01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
20.10.2010 № 6/152а
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Гарник Л.Л.
суддів:
при секретарі:
За участю представників:
від позивача - Столяренко О.В. - дов. б/н від 01.03.2010р.,
від відповідача - Прокопович Т.Г. - дов. №3-15/639 від 09.08.2010р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Чернігівська міська рада
на рішення Господарського суду м.Києва від 12.11.2009
у справі № 6/152а ( .....)
за позовом ВАТ "Чернігівський ремонтно-механічний завод "Жовтневий молот"
до Чернігівська міська рада
третя особа позивача
третя особа відповідача
про визнання рішення недійсним
Рішенням господарського суду Чернігівської області від 12.11.2009р. у справі №6/152а позовні вимоги ВАТ „ЧРМЗ „Жовтневий молот” задоволені повністю, визнано недійсним п. 25 рішення Чернігівської міської ради 40 сесії 5 скликання від 22 липня 2009р. „Про надання, вилучення і передачу земельних ділянок юридичним та фізичним особам в межах м.Чернігова та надання згоди на розроблення технічної документації із землеустрою”.
Не погоджуючись з винесеним рішенням, Чернігівська міська рада подала апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.
У відзиві на апеляційну скаргу ВАТ „ЧРМЗ „Жовтневий молот” просить відмовити у задоволенні апеляційної скарги, а рішення господарського суду Чернігівської області залишити без змін.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, Київський апеляційний господарський суд вважає, що скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
03 червня 2004 р. між Чернігівською міською радою (орендодавець) та ВАТ „ЧРМЗ „Жовтневий молот” (орендар) укладений договір оренди земельної ділянки, згідно якого орендодавець передає, а орендар набуває права на оренду земельної ділянки в місті Чернігові: площею 6,96 га по проспекту Миру, 194; площею 0,12 га по проспекту Миру, 194; площею 0,19 га по проспекту Миру, 194; площею 0,11 га по проспекту Миру, 201 для експлуатації будівель і споруд промислового призначення, їдальні, житлового фонду.
Цей договір зареєстрований у Чернігівській міській раді 03.06.2004р. за №314.
Згідно п. 2.2 зазначеного договору договір укладається на строк 5 років.
У відповідності до п.5 договору підставою припинення договору є, зокрема, закінчення його строку.
Отже термін строку дії даного договору закінчився 03 червня 2009р.
За актом прийому-передачі земельної ділянки від 03.06.2004р. Чернігівська міська рада передала, а ВАТ „Чернігівський ремонтно-механічний завод „Жовтневий молот" прийняло в короткострокову оренду, строком на 5 років, вищевказану земельну ділянку.
ВАТ „Чернігівський ремонтно-механічний завод „Жовтневий молот" подавав до Чернігівської міської ради клопотання:
а) від 30.04.2009р. №01/119 про надання дозволу на розробку проектів відводу земельних ділянок з метою змінення конфігурації земельної ділянки, зміни функціонального призначення та для укладання нових договорів оренди земельних ділянок.
б) від 07.05.2009р. №01/124 про надання дозволу на розробку проектів відводу земельних ділянок:
1. Для розміщення виробничих приміщень та науково-дослідного центру;
2. Для розміщення виставкового центру та торгівельних приміщень;
3. Для розміщення центру сервісного обслуговування;
4. Для розміщення адміністративних та офісних приміщень;
5. Для розміщення готелю, багатоповерхової житлової забудови з об'єктами соціальної інфраструктури;
6. Для розміщення автостоянки та паркінгу, яке обґрунтував тим, що протягом дії вищевказаного договору оренди, було змінено конфігурацію земельної ділянки та розроблено проект містобудівного обгрунтування, який погоджено УД НДІ „Дніпромісто” №3-1035 від 26.06.2007р. та який передбачає проведення реконструкції існуючих будівель зі зміною їх функціонального призначення та будівництва нових будівель.
в) від 22.05.2009р. №01/158 щодо укладання між ВАТ „ЧРМЗ „Жовтневий молот” та Чернігівською міською радою нового договору оренди земельних ділянок згідно запропонованого ним зонування земельної ділянки за адресою: м. Чернігів, проспект Миру, 194.
г) від 06.07.2009р. №221, в якому позивач просив, зокрема, повідомити про причини, з яких їх питання було знято з розгляду депутатами міської ради.
Згідно листа Чернігівської міської ради від 28.07.2009р. №3-13/11-5545 вишевказане питання було знято з розгляду депутатами міської ради 38 сесії 5 скликання Чернігівської міської ради, яка відбулася 26.05.2009р. На пленарному засіданні міської ради, яке відбулося 22.07.2009р., було вирішено питання щодо продовження строку короткострокової оренди земельної ділянки, строком на 5 років, площею 6,9307 га ВАТ „ЧРМЗ „Жовтневий молот” по проспекту Миру, 194 для експлуатації будівель і споруд промислового призначення. На підставі прийнятого рішення міської ради, управлінням земельних ресурсів Чернігівської міської ради було підготовлено проект договору оренди земельної ділянки.
Рішенням Чернігівської міської ради 40 сесії 5 скликання від 22 липня 2009р. „Про надання, вилучення і передачу земельних ділянок юридичним та фізичним особам в межах м. Чернігова та надання згоди на розроблення технічної документації із землеустрою” міська рада вирішила, зокрема:
п. 25. „Відкритому акціонерному товариству „Чернігівський ремонтно-механічний завод „Жовтневий молот” продовжити строк короткострокової оренди земельною ділянкою, строком на 5 років, площею 6,9307 га по проспекту Миру, 194 для експлуатації будівель споруд промислового призначення. (Землі промисловості, коефіцієнт функціонального використання = 1,2 - промислове використання);
п. 44. „Враховуючи договір оренди не житлових приміщень від 01.03.2009 року, відкритому акціонерному товариству „Чернігівський ремонтно-механічний завод „Жовтневий молот” змінити цільове призначення земельної ділянки, строком до 28.02.2014 року, площею 0,0154 га по проспекту Миру, 194, замість : „для експлуатації будівель споруд промислового призначення” - „для експлуатації приміщення магазину”. (Землі промисловості, коефіцієнт функціонального використання = 2,5 - комерційне використання).
Згідно статті 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Зі змісту статті 12 Земельного кодексу України вбачається, що розпорядження землями територіальної громади міста, у тому числі надання їх у користування, належить до повноважень міської ради та здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.
Статтею 84 Земельного кодексу України встановлено, що у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності.
Право державної власності на землю набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, державних органів приватизації відповідно до закону.
Відповідно до ст. 17 Земельного кодексу України до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить, зокрема, розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Згідно п. 34 ст. 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” до виключної компетенції міської ради відноситься вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до пункту 12 розділу X Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Оскільки земельна ділянка площею 6,9307 га розташована на території міста Чернігова, то в силу п.12 Розділу X Перехідних положень Земельного кодексу України повноваження щодо розпорядження нею здійснює Чернігівська міська рада (відповідач у справі).
Порядок набуття та реалізації права на оренду землі регулюється Земельним кодексом України та Законом України „Про оренду землі” від 6 жовтня 1998 року №161-XIV.
У відповідності до ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянках необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом, яким є Закон України „Про оренду землі”.
Відповідно до ст. 13 Закон України „Про оренду землі” договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Порядок надання у постійне користування земельних ділянок юридичним особам та порядок передачі земельних ділянок в оренду визначені ст.ст. 123, 124 Земельного кодексу України та ст. 16 Закону України „Про оренду землі”.
У ст. 16 цього Закону передбачено, що укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України , або за результатами аукціону.
Відповідно до ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Згідно з ч.ч. 2, 3 ст. 123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом її відведення, звертається з клопотанням про вибір місця розташування земельної ділянки до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України. Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації. До клопотання додаються матеріали, передбачені ч. 5 ст. 151 Земельного кодексу України.
Отже, відповідно до зазначених норм юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки, має звернутися з відповідним клопотанням до повноважного органу виконавчої влади та органу місцевого самоврядування, додавши до цього відповідні матеріали, передбачені ст. 151 Земельного Кодексу України.
Право ініціювати одержання земельної ділянки у користування надано юридичній особі, а розглянути це питання та прийняти відповідне рішення в строки, встановлені законом, зобов'язаний відповідний повноважний державний орган.
У п.4.2 розділу 4 Договору оренди земельної ділянки передбачено переважне право орендаря за різних інших умов на поновлення договору оренди.
Поновлення договору оренди землі регулюється статтею 33 Закону України „Про оренду землі”.
Даною нормою передбачено, що після закінчення строку договору оренди землі орендар, який належно виконував обов'язки відповідно до умов договору, має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору. У разі поновлення договору оренди землі на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди, то за відсутності письмових заперечень орендодавця протягом одного місяця після закінчення строку договору, він підлягає поновленню на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. Письмове заперечення здійснюється листом-повідомленням.
Отже, реалізація переважного права на поновлення договору оренди земельної ділянки належить орендарю, яке (право) може буди реалізоване в разі відсутності заперечень з боку орендодавця і можливе лише за наявності відповідного рішення органу місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1 ст. 202 ЦК України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Відповідно до ч. 3 ст. 203 ЦК України волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.
Згідно статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
У ст. 627 ЦК України передбачено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Позивач, як орендар за договором оренди земельної ділянки від 03.06.2004р. площею 6,9307 га по проспекту Миру, 194, не використав свого переважного права на поновлення договору оренди, також не звертався до відповідача з заявою про продовження строку оренди цієї земельної ділянки, тобто відсутнє волевиявлення позивача на продовження дії правочину, укладеного з відповідачем 03.06.2004р.
В матеріалах справи відсутні докази, які б спростовували твердження позивача про те, що він не звертався до Чернігівської міської ради з клопотанням про намір отримання земельної ділянки в оренду, на умовах, визначених міською радою, або про продовження строку дії договору оренди від 03.06.2004р.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Тому господарський суд Чернігівської області законно і обґрунтовано визнав недійсним п. 25 рішення Чернігівської міської ради 40 сесії 5 скликання від 22 липня 2009р. „Про надання, вилучення і передачу земельних ділянок юридичним та фізичним особам в межах м.Чернігова та надання згоди на розроблення технічної документації із землеустрою”.
За таких обставин, Київський апеляційний господарський суд не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги, скасування чи зміни рішення суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст.99, 101, 103, 105 ГПК України, Київський апеляційний господарський суд -
Апеляційну скаргу Чернігівської міської ради залишити без задоволення, а рішення господарського суду Чернігівської області від 12.11.2009р. у справі №6/152а - без змін.
Справу №6/152а повернути до господарського суду Чернігівської області.
Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів з дня її прийняття.
Головуючий суддя
Судді
25.10.10 (відправлено)