Постанова від 19.12.2024 по справі 156/1565/24

Справа № 156/1565/24

Провадження № 3/156/1069/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2024 року сел.Іваничі

Суддя Іваничівського районного суду Волинської області Комзюк Н.Н., розглянувши матеріали, які надійшли з відділу поліцейської діяльності №1 (сел. Іваничі) Володимирського РВП ГУ НП у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, непрацюючого, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч.1 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),-

ВСТАНОВИВ:

Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серія ВАВ №968118 від 11.12.2024 вбачається, що 11.12.2024 близько 10 год. 30 хв., за адресою АДРЕСА_2 , ОСОБА_1 вчинив домашнє насильство в сім'ї психологічного характеру, а саме висловлювався нецензурними словами та фізично погрожував колишній дружині ОСОБА_2 , чим вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст.173-2 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у інкримінованому йому правопорушенні не визнав. Пояснив, що 11.12.2024 він прийшов до помешкання своєї колишньої дружини ОСОБА_2 для того, щоб взяти свідоцтво про смерть своєї матері. Однак, ОСОБА_2 відмовилась віддати свідоцтво. Після цього він пішов з подвір'я, жодних протиправних дій стосовно колишньої дружини він не вчиняв.

Суд, вислухавши ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані докази в їх сукупності, дійшов наступного висновку.

Так, відповідно до ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

За змістом ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Згідно зі ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтею 251 КУпАП визначено, що доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, а також іншими документами.

Розглядаючи справу про адміністративне правопорушення, суд з урахуванням вимог ст.252 КУпАП, оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи у їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Частиною 1 ст.173-2 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі винесення такого припису.

Відповідно до п.3 ч.1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» №2229-VIII від 07.12.2017, домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

На підтвердження провини ОСОБА_1 матеріали містять:

- протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ №968118 від 11.12.2024, який відповідає вимогам ст. 256 КУпАП;

- рапорт за фактом повідомлення на лінію «102» про вчинене правопорушення;

- заяву та письмові пояснення ОСОБА_2 , у яких вона просить притягнути до відповідальності ОСОБА_1 за вчинення відносно неї домашнього насильства психологічного характеру. У поясненнях ОСОБА_2 повідомила, що 11.12.2024, близько 10 год. 30 хв., до неї додому прийшов її колишній чоловік ОСОБА_1 , який під час спілкування виловлювався в її сторону нецензурними словами, погрожував фізичною розправою та вимагав свідоцтво про смерть його матері ОСОБА_3 . Дане свідоцтво перебуває у неї, так як вона останнім часом доглядала за померлою та займалась її похованням;

- письмові пояснення ОСОБА_1 , змість яких аналогічний поясненням, наданим під час судового засідання.

Суд звертає увагу, що вчинення будь-яких діянь фізичного, психологічного чи економічного характеру, повинно бути підтверджено поясненнями свідків, потерпілих або іншими доказами, визначеними у ст.ст. 269, 272 КУпАП, що є необхідним елементом складу даного правопорушення.

Протокол про адміністративне правопорушення за своєю суттю є процесуальним документом, яким уповноважений орган засвідчує певне порушення, допущене особою, яке містить склад адміністративного правопорушення, передбаченого відповідними нормами КУпАП і який є підставою для подальшого провадження у справі. Зміст протоколу про адміністративне правопорушення повинен чітко відповідати приписам ст.256 КУпАП, в тому числі повинен мати дані про місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення, а також, особливо в частині викладення фабули правопорушення, яка, як зазначено вище фактично є обвинуваченням.

Однак, окрім пояснень ОСОБА_2 , будь-яких інших доказів вчинення ОСОБА_1 правопорушення, матеріали за складеним протоколом не містять.

Так, незважаючи на пояснення ОСОБА_2 про протиправні дії ОСОБА_1 , останній категорично їх заперечує та зазначає, що жодних протиправних дій не вчиняв. Дані обставини жодним доказом у справі не спростовуються.

Також слід зауважити, за наявності підтвердженого факту домашнього насильства, інспектор поліції мав би вжити відповідних заходів шляхом проведення оцінки ризиків вчинення домашнього насильства та винесення термінового заборонного припису, однак матеріали справи не містять відомостей про вчинення таких дій.

Згідно зі ст.ст. 9, 245, 252 КУпАП особа може бути притягнута до адміністративної відповідальності лише за наявності в її діях складу адміністративного правопорушення, яке мало місце, що має бути встановлено судом тільки після всебічної та повної оцінки всіх доказів по справі.

На переконання суду, належних та достатніх доказів того, що 11.12.2024 близько 10 год. 30 хв., за адресою АДРЕСА_2 , ОСОБА_1 було вчинене домашнє насильство матеріали за складеним протоколом не містять.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП України провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.

За таких обставин, суд вважає, що у діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП, а тому відповідно п.1 ч.1 ст.247 КУпАП адміністративна справа підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення.

Керуючись ст.ст. 247, 280, 283, 284 КУпАП суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.173-2 КУпАП закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до Волинського апеляційного суду через Іваничівський районний суд Волинської області протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя Н.Н. Комзюк