Постанова від 18.12.2024 по справі 497/2670/24

БОЛГРАДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18.12.2024

Справа № 497/2670/24

Провадження № 3/497/1186/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.12.2024 року Болградський районний суд Одеської області у складі:

головуючого - судді Кравцової А.В.,

секретар судового засідання Ільєва Д.Д.,

за участю: прокурора Копансьокї А.А.,

особи, що притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Болград матеріали про адміністративне правопорушення з фіксуванням процесу за допомого ВКЗ відносно

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженця м.Болград Одеської області, обіймає посаду інструктора відділення рекрутингу та комплектування у ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживає за адресою реєстрації: АДРЕСА_1 , особу якго встановлено за паспортом№ НОМЕР_1 , що виданий 23.03.2020р. органом 5129, РНОКПП НОМЕР_2 ,

- про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

29.10.2024р. оперуповноважним ОВС 6-го відділу (протидії корупції) Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань НП України майором поліції Яковлєвим І.В. був складений протокол про адміністративне правопорушення №1532/24, згідно якого гр. ОСОБА_1 , обіймаючи посаду інструктора відділення рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_3 та маючи військове звання "молодший сержант" і тому, відповідно до ст.3ч.1п.1п.п."г" ЗУ «Про запобігання корупції» - будучи посадовою особою і суб'єктом інкримінованого йому правопорушення, пов'язаного з корупцією, у порушення вимог ст.45 ЗУ «Про запобігання корупції», без поважних причин несвоєчасно подав та опублікував на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції свою щорічну електронну декларацію за 2021р. як суб'єкта декларування, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, а саме, - лише 16.04.2024р., - після встановленого періоду щорічного декларування (що був встановлений чинним законодавством до 31.03.2024р.), - чим вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією, за яке передбачена відповідальність ст.172-6ч.1 КУпАП.

12.12.2024р. від ОСОБА_1 до суду надійшли заперечення на протокол рпо адміністраттвне правопорушення , в якому просить провадження у справі стосовно нього закрити у зв'язку із закінченням строку накладання адміністравтивного стгянення,передбаченого ст.38 КУпАП.В заперечення посилається на те ,що він був зобов'язаний подати щорічну декларацію за 2021,2022 та 2023р.р. не піхніше 31.03.2024р.,але подав їх лише 16.04.2024р.Дані декларації були подані ним з запізненням з поважних причин, а саме він є військовослужбовцем та на період дії воєнного стану посилений варіант несення служби та не завжди має вільний час.

У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні правопорушення не визнав, пояснивши, що несвоєчасна подача декларації була через поважні причини, а саме - перебування на віськової службі, а також - що він не вважав себе суб'єктом декларування, і йому на роботі ніхто не повідомив про цей його обов'язок, наполягав на застосування вимог ст.38 КУпАП, а саме закрити провадженя по справе у зв'язку з закінченням 6-ти-місячного строку накладення адміністративного стягнення з дня виявлення порушення ним строків подання декларації.

Прокурор вважає, що вина ОСОБА_1 у скоєнні правопорушення, передбаченого ст.172-6 ч.1 КУпАП - підтверджується наданими суду відповідними доказами, тому він підлягає притягненню до відповідальності за цією статтею КУпАП - у виді штрафу, оскільки абз.4ст.38 КУпАП встановлено, що "адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією... може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення", а, згідно ч.1ст.172-6 КУпАП регламентує, що за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування - настає відповідальність у виді накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Вивчивши надані суду матеріали і дослідивши докази, вислухавши учасників судового засідання, суд встановив наступні факти та відповідні ним правовідносини.

Відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 №36 від 25.02.2022р. молошого сержанта ОСОБА_1 призначено на посаду інструктора рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.21-35).

Згідно п.п.3п.7ч.5ст.45 ЗУ "Про запобігання корупції" визначено, що військовослужбовці,які проходять службу у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки або відрядження до них відносяться до суб'єктів на яких поширюється дія розділу VII Закону України "Про запобігання корупції" (крім соіб рядоовго складу підрозділів охорони відповідних центрів. Таким чином , відповідно до п.п."г" п.1ч.1 ст.3 ЗУ «Про запобігання корупції» , посада інструктора віддділення рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_4 молодшого сержанта ОСОБА_1 віднесена до суб'єктів на яких поширюється дія цього Закону, як на військову посаду особу ЗСУ та працівника ТЦК та СП, і тому він є суб'єктом декларування і відповідальності за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією, і тому зобов'язаний виконувати вимоги Закону, у тому числі - зазначених у ч.1ст.45 вкзаного Закону, тобто він зобов'язаний подавати щорічну декларацію про майновий стан.

Стаття 172-6 КУпАП регламенту відповідальність за Порушення вимог фінансового контролю: "Несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, - тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Неповідомлення або несвоєчасне повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента або про суттєві зміни у майновому стані - тягне за собою накладення штрафу від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Дії, передбачені ч.1 або 2 цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було притягнуто до відповідальності за такі ж порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією доходу чи винагороди та з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю строком на один рік. Подання завідомо недостовірних відомостей у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, - тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до двох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян" Згідно примітки до цієї статті, суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначенихч.2 і 3 цієї статті, в частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до ч.1 і 2 статті 45 ЗУ "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Суб'єктами правопорушень, визначених ч.ч.1і2 цієї статті - в частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані - є суб'єкти декларування, які є службовими особами, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, а також суб'єкти декларування, які займають посади, пов'язані з високим рівнем корупційних ризиків, відповідно до ст.51-3 ЗУ "Про запобігання корупції". Відповідальність за цією статтею за подання завідомо недостовірних відомостей у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, стосовно майна або іншого об'єкта декларування, що має вартість, настає у випадку, якщо такі відомості відрізняються від достовірних на суму від 100 до 500 прожиткових мінімумів для працездатних осіб. Стаття 172-6 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1261-VII від 13.05.2014; в редакції Закону № 1700-VII від 14.10.2014; із змінами, внесеними згідно із Законами № 1022-VIII від 15.03.2016, № 1774-VIII від 06.12.2016, № 1074-IX від 04.12.2020, № 1576-IX від 29.06.2021.

А, ст.38 КУпАП - регламентовано строки накладення адміністративного стягнення. Так, "адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через два місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначених у частині сьомій цієї статті, та за винятком випадків, коли справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу підвідомчі суду (судді). Якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - шостій цієї статті. Адміністративне стягнення за вчинення правопорушень, передбачених статтями 173-2 і 173-6 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня вчинення відповідного правопорушення. Адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених ст.51 та ч.ч.3-6 ст.164-14, ст.ст.212-15,212-21 цього Кодексу, - може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення. Адміністративне стягнення за вчинення правопорушень, передбачених ст.ст.204-1 і 204-2 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня їх виявлення, але не пізніше року з дня їх вчинення, а в разі вчинення таких правопорушень іноземцями або особами без громадянства, стосовно яких у встановленому законом порядку прийнято рішення про примусове повернення чи примусове видворення з України, - протягом часу, необхідного для їх виїзду з України, але не пізніше строку, визначеного законом для виїзду цих осіб з України чи забезпечення їх примусового видворення з України. Адміністративне стягнення за вчинення правопорушень, передбачених статтею 130 цього Кодексу, може бути накладено протягом одного року з дня його вчинення. Адміністративне стягнення за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення. В разі закриття кримінального провадження, але за наявності в діях порушника ознак адміністративного правопорушення, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження".{Стаття 38 із змінами, внесеними згідно із Законами № 2342-III від 05.04.2001, № 586-VI від 24.09.2008, № 1508-VI від 11.06.2009, № 2808-VI від 21.12.2010; в редакції Закону № 3207-VI від 07.04.2011; із змінами, внесеними згідно із Законами № 3681-VI від 08.07.2011, № 4652-VI від 13.04.2012, № 198-VIII від 12.02.2015, № 731-VIII від 08.10.2015, № 2293-VIII від 27.02.2018; в редакції Закону № 114-IX від 19.09.2019; із змінами, внесеними згідно із Законами № 1231-IX від 16.02.2021, № 3696-IX від 09.05.2024, № 3733-IX від 22.05.2024, № 3886-IX від 18.07.2024}.

Згідно роз'яснень Національного агенства з питань запобігання корупції (НАЗК), опублікованих 07.08.2020 на офіційному сайті цієї агенції, щодо військових, які мають подавати декларацію та декларації яких працівників СБУ підлягають повній перевірці в розрізі застосування положень ЗУ “Про запобігання корупції» стосовно подання декларацій військовослужбовцями та іншими окремими категоріями суб'єктів декларування - згідно яких, серед військових мають подавати декларації: 1. Військові посадові особи, чиї посади пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарчих функцій або уповноважені на виконання цих функцій, серед яких - завідувачі складів, ревізори та контролери, командири бригади, начальники прикордонних загонів; 2. особи, які мають військове звання «майор», «капітан 3 рангу» та вище; 3. військові посадові особи, які проходять службу у військовому комісаріаті незалежно від звання. Серед тих, хто не має подавати декларацію: військові операції об'єднаних сил (ООС), військові за призовом осіб офіцерського складу, військові, що проходять службу за контрактом, військові строкової військової служби, курсанти факультетів, кафедр та відділень військової підготовки тощо. НАЗК також нагадує, що всі співробітники Служби безпеки України (СБУ) мають подавати декларації (Закон України “Про СБУ»). Однак НАЗК здійснює повну перевірку лише декларацій таких посадових осіб: 1. голова, заступники Голови СБУ та інші кадри, які здійснюють функції представників влади, тобто виконання завдань та обов'язків, визначених у ст.ст.2 та 24 ЗУ “Про СБУ»; 2. особи, чиї посади пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарчих функцій або уповноважені на виконання цих функцій. Це начальники фінансових департаментів та відділів, завідувачі складів, інспектори та ревізори, начальники департаментів та головних управлінь тощо. Декларації осіб, які виконують лише функції з обслуговування або технічні функції, не перевіряються. Повний текст роз'яснення доступний за посиланням: https://bit.ly/2DgKXzS. ст.38ч.4 КУпАП передбачено, що адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених ст.51та ст.212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення".

Таким чином, враховуючи вищевказане, вимоги та положення чинного законодавства, дослідивши надані суду матеріали, вивчивши обставини скоєння правопорушення, вислухавши пояснення учасників судового засідання, - суд дійшов висновку, що в діях гр. ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.172-6ч.1 КУпАП, за кваліфікуючими ознаками - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, оскільки його вина у вчиненому підтверджується, окрім його пояснень, наданих суду, - також доказами, що містяться в матеріалах справи і які були судом досліджені. Строк притягнення до відповіальності у даному випадку не перевищує два роки з дня вчинення правопорушення, а тому відсутні підстави для закриття провадження у цій справі без розгляду.

Враховуючи особу ОСОБА_1 , характер вчиненого ним правопорушення, беручи до уваги ступінь його вини, та інші обставини, передбачені ст.33 КУпАП, суд дійшов висновку, що він підлягає притягненню до адміністративної відповідальності у виді штрафу - з метою виховання та попередження скоєння інших правопорушень, що передбачено санкцією ст.172-6 ч.1 КУпАП, за якою кваліфіковані дані правопорушення, оскільки інше - більш м'яке адміністративне стягнення не буде достатнім для його виховання та попередження скоєння інших правопорушень, та й не передбачене чинним КУпАП.

Згідно п.5ч.2ст.4 ЗУ «Про судовий збір», в разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення - підлягає стягненню судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,6гривень.

Керуючись ст.ст. 9-11,33,36,40-1,ч.1 ст.172-6,221,283-285 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.172-6ч.1 КУПАП, та на підставі санкції цієї статті призначити йому адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень на користь держави.

Стягнути з ОСОБА_1 дохід держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок (на рахунок UA318999980313020106000015664 отримувач - ГУК в Одеській області/м.Болград, код за ЄДРПОУ -37607526, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код банку -899998, код класифікації доходів бюджету -22030101).

Роз'яснити ОСОБА_1 що: штраф, відповідно до ст.307 КУпАП має бути сплачений (на рахунок UA088999980313040106000015660, отримувач - ГУК в Одеській області/м.Болград, ЄДРПОУ 37607526, банк - Казначейство України (ЕАП), код банку -899998, код класифікації доходів бюджету -21081100) не пізніш, ніж через п'ятнадцять днів з дня отримання копії даної постанови до банку України;

- в разі несплати штрафу у встановлений строк, - стягнути його у подвійному розмірі згідно вимог ст.308 КУпАП -1700 (одна тисяча сімсот) гривень.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Повний текст постанови виготовлено 18 жовтня 2024року.

Суддя А.В. Кравцова