категорична відмова водія від проходження огляду, який посилався, що транспортний засіб не перебував у русі, а також те, що він був пасажиром авто, однак пересів на місце водія для зручності виходу з транспортного засобу. О 14:36 год. Казначей Д.В. залишає місце події.

О 14:40 год. до транспортного засобу повертається Казначей Д.В. з іншою особою, як потім буде встановлено, ОСОБА_2 . Останній сідає на місце водія, Казначей Д.В - на місце пасажира. Після чого транспортний засіб залишає місце події.

За наведеного складення протоколу про адміністративне правопорушення без участі Казначей Д.В. обумовлено його поведінкою. Інші доводи, приведені особою на свій захист, також спростовуються відеозаписом.

Відповідно до п. 2.1 а Правил дорожнього руху водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії.

Згідно з ч. 9 ст. 15 Закону України «Про дорожній рух» від 30 червня 1993 року № 3353-XII, право на керування транспортними засобами відповідної категорії підтверджується посвідченням водія транспортного засобу з установленим терміном дії.

Частиною 2 ст. 126 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом,

Частина 5 ст. 126 КУпАП встановлює відповідальність особи за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті.

Санкцією ч. 5 ст. 126 КУпАП передбачено накладення штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортним засобом на строк від п'яти до семи років та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.

Протокол в даному випадку складений за повторне протягом року керування транспортним засобом особою, яка не мала права керування транспортними засобами.

Винність ОСОБА_3 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП, крім наведених вище доказів, підтверджується також змістом протоколу про адміністративне правопорушення ЕПР1 № 157916, карткою обліку адміністративного правопорушення, постановою ЕНА № 3279375 від 16.10.2024 за ч. 2 ст. 126 КУпАП.

Отже вина особи у вчиненні вказаних адміністративних правопорушень знайшла своє підтвердження під час судового розгляду.

Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Згідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

Таким чином, врахувавши особу правопорушника, які містяться у матеріалах справи, суд вважає за доцільне накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу, встановленому санкцією ч. 5 ст. 126 КУпАП.

При цьому суддя не накладає додаткові стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами та оплатного вилучення транспортного засобу, адже ОСОБА_1 права керування транспортними засобами взагалі не мав, а транспортний засіб належить іншій особі. Зазначене рішення відповідає рекомендаціям, викладеним в абз. 3, 4 п. 28 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» від 02.12.2005 № 14.

Сплаті відповідно до ст. 40-1 КУпАП підлягає також судовий збір у розмірі, встановленому п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» № 3674-VI від 08.07.2011.

Казначей Д.В. у судовому засіданні зазначав, що має інвалідність, однак доказів, що б підтверджували інвалідність І або ІІ групи, не надав, а тому з особи стягуються судовий збір.

Керуючись ст.ст. 283-285, 294 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , винним у скоєнні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 130, ч. 5 ст. 126 КУпАП, та накласти на нього стягнення у вигляді штрафу в розмірі 2400 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40 800 (сорок тисяч вісімсот) гривень в дохід держави (Отримувач коштів: ГУК у Зап.обл./Зап.обл./21081300; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37941997; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Код банку отримувача (МФО): 899998; Рахунок отримувача: UA708999980313000149000008001, Код класифікації доходів бюджету: 21081300, призначення - адміністративні штрафи з метою забезпечення безпеки дорожнього руху), без позбавлення права керування транспортними засобами, без оплатного вилучення транспортного засобу.

Стягнути з ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , судовий збір в розмірі 605,60 гривень (Отримувач коштів: ГУКу м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37941997, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA818999980313141206000008515, код класифікації доходів бюджету: 22030101, призначення платежу: Сплата судового збору за рішенням суду про стягнення судового збору на користь держави).

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником протягом десяти днів з дня її винесення до Запорізького апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Запоріжжя.

Роз'яснити правопорушнику, що згідно зі ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання правопорушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. В порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу, згідно ч. 2 ст. 308 КУпАП з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Суддя Є.С. Боєв

Строк пред'явлення виконавчого документа “___»_____________ 20___рік

Постанова набрала законної сили “___»_____________ 20___рік

Дата видачі постанови “___»_____________ 20___рік