Рішення від 18.12.2024 по справі 554/10087/22

Дата документу 18.12.2024Справа № 554/10087/22

Провадження № 2/554/2666/2024

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.12.2024 року м.Полтава

Октябрський районний суд м. Полтави в складі:

головуючого - судді Материнко М.О.,

за участю секретаря -Гуляєвої О.О.,

розглянувши в порядку загального позовного провадження в приміщенні суду в м. Полтава цивільну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» (36000, м.Полтава, вул. Козака, 2А), Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» (04116, вул. Шолуденка, 1, м. Київ) про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,та за зустрічним позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» (м.Полтава, вул. Козака, 2А) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 )про стягнення вартості необлікованого об'єму природного газу,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз», Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» про :

визнання протиправним та скасування рішення комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) об'ємів природнього газу та зміни їх режиму нарахування споживачу (несанкціонованому споживачу) Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз», оформлене Протоколом №28/22 від 30.05.2022та застосованого донарахування об'єму природного газу на суму 9 015,09 грн. по об'єкту споживача ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , особовий рахунок № НОМЕР_1 ;

визнання протиправними дій Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» щодо несвоєчасної повірки лічильника газу марки «Октава» G-6 зав.№344540, 2000 року випуску, установленого за адресою: АДРЕСА_1 , демонтажу лічильника газу для проведення експертизи, пошкодження пломби заводу виробника лічильника та проведення експертизи лічильника газу від 25.08.2022;

зобов'язання Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз», встановити новий лічильник у споживача ОСОБА_1 за АДРЕСА_1 , взамін пошкодженого;

зобов'язання ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» провести споживачеві ОСОБА_1 перерахунок вартості природного газу та скасувати донарахований обсяг (об'єм) природного газу у розмірі 329.8 куб. м, що становить 2 638,4грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 проживає в домоволодінні АДРЕСА_1 , яке підключене до мережі газопостачання. За його особисті кошти придбано лічильник газу «Октава» G-6 зав.№344540, 2000 року випуску, який працівниками служби встановлений у будинку та взятий на облік, як засіб вимірювальної техніки. Особовий рахунок № НОМЕР_1 , ЕІС код 56ХМ261011049728.

З ТОВ ГК «Нафтогаз України» заключений договір приєднання і згідно показів лічильника газу позивачем здійснюються розрахунки за спожитий газ.

Послугу постачання природного газу одержує на підставі договору про надання населенню послуг з газопостачання №104972 від 04.02.2001.

22.08.2022 року позивач з власної ініціативи телефоном на «гарячу» лінію викликав представників відповідача для перевірки правильності роботи газового лічильника Октава G-6 2000 р. випуску, зав. №344540, який є власністю позивача.

23.08.2022 року представники відповідача ОСОБА_2 і ОСОБА_3 при огляді не виявили механічних пошкоджень лічильника газу чи пломб, здійснили демонтаж газового лічильника, склав акт про демонтажзасобу вимірювальної техніки, протокол про направлення лічильника газу на експертизу. Підстава: підозра на несанкціоноване втручання в роботу лічильника шляхом пошкодження пломб заводу-виробника.

Відповідач взяв на себе обов'язок доставити лічильник в лабораторію AT «Полтавагаз» за АДРЕСА_3 для проведення експертизи.

25.08.2022 року комісійно було складено акт про порушення №18337 та акт №18337 експертизи лічильника газу із запереченнями позивача. Встановлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу шляхом пошкодження - пломби заводу-виробника суматорі лічильника. Видано Довідку про непридатність регульованого ЗВТ №13-Т3/18337.

30.08.2022 року комісією з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) об'ємів природнього газу та зміни їх режиму нарахування споживачу (несанкціонованому споживачу) акт про порушення №18337 від 25.08.2022 задоволено. Скласти акт-розрахунок необлкованого (донархованого) об'єму та обсягу газу і його вартості та направити рахунок, виписаний бухгалтерією AT «Полтавагаз» споживачу у встановленому порядку

30.08.2022 року Оператор ГРМ донарахував вартість необлікованого об'єму природного газу в сумі 9015,09 гри., ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» до сплати виставила об'єм споживання згідно перерахунків 329.8мЗ. що становить 2 638,4грн.

Рішення комісії та рахунок позивач отримав поштою 06.09.2022.

Позивач вважає, що відповідачем вчинені незаконні дії, що є підставою для визнання Акту про порушення та рішення комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) об'ємів природнього газу та зміни їх режиму нарахування споживачу (несанкціонованому споживачу) такими, що підлягають скасуванню, оскільки прийняті з порушенням Кодексу ГРМ.

Ухвалою суду від 22.09.2022 року було відкрито загальне позовне провадження у даній справі.

Відповідачем Акціонерним товариством «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» подано до суду відзив, в якому воно просить відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 з олгяду на наступне.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з"явився, направив до суду заяву про розгляд без його участі.

Адвокат Момот Т.Г. в судове засідання не з"явився. направив до суду заяву про розгляд без його участі.

Представник відповідача Плескач Ю.А. в судове засідання не з"явився. направив до суду заяву про розгляд без його участі.

Представник відповідача Плигань І.Ю. в судове засідання не з"явилася, направила до суду заяву без участі.

ОСОБА_1 (адреса об'єкта побутового споживача: АДРЕСА_1 ) є побутовим споживачем природного газу і йому, в установленому законом порядку присвоєно персональний код ідентифікації споживача (ЕІС-код) 56ХМ26І01104972В.

23.08.2022 року у споживача ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 ,демонтовано прилад обліку природного газу «Октава G-6» 2000 р.в. заводський номер 344540 у зв'язку із підозрою на несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу шляхом пошкодження пломби заводу виробника.

За ініціативою Оператора ГРМ знятий лічильник газу був запакований в поліетиленовий пакет та опломбований пломбою № R 35458824 для направлення на експертизу, що підтверджується протоколом про направлення на експертизу від 23.08.2022 р. У даному протоколі, зазначено, що ОСОБА_1 запрошується для проведення експертизи лічильника газу з 9.00 год. 25.08.2022 р. за адресою м. Полтава вул. Козака, 2 А, що споживач засвідчив своїм підписом.

25.08.2022 року комісією АТ «Полтавагаз» по проведенню експертизи лічильників газу здійснено експертизу лічильника газу «Октава G-6» 2000 р.в. заводський номер 344540. Результати проведення експертизи зафіксовано в Акті експертизи лічильника газу № 18337 від 25.08.2022 р.

Відповідно до висновків членів комісії встановлено:

п. 1.1 пломби заводу-виробника на суматорі (відліковому механізмі) лічильника відсутні;

п. 1.2 у відліковому механізмі встановлено шестерні, які занижають показники;

п. 1.3 механічні пошкодження скла суматора навколо пломб заводу виробника;

п. 3 похибка лічильника за об'ємної втрати (при мінімальному споживанні лічильник не дораховував) Q min - 10,48 %, Q max - 11,11 % (при максимальному споживанні лічильник не дораховував).

Таким чином, зроблено висновок про несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (лічильника газу), шляхом пошкодження пломби заводу-виробника суматорі лічильника. Метрологічні характеристики не відповідають вимогам ДСТУ 9035:2020. Лічильник не відповідає вимогам ДСТУ 9035:2020.

Крім того, ДП «Полтавський регіональний науково-технічний центр стандартизації, метрології та сертифікації» видано довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 13-Т3/18337 від 25.08.2022 р.

На підставі висновку експертизи № 18337 від 25.08.2022 р. та п.1. глави 3 розділу XІ Кодексу ГРМ, складено акт про порушення № 18337 від 25.08.2022 р. в зв'язку з виявленням несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу «Октава G-6» 2000 р.в. заводський номер 344540.

В акті про порушення, який підписано споживачем, зазначено, що споживач запрошуєтьсяна засідання Комісії з розгляду актів про порушення о 10.00 год. 30.08.2022 р. за адресою м. Полтава вул. Козака, 2 А.

30.08.2022 року на засіданні Комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування об'ємів природного газу та зміни їх режиму нарахування споживачу (несанкціонованому споживачу) АТ «Полтавагаз», акт про порушення №18337 від 25.08.2022 р. розглянуто та задоволено, прийнято рішення про складання Акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

За наслідками задоволення акту складено акт розрахунок № 28/22/3 від 30.08.2022 р. необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу.

На підставі акту - розрахунку 28/22/3 від 30.08.2022 р. вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу в рахунку № У0000000133 від 30.08.2022 р. пред'явлено до сплати споживачу листом.

22.09.2022 року АТ «Полтавагаз» отримало від ОСОБА_1 заяву щодо надання уточненого розрахунку вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу у зв'язку із зміною кількості зареєстрованих осіб з чотирьох на дві, за адресою: АДРЕСА_1 .

У відповідь на вказану заяву, АТ «Полтавагаз» виконало уточнений Акт-розрахунок № 28/22/3 від 26.09.2022 р. необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу за адресою: АДРЕСА_1 , із виходячи із кількості двох зареєстрованих осіб, за період з 28.05.2022 р. по 23.08.2022 р. у сумі 8258,78 грн.

На підставі акту - розрахунку 28/22/3 від 26.09.2022 р. вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу в рахунку № У0000000140 від 26.09.2022 р. пред'явлено до сплати споживачу листом.

Таким чином, при здійснені демонтажу, експертизи, складанні акту про порушення, розгляду акту про порушення на комісії, складанні акту - розрахунку АТ «Полтавагаз» діяло у спосіб та порядок, встановлені Законом України «Про ринок природного газу», Законом України «Про метрологію і метрологічну діяльність», Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2494 «Про затвердження Кодексу газорозподільних систем».

27.10.2022 року Акціонерним товариством «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» подано зустрічну позовну заявупро стягнення із ОСОБА_1 необлікованого об'єму природного газу.

Зустрічну позовну заяву АТ «Полтавагаз» мотивував наступним.

ОСОБА_1 (адреса об'єкта побутового споживача: АДРЕСА_1 ) є побутовим споживачем природного газу і йому, в установленому законом порядку присвоєно персональний код ідентифікації споживача (ЕІС-код) 56ХМ26І01104972В.

23.08.2022 року у споживача ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 ,демонтовано прилад обліку природного газу «Октава G-6» 2000 р.в. заводський номер 344540 у зв'язку із підозрою на несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу шляхом пошкодження пломби заводу виробника.

За ініціативою Оператора ГРМ знятий лічильник газу був запакований в поліетиленовий пакет та опломбований пломбою № R 35458824 для направлення на експертизу, що підтверджується протоколом про направлення на експертизу від 23.08.2022 р. У даному протоколі, зазначено, що ОСОБА_1 запрошується для проведення експертизи лічильника газу з 9.00 год. 25.08.2022 р. за адресою м. Полтава вул. Козака, 2 А, що споживач засвідчив своїм підписом.

25.08.2022 року комісією АТ «Полтавагаз» по проведенню експертизи лічильників газу здійснено експертизу лічильника газу «Октава G-6» 2000 р.в. заводський номер 344540. Результати проведення експертизи зафіксовано в Акті експертизи лічильника газу № 18337 від 25.08.2022 р.

Відповідно до висновків членів комісії встановлено:

п. 1.1 пломби заводу-виробника на суматорі (відліковому механізмі) лічильника відсутні;

п. 1.2 у відліковому механізмі встановлено шестерні, які занижають показники;

п. 1.3 механічні пошкодження скла суматора навколо пломб заводу виробника;

п. 3 похибка лічильника за об'ємної втрати (при мінімальному споживанні лічильник не дораховував) Q min - 10,48 %, Q max - 11,11 % (при максимальному споживанні лічильник не дораховував).

Таким чином, зроблено висновок про несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (лічильника газу), шляхом пошкодження пломби заводу-виробника суматорі лічильника. Метрологічні характеристики не відповідають вимогам ДСТУ 9035:2020. Лічильник не відповідає вимогам ДСТУ 9035:2020.

Крім того, ДП «Полтавський регіональний науково-технічний центр стандартизації, метрології та сертифікації» видано довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 13-Т3/18337 від 25.08.2022 р.

На підставі висновку експертизи № 18337 від 25.08.2022 р. та п.1. глави 3 розділу XІ Кодексу ГРМ, складено акт про порушення № 18337 від 25.08.2022 р. в зв'язку з виявленням несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу «Октава G-6» 2000 р.в. заводський номер 344540.

В акті про порушення, який підписано споживачем, зазначено, що споживач запрошуєтьсяна засідання Комісії з розгляду актів про порушення о 10.00 год. 30.08.2022 р. за адресою м. Полтава вул. Козака, 2 А.

30.08.2022 року на засіданні Комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування об'ємів природного газу та зміни їх режиму нарахування споживачу (несанкціонованому споживачу) АТ «Полтавагаз», акт про порушення №18337 від 25.08.2022 р. розглянуто та задоволено, прийнято рішення про складання Акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

За наслідками задоволення акту складено акт розрахунок № 28/22/3 від 30.08.2022 р. необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу.

На підставі акту - розрахунку 28/22/3 від 30.08.2022 р. вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу в рахунку № У0000000133 від 30.08.2022 р. пред'явлено до сплати споживачу листом.

22.09.2022 року АТ «Полтавагаз» отримало від ОСОБА_1 заяву щодо надання уточненого розрахунку вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу у зв'язку із зміною кількості зареєстрованих осіб з чотирьох на дві, за адресою: АДРЕСА_1 .

У відповідь на вказану заяву, АТ «Полтавагаз» виконало уточнений Акт-розрахунок № 28/22/3 від 26.09.2022 р. необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу за адресою: АДРЕСА_1 , із виходячи із кількості двох зареєстрованих осіб, за період з 28.05.2022 р. по 23.08.2022 р. у сумі 8258,78 грн.

На підставі акту - розрахунку 28/22/3 від 26.09.2022 р. вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу в рахунку № У0000000140 від 26.09.2022 р. пред'явлено до сплати споживачу листом.

Таким чином, при здійснені демонтажу, експертизи, складанні акту про порушення, розгляду акту про порушення на комісії, складанні акту - розрахунку АТ «Полтавагаз» діяло у спосіб та порядок, встановлені Законом України «Про ринок природного газу», Законом України «Про метрологію і метрологічну діяльність», Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2494 «Про затвердження Кодексу газорозподільних систем».

Станом на час звернення з позовом вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу в сумі 8258,78 грн. споживачем не сплачена, що є підставою для стягнення її в примусовому порядку.

Протокольною ухвалою суду 15.11.2022 року зустрічну позовну заяву об'єднано в одне провадження з первісною.

Відповідачем Товариством з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» подано до суду відзив, в якому воно просить відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 , мотивуючи це тим, що Постачальник проводив нарахування вартості спожитого Споживачем природного газу виключно на підставі даних Оператора ГРМ про об'єм (обсяг) розподіленого/спожитого Споживачем природного газу.

Суд, дослідивши зібрані у справі докази, надавши оцінку доказам в їх сукупності, встановив наступне.

ОСОБА_1 (адреса об'єкта побутового споживача: АДРЕСА_1 ) є побутовим споживачем природного газу (персональний код ідентифікації споживача (ЕІС-код) 56ХМ26І01104972В).

Відносини між АТ “Оператор газорозподільної системи “Полтавагаз» (Оператором ГРМ) та Позивачем (Споживачем) регулюються, зокрема, Законом України «Про ринок природного газу», Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року №2494, Правилами безпеки систем газопостачання України, що затверджені наказом Міністерства вугільної енергетики та вугільної промисловості від 15 травня 2015 року № 285, Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015 № 2498 “Про затвердження Типового договору розподілу природного газу».

Відповідно до п. 1.1. постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015 № 2498 “Про затвердження Типового договору розподілу природного газу» цей Типовий договір розподілу природного газу (далі - Договір) є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.

Пунктом 1.2. вищевказаної постанови, визначено, що умови цього Договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» і Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2494 (далі - Кодекс газорозподільних систем).

Пунктом 1.3. вищевказаної постанови, зазначено, що цей Договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання Споживача до умов цього Договору (акцептування договору) є вчинення Споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема надання підписаної Споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього Договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє Споживачу Інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього Договору, та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.

Відповідно до п. 4 розділу І Кодексу газорозподільних систем:

вузол обліку природного газу/вузол обліку/ВОГ - сукупність засобів вимірювальної техніки, зокрема лічильник газу або звужуючий пристрій, та допоміжних засобів, призначених для вимірювання, реєстрації результатів вимірювання та розрахунків об'єму природного газу, зведених до стандартних умов, визначених законодавством;

несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу;

несанкціонований відбір природного газу - відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема цього Кодексу;

лічильник газу - засіб вимірювальної техніки, який використовується для вимірювання, запам'ятовування та відображення об'єму (обсягу) природного газу, що проходить через нього, та є складовою комерційного (дублюючого) вузла обліку;

експертиза засобу вимірювальної техніки/експертиза пломб - комплекс заходів, які здійснюються комісією з проведення експертизи ЗВТ та пломб, яка затверджується наказом Оператора ГРМ, або суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу», з метою отримання даних щодо відповідності засобу вимірювальної техніки/пломб параметрам, визначеним їх виробниками, умовам монтажу та експлуатації, їх цілісності чи відповідності метрологічним характеристикам, а також пересвідчення у відсутності інших ознак впливу на засіб вимірювальної техніки/пломбу, які можуть свідчити про втручання в засіб вимірювальної техніки/пломбу та викривлення результатів вимірювання;

повірка лічильника газу - встановлення придатності до застосування лічильника газу на підставі результатів контролю його метрологічних характеристик, що здійснюється в установленому законодавством порядку;

пошкодження пломб - відсутність чи пошкодження цілісності пломб, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал, у тому числі відсутність чи пошкодження на ЗВТ (лічильнику газу) пломб з відбитками тавр про їх повірку або індикаторів дії впливу постійного магнітного поля (далі - магнітні індикатори), або підтверджений факт підробки пломби за умови наявності акта про пломбування (іншого документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження ЗВТ/лічильника газу та установлених пломб і магнітних індикаторів).

Пунктом 1 глави 8 розділу X Кодексу ГРМ визначено, що періодична повірка (у тому числі демонтаж, транспортування монтаж, технічне обслуговування та пов'язаний з такою повіркою ремонт) лічильників газу, які встановлені для розрахунків за спожитий природний газ побутовими споживачами (населенням) для їх побутових потреб, здійснюється за рахунок Оператора ГРМ незалежно від того, чи є він власником ЗВТ.

Пунктом 3 глави 8 розділу X Кодексу ГРМ встановлено, що у разі пропущення терміну періодичної повірки лічильника газу з вини Оператора ГРМ об'єм спожитого природного газу по об'єкту побутового споживача за відповідний період визначається за фактичними даними лічильника газу, за яким пропущений термін повірки.

Відповідно до п.1. глави 9 розділу X Кодексу ГРМ суміжні суб'єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо:

2) працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання;

3) відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб;

4) відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу;

Відповідно до п.2. глави 9 розділу X Кодексу ГРМперевірка комерційного ВОГ, а також контрольний огляд вузла обліку здійснюються у будь-який час доби та у присутності споживача (суміжного суб'єкта природного газу) або його представника, крім випадків, передбачених цим розділом.

Відповідно до п.4. глави 9 розділу X Кодексу ГРМ оператор ГРМ при проведенні контрольного огляду вузла обліку має право:

оглядати комерційний ВОГ та його складові на предмет відсутності ознак пошкодження ЗВТ, пошкодження пломб, несанкціонованого втручання в ЗВТ, несанкціонованого газопроводу та/або несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу);

Відповідно до п.6. глави 9 розділу X Кодексу ГРМза підсумками перевірки комерційного ВОГ та за умови відсутності зауважень представник Оператора ГРМ на місці перевірки повинен скласти відповідний акт обстеження/акт контрольного огляду вузла обліку (по одному екземпляру для кожної сторони), що має бути підписаний споживачем (суміжним суб'єктом ринку природного газу).

Якщо під час перевірки комерційного ВОГ (за умови відсутності ознак порушень, передбачених розділом ХІ цього Кодексу) між сторонами виникає сумнів щодо результатів вимірювання об'єму природного газу та/або метрологічних характеристик комерційного ВОГ чи його складових, за домовленістю сторін або за ініціативою однієї зі сторін - Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом. При цьому в акті обстеження/акті контрольного огляду вузла обліку (або в акті про порушення) Оператор ГРМ має зазначити про проведення певних дій щодо позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ чи його складових.

Пунктом 8 глави 9 розділу X Кодексу ГРМ передбачено, якщо за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки ЗВТ буде підтверджений факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках витрати, пов'язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрати, пов'язані з експертизою або позачерговою чи експертною повіркою ЗВТ, компенсуються за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ). При цьому якщо сам ЗВТ за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки буде визнаний таким, що непридатний до подальшої експлуатації та потребує ремонту, витрати, пов'язані з ремонтом ЗВТ або встановленням нового ЗВТ, мають бути компенсовані за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ).

Відповідно до п.1. глави 10 розділу X Кодексу ГРМякщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) буде ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень цієї глави.

Відповідно до п.2 глави 10 розділу X Кодексу ГРМпісля зняття ЗВТ та/або пломби, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу, чи гвинта, на якому закріплено пломбувальний матеріал (далі - пломба), у присутності сторін пломба або ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та, за бажанням, пломбою споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу). При цьому представник Оператора ГРМ складає протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу (по одному екземпляру для кожної сторони), в якому чітко зазначає:

1) поштову адресу місця проведення експертизи;

2) дату та орієнтовний час проведення експертизи (у випадку проведення експертизи ЗВТ та/або пломби суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу», Оператор ГРМ зазначає кінцевий строк, до якого має бути передано ЗВТ та/або пломбу до такого суб'єкта);

3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо проведення експертизи);

4) сторону, відповідальну за доставку ЗВТ та/або пломби на експертизу;

5) дату останньої повірки ЗВТ.

Під час складання протоколу щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу сторона, яка ініціювала експертизу, визначає, ким буде здійснюватися така експертиза (комісією з проведення експертизи ЗВТ та пломб, яка затверджується наказом Оператора ГРМ, або суб'єктом судово-експертної діяльності, діяльність якого регулюється Законом України «Про судову експертизу»).

Відповідно до п.4 глави 10 розділу X Кодексу ГРМекспертизу ЗВТ та/або пломби проводить комісія, до складу якої має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів.

Відповідно до п.4 глави 10 розділу X Кодексу ГРМспоживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) зобов'язаний бути присутнім під час проведення експертизи.

У разі неприбуття споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) та/або уповноваженої ним особи на експертизу проведення експертизи ЗВТ та/або пломби проводиться без його участі.

Відповідно до п.5. глави 10 розділу X Кодексу ГРМ під час проведення експертизи комісія проводить зовнішній огляд пакувального пакета (тари), в який було запаковано ЗВТ та/або пломбу.

Після зовнішнього огляду пакувального пакета (тари) комісією перевіряються:

1) відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним у протоколі;

2) цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознаки порушень, зазначених у протоколі;

3) цілісність заводського та повірочного тавра на ЗВТ;

4) цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ;

5) цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка ЗВТ;

6) наявність сторонніх предметів усередині ЗВТ;

7) відповідність маркування ЗВТ нормативно-технічній документації;

8) відповідність ЗВТ, програмного забезпечення та контрольної суми паспорту на ЗВТ та/або опису типу на цей тип ЗВТ;

9) відповідність втручань у роботу ЗВТ наявним актам перевірок та/або відомостям про повірку та ремонт ЗВТ тощо.

Під час обстеження пломби та/або ЗВТ комісія перевіряє ознаки, зазначені в протоколі. Результати огляду заносять до акта експертизи ЗВТ.

Відповідно до п.8 глави 10 розділу X Кодексу ГРМрезультати огляду фіксуються в акті експертизи. Акт експертизи підписується всіма членами комісії, а також споживачем (суміжним суб'єктом ринку природного газу) або його уповноваженою особою. Якщо споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) або його уповноважена особа чи член комісії мають окрему думку з приводу експертизи, вона має бути відображена в акті експертизи.

У разі відмови від підпису будь-кого з членів комісії або споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) чи уповноваженої ним особи в акті експертизи про це робиться відповідний запис.

При цьому витрати, пов'язані з проведенням такої експертизи, мають бути компенсовані їх ініціатором, а якщо за результатами експертизи ЗВТ та/або пломби буде підтверджено факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, витрати, пов'язані з проведенням такої експертизи, та інші витрати, передбачені пунктом 8 глави 9 цього розділу Кодексу, компенсуються за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ).

Відповідно до п.10 глави 10 розділу X Кодексу ГРМ після проведення експертизи ЗВТ проводиться його позачергова повірка відповідно до Порядку проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 08 лютого 2016 року № 193 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24 лютого 2016 року за № 278/28408.

Відповідно до п.11 глави 10 розділу X Кодексу ГРМ відповідно до висновків експертизи проводяться відповідні подальші заходи, передбачені цим Кодексом.

Відповідно до п.1. глави 11 розділу X Кодексу ГРМ якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) ініційована позачергова чи експертна повірка комерційного ВОГ чи його складових, сторони мають виходити з вимог цієї глави.

Відповідно до п.2 глави 11 розділу X Кодексу ГРМ позачергова чи експертна повірка комерційного ВОГ чи його складових проводиться відповідно до регламентів їх проведення уповноваженими представниками метрологічної організації та в спеціально обладнаних приміщеннях із застосуванням стаціонарного повірочного обладнання або на місці монтажу комерційного ВОГ пересувними повірочними лабораторіями, які атестовані у встановленому законодавством порядку.

Відповідно до п.4. глави 11 розділу X Кодексу ГРМ якщо позачергова чи експертна повірка комерційного ВОГ чи його складових буде здійснюватися не на місці монтажу комерційного ВОГ, Оператор ГРМ має забезпечити зняття власних охоронних пломб (що відображається у відповідному акті), а власник комерційного ВОГ, крім побутового споживача, забезпечує тимчасове припинення газопостачання та зняття відповідного ЗВТ. Якщо власником комерційного ВОГ є побутовий споживач, зазначені заходи виконує Оператор ГРМ.

Відповідно до п.1. глави 2 розділу XІ Кодексу ГРМ до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, зокрема, належать:

3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу);

Відповідно до п.1. глави 3 розділу XІ Кодексу ГРМ у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 19 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Відповідно до п.1 глави 5 розділу XІ Кодексу ГРМ у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 20 до цього Кодексу.

Відповідно до п.2 глави 5 розділу XІ Кодексу ГРМакт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення.

Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.

Відповідно до п.5 глави 5 розділу XІ Кодексу ГРМ споживач (несанкціонований споживач) та представники Оператора ГРМ під час виявлення порушення та складання акта про порушення мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявленого порушення чи інших дій та фактів, про що зазначається в акті про порушення.

До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.

Відповідно до п.8 глави 5 розділу XІ Кодексу ГРМ акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Засідання комісії з розгляду акта про порушення має бути проведено Оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акта про порушення (крім випадку очікування результатів експертизи ЗВТ, яка проводиться суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу»).

При складанні акта про порушення представник Оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає:

1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення;

2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення;

3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії).

Відповідно до п.10 глави 5 розділу XІ Кодексу ГРМ споживач (несанкціонований споживач) зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.

За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи.

У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.

Відповідно до п.1 глави 5 розділу XІ Кодексу ГРМ за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.

При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

При складанні акта-розрахунку враховується таке:

1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу;

2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об'ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об'єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці;

Відповідно до п.12 глави 5 розділу XІ Кодексу ГРМ вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.

23.08.2022 року у споживача ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 ,демонтовано прилад обліку природного газу «Октава G-6» 2000 р.в. заводський номер 344540 у зв'язку із підозрою на несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу шляхом пошкодження пломби заводу виробника.

За ініціативою Оператора ГРМ знятий лічильник газу був запакований в поліетиленовий пакет та опломбований пломбою № R 35458824 для направлення на експертизу, що підтверджується протоколом про направлення на експертизу від 23.08.2022 р. У даному протоколі, зазначено, що ОСОБА_1 запрошується для проведення експертизи лічильника газу з 9.00 год. 25.08.2022 р. за адресою м. Полтава вул. Козака, 2 А, що споживач засвідчив своїм підписом.

25.08.2022 року комісією АТ «Полтавагаз» по проведенню експертизи лічильників газу здійснено експертизу лічильника газу «Октава G-6» 2000 р.в. заводський номер 344540. Результати проведення експертизи зафіксовано в Акті експертизи лічильника газу № 18337 від 25.08.2022 р.

Відповідно до висновків членів комісії встановлено:

п. 1.1 пломби заводу-виробника на суматорі (відліковому механізмі) лічильника відсутні;

п. 1.2 у відліковому механізмі встановлено шестерні, які занижають показники;

п. 1.3 механічні пошкодження скла суматора навколо пломб заводу виробника;

п. 3 похибка лічильника за об'ємної втрати (при мінімальному споживанні лічильник не дораховував) Q min - 10,48 %, Q max - 11,11 % (при максимальному споживанні лічильник не дораховував).

Таким чином, зроблено висновок про несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (лічильника газу), шляхом пошкодження пломби заводу-виробника суматорі лічильника. Метрологічні характеристики не відповідають вимогам ДСТУ 9035:2020. Лічильник не відповідає вимогам ДСТУ 9035:2020.

Крім того, ДП «Полтавський регіональний науково-технічний центр стандартизації, метрології та сертифікації» видано довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 13-Т3/18337 від 25.08.2022 р.

На підставі висновку експертизи № 18337 від 25.08.2022 р. та п.1. глави 3 розділу XІ Кодексу ГРМ, складено акт про порушення № 18337 від 25.08.2022 р. в зв'язку з виявленням несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу «Октава G-6» 2000 р.в. заводський номер 344540.

В акті про порушення, який підписано споживачем, зазначено, що споживач запрошуєтьсяна засідання Комісії з розгляду актів про порушення о 10.00 год. 30.08.2022 р. за адресою м. Полтава вул. Козака, 2 А.

30.08.2022 на засіданні Комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування об'ємів природного газу та зміни їх режиму нарахування споживачу (несанкціонованому споживачу) АТ «Полтавагаз», акт про порушення №18337 від 25.08.2022 р. розглянуто та задоволено, прийнято рішення про складання Акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

За наслідками задоволення акту складено акт розрахунок № 28/22/3 від 30.08.2022 р. необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу.

На підставі акту - розрахунку 28/22/3 від 30.08.2022 р. вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу в рахунку № У0000000133 від 30.08.2022 р. пред'явлено до сплати споживачу листом.

22.09.2022 року АТ «Полтавагаз» отримало від ОСОБА_1 заяву щодо надання уточненого розрахунку вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу у зв'язку із зміною кількості зареєстрованих осіб з чотирьох на дві, за адресою: АДРЕСА_1 .

У відповідь на вказану заяву, АТ «Полтавагаз» виконало уточнений Акт-розрахунок № 28/22/3 від 26.09.2022 р. необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу за адресою: АДРЕСА_1 , із виходячи із кількості двох зареєстрованих осіб, за період з 28.05.2022 р. по 23.08.2022 р. у сумі 8258,78 грн.

На підставі акту - розрахунку 28/22/3 від 26.09.2022 р. вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу в рахунку № У0000000140 від 26.09.2022 р. пред'явлено до сплати споживачу листом.

Таким чином, при здійснені демонтажу, експертизи, складанні акту про порушення, розгляду акту про порушення на комісії, складанні акту - розрахунку АТ «Полтавагаз» діяло у спосіб та порядок, встановлені Законом України «Про ринок природного газу», Законом України «Про метрологію і метрологічну діяльність», Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2494 «Про затвердження Кодексу газорозподільних систем».

З огляду на вищевикладене позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення комісії з розгляду актів про порушення, оформлене Протоколом №28/22 від 30.05.2022;про визнання протиправними дій Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» щодо несвоєчасної повірки лічильника газу;про зобов'язання Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз», встановити новий лічильник у споживача ОСОБА_1 за АДРЕСА_1 , взамін пошкодженого, є незаконними та необґрунтованими, а тому задоволенню не підлягають, а в свою чергу зустрічні позовні вимоги Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого об'єму природного газупідлягають повному задоволенню.

Щодо позовних вимог ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України».

Відповідно до п. 1 глави 4 розділу IX Кодексу ГРМ визначення фактичного об'єму споживання (розподілу) природного газу по об'єкту побутового споживача здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ і побутовим споживачем на підставі даних лічильника природного газу з урахуванням вимог цього Кодексу та договору.

Для визначення фактичного об'єму споживання (розподілу) природного газу приймаються дані лічильника газу Оператора ГРМ.

Постачання природного газу побутовому споживачу здійснюється на підставі договору, що укладається між ним та постачальником на умовах Типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, (далі - Договір), які є однаковими для всіх побутових споживачів України.

Постановою НКРЕКП № 2500 від 30.09.2015р. «Про затвердження типового договору постачання природного газу побутовим споживачам» визначено, що Договір між Постачальником природного газу та Споживачем є публічним договором приєднання, відповідно до ст.ст. 633. 634, 641, 642 Цивільного кодексу України.

Отже, Товариство з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» здійснювало постачання природного газу на об'єкт Позивача на підставі договору постачання природного газу побутовим споживачам, що є типовим, публічним та не потребує двостороннього підписання письмової форми договору.

Відповідно до підпункту 1 пункту 4.4. розділу IV Договору, об'єм (обсяг) постачання та споживання природного газу Споживачем за розрахунковий період визначається за даними оператора газорозподільної мережі (Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз»,) за підсумками розрахункового періоду, що містяться в базі даних Оператора газотранспортної системи та доведені Споживачу Оператором ГРМ відповідно до умов договору розподілу природного газу.

Таким чином, Товариство з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» проводило нарахування вартості спожитого Споживачем природного газу виключно на підставі даних Оператора ГРМ про об'єм (обсяг) розподіленого/спожитого Споживачем природного газу.

Відповідно до частини 5 та 6 статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права та враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права. Суд має право відступити від правової позиції, викладеної Верховним Судом, тільки з одночасним наведенням відповідних мотивів.

Відповідно до ч. 4 ст. 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Так, у постанові Верховного Суду від 25 січня 2023 року у справі № 903/160/21 у п.5.8. зазначено, щопунктом 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС визначено, що несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - це втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

П. 5.10. Розтлумачуючи ці ж положення Верховний Суд у постанові від 31.07.2019 у справі №904/4030/18 вказав, що несанкціонованим втручанням є не лише доведення факту несанкціонованого втручання в роботу комерційного вузла обліку газу шляхом пошкодження пломб, а й встановлення факту викривлення даних обліку природного газу (коли витрати природного газу комерційним вузлом обліку не обліковуються, обліковуються частково чи з порушенням). Вказане свідчить про те, що викривлення даних обліку природного газу є обов'язковим наслідком несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ/лічильника газу. Зазначене також підтверджується тим, що відповідно до положень глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС при задоволенні комісією акта про порушення складається акт- розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу і його вартості.

У п. 5.15. зазначено, що сама можливість викривлення даних обліку газу, яка була для цього підготовлена або створена через несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу (ЗВТ), вже є порушенням, яке кваліфікується як несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу та, відповідно, є підставою для нарахування необлікованого спожитого газу.

У п. 5.16. даної постанови також зроблено висновок, що зміна конструкції лічильника газу безумовно призводить до викривлення даних обліку природного газу (близький за змістом висновок викладений Верховним Судом в постановах від 02.07.2019 у справі №904/2741/18, від 18.05.2021 у справі №902/417/20, від 11.08.2021 у справі № 927/89/18).

У постанові від 16.01. 2023 року у справі № 454/1321/21 Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду зробив висновок, у якому зазначено наступне: «обґрунтованим слід визнати висновок суду апеляційної інстанції про те, що виявлені при проведенні експертизи порушення (порушення пломби, пошкодження захисного покриття під кришкою облікового засобу, подряпини на захисному вкладиші) у їх сукупності, свідчать про наявність втручання зі сторони споживача у засіб обліку природного газу, що у свою чергу призвело до викривлення даних обліку».

Верховний Суд по справі № 922/1790/18 від 12.06.2019 дійшов до наступного висновку: якщо в ході розгляду справи буде підтверджено саме факт втручання в газовий лічильник, то ця обставина преюдиційно свідчить про викривлення даних обліку природного газу: «п.21. Встановлена попередніми судовими інстанціями фактична обставина про те, що відповідно до висновків експертизи, виявлено втручання в газовий лічильник, є свідченням того, що судами попередніх інстанцій при розгляді позову було встановлено факт викривлення обліку природного газу. П.22. Вказане є свідченням необґрунтованості доводу касаційної скарги, щодо того, що суди попередніх інстанцій не встановили факту викривлення даних обліку природного газу».

У постанові від 23.11.2021 по справі № 920/1047/20 Верховний Суд зазначив наступне:«згідно з частинами 1, 2 статті 39 Закону № 329-УШ (ЗУ «Про ринок природного газу» суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушенням на ринку природного газу, зокрема є: несанкціонований відбір природного газу..., зривання або пошкодження цілісності пломб, повірчого тавра, заглушок тощо, що впливає на безпеку постачання природного газу або результати вимірювання. Порушення цілісності захисного пломбувального елементу призводить до викривлення даних обліку природного газу, що свідчить про встановлення факту викривлення даних обліку.

Верховний Суд у постанові від 12.06.2019 року у справі № 922/1790/18 зазначив, що виявлене у акті експертизи втручання у газовий лічильник, є свідченням встановлення факту викривлення даних обліку природного газу. Встановлене пошкодження цілісності пломбувального матеріалу, свідчить про споживання природного газу за комерційним вузлом обліку з порушенням законодавства, підтверджує несанкціонований відбір газу.

Верховний Суд проаналізувавши всі судові рішення даної категорії справ, правові висновки щодо застосування норм права, зокрема у постанові Верховного Суду від 18.06.2019 у справі № 922/1573/18доходить висновку про те, що несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ шляхом пошкодження захисних елементів, порушує захист лічильника від несанкціонованого втручання, свідчить про викривлення даних обліку».

У відповідності до частини 2 статті 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Частиною 3 статті 11 ЦК України визначено, що цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. Кодекс газорозподільних систем затверджений Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2494 «Про затвердження Кодексу газорозподільних систем», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за № 1379/27824, а отже є актом цивільного законодавства.

Відповідно до вимог статті 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до вимог договору та вимог ЦК України.

Згідно з статтю 611 ЦК України, у випадку порушення зобов'язання, настають правові наслідки, передбачені договором або законом, зокрема, відшкодування збитків.

Згідно зі ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Статтею 76 ЦПК України передбачено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Отже, споживач несе відповідальність за порушення законодавства у сфері функціювання ринку природного газу, тобто за порушення передбачене спеціальним законом, а саме Кодексом газорозподільних систем, яким визначено порядок донарахування та відшкодування вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу.

Суд вважає, що ОСОБА_1 не довів відсутності своєї вини у втручанні в роботу лічильника газу.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що позивачем за первісним позовом не доведенопротиправність дій Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз»,що виключає обов'язок Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України'здійснювати перерахунок вартості природного газу, та в свою чергу,доведеність зустрічних позовних вимог Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого об'єму природного газу, враховуючи законність дій АТ «Полтавагаз» при здійснені демонтажу, експертизи лічильника газу, складанні акту про порушення, розгляду акту про порушення на комісії, складанні акту - розрахунку, у спосіб та порядок, встановлені Законом України «Про ринок природного газу», Законом України «Про метрологію і метрологічну діяльність», Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2494 «Про затвердження Кодексу газорозподільних систем».

З урахуванням викладеного, суд, оцінивши докази у справі, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному їх дослідженні, дійшов висновку, що у задоволенні первісного позову слід відмовити, а зустрічні позовні вимоги підлягають повному задоволенню.

Відповідно до вимогст.141 ЦПК України з позивача на користь відповідача підлягає стягненню понесені останнім і підтверджені документально судові витрати в сумі 2481,00 грн.

Керуючись ст. ст.3,4,10,258,259,264,265,268,272,352,354 ЦПК України суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 доАкціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз», Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» - відмовити.

Зустрічну позовну заяву Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» (36000, м. Полтава, Полтавська область,вул. Володимира Козака, 2А, код ЄДРПОУ 03351912) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , Р.Н.О.К.П.П. НОМЕР_2 )про стягнення вартості необлікованого об'єму природного газу- задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , Р.Н.О.К.П.П. НОМЕР_2 ) на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи “Полтавагаз» 8258,78 грн. - вартості необлікованого об'єму природного газу та судового збору у сумі 2481,00 грн, а всього 10 739,78 грн. нар/р НОМЕР_3 в філії - Полтавське облуправління АТ «Державний ощадний банк України», код ЄДРПОУ 03351912.

Рішення суду може бути оскаржено позивачем до Полтавського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Позивач (відповідач за зустрічним позовом): ОСОБА_1 (Р.Н.О.К.П.П. 2413219335, 36011, вул. Олександра Оксанченка(Степового Фронту), 15, м. Полтава, Полтавська область).

Відповідач (позивач за зустрічним позовом): Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз (код ЄДРПОУ 03351912, м. Полтава, Полтавська область,вул. Володимира Козака, 2А, 36000).

Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» (код ЄДРПОУ 40121452, 04116, вул. Шолуденка, 1, м. Київ, Київська область)

Суддя М.О. Материнко