Придніпровський районний суд м.Черкаси
Справа № 711/9592/24
Номер провадження 1-кс/711/2667/24
12 грудня 2024 року
м.Черкаси
Слідчий суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1
за участі:
секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,
прокурора - ОСОБА_3 ,
слідчого - ОСОБА_4 ,
підозрюваного - ОСОБА_5 ,
захисника - адвоката ОСОБА_6 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Придніпровського районного суду м. Черкаси клопотання старшого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_4 , погоджене прокурором відділу Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_3 , у кримінальному провадженні №12024250000000180 від 02.05.2024 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.367 КК України, про обрання запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання, відносно:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Тальне, Черкаської області, громадянина України, українця, працюючого директором КП «Водоканал» Тальнівської міської ради, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,
підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.367 КК України, -
Старший слідчий відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_4 , звернувся до слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси із клопотанням в якому просить застосувати до підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання в межах строку досудового розслідування, що не перевищує 60 днів та покласти на підозрюваного обов'язки, передбачені ч.5 ст.194 КПК України.
В обґрунтування клопотання зазначено, що 05.09.2019 між виконавчим комітетом Тальнівської міської ради у особі міського голови м. Тальне ОСОБА_7 та ОСОБА_5 укладений контракт щодо призначення останнього на посаду керівника комунального підприємства «Водоканал» Тальнівської міської ради (далі КП «Водоканал») на період з 09.09.2019 по 08.09.2020.
Відповідно до п.1.1. контракту керівник зобов'язується безпосередньо і через адміністрацію підприємства здійснювати поточне управління (керівництво) підприємством, забезпечувати його виробничо-господарську діяльність, ефективне використання і збереження закріпленого за підприємством майна, а керівник органу управління майном зобов'язується створювати необхідні умови для роботи керівника.
Відповідно до п.1.3. контракту керівник, який уклав цей контракт, є повноважним представником підприємства при реалізації повноважень, функцій, обов'язків, передбачених актами законодавства, статутом підприємства, іншими нормативними документами.
Відповідно до п.2.7. контракту керівник має право: діяти від імені підприємства, представляти його на всіх підприємствах, установах, організаціях; укладати господарські та інші угоди; користуватися правом розпорядження коштами підприємства, накладати на працівників стягнення відповідно до законодавства; вирішувати інші питання, віднесені статутом підприємства, органом управління майном і цим контрактом до компетенції Керівника.
Відповідно до п.4.1. контракту к випадку невиконання чи неналежного виконання обов'язків, передбачених цим контрактом, сторони несуть відповідальність згідно законодавства та цього контракту.
Згідно з наказом КП «Водоканал» № 92-к від 06.09.2019 та розпорядженням міського голови Тальнівської міської ради №191-Рк від 05.09.2019 ОСОБА_5 призначено на посаду керівника комунального підприємства «Водоканал» Тальнівської міської ради на період з 09.09.2019 по 08.09.2020.
Згідно з розпорядженням міського голови Тальнівської міської ради №226-РК від 04.09.2020 продовжено термін дії контракту з керівником підприємства від 05.09.2019 ОСОБА_5 з 09.09.2020 по 08.09.2023 шляхом внесення відповідних змін до діючого контракту.
Рішенням 39 позачергової сесії 8 скликання Тальнівської міської ради № 39/8-2 від 02.05.2019 затверджено статут підприємства (далі - Статут).
Так, відповідно до п.1.1. статуту підприємство засноване на комунальній власності об'єднаної територіальної громади Тальнівської міської ради, є правонаступником ДП «Водоканал» ЗАТ «Комунальник» та є самостійним суб'єктом господарювання, створене для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення діяльності в порядку, передбаченому чинним законодавством України та цим статутом.
Відповідно до п.1.5. статуту підприємство є комерційним та діє з метою отримання прибутку.
Відповідно до п.1.8. статуту підприємство є юридичною особою з моменту державної реєстрації, має самостійний баланс, поточні бюджетні рахунки, поточні рахунки, депозитні та інші рахунки в банківських установах та органах Державної казначейської служби України, печатки, штампи, бланки зі своїм найменуванням.
Відповідно до п.3.2. статуту підприємство здійснює свою діяльність відповідно до чинного законодавства України та цього Статуту.
Відповідно до п.3.7. статуту підприємство має право укладати від свого імені господарські правочини, зокрема договори (контракти) купівлі-продажу, лізингу, підряду, страхування майна, перевезення, зберігання, доручення, технічного обслуговування, комісії, оренди, найму, тощо, набувати майнових та особистих не майнових прав, нести обов'язки, бути позивачем і відповідачем у суді, господарському та третейському судах України, а також у судах інших держав відповідно до вимог чинного законодавства України та вимог цього статуту.
Відповідно до п.4.3. статуту майно закріплене засновником за підприємством на праві господарського відання є власністю Тальнівської міської об'єднаної територіальної громади. Підприємство володіє, користується і розпоряджається зазначеним майном, з обмеженням правомочності щодо такого майна, та у відповідності до чинного законодавства та цього статуту.
Відповідно до п.5.1. статуту поточне (оперативне) управління підприємством здійснює керівник підприємства.
Відповідно до п.п.1 п.5.4. статуту керівник підприємства несе повну відповідальність за стан та діяльність підприємства.
Відповідно до п.п.3 п.5.4. статуту керівник підприємства розпоряджається коштами та майном відповідно до чинного законодавства України і цього статуту з урахуванням обмежень виключної компетенції органу управління підприємством, засновника.
Відповідно до п.6.1. статуту підприємство діє на підставі цього статуту та чинного законодавства України, стратегія розвитку, фінансово-економічна, інвестиційна та інші програми засновника покладаються в основу діяльності підприємства. Основним узагальнюючим показником фінансових результатів господарської діяльності підприємства є прибуток (дохід).
Відповідно до п.8.1. статуту збитки, завдані підприємству в результаті порушення його майнових прав громадянами, юридичними особами, відшкодовуються підприємству добровільно або за рішенням суду.
Таким чином, ОСОБА_5 перебуваючи в період часу з 09.09.2019 по 08.09.2023 на посаді керівника комунального підприємства «Водоканал» Тальнівської міської ради, виконував організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, а отже відповідно до ч.3 ст.18 КК України та примітки до ст.364 КК України, був службовою особою.
Так, ОСОБА_5 , обіймаючи посаду керівника комунального підприємства «Водоканал» Тальнівської міської ради, яка належить до професійної категорії «керівник», здійснюючи безпосереднє управління господарською діяльністю підприємства, відповідно до визначених повноважень, неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, у період з 23.01.2020 по 20.11.2020, більш точний час в ході проведення досудового розслідування встановити не представилося можливим, допустив завдання істотної шкоди охоронюваним законом інтересам комунального підприємства «Водоканал» Тальнівської міської ради, за наступних обставинах.
Згідно з ч.4 ст.3 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922 в редакції від 10.11.2021 (далі - Закон) відносини, пов'язані із сферою публічних закупівель, регулюється виключно цим Законом і не можуть регулюватися іншими законами, крім випадків, встановлених цим Законом.
21.11.2019 КП «Водоканал» на веб-порталі уповноваженого органу www.prozorro.gov.ua опубліковано оголошення про проведення відкритих торгів (ID: UA-2019-11-21-000945-а) за предметом закупівлі «Електрична енергія» з очікуваною вартістю 2 475 720,00 грн Вид предмету закупівлі: Товари. Класифікатор та його відповідний код: ДК 021:2015:09310000-5 - Електрична енергія. Джерело фінансування закупівлі - місцевий бюджет.
За результатами проведеноі? КП «Водоканал» з використанням електронної системи закупівель процедури закупівлі «Електрична енергія» (ДК 021:2015:09310000-5: Електрична енергія) очікуваною вартістю 2 475 720,00 грн (ID: UA-2019-11-21-000945-а) 09.12.2019 переможцем визначено ТОВ «Енергогазрезерв» (далі - Товариство) з тендерною пропозицією після закінчення аукціону - 1 510 520,00 грн ( в тому числі ПДВ 251 753,33 грн).
Частиною 1 статті 41 Закону встановлено, що договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Згідно з ч.4 ст.41 Закону умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.
Пунктом 1 статті 4 Закону України від 13.04.2017 № 2019-VIII «Про ринок електричної енергії» (далі - Закон № 2019) визначено, що учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії, в тому числі, укладаються двосторонні договори купівлі-продажу електричної енергії (двосторонній договір).
Частиною 2 статті 56 Закону № 2019 встановлено, що договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 № 312 затверджені Правила роздрібного ринку електричної енергії (далі - Правила).
Пунктом 1.2.7 Правил визначено, що постачання електричної енергії здійснюється електропостачальником на підставі договору про постачання електричної енергії споживачу, який розробляється електропостачальником на основі Примірного договору про постачання електричної енергії споживачу (додаток 5 до цих Правил) та укладається в установленому цими Правилами порядку.
Відповідно до абзацу 4 пункту 3.2.1 Правил електропостачальник до укладення зі споживачем договору про постачання електричної енергії споживачу має надати інформацію про істотні умови договору та про наявний вибір комерційних пропозицій.
Згідно абзацу 5 пункту 3.2.1 Правил споживач перед укладенням договору про постачання електричної енергії споживачу має ознайомитись з умовами постачання електричної енергії, правами та обов'язками, обрати відповідну комерційну пропозицію та зазначити її у заяві-приєднані до умов договору. Обрана споживачем комерційна пропозиція є додатком до укладеного відповідним електропостачальником та споживачем договору.
Так, за результатами проведеної у відповідності до вимог Закону з використанням електронної системи закупівель процедури закупівлі UA-2019-11-21-000945-а між КП «Водоканал» (далі - Замовник) в особі керівника ОСОБА_5 та товариством з обмеженою відповідальністю «Енергогазрезерв» (далі - Товариство, Учасник) в особі директора ОСОБА_8 , 23.01.2020 укладено договір про постачання електричної енергії споживачу № Е/217-20 (далі -Договір). Місцем укладення Договору зазначено м. Черкаси.
Відповідно до п.1.1. Договору цей Договір про постачання електричної енергії споживачу є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії як товарної продукції споживачу постачальником електричної енергії та укладається сторонами, з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України, шляхом приєднання споживача до умов цього договору.
Відповідно до п.1.2. Договору умови цього Договору розроблені відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 №312, та є однаковими для всіх споживачів.
Відповідно до п.2.1. Договору за цим Договором Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача, включно з тарифом на послуги з передачі електричної енергії, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.
Відповідно до п.3.1. Договору Початком постачання електричної енергії Споживачу є дата, зазначена в заяві-приєднанні, яка є додатком 1 до цього Договору.
Відповідно до п.3.3. Договору Постачальник за цим Договором не має права вимагати від Споживача будь-якої іншої плати за електричну енергію, що не визначена у комерційній пропозиції, яка є додатком 2 до цього Договору.
Відповідно до п.5.1. Договору Споживач розраховується з Постачальником за електричну енергію відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною Споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком 2 до цього Договору. Загальна вартість цього Договору на момент його укладення становить 1 510 520,00 грн. (один мільйон п'ятсот десять тисяч п'ятсот двадцять грн. 00 коп.) разом з ПДВ. З урахуванням ст. 48 Бюджетного кодексу України зобов'язання Споживача за цим договором в частині оплати поставленої електричної енергії виникають у 2020 році, та в межах асигнувань, встановлених кошторисом. Реєстрація бюджетного зобов'язання здійснюється з урахуванням абз. 2 ч. 2.2. наказу Міністерства фінансів України від 02.03.2012 р. №309 «Про затвердження Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України».
Згідно п.6.1. Договору Замовник має право:
- обирати спосіб визначення ціни за постачання електричної енергії на умовах, зазначених у комерційній пропозиції, обраній Споживачем;
- отримувати електричну енергію на умовах, визначених у цьому Договорі;
- купувати електричну енергію із забезпеченням рівня якості комерційних послуг, відповідно до вимог діючих стандартів якості надання послуг, затверджених Регулятором, а також на отримання компенсації за порушення таких вимог, розмір якої визначено в комерційній пропозиції;
- безоплатно отримувати всю інформацію стосовно його прав та обов'язків, інформацію про ціну, порядок оплати спожитої електричної енергії, а також іншу інформацію, що має надаватись Постачальником відповідно до чинного законодавства та/або цього Договору;
- безоплатно отримувати інформацію про обсяги та інші параметри власного споживання електричної енергії;
- звертатись до Постачальника для вирішення будь-яких питань, пов'язаних з виконанням цього Договору;
- вимагати від Постачальника пояснень щодо отриманих рахунків і у випадку незгоди з порядком розрахунків або розрахунковою сумою вимагати проведення звіряння розрахункових даних та/або оскаржувати їх в установленому цим Договором та чинним законодавством порядку;
- оскаржувати будь-які несанкціоновані, неправомірні чи інші дії Постачальника, що порушують права Споживача, та брати участь у розгляді цих скарг на умовах, визначених чинним законодавством та цим Договором;
- отримувати відшкодування збитків від Постачальника, понесених у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням Постачальником своїх зобов'язань перед Споживачем, відповідно до умов цього договору та чинного законодавства.
Згідно п. 6.2. Договору Учасник зобов'язаний:
- забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії згідно з умовами цього Договору;
- укласти в установленому порядку договір договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії з оператором системи для набуття права на правомірне споживання електричної енергії та фізичну доставку електричної енергії до межі балансової належності об'єкта Споживача;
- раціонально використовувати електричну енергію, обережно поводитися з електричними пристроями та використовувати отриману електричну енергію виключно для власного споживання та не допускати несанкціонованого споживання електричної енергії;
- протягом 5 робочих днів до початку постачання електричної енергії новим електропостачальником, але не пізніше дати, визначеної цим Договором, розрахуватися з постачальником за спожиту електричну енергію;
- надавати забезпечення виконання зобов'язань з оплати за постачання електричної енергії у випадку неможливості погасити заборгованість за постачання та/або перебування в процесі ліквідації чи банкрутства відповідно до Цивільного кодексу України та ПРРЕЕ;
- безперешкодно допускати на свою територію, у свої житлові, виробничі, господарські та підсобні приміщення, де розташовані вузли обліку електричної енергії, засоби вимірювальної техніки тощо, представників Постачальника після пред'явлення ними службових посвідчень для звіряння показів щодо фактично спожитої електричної енергії;
- відшкодовувати Постачальнику збитки, понесені ним у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням Споживачем своїх зобов'язань перед Постачальником, що покладені на нього чинним законодавством та/або цим Договором;
- виконувати інші обов'язки, покладені на Споживача чинним законодавством та/або цим Договором.
Відповідно до п.13.2. Договору Постачальник має повідомити про зміну будь-яких умов Договору Споживача не пізніше, ніж за 20 днів до їх застосування з урахуванням інформації про право Споживача розірвати Договір. Постачальник зобов'язаний повідомити Споживача в порядку, встановленому законом, про будь-яке збільшення ціни і про право припинити дію договору без сплати будь-яких штрафних санкцій чи іншої фінансової компенсації Постачальнику, якщо Споживач не приймає нові умови.
Відповідно до п.13.8. Договору у випадку коливання ціни електричної енергії на ринку в бік збільшення, Постачальник має право письмово звернутись до Споживача з відповідною пропозицією, при цьому, така пропозиція в кожному окремому випадку, коли на ринку відбувається об'єктивне коливання ціни за одиницю товару в бік збільшення, повинна бути обґрунтована і документально підтверджена. Постачальник разом з письмовою пропозицією щодо внесення змін до договору надає документ (або документи), що підтверджує збільшення середньо ринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару в тих межах/розмірах, на які Постачальник пропонує змінити ціну товару. Документ (або документи), що підтверджує збільшення ціни товару, повинен містити дані щодо середньо ринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару на день укладення цього Договору (допускається надання документального підтвердження щодо середньо ринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару в межах 10 днів щодо дати укладення цього Договору) та середньо ринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару на момент письмового звернення Постачальника щодо збільшення ціни і повинен бути наданий у формі належним чином оформленої довідки/інформації (або в іншій документальній формі), виданої торгово-промисловою палатою України, або регіональною торгово-промисловою палатою, або органами державної статистики.
У випадку прийняття рішення Споживачем щодо внесення змін до цього Договору у вказаній частині до розрахунку ціни за одиницю товару приймається ціна за одиницю товару, що визначена Сторонами у момент укладання цього Договору (з урахуванням внесених раніше змін до цього Договору, та якщо такі обставини мали місце). При цьому, максимальна сума, на яку Сторонами може бути здійснено підвищення ціни за одиницю товару визначається як різниця між середньо ринковою ціною (діапазоном цін тощо) за одиницю товару на момент письмового звернення Постачальника щодо зміни ціни та середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару на день укладення цього Договору (допускається надання документального підтвердження щодо середньоринкової ціни (діапазону цін тощо) за одиницю товару в межах 10 днів щодо дати укладення цього Договору), або станом на момент внесення змін до цього Договору в частині ціни за одиницю товару, якщо такі зміни до цього Договору вже були раніше здійснені Сторонами. В будь-якому випадку підвищення ціни за одиницю товару здійснюється з урахуванням вимог п.2 ч.4 ст.36 Закону України «Про публічні закупівлі».
Споживач має право відмовитись від зміни ціни за одиницю товару у випадках, якщо Постачальником не надано належне документальне підтвердження підвищення ціни, передбачене цим пунктом.
Відповідно до п.13.9. Договору, зміни до цього Договору можуть бути внесені у випадках, передбачених згідно ст.36 Закону України «Про публічні закупівлі».
Згідно Додатку 1 до договору № Е/217-20 «Заява-приєднання до договору про постачання електричної енергії споживачу» визначено початок постачання електричної енергії з 01.02.2020.
Згідно Додатку 2 до договору № Е/217-20 «Комерційна пропозиція №1 ТОВ «Енергогазрезерв» про постачання електричної енергії споживачу, які споживають електричну енергію для потреб професійної та підприємницької діяльності» визначена ціна за одиницю товару (1 кВт*год), яка склала 1,586 грн. з ПДВ 20% для даної комерційної пропозиції. Загальний обсяг постачання електричної енергії становить 952 200 кВт/год.
У подальшому встановлено, що в невстановлений досудовим розслідуванням час, на поштову адресу КП «Водоканал», а саме: м. Тальне, Черкаської області, вул. Соборна, 32, з ТОВ «Енергогазрезерв» надійшов лист № 260202/220 від 26.02.2020 щодо підвищення ціни на електричну енергію станом на 01 лютого 2020 року в якому вказано, що підставою для підвищення ціни на електроенергію станом на 01.02.2020 є зростання середньозваженої ціни електричної енергії в січні 2020 року відносно грудня 2019 року, що підтверджує експертний висновок Черкаської торгово-промислової палати № О-86/03 від 06.02.2020.
Згідно з експертним висновком Черкаської торгово-промислової палати № О-86/03 від 06.02.2020, зміна середньозваженої ціни «на добу на перед» (далі - РНД) (ОЕС) за січень 2020 року (1 405,86 грн/МВт/год) в порівнянні з груднем 2019 року (1 207,80 грн/МВт/год) становила +16,4%.
Також, додатком до вище вказаного листа було направлено Додаткову угоду №1 до Договору № Е/217-20, згідно якої, вносились зміни ціни за електричну енергію на 01.02.2020 за 1 кВт/год електроенергії - 1,730997347 грн з ПДВ не більше ніж на 10 відсотків у зв'язку із коливанням ціни такого товару на ринку, та без збільшення загальної вартості Договору № Е/217-20.
Проте, у вказаному експертному висновку Черкаської торгово-промислової палати № О-86/03 від 06.02.2020 наведено інформацію про середньозважені ціни за електричну енергію «на добу наперед» (РНД) в об'єднані енергетичній системі (ОЕС) України за період з 01.12.2019 по 31.12.2019 та за період з 01.01.2020 по 31.01.2020, а також відповідне коливання ціни за вказаний період.
При цьому, відповідно до наявної інформації АТ « Оператор ринку » від 07.05.2024 № 01-31/753, щодо середньозважених цін купівлі-продажу електричної енергії на РДН в торговій зоні «ОЕС України», у період з дати укладання договору (23.01.2020) до дати укладання Додаткової угоди № 1 (16.04.2020) відбулося зниження ціни на 17,37%.
Таким чином, Експертний висновок Черкаської Торгово-промислової палати №О-86/03 від 06.02.2020 не може бути підставою для підвищення ціни, оскільки не містить інформації щодо коливання ціни на електроенергію за період з дати укладання Договору Е/217-20 (23.01.2020) до дати укладання Додаткової угоди №1 (16.04.2020).
16.04.2020, більш точний час в ході досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_5 , перебуваючи у приміщенні, що за адресою: м. Тальне, Черкаської області, вул. Соборна, 32, не перевіривши те, що документи, які підтверджують наявність факту коливання ціни на електричну енергію в порівнянні з моментом укладання Договору та додаткової угоди № 1 до Договору в частині збільшення (зростання) ціни за одиницю товару, та документи, які містять належне обґрунтування неможливості виконання Товариством Договору по ціні запропонованій КП «Водоканал» на тендері та/або чому виконання укладеного договору стало для Товариства вочевидь невигідним, неналежно виконуючи свої службові обов'язки, як керівника КП «Водоканал», через несумлінне ставлення до них, уклав з Товариством додаткову угоду від 16.04.2020 № 1 до Договору, де відповідно до п. 1 якої Сторони домовились змінити ціну за електричну енергію на 01.02.2020 за 1 кВт*год не більше ніж на 10 відсотків, у зв'язку з коливанням ціни такого товару на ринку, та без збільшення загальної вартості договору, що підтверджується експертним висновком Черкаської торгово-промислової палати №О-86/03 від 06.02.2020. Ціна за 1 кВт*год становить - 1,730997347 грн, в т.ч. ПДВ 20 %.
На підставі п.1 додаткової угоди № 1 до Договору прогнозований обсяг постачання електричної енергії у період з 01.02.2020 по 31.12.2020 за цим Договором становить 872 629 кВт/год та загальна сума розрахунків за цим Договором становить 1 510 520 гривень.
В невстановлений досудовим розслідуванням час, на поштову адресу КП «Водоканал», а саме: м. Тальне, Черкаської області, вул. Соборна, 32, з ТОВ «Енергогазрезерв» надійшов лист №1103/2020 від 11.03.2020 щодо підвищення ціни на електричну енергію станом на 01 березня 2020 року в якому вказано, що підставою для підвищення ціни на електроенергію станом на 01.03.2020 є зростання середньозваженої ціни електричної енергії в березні 2020 року відносно лютого 2020 року, що підтверджує експертний висновок Черкаської торгово-промислової палати №О-250 від 01.04.2020.
Згідно з експертним висновком Черкаської торгово-промислової палати №О-250 від 01.04.2020, зміна середньозваженої ціни на РНД (ОЕС) за березень 2020 року (1 358,317 грн/МВт/год) в порівнянні за лютий 2020 року (1 183,201 грн/МВт/год) становила +14,80%.
Проте, у вказаному експертному висновку Черкаської торгово-промислової палати №О-250 від 01.04.2020 наведено інформацію про середньозважені ціни за електричну енергію «на добу наперед» (РНД) в об'єднані енергетичній системі (ОЕС) України за період з 01.02.2020 по 29.02.2020 та за період з 01.03.2020 по 31.03.2020, а також відповідне коливання ціни за вказаний період.
Також, додатком до вище вказаного листа було направлено Додаткову угоду №2 до Договору № Е/217-20, згідно якої, вносились зміни ціни за електричну енергію на 01.03.2020 за 1 кВт/год електроенергії - 1,8854487 грн з ПДВ 20% не більше ніж на 10 відсотків у зв'язку із коливанням ціни такого товару на ринку, та без збільшення загальної вартості Договору № Е/217-20.
При цьому, відповідно до наявної інформації АТ «Оператор ринку» від 07.05.2024 № 01-31/753, щодо середньозважених цін купівлі-продажу електричної енергії на РДН в торговій зоні « ОЕС України», у період з дати укладання договору (23.01.2020) до дати укладання Додаткової угоди № 2 (17.04.2020) відбулося зниження ціни на 11,34%.
Таким чином, Експертний висновок Черкаської Торгово-промислової палати № 0-86/03 від 06.02.2020 не може бути підставою для підвищення ціни, оскільки не містить інформації щодо коливання ціни на електроенергію за період з дати укладання Договору № E/217-20 (23.01.2020) до дати укладання Додаткової угоди № 2 (17.04.2020).
В подальшому, 17.04.2020, більш точний час в ході досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_5 , перебуваючи у приміщенні, що за адресою: м. Тальне, Черкаської області, вул. Соборна, 32, не перевіривши те, що документи, які підтверджують наявність факту коливання ціни на електричну енергію в порівнянні з моментом укладання Договору та додаткової угоди № 2 до Договору в частині збільшення (зростання) ціни за одиницю товару, та документи, які містять належне обґрунтування неможливості виконання Товариством Договору по ціні запропонованій КП «Водоканал» на тендері та/або чому виконання укладеного договору стало для Товариства вочевидь невигідним, неналежно виконуючи свої службові обов'язки, як керівника КП «Водоканал», через несумлінне ставлення до них, уклав з Товариством додаткову угоду від 17.04.2020 № 2 до Договору, де відповідно до п. 1 якої Сторони домовились змінити ціну за електричну енергію на 01.03.2020 за 1 кВт*год не більше ніж на 10 відсотків, у зв'язку з коливанням ціни такого товару на ринку, та без збільшення загальної вартості договору, що підтверджується експертним висновком Черкаської торгово-промислової палати №О-250 від 01.04.2020. Ціна за 1 кВт*год становить - 1,8854487 грн, в т.ч. ПДВ 20 %.
На підставі п.1 додаткової угоди № 2 до Договору прогнозований обсяг постачання електричної енергії у період з 01.03.2020 по 31.12.2020 за цим Договором становить 801 146 кВт/год та загальна сума розрахунків за цим Договором становить 1 510 520 гривень.
Відповідно до п.1 Додаткової угоди № 5 від 23.10.2020 до Договору № E/217-20 (далі - Додаткова угода № 5), укладеної та підписаної від Постачальника директором ТОВ «Енергогазрезерв» ОСОБА_9 та від Споживача керівником Підприємства ОСОБА_5 , керуючись п.2 ч.4 ст.36 Закону № 922, Сторони домовились змінити ціну за електричну енергію на 01.10.2020. Всього до сплати за 1 кВт год електроенергії - 1,987 грн з ПДВ не більше ніж на 10 відсотків у зв?язку із коливанням ціни такого товару на ринку, та без збільшення загальної вартості Договору № E/217-20.
Відповідно до п.2 Додаткової угоди № 5, прогнозований обсяг постачання електроенергії у період з 01.10.2020 по 31.12.2020 становить 760 201 кВт год.
Ціна цього договору становить 1 510 520,00 гривень. Ціна за 1 кВт год електроенергії становить 1,987 грн з ПДВ.
В той же час відсутнє звернення ТОВ «Енергогазрезерв» про необхідність підвищення ціни з 01.10.2020 із наданням документів які підтверджують відповідне коливання ціни за вказаний період.
При цьому, відповідно до наявної в матеріалах кримінального провадження інформації АТ «Оператор ринку» від 07.05.2024 № 01-31/753, щодо середньозважених цін купівлі-продажу електричної енергії на РДН в торговій зоні «ОЕС України», у період з дати укладання договору (23.01.2020) до дати укладання Додаткової угоди № 5 (23.10.2020) відбулося зниження ціни на 25,23%.
В подальшому, 23.10.2020, більш точний час в ході досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_5 , перебуваючи у приміщенні, що за адресою: м. Тальне, Черкаської області, вул. Соборна, 32, не перевіривши те, що документи, які підтверджують наявність факту коливання ціни на електричну енергію в порівнянні з моментом укладання Договору та додаткової угоди № 5 до Договору в частині збільшення (зростання) ціни за одиницю товару, та документи, які містять належне обґрунтування неможливості виконання Товариством Договору по ціні запропонованій Підприємству на тендері та/або чому виконання укладеного договору стало для Товариства вочевидь невигідним, неналежно виконуючи свої службові обов'язки, як керівника КП «Водоканал», через несумлінне ставлення до них, уклав з Товариством додаткову угоду від 23.10.2020 № 5 до Договору, де відповідно до п. 1 якої Сторони домовились змінити ціну за електричну енергію на 01.10.2020 за 1 кВт*год не більше ніж на 10 відсотків, у зв'язку з коливанням ціни такого товару на ринку, та без збільшення загальної вартості договору. Ціна за 1 кВт*год електроенергії становить - 1,987 грн, в т.ч. ПДВ 20 %.
На підставі п.1 додаткової угоди № 5 до Договору прогнозований обсяг постачання електричної енергії у період з 01.10.2020 по 31.12.2020 за цим Договором становить 760 201 кВт/год та загальна сума розрахунків за цим Договором становить 1 510 520 гривень.
В подальшому, в невстановлений досудовим розслідуванням час, на поштову адресу КП «Водоканал», а саме: м. Тальне, Черкаської області, вул. Соборна, 32, з ТОВ «Енергогазрезерв» надійшов лист №155 від 26.10.2020 «Про зміну тарифу на послуги з передачі електричної енергії згідно Постанови НКРЕКП від 11.07.2020 №1329» та підвищення ціни на електричну енергію з 20 листопада 2020 року в якому вказано, що Постачальник в платіжних документах за електричну енергію включає суму за послуги Оператора на рівні вказаного НКРЕКП тарифу 0,24023 грн/МВт год (без врахування податку на додану вартість).
Також, додатком до вище вказаного листа було направлено Додаткову угоду № 6 до Договору № Е/217-20, згідно якої, вносились зміни ціни за електричну енергію на 20.11.2020. Ціна з урахуванням зміни тарифу на послуги з передачі електричної енергії на рівні 240,23 грн/МВт год (без врахування податку на додану вартість) відповідно до постанови НКРЕКП від 11.07.2020 року №1329, різниця тарифів на передачу електричної енергії складе за 1 кВт - 0,101726 грн з ПДВ. Всього до сплати за 1 кВт год електроенергії з урахуванням тарифу на послуги з передачі електричної енергії - 2,088796 грн з ПДВ.
Відповідно до п.2 Додаткової угоди № 6, у зв'язку із застосуванням п.1 цієї Додаткової угоди Сторони домовились внести зміни до Додатку 2 Договору № Е/217-20, а саме:
-підпункт 1 пункту 1 викласти у наступній редакції: «Ціна за спожиту електричну енергію із 20 листопада 2020 року за 1 кВт год, без урахування тарифів на її розподіл та з урахування актуального тарифу передачі, встановленого НКРЕКП на момент підписання договору, становить - 2,088796 грн з ПДВ»;
-пункт 2 викласти у наступній редакції: «загальний обсяг постачання електричної енергії становить 723 153 кВт год».
При цьому, підвищення ціни на електроенергію з 20.11.2020, внаслідок включення суми оплати за послуги Оператора на рівні вказаного НКРЕКП тарифу 0,24023 грн/МВт год без ПДВ, коли різниця тарифів склала 0,101796 грн з ПДВ за кВт год слід було застосувати до ціни договору в розмірі 1,586 грн за кВт год, а не до ціни Додаткової угоди № 5 в розмірі 1,987 грн за кВт год.
Однак, 20.11.2020, більш точний час в ході досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_5 , перебуваючи у приміщенні, що за адресою: м. Тальне, Черкаської області, вул. Соборна, 32, не перевіривши те, що документи, які підтверджують наявність факту коливання ціни на електричну енергію в порівнянні з моментом укладання Договору та додаткової угоди № 6 до Договору в частині збільшення (зростання) ціни за одиницю товару, та документи, які містять належне обґрунтування неможливості виконання Товариством Договору по ціні запропонованій КП «Водоканал» на тендері та/або чому виконання укладеного договору стало для Товариства вочевидь невигідним, неналежно виконуючи свої службові обов'язки, як керівника КП «Водоканал», через несумлінне ставлення до них, уклав з Товариством додаткову угоду від 20.11.2020 № 6 до Договору, де відповідно до п. 1 якої Сторони домовились змінити ціну за електричну енергію на 20.11.2020 за 1 кВт*год не більше ніж на 10 відсотків.
Так встановлено, що експертні висновки Черкаської торгово-промислової палати носять лише інформаційний характер та демонструють середньозважені ціни на майданчику ринку «на добу наперед» (РДН) у торговій зоні об'єднаної енергетичної системи України (ОЕС) у відповідні періоди чи дати. Проте не містять будь-якої інформації саме про факт коливання цін на електричну енергію у порівняні з моментом укладення договору та моментом звернення постачальника з пропозицією внести зміни до договору в частині зміни (збільшення) ціни на одиницю товару, не містять інформації щодо коливання ціни на електричну енергію на ринку в бік її збільшення в період з дати укладання Договору, тобто з 23.01.2020 до дати укладання зазначених додаткових угод №1, №2, №5 та №6 до Договору, та не являються документальним обґрунтуванням зростання ціни вказаного товару в період господарських відносин між Підприємством та Товариством.
Також, відповідно до інформації, зазначеної в експертних висновках Черкаської торгово-промислової - інформація, яка надана в експертному висновку, має довідковий характер.
Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 632 Цивільного кодексу ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.
Згідно п.2 ч.5 ст.41 Закону істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії.
Відповідно до довідки Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області від 26.07.2024 про результати участі в якості спеціаліста у кримінальному провадженні (далі - Довідка) додаткові угоди № 1, № 2, №5 та № 6 до Договору № Е/217-20 укладено в порушення вимог ч. 1 ст. 526, ч. 1 ст. 651 Цивільного кодексу, ч. 1ст. 193 Господарського кодексу, п.2 ч.5 ст.41 Закону та п.13.8 Договору. Внаслідок укладання Підприємством додаткових угод №1 від 16.04.2020, №2 від 17.04.2020, №5 від 23.10.2020 та №6 від 20.11.2020 до Договору № Е/217-20 від 23.01.2020 за відсутності визначених на те законодавчих підстав було зайво сплачено коштів за електричну енергію, отриману від ТОВ «Енергогазрезерв» на суму 230 152,28 грн. Внаслідок вищевказаних порушень Підприємству завдано матеріальної шкоди (збитків) на вказану суму.
Згідно з висновком експерта за результатами проведення судової економічної експертизи № 493/513/24-23 від 23.08.2024 документально підтверджуються висновки викладені у довідці Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області від 26.07.2024 розмір збитків, нанесений комунальному підприємству «Водоканал» Тальнівської міської ради внаслідок укладення останнім додаткових угод №1 від 16.04.2020, №2 від 17.04.2020, №5 від 23.10.2020 та №6 від 20.11.2020 до Договору № Е/217-20 від 23.01.2020, за відсутності визначених на те законодавчих підстав, підтверджується на суму 230 152,28 грн з ПДВ (двісті тридцять тисяч сто п'ятдесят дві гривні 28 копійок).
Таким чином, ОСОБА_5 , перебваючи в період часу з 09.09.2019 по 08.09.2023 на почаді керівника комунального підприємства «Водоканал» Тальнівської міської ради, будучи службовою особою, уклавши за результатами проведеної з використанням електронної системи закупівель процедури закупівлі UA-2019-11-21-000945-а з ТОВ «Енергогазрезерв» договір про постачання електричної енергії споживачу від 23.01.2020 № Е/217-20, в подальшому, не перевіривши те, що документи, які підтверджують наявність факту коливання ціни на електричну енергію в порівнянні з моментом укладання Договору та додаткових угод № 1, № 2, № 5 і № 6 до Договору в частині збільшення (зростання) ціни за одиницю товару, та документи, які містять належне обґрунтування неможливості виконання Товариством Договору по ціні запропонованій Підприємству на тендері та/або чому виконання укладеного договору стало для Товариства вочевидь невигідним, відсутні, а також за фактичної відсутності коливання ціни на електричну енергію у бік збільшення або її збільшенні на несуттєвий відсоток, неналежно виконуючи свої службові обов'язки, як керівника КП «Водоканал», через несумлінне ставлення до них, в період часу з 16.04.2020 по 20.11.2020, більш точний час в ході проведення досудового розслідування встановити не представилося можливим, в порушення вимог, передбачених ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі», ч. 1 ст. 526 та ч. 1ст. 651 Цивільного кодексу України, ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», пункту 13.8 Договору, уклав з ТОВ «Енергогазрезерв» додаткові угоди №1 від 16.04.2020, №2 від 17.04.2020, №5 від 23.10.2020 та №6 від 20.11.2020 до Договору № Е/217-20 від 23.01.2020, внаслідок укладення яких Підприємство недоотримано запланований обсяг (кількість) електричної енергії та, за відсутності визначених на те законодавчих підстав, зайво сплачено кошти за електричну енергію, отриману від Товариства, на суму 230 152,28 грн з ПДВ, чим завдано матеріальної шкоди (збитків) підприємству на вказану суму, що у 194 рази перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян на час вчинення кримінального правопорушення, та є істотною шкодою.
ОСОБА_5 , підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.367 КК України в службовій недбалості, а саме в неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих юридичних осіб.
Метою застосування запобіжного заходу до підозрюваного ОСОБА_5 згідно із ст.177 КПК України є забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам:
- переховуватись від органів досудового розслідування та суду;
- незаконно впливати на свідків у цьому кримінальному провадженні;
- вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється;
- перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_5 кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.367 КК України, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави вважати, що підозрюваний може здійснити вищевказані дії, що зазначені в п.п.1-5 ст.177 КПК України.
Причетність ОСОБА_5 до вчинення даного кримінального правопорушення повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.
Обставинами, які дають підстави зробити висновки про наявність вищевказаних ризиків є:
1.У разі визнання ОСОБА_5 винним у вчиненні кримінального правопорушення, у якому підозрюється останній, передбачає покарання у вигляді штрафу від двох тисяч до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до двох років, або обмеження волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, це може стати підставою та мотивом для його переховування від органів досудового розслідування та суду. Відповідно до практики Європейського Суду з прав людини вагомою підставою для вирішення питання про необхідність попереднього ув'язнення особи є ризик перешкоджання встановленню істини у справі та переховування цієї особи від правосуддя. При цьому зазначено, що небезпека перешкоджання встановленню істини у справі та переховування особи від правосуддя може вимірюватися суворістю можливого покарання в сукупності з наявністю даних про матеріальний та соціальний стан особи.
2. Підозрюваний ОСОБА_5 без покладених на нього відповідних обов'язків, може продовжити вчиняти кримінальні правопорушення.
3. Без покладених на підозрюваного відповідних обов'язків останній може незаконно впливати на свідків в даному кримінальному провадженні, а саме на працівників КП «Водоканал» Тальнівської міської ради, з метою схилити свідків до дачі неправдивих показань, щоб зменшити або уникнути взагалі відповідальності за скоєний злочин.
Таким чином, враховуючи наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_5 вказаного кримінального правопорушення, ризиків, передбачених ст.177 КПК України, а також те, що підозрюваний може переховуватись від органів досудового розслідування, негативно впливати на хід досудового розслідування та судового розгляду шляхом незаконного впливу на свідків у цьому ж кримінальному провадженні, вчинити інше за схожістю кримінальне правопорушення, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, виникла необхідність у обранні відносно підозрюваного запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання та покласти на підозрюваного ОСОБА_5 обов'язки, передбачені п.п.1-4, 8 ч.5 ст.194 КПК України:
- не відлучатися із населеного пункту, в якому він проживає без дозволу слідчого, прокурора або суду, а саме: АДРЕСА_1 ;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання;
-здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну;
- утримуватися від спілкування з особами, які набудуть статус свідків у кримінальному провадженні.
В судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 та слідчий ОСОБА_5 клопотання підтримали в повному обсязі та просили задовольнити на підставі доводів, викладених у клопотанні.
Підозрюваний ОСОБА_5 та адвокат ОСОБА_6 не заперечували проти застосування такого запобіжного заходу. Однак вказали та підтвердили щодо обов'язку не залишати місто проживання при врахуванні, що ОСОБА_5 продовжує працювати та виконувати обов'язки, тому не застосовувати відносно області.
На вказане твердження сторона обвинувачення не заперечила.
Заслухавши пояснення осіб, що беруть участь у розгляді клопотання, перевіривши надані матеріали клопотання, зокрема і витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження №12024250000000180 від 02.05.2024, у рамках якого було подане клопотання, слідчий суддя вважає, що дане клопотання підлягає до задоволення виходячи з наступного.
Клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання відповідає вимогам ст.184 КПК України.
Статтею 177 КПК України передбачено, що метою і підставою застосування запобіжних заходів є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам:
1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.
Не вдаючись до детального аналізу, оцінки дій, винуватості особи та не порушуючи презумпції невинуватості на цій стадії кримінального провадження, слідчий суддя повинен пересвідчитись, що повідомлена підозра є обґрунтованою, тобто такою, що передбачає наявність достатніх даних, які б могли переконати об'єктивного та стороннього спостерігача у тому, що особа могла вчинити правопорушення, у якому її підозрюють.
При цьому, за усталеною практикою Європейського суду з прав людини, ці докази не повинні бути до такої міри переконливими та очевидними, щоб свідчити про винуватість особи, однак створювати у слідчого судді реальне бачення причетності особи до вчинення кримінального правопорушення, яке їй інкримінується.
Надаючи оцінку обґрунтованості підозри, варто звернути увагу, що відповідно до практики Європейського суду з прав людини термін «обґрунтована підозра» у скоєнні кримінального правопорушення передбачає наявність фактів або інформації, які могли б переконати об'єктивного спостерігача, що відповідна особа могла вчинити злочин. При цьому, тлумачення поняття «обґрунтованості» залежить від усіх обставин справи (рішення від 22.10.1997 у справі «Ердагоз проти Туреччини», № 21890/93, § 51; рішення від 30.08.1990 у справі «Фокс, Кемпбелл і Хартлі проти Сполученого Королівства», серія A № 182, § 32).
Так, встановлено, що 29.11.2024 ОСОБА_5 повідомлено про те, що він підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.367 КК України.
Оцінивши досліджені у судовому засіданні матеріали клопотання, з огляду на їх вагомість та взаємозв'язок, слідчий суддя вважає, що у даному кримінальному провадженні на цьому етапі досудового розслідування зв'язок підозрюваного ОСОБА_5 з інкримінованим йому кримінальним правопорушенням підтверджується наявними у кримінальному провадженні доказами, сукупність яких дає підстави вважати, що причетність його до вчинення інкримінованого йому кримінального правопорушення є обґрунтованою, тобто наявна обґрунтована підозра у вчиненні ОСОБА_5 кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.367 КК України - в службовому недбалості, а саме в неналежному виконанні службовою особою своїх службовиж обов'язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих юридичних осіб.
Аналіз змісту наданих слідчому судді доказів, з огляду на їх вагомість та взаємозв'язок, свідчить, що обставини, з якими пов'язані події кримінальних правопорушень у своїй сукупності свідчать про об'єктивність обґрунтованості підозри саме на даній стадії досудового розслідування.
Таким чином, слідчий суддя вважає, що слідчим та прокурором наведені, відповідно до ст.ст.177-178 КПК України, мета та підстави застосування запобіжного заходу, а також враховані обставини, які повинні враховуватися при обранні запобіжного заходу.
В обґрунтування клопотання слідчий та прокурор посилалися на наявність ризиків, передбачених п.п.1,2, 5 ч.1 ст.177 КПК України, які з огляду на встановлені у судовому засіданні обставини проявилися у наступному.
Так, слідчий суддя погоджується з доводами прокурора про існування ризику можливого переховування від органів досудового розслідування та/або суду, який обґрунтований тим, що ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, санкція якого передбачає покарання у вигляді штрафу від двох тисяч до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до двох років, або обмеження волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, це може стати підставою та мотивом для його переховування від органів досудового розслідування та суду (п.1 ст.177 КПК України).
Зазначена обставина сама по собі може бути мотивом та підставою для підозрюваного переховуватися від органів слідства та суду. Це твердження узгоджується із позицією Європейського суду з прав людини у справі «Ілійков проти Болгарії», в якому зазначено, що суворість передбаченого покарання є суттєвим елементом при оцінюванні ризиків переховування.
При встановленні наявності ризику впливу підозрюваного на свідків (п.2 ст.177 КПК України), а саме на працівників КП «Водоканал» Тальнівської міської ради, з метою схилити останніх до дачі неправдивих показань, щоб зменшити або уникнути взагалі відповідальності за скоєний злочин, слідчий суддя враховує встановлену кримінальним процесуальним законодавством процедуру отримання показань на стадії судового розгляду, відповідно до яких, свідки допитуються безпосередньо в судовому засіданні. Суд може обґрунтовувати свої висновки лише на показаннях, які він безпосередньо сприймав під час судового засідання або отриманих у порядку, передбаченому статтею 225 КПК, тобто допитаних на стадії досудового розслідування слідчим суддею. Суд не вправі обґрунтовувати судові рішення показаннями, наданими слідчому, прокурору, або посилатися на них (частина 4 статті 95 КПК).
Отже зазначений ризик існує не лише на початковому етапі кримінального провадження при зібранні доказів, а й на стадії судового розгляду до моменту безпосереднього отримання судом показань від свідка та дослідження їх судом. Таким чином, слідчий суддя вважає, що стороною обвинувачення доведено існування ризику, незаконно впливати на свідків в даному кримінальному провадженні.
Однак, наявність решти ризиків у судовому засіданні не доведена, при цьому враховано подальше виконання підозрюваним робочих обов'язків та позицію із вказаного приводу сторони обвинувачення.
Разом з тим, метою застосування запобіжного заходу є не карна функція, а забезпечувальна, тобто до підозрюваного має бути застосований такий вид запобіжного заходу, який би в повній мірі забезпечив запобіганню ризиків, передбачених ст.177 КПК України і встановлених у судовому засіданні, а також відповідав засадам гарантування основоположних прав людини на свободу та особисту недоторканність (пп. «а» п.1 ст.5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод).
Вирішуючи питання про застосування запобіжного заходу відносно підозрюваного ОСОБА_5 , беззаперечно враховано: особу підозрюваного; його вік; наявність тісних соціальних зв'язків; наявність місця проживання; особливості події кримінального правопорушення (місце, спосіб, засоби вчинення, участь у його вчиненні); тяжкість вчиненого.
Крім зазначеного, взято і до уваги поведінку підозрюваного та погодження із застосуванням запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання.
Таким чином, враховуючи доводи сторони обвинувачення, дослідивши матеріали клопотання, оцінюючи потреби досудового розслідування по даному кримінальному провадженню у контексті засад верховенства права та недопущення дискримінаційного поводження з особою, беручи до уваги гарантії невідворотності кримінальної відповідальності за вчинення злочину та презумпцію невинуватості і забезпечення доведеності вини, з огляду на обставини кримінального провадження та вагомість доказів на підтвердження обґрунтованості підозри, обставини кримінального правопорушення (спосіб, місце, час вчинення, тяжкість наслідків, тощо), слідчий суддя вважає за необхідне застосувати до підозрюваного запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання.
При цьому, слідчий суддя враховує наявність ризиків, передбачених п.1 ч.1 ст.177 КПК України.
Так, відповідно до норм ч.1 ст.179 КПК України, особисте зобов'язання полягає у покладенні на підозрюваного, обвинуваченого зобов'язання виконувати покладені на нього слідчим суддею, судом обов'язки, передбачені статтею 194 цього Кодексу.
Крім того, слідчий суддя звертає увагу на те, що відповідно до положень ч.2 ст.179 КПК України, підозрюваному, обвинуваченому письмово під розпис повідомляються покладені на нього обов'язки та роз'яснюється, що в разі їх невиконання до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на нього може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до вимог ст.194 КПК України на підозрюваного ОСОБА_5 слід покласти певні обов'язки, зокрема: не відлучатися із Черкаської області, без дозволу слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну; утримуватися від спілкування в межах кримінального провадження з особами, які набудуть статусу свідків у кримінальному провадженні та, які працюють на підприємстві КП «Водоканал» Тальнівської міської ради і доведені до відома підозрюваного як свідки.
На думку слідчого судді, застосування до ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання із визначеними процесуальними обов'язками, відповідно до ч.5 ст.194 КПК України, забезпечить належне виконання ним обов'язків та запобігання ризикам, передбаченим ст.177 КПК України.
Керуючись ст.ст.110, 131, 132, 176-178, 183, 186, 193, 194, 196, 197, 369-372 КПК України,
Клопотання старшого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_4 , погоджене прокурором відділу Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_3 , у кримінальному провадженні №12024250000000180 від 02.05.2024 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.367 КК України, про обрання запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання - задовольнити частково.
Застосувати відносно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання в межах строку досудового розслідування.
Відповідно до ч.5 ст.194 КПК України зобов'язати підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 :
- не відлучатися із Черкаської області, без дозволу слідчого, прокурора або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну;
- утримуватися від спілкування в межах кримінального провадження з особами, які набудуть статусу свідків у кримінальному провадженні та, які працюють на підприємстві КП «Водоканал» Тальнівської міської ради і доведені до відома підозрюваного як свідки.
Роз'яснити підозрюваному ОСОБА_5 , що у разі невиконання вказаних обов'язків до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і накладене грошове стягнення в розмірі від 0,25 до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Виконання ухвали доручити працівникам СУ ГУНП в Черкаській області.
Копію даної ухвали вручити підозрюваному, слідчому, в провадженні якого знаходиться кримінальне провадження, прокурору та начальнику ГУ НП в Черкаській області, - для відому та виконання.
Ухвала остаточна і оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складено та проголошено 17.12.2024.
Слідчий суддя: ОСОБА_1