Постанова від 19.11.2024 по справі 404/7837/24

Справа № 404/7837/24

Номер провадження 3/404/2834/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 листопада 2024 року суддя Кіровського районного суду м. Кіровограда Галаган Олексій Валерійович, розглянувши у закритому судовому засіданні, матеріали справи, що надійшли з Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України, стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 , громадянина України, який проходить службу на посаді стрільця 2 відділення 3 взводу військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

- про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно до протоколу про військове адміністративне правопорушення серії НГУ № 258522 від 30.08.2024 року: 28.08.2024 року близько 10-30 год. солдат ОСОБА_1 перебував на місці несення служби на території охоронюваного об'єкту ТЕЦ КП «Теплоенергетик» КМР, що за адресою: м. Кропивницький, вул. Енергетиків, 20, в стані наркотичного сп'яніння (висновок медичного огляду № 660 від 28.08.24 року, отримано на руки 30.08.2024 року), правопорушення скоєно під час дії на території України воєнного стану відповідно Указу Президента України № 64/2022, при виконанні обов'язків військової служби, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.

ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином. В матеріалах адміністративної справи міститься заява ОСОБА_1 , якою просить розглянути справу за його відсутності, свою провину визнає у скоєному розкаюється.

Адвокат ОСОБА_1 - Савченко Я.В. просила закрити провадження у справі відносно ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, про що надала відповідне клопотання. Вказала, що в матеріалах справи відсутні будь-які докази того, що службова особа, яка склала протокол має повноваження на складання такого протоколу; свідки, які зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення від 30.08.2024 року, а саме ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , не були присутні біля ОСОБА_1 28.08.2024 року, і відповідно не могли бачити його стану сп'яніння. Крім того, пояснення вказаних свідків в матеріалах справи відсутні. Також вказані свідки є службовими особами Військової служби правопорядку та перебувають в прямому підпорядкуванні підполковника ОСОБА_4 .

Жодних доказів в матеріалах справи, що у ОСОБА_1 були ознаки наркотичного сп'яніння о 10-30 год. 28.08.2024 немає, та доказів на підтвердження того, що у цей час та дату у ОСОБА_1 була поведінка, яка не відповідає наявній обстановці до матеріалів справи не додано.

ОСОБА_1 взагалі не пропонували пройти тест з використанням спеціальних технічних засобів в органі управління Служби правопорядку. Особою, якою було складено протокол не було проведено огляд на стан сп'яніння в присутності свідків та не складено відповідний акт, як того вимагає законодавство. Натомість ОСОБА_1 було доставлено для проходження медичного огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проте згідно з наявними матеріалами справи про адміністративне правопорушення, направлення на огляд ОСОБА_1 на визначення стану наркотичного сп'яніння взагалі не складалось, його копія в матеріалах справи відсутня. Це свідчить про те, що службові особи ВСП, у встановленому законом порядку не направляли ОСОБА_1 у заклад охорони здоров'я для проходження огляду на стан сп'яніння. Вказане направлення ОСОБА_1 не було надане чи навіть повідомлено про його складання. За наявності таких порушень, процедура огляду на стан сп'яніння та оформлення відносно ОСОБА_1 адмінматеріалів, є незаконною та недійсною. Вважає, що висновок від 28.08.2024 року є недопустимим доказом.

Також, службовими особами ВСП допущено істотне порушення права ОСОБА_1 на захист.

Зазначила, що ознайомившись з матеріалами справи про адміністративне правопорушення, було виявлено, що Протокол від 30.08.2024 містить суттєві недоліки:

- записи від руки в протоколі складено дуже нерозбірливим почерком;

- в графі протоколу «Від підпису щодо підтвердження ознайомлення зі змістом зазначених норм відмовився. Підпис особи, яка склала протокол. Підписи присутніх осіб» - жодних даних про присутніх осіб, а також їх підписів не має. Хоча при цьому, свідки правопорушення в протоколі зазначені. Однак не відомо тоді, чому їх не було зазначено у вищезгаданій графі;

- в графі протоколу «Від надання пояснень та підписання протоколу відмовився (-лась) у присутності: Присутні особи» - стоять прочерки. Хоча при цьому, свідки правопорушення в протоколі зазначені. Однак не відомо тоді, чому їх не було зазначено у вищезгаданій графі. При цьому в Протоколі від 30.08.2024 зазначені і пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Отже, є відповідна суперечність навіть між положеннями самого протоколу;

- взагалі не зрозуміло, в якому місці та в який час було складено Протокол від 30.08.2024.

Звертає увагу, що посадовою особою були порушені вимоги КУпАП, складання протоколу по справі про адміністративне правопорушення відбулося із грубим порушенням Порядку направлення військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду № 32 від 12.01.2024 року, який діяв на час вчинення правопорушення, яке інкримінується ОСОБА_1 .

Так, зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення та доданих до нього доказів неможливо встановити, чи було дотримано порядок огляду ОСОБА_1 на стан наркотичного сп'яніння, зокрема, чи проводився цей огляд уповноваженою посадовою особою, оскільки акт огляду на стан сп'яніння (абз. 1 п. 7 Порядку) та докази повноважень посадової особи, яка проводила огляд, а також складене уповноваженою посадовою особою направлення військовослужбовця до медичного закладу, визначеного відповідним Порядком, для проходження огляду для визначення стану певного сп'яніння, у матеріалах справи відсутні. Відеозапис огляду на стан сп'яніння відсутній.

Здійснюючи фіксацію вчиненого, на думку службових осіб ВСП, правопорушення, з метою забезпечення повноти та об'єктивності провадження у справі про адміністративне правопорушення, вони повинні не лише формально зазначити ці ознаки у протоколі про адміністративне правопорушення, але і надати докази, які підтверджують наявність цих ознак, зокрема, вказати на наявність цих ознак свідками та відібрати у них пояснення з цього приводу або зафіксувати їх за допомогою відеозапису.

За наявності таких порушень, процедура огляду на стан сп'яніння та оформлення відносно ОСОБА_1 матеріалів справи про адміністративне правопорушення є незаконною та недійсною, а тому провадження в справі підлягає закриттю у зв'язку із відсутністю в його діях складу правопорушення.

Щодо наявності в матеріалах справи заяви ОСОБА_1 , про визнання його вини у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП зазначила, що ОСОБА_1 фактично наказали підписати ряд документів, які він будучи наляканим та під тиском осіб керівного складу, підписав не вникаючи в їх суть.

Про зміст цієї заяви дізнався лише після того, як його представник ознайомилася з матеріалами справи, з нею не згоден. Наявність такої заяви та протоколу про адміністративне правопорушення пов'язує з виникненням неприязних відносин з деякими офіцерами військової частини командного складу.

Дослідивши письмові докази по справі, суд дійшов наступного висновку.

За приписами ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням не інакше як на підставах та у порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Положеннями ст. 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, іншими документами.

Відповідно до ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно зі ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Згідно з вимогами ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення, зазначаються, зокрема суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, а також інші відомості, необхідні для вирішення справи.

Згідно з положеннями КУпАП, розгляд справи про адміністративне правопорушення проводиться лише в межах обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, при цьому суд не наділений повноваженнями самостійно змінювати фактичні обставини, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення.

Розгляд справи проводиться за принципом диспозитивності. Зміст наданого до суду протоколу про адміністративне правопорушення серії НГУ № 258522 від 30.08.2024 року зводиться до того, що 28.08.2024 року близько 10-30 год. солдат ОСОБА_1 перебував на місці несення служби на території охоронюваного об'єкту ТЕЦ КП «Теплоенергетик» КМР, що за адресою: м. Кропивницький, вул. Енергетиків, 20, в стані наркотичного сп'яніння (висновок медичного огляду № 660 від 28.08.24 року, отримано на руки 30.08.2024 року), правопорушення скоєно під час дії на території України воєнного стану відповідно Указу Президента України № 64/2022, при виконанні обов'язків військової служби.

На підтвердження фактів зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення до суду надано:

- висновок КНП «Обласна клінічна психіатрична лікарня Кіровоградської обласної ради» щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 660 від 28.08.2024 року, який отримано 30.08.2024 року, про те, що 28.08.2024 року о 11-15 год. за результатами огляду ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , останній перебуває в стані наркотичного сп'яніння;

- посвідчення серії НОМЕР_3 виданого на ім'я ОСОБА_1 ;

- письмову заяву ОСОБА_1 , відповідно до якої останній просив розглянути справу без його участі, свою провину визнає, у скоєному розкаюється;

- письмову розписку ОСОБА_1 , про те, що йому вручено другий екземпляр протоколу про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.

Відповідно до ч. 1 ст. 172-20 КУпАП передбачено настання адміністративної відповідальності за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.

Диспозиція ч. 3 ст. 172-20 КУпАП передбачає настання адміністративної відповідальності за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.

Згідно ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - це період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудований період після закінчення воєнних дій.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України,Закону України «Про правовий режим воєнного стану», введено в Україні воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який неодноразово продовжувався та діє по цей час.

Порядок складання протоколів про військові адміністративні правопорушення, зокрема щодо військовослужбовців Збройних Сил України, військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів у Збройних Силах України, які вчинили військові адміністративні правопорушення відповідальність за вчинення якого передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, встановлено Інструкцією зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затвердженої Наказом Міністерства оборони України від 23.10.2021 року № 329, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 14 грудня 2021 року № 1622/37244.

Пунктом 7 розділу ІІ Інструкції визначено, що до протоколу долучаються матеріали (докази), що підтверджують факт вчинення військового адміністративного правопорушення (рапорти посадових осіб, заяви, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків правопорушення, інші документи, які стосуються правопорушення).

Матеріали, які долучаються до протоколу, повинні містити достовірну інформацію, відповідати вимогам законодавства та правилам діловодства.

Обов'язок щодо збирання доказів та оформлення матеріалів про військове адміністративне правопорушення покладається на уповноважену посадову особу, яка складає протокол.

Крім того, порядок огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, передбачений ст. 266-1 КУпАП.

Згідно із ст. 266-1 КУпАП визначено, що військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів, а також військовослужбовці Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.

У разі незгоди військовозобов'язаного та резервіста під час проходження зборів, а також військовослужбовця Збройних Сил України на проведення огляду на стан алкогольного,наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.

Складення висновків у закладі охорони здоров'я за результатами огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проводиться у присутності посадової особи, уповноваженої на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення.

Під час проведення огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів уповноважена посадова особа застосовує спеціальні технічні засоби відеозапису, а в разі їх відсутності або неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. У випадку застосування спеціальних технічних засобів відеозапису матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

Порядок направлення військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

Відповідно до п. 5 Порядку направлення військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 січня 2024 р. № 32 (далі - Порядок) огляд проводиться:

- уповноваженою посадовою особою - на місці вчинення (виявлення) правопорушення, а у разі неможливості провести огляд на місці вчинення (виявлення) правопорушення - безпосередньо в органі управління, у військовій частині (в установі, організації, на підприємстві, в закладі, підрозділі) з використанням спеціальних технічних засобів (засоби вимірювальної техніки, які відповідають законодавству, що містить вимоги до таких засобів) і тестів, які мають документ про відповідність;

- лікарем закладу охорони здоров'я, який пройшов спеціальну підготовку.

За змістом п. 6 зазначеного Порядку уповноважена посадова особа, яка проводить огляд, застосовує спеціальні технічні засоби відеозапису. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі неможливості застосування спеціальних технічних засобів відеозапису такий огляд проводиться у присутності двох свідків. Не можуть бути залучені як свідки особи, які перебувають у відносинах підлеглості з особою, стосовно якої проводиться огляд, або особи, щодо неупередженості яких є сумніви.

Відповідно до п. 7 Порядку результати огляду, проведеного уповноваженою посадовою особою, зазначаються в акті огляду на стан сп'яніння.

У разі встановлення факту перебування у стані сп'яніння результати огляду, проведеного уповноваженою посадовою особою, зазначаються у протоколі про адміністративне правопорушення, до якого долучається акт огляду на стан сп'яніння.

Акт огляду на стан сп'яніння, проведеного уповноваженою посадовою особою, складається у двох примірниках, один з яких вручається військовослужбовцю/військовозобов'язаному, а другий залишається в уповноваженої посадової особи та/або долучається до протоколу про адміністративне правопорушення в разі встановлення факту перебування у стані сп'яніння.

Підтвердження стану сп'яніння за результатами огляду та згода військовослужбовця/військовозобов'язаного з такими результатами є підставою для його притягнення до відповідальності згідно із законом.

Згідно із п. 8 Порядку військовослужбовець/військовозобов'язаний, який відмовився від проведення огляду уповноваженою посадовою особою з використанням спеціального технічного засобу і тесту або не висловив згоду з його результатами, направляється відповідним командиром (начальником) для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я.

Отже, як слідує з аналізу змісту ст. 266-1 КУпАП та зазначеного Порядку, огляд на стан сп'яніння проводиться в закладі охорони здоров'я у разі коли військовослужбовець відмовився від проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння із застосуванням спеціальних технічних засобів/тестів чи не погодитися з його результатами.

Проте, матеріали справи відносно ОСОБА_1 не містять даних про те, що останньому пропонувалось пройти огляд на стан сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів на території військової частини, зокрема, відсутній акт відмови від проходження огляду на стан сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів та тестів; уповноваженою особою не було застосовано технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів не було залучено двох свідків, які не перебувають у відносинах підлеглості з особою, стосовно якої проводиться огляд, або особи, щодо неупередженості яких є сумніви, при яких би було складено протокол про адміністративне правопорушення; відсутні пояснення посадової особи військової частини, яка супроводжувала ОСОБА_1 для проведення медичного огляду з метою виявлення стану сп'яніння, чим було порушено встановлений ст. 266-1 КУпАП порядок проведення огляду військовослужбовця на стан сп'яніння.

Суд наголошує, що законодавець чітко визначив порядок процедури проходження огляду на визначення стану сп'яніння, а тому висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №660 від 28.08.2024 о 11 год. 15 хв., згідно якого ОСОБА_1 має наркотичне сп'яніння, складений з порушенням процедури огляду та направлення солдата до медичного закладу, не є допустимим доказом у справі.

Також, відповідно до вимог діючого законодавства, особа може бути притягнута до адміністративної відповідальності лише за наявності в її діях складу адміністративного правопорушення, який має бути встановлений судом тільки після всебічної та повної оцінки всіх доказів по справі.

Аналіз диспозиції ч. 3 ст. 172-20 КУпАП вказує на те, що відповідальність за цією нормою настає за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння.

З протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що солдат ОСОБА_1 перебував на місці несення служби та території охоронюваного об'єкту «ТЕЦ» КП «Теплоенергетик» в стані наркотичного сп'яніння в умовах особливого періоду.

Тобто, обов'язковою ознакою, яка підлягає доведенню, є знаходження військовослужбовця в стані наркотичного сп'яніння саме на території військової частини.

Проте, в матеріалах справи немає жодного доказу, який би підтверджував цей факт.

Таким чином, вказівка в протоколі про адміністративне правопорушення про знаходження ОСОБА_1 в стані наркотичного сп'яніння саме на території військової частини не підтверджується матеріалами справи.

З огляду на наведене, суд доходить висновку, що наявні в матеріалах справи докази, в тому числі і протокол про адміністративне правопорушення, не доводять вини ОСОБА_1 у перебуванні 28.08.2024 саме на території тимчасового розташування військової частини у стані наркотичного сп'яніння в умовах особливого періоду, що виключає можливість притягнення його до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 172-20 КУпАП.

Згідно із положеннями ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Суд не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Діючи таким чином суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі Конвенція) (рішенні у справі "Карелін проти Росії" ("Karelin v. Russia", заява N 926/08, рішення від 20.09.2016 р.).

При цьому, суд зауважує, що сам факт визнання особою вини у порушенні не може бути достатнім доказом і не звільняє суб'єкта владних повноважень від обов'язку дотримуватись норм чинного законодавства під час фіксації виявленого адміністративного правопорушення, а також при оформленні матеріалів справи про адміністративне правопорушення.

Таким чином матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять належних доказів вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.

Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

На підставі вищенаведеного, оцінивши наявні в даній справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що в даному випадку вина ОСОБА_1 в інкримінованому йому правопорушенні не доведена належними та допустимими доказами, а тому провадження в справі щодо його притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП підлягає закриттю, у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу правопорушення.

Керуючись ст. ст. 7, ч. 3 ст. 172-20, 245, 247, 251, 252, 256, 280, 283, 285, 289, 291, 294, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 172-20 КуПАП закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку із відсутністю в його діях складу вказаного адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Кіровський районний суд м. Кіровограда.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови, - без змін, чи зміні постанови.

Суддя Кіровського районного суду м.Кіровограда О. В. Галаган