Постанова від 19.12.2024 по справі 166/1778/24

Справа № 166/1778/24

Провадження № 3/166/930/24

ПОСТАНОВА

іменем України

19 грудня 2024 року смт.Ратне

Cуддя Ратнівського районного суду Волинської області Фазан Ольга Зіновіївна, розглянувши скеровану відділенням поліції №2 (сел.Ратне)Ковельського РУП ГУНП у Волинській області справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , непрацюючого, мешканця сЛучичі АДРЕСА_1 , за ст.156 ч.3 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

Із протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №759351 від 23.11.2024 року, складеного начальником СРПП відділення №2 (сел.Ратне) Ковельського РУП ГУНП у Волинській області старшим лейтенантом поліції Семенюком М.М. , слідує,що ОСОБА_1 23 листопада 2024 року близько 12 год. 50 хв. в смт.Ратне по вул.Центральній,на території ринку здійснив реалізацію однієї пачки сигарет марки «Прима» за ціною 40 гривень з рук без марок акцизного збору.

Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.3 ст.156 КУпАП .

У судові засідання 11.12.2024 року,19.12.2024 року ОСОБА_1 не з'явився.

Суд,дослідивши матеріали справи приходить до наступного.

Відповідальність за ч.3 ст. 156 КУпАП наступає за торгівлю пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння з рук, з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом - тягне за собою накладення штрафу від чотирьохсот до восьмисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі.

Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в звязку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом, а провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише при наявності в її діях складу адміністративного правопорушення, обов'язковими елементами якого є: об'єкт, об'єктивна сторона, суб'єкт, суб'єктивна сторона (вина). Відсутність хоча б одного із вказаних елементів виключає склад правопорушення взагалі, а порушена справа підлягає закриттю.

Стаття 245 КУпАП регламентує, що завданням судді при розгляді справ про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення, крім іншого, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності (ст. 280 КУпАП).

Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, в тому числі які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, а також іншими документами.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 КУпАП.

Адміністративно-караним в силу ч. 3 ст. 156 КУпАП є, зокрема торгівля тютюновими виробами з рук, з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом.

Об'єктом правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 156 КУпАП, є суспільні відносини в сфері в сфері торгівельної діяльності, об'єктивна сторона полягає, зокрема, торгівля тютюновими виробами з рук, з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом.

Посадова особа, яка склала протокол про адміністративне правопорушення даних вимог не дотрималася. Так, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що здійснив реалізацію однієї пачки сигарет марки «Прима'за ціною 40 грн з рук без марок акцизного збору. Торгівля - це процес обміну товарів на гроші з метою задоволення потреб споживача та отримання прибутку. В даному випадку з матеріалів справи не вбачається, що ОСОБА_1 продав комусь тютюнові вироби і отримав за це гроші. Вказані обставини жодними документами не зафіксовані. Матеріали справи не містять акту вилучення грошових коштів за реалізовані тютюнові вироби.

З рапорту нач. СРПП ВП № 2 ( сел Ратне) Ковельського РУП ГУНП у Волинській області Семенюка Михайла від 23.11.2024 року слідує, що невідомий громадянин , якому реалізовано одну пачку сигарет відмовився називати свої анкетні дані.

Відповідно до п.1 ч.2 ст. 262 КУпАП ,адміністративне затримання провадиться органами внутрішніх справ (Національною поліцією) - при вчиненні незаконного продажу товарів або інших предметів, дрібної крадіжки, торгівлі з рук у невстановлених місцях.

За правилами ч.3 ст. 263 КУпАП , може бути затримано особу , зокрема в необхідних випадках для встановлення особи або з'ясування обставин правопорушення - до дванадцяти годин.

Огляд речей, ручної кладі, багажу, знарядь полювання і лову риби, добутої продукції, транспортних засобів та інших предметів здійснюється, як правило, у присутності особи, у власності (володінні) якої вони є. У невідкладних випадках зазначені речі, предмети може бути піддано оглядові з участю двох понятих під час відсутності власника (володільця) ( ч.4ст. 264 КУпАП).

Про особистий огляд, огляд речей складається протокол або про це робиться відповідний запис у протоколі про адміністративне правопорушення або в протоколі про адміністративне затримання ( ч.5 ст. 264 КУпАП).

Поряд з цим, з рапорту старшого інспектора -чергового ВП № 2 ( сел Ратне) Ковельського РУП ГУНП у Волинській області Середи Дмитра від 23.11.2024 року вбачається , що на службу 102 надійшло повідомлення про те, що 23.11.2024 року о 12:59 за адресою сел Ратне , вул. Центральна ,47 , на території ринку встановлено факт реалізації сигарет без марок акцизного збору . Особа та кількість встановлюється , матеріали збираються, заявник ОСОБА_2 .

Відтак, особа , яка склала протокол про адміністративне правопорушення нач. СРПП ВП № 2 ( сел Ратне) Ковельського РУП ст. лейтенант поліції Семенюк Михайло Іванович не виконав вимоги ч.2 ст. 251 КУпАП стосовно обов'язку щодо збирання доказів у адміністративній справі за ч.3 ст. 156 КУпАП, тобто не доведено факту торгівлі ОСОБА_1 тютюновими виробами .

Враховуючи відсутність в матеріалах справи будь-яких належних і допустимих доказів винуватості ОСОБА_1 , суд дійшов висновку про відсутність в його діях складу правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 156 КУпАП.

Згідно із п. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю складу адміністративного правопорушення.

За таких обставин, доходжу висновку, що провадження у згаданій справі слід закрити за відсутністю у діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 156 КУпАП.

Вирішуючи долю вилучених цигарок, суд дійшов такого висновку.

Згідно з ч. 4 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» алкогольні напої і тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.

Відповідно до п.п.14.1.107 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України марка акцизного податку - це спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.

Згідно з ст. 226.11 Податкового кодексу України та п. 24 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1261 від 27 грудня 2010 року, ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та продаж на митній території України не маркованих в установленому порядку алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, забороняються. У разі виявлення фактів ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування та продажу на митній території України алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, без наявності марок акцизного податку встановленого зразка, контролюючі органи, зазначені у пункті 228.2 цієї статті, вилучають такі товари з вільного обігу та подають відповідні матеріали до суду для винесення постанови про їх вилучення в дохід держави (конфіскацію), що визначено ст. 228.3 Податкового кодексу України. Вилучені в дохід держави (конфісковані) тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, підлягають знищенню у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ст. 228.7 Податкового кодексу України).

Окрім цього, відповідно до ст.ст. 1, 5 Закону України «Про вилучення з обігу, переробку, утилізацію, знищення або подальше використання неякісної та небезпечної продукції» №1393-ХІY від 14 січня 2000 року продукція, під час маркування якої порушено встановлені законодавством вимоги щодо умови маркування та (або) до змісту і повноти інформації, відноситься до неякісної і небезпечної продукції й підлягає обов'язковому вилученню з обігу.

Оскільки тютюнові вироби без марок акцизного податку не відповідають вимогам ДСТУ ГОСТ 3935:2004 «Сигарети. Загальні технічні умови» і відносяться до вилученої з обігу продукції, вони підлягають знищенню.

Керуючись п. 1 ст. 247, п. 3 ч. 1 ст. 284 КУпАП,

ухвалив:

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 156 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Вилучені згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 759351 від 23.11.2024 року 25 (двадцять п'ять ) пачок сигарет марки "Прима"без марок акцизного збору знищити.

Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Ратнівський районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Ратнівського

районного суду О. З. Фазан