Справа № 615/1914/24
Провадження № 3/615/630/24
17 грудня 2024 року м. Валки
Суддя Валківського районного суду Харківської області Логвінов А.О., за участю: секретаря судового засідання Партоли О.Є., захисника - адвоката Носенка А.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Валки Харківської області адміністративний матеріал, який надійшов з Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції, стосовно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , військовослужбовця, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП,
До Валківського районного суду Харківської області надійшов адміністративний матеріал, складений стосовно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП, який містить протокол про адміністративне правопорушення серії АБА № 105756 від 30 вересня 2024 року.
Згідно протоколу 30 вересня 2024 року о 17 год 01 хв на автодорозі М03 на 429 км водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ 2108, реєстраційний номер НОМЕР_2 , у стані наркотичного сп'яніння. Огляд проводився в медичному закладі КНП «Валківська ЦРЛ», чим порушив вимоги 2.9. «а» ПДР України, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП.
09 грудня 2024 року до суду надійшли заперечення від захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - адвоката Носенка Антона Юрійовича, у яких він просить закрити провадження у справі, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
В обґрунтування заперечень посилається на те, що адміністративний матеріал не містить доказів зупинки транспортного засобу, яким керував ОСОБА_1 , відповідно докази керування останнім транспортним засобом відсутні, що в свою чергу свідчить про відсутність об'єктивної сторони адміністративного правопорушення. Крім того, у відношенні ОСОБА_1 поліцейськими не було застосовано обов'язкового заходу щодо забезпечення провадження у справах про адміністративне правопорушення, у вигляді відсторонення ОСОБА_1 від керування транспортним засобом, що є ще одним доказом безпідставності та незаконності складення поліцейським протоколу про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 . Також, відповідно до пункту 7 розділу 3 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції затвердженої Наказом МВС України та МОЗ України № 1452/735 від 09.11.2015 року проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини є обов'язковим. Згідно наданої відповіді на запит, вбачається, що ОСОБА_1 , в ході огляду на стан сп'яніння в закладі охорони здоров'я проходив тільки комбінований тест на 10 наркотиків «Coretests», а лабораторне дослідження взагалі не проводилось. За таких обставин, висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції КНП «Валківська центральна районна лікарня» від 30.09.2024 року складений лікарем-терапевтом ОСОБА_2 про те, що ОСОБА_1 30.09.2024 року о 17 годині 25 хвилин перебуває у стані наркотичного сп'яніння є недійсним. Зазначені обставини свідчать про порушення процедури огляду ОСОБА_1 на стан наркотичного сп'яніння. Також, при складані адміністративного матеріалу ОСОБА_1 не були роз'ясненні права та обов'язки. Так само посилається на відсутність законних підстав зупинки транспортного засобу. Крім того, захисник посилається на недопустимість доказу, а саме рапорту, складеного інспектором взводу № 1 роти № 6 батальйону № 3 Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції. Відео файли, що містяться на диску, який був долучений до протоколу про адміністративне правопорушення, записані на невідомий пристрій, інформацію про який не було зазначено в протоколі про адміністративне правопорушення. Відеозаписи із відеореєстраторів, що були долучені УПП у Харківській області ДПП до матеріалів адміністративного правопорушення у відношенні ОСОБА_1 та записи якого було направлено супровідним листом до Валківського районного суду Харківської області, у розумінні вимог Пункту 15 Наказу МВС № 1376 від 06.11.2015, що зареєстрований в МЮУ 01.12.2015 № 1496/27941 «Про затвердження Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції» - не може вважатися допустимим доказом по справі № 615/1914/24, у зв'язку із тим, що не зазначені в протоколі. Окрім того, ОСОБА_1 є військовослужбовцем, однак при складанні адміністративного матеріалу працівниками поліції не було викликано працівників ВСП, а тому огляд на стан наркотичного сп'яніння є недійсним.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , у судове засідання не з'явився. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Про причини неявки суд не повідомив.
Захисник у судовому засіданні просив закрити провадження у справі, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, посилаючись на доводи, що були викладені ним у письмових запереченнях. Також зазначив, що ОСОБА_1 не погоджується з результатами огляду на стан наркотичного сп'яніння, оскільки огляд був проведений з порушенням вимог чинного законодавства та такий огляд неможливо оскаржити у встановленому законом порядку, оскільки у лікарні відсутні зразки біологічного середовища ОСОБА_1 , що відбирались під час його огляду 30 вересня 2024 року.
Згідно зі статтею 268 КУпАП, інкриміноване ОСОБА_1 адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, не відноситься до правопорушень, по яким присутність у судовому засіданні особи є обов'язковою, у зв'язку з чим вважаю можливим розглянути справу за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши адміністративний матеріал, оцінивши наявні докази в їх сукупності, вислухавши пояснення захисника, приходжу до наступного висновку.
Відповідно до вимог ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
За змістом статтей 245, 251, 252, 280 КУпАП суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну оцінку, з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи і, в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Згідно п. 1.3. Правил дорожнього руху України учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.
Пункт 1.9. Правил дорожнього руху України передбачає, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Пункт 2.9. «а» Правил дорожнього рухуУкраїни передбачає, що водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно ч. 1 ст. 130 КУпАП, керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У ході судового розгляду було встановлено, що 30 вересня 2024 року стосовно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення серії АБА № 105756 від 30 вересня 2024, у якому зазначено, що 30 вересня 2024 року о 17 год 01 хв на автодорозі М03 на 429 км водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ 2108, реєстраційний номер НОМЕР_2 , у стані наркотичного сп'яніння. Огляд проводився в медичному закладі КНП «Валківська ЦРЛ», чим порушив вимоги 2.9. «а» ПДР України, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Згідно рапорта інспектора взводу № 1 роти № 6 батальйону № 3 Управління патрульної поліції в Харківській області Депаратменту патрульної поліції Лігуса Ігоря, 30 вересня 2024 року близько 16 год 40 хв екіпажем 0311 СП «Валки» на стаціонарному посту зупинено ОСОБА_1 , який керував транспортним засобом ВАЗ 2108, реєстраційний номер НОМЕР_2 . У ході спілкування з водієм було виявлено ознаки наркотичного сп'яніння, а саме: виражене тремтіння пальців рук, звужені зіниці, які не реагують на світло, поведінка, що не відповідає обстановці. Водій ОСОБА_1 погодився пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння у КНП «Валківська ЦРЛ». Згідно висновка КНП «Валківська ЦРЛ» № 44 від 30 вересня 2024 року ОСОБА_1 перебуває у стані наркотичного сп'яніння (ТНС - канабіноїди). Відносно водія складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП. Водія відсторонено від керування транспортним засобом, його автомобіль залишено на місці зупинки транспортного засобу.
Відповідно до відеозаписів, що були долучені до протоколу про адміністративне правопорушення, на блок посту СП «Валки» працівниками поліції зупинено транспортний засіб ВАЗ, реєстраційний номер НОМЕР_2 . На відеозаписі зафіксовано, що на водійському місці вказаного транспортного засобу перебуває ОСОБА_1 , інших осіб у транспортному засобі не має. На вимогу поліцейського ОСОБА_1 надає водійське посвідчення. У ході розмови працівник поліції повідомляє про наявність у водія ознак наркотичного сп'яніння та пропонує пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння у медичному закладі КНП «Валківська ЦРЛ», на що водій погоджується. У медичному закладі у ОСОБА_1 відібране біологічне середовище у виді сечі та у подальшому проводиться експрес-тестування, який є позитивним, та на вимогу водія проводиться повторно експрес-тестування, результат якого також позитивний. У подальшому стосовно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення, під час складання якого останньому були роз'ясненні права передбачені ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП.
Згідно висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 30 вересня 2024 року, 30 вересня 2024 року о 17 год 25 хв здійснено огляд ОСОБА_1 в тому числі і на стан наркотичного сп'яніння, за результатами якого встановлено, що ОСОБА_1 перебуває у стані наркотичного сп'яніння, з результатом якого останній ознайомився під підпис.
У ході розгляду справи захисником долучено до справи матеріали щодо проведення огляду ОСОБА_1 на стан наркотичного сп'яніння.
Так, згідно направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, ОСОБА_1 30 вересня 2024 року о 17 год 10 хв направлено для проведення огляду на стан наркотичного сп'яніння до КНП «Валківська ЦРЛ».
Згідно акта медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість руху № 44 від 30 вересня 2024 року, 30 вересня 2024 року о 17 год 25 хв стосовно ОСОБА_1 проведено лабораторна діагностика з метою уточнення наявних речовин впливу, предметом якого було біологічне середовище - сеча, у ході якого проведено лабораторне тестування експрес-тест, який показав позитивний результат та встановлено заключний діагноз: стан наркотичного сп'яніння.
При цьому вказаний акт, в частині лабораторної діагностики з метою уточнення наявності речовини впливу, в якій зазначено про результат лабораторного тестування та заключний діагноз, не містить підпису лікаря - нарколога, який проводив вказаний експрес-тест.
Відповідно до листа Комунального некомерційного підприємства «Валківська центральна районна лікарня» № 400-3 від 13 грудня 2024 року, 30 вересня 2024 року стосовно ОСОБА_1 проводилося експрес тестування сечі на наркотичні речовини, згідно направлення поліції для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп?яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затверджений Постановою КМУ № 1103 від 17 грудня 2008 року.
Інших лабораторних досліджень ОСОБА_3 не проводилося.
Предметом дослідження біологічного середовища ОСОБА_1 була сеча.
Зразки біологічного середовища ОСОБА_1 для лабораторного дослідження у дві ємкості, одна з яких повинна використовуватися для первинного дослідження, а вміст другої ємкості повинен зберігатися протягом 90 днів, не відбиралися.
Вміст ємкості зразка біологічного середовища ОСОБА_1 , який повинен зберігатися протягом 90 днів, не зберігається в КНП «Валківська ЦРЛ».
Лабораторне дослідження з метою виявлення стану наркотичного сп?яніння, використовуючи зразки біологічного середовища ОСОБА_1 , які були відібрані 30 вересня 2024 року на даний час не можливо провести.
КНП «Валківська ЦРЛ» проводити окрім експрес тестування інше лабораторне дослідження біологічного середовища з метою виявлення стану наркотичного сп?яніння не може, а відправляє до м. Харків, вул. Дмитрівська, 14 в судово-медичну лабораторію.
Відповідно до ч.ч. 2, 3, 5, 6 ст. 266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Процедуру проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп'яніння), та оформлення результатів такого огляду, визначає Інструкція про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затверджена спільним Наказом МВС України та МОЗ України № 1452/735 від 09 листопада 2015 року (надалі Інструкція).
Відповідно до п.п. 2, 6 розділу І Інструкції огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Огляд на стан сп'яніння проводиться в тому числі лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Згідно розділу ІІІ Інструкції огляд у закладах охорони здоров'я щодо виявлення стану сп'яніння проводиться лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту), який пройшов тематичне удосконалення за відповідною програмою згідно з чинним законодавством.
Проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини обов'язкове.
Метою лабораторного дослідження є виявлення або уточнення наявних речовин, що здатні спричинювати стан сп'яніння.
Зразки біологічного середовища для лабораторного дослідження відбираються у дві ємності. Вміст однієї ємності використовується для первинного дослідження, вміст другої ємності зберігається протягом 90 днів.
За збереження та транспортування ємностей з біологічним середовищем до іншого закладу охорони здоров'я, цілісність пломбування відповідає заклад охорони здоров'я, у якому проводився відбір біологічного середовища.
Предметом дослідження біологічного середовища можуть бути слина, сеча та змиви з поверхні губ, шкірного покриву обличчя і рук.
За результатами огляду на стан сп'яніння та лабораторними дослідженнями встановлюється діагноз, який вноситься до акта медичного огляду.
Висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - висновок щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння) (додаток 4), видається на підставі акта медичного огляду.
Процедуру направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - огляд), і проведення такого огляду, визначає Порядок направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затверджений Постановою КМУ № 1103 від 17 грудня 2008 року (надалі - Порядок).
Згідно п.п. 2, 3, 10 Порядку огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп'яніння), згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС.
Огляд проводиться в тому числі лікарем закладу охорони здоров'я (в сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Огляд водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я проводиться в будь-який час доби із застосуванням спеціальних технічних засобів (законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, які відповідають вимогам законодавства про метрологію та метрологічну діяльність), тестів на вміст наркотичного засобу або психотропної речовини в організмі особи. У разі позитивного результату тесту обов'язковим є підтвердження наявності наркотичного засобу або психотропної речовини лабораторним дослідженням.
З вищевикладеного вбачається, що огляд водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я на стан наркотичного сп'яніння може проводитись із застосуванням спеціальних технічних засобів, тестів на вміст наркотичного засобу або психотропної речовини в організмі особи.
У свою чергу, у разі позитивного результату тесту обов'язковим є підтвердження наявності наркотичного засобу або психотропної речовини лабораторним дослідженням.
З матеріалів справи вбачається, що Комунальним некомерційним підприємством «Валківська центральна районна лікарня» здійснювався огляд ОСОБА_1 на стан наркотичного сп'яніння шляхом експрес тестування сечі на наркотичні речовини, результат якого був позитивний.
При цьому, інших лабораторних досліджень, що є обов'язковим у відповідності до п. 10 Процедуру направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - огляд), і проведення такого огляду, визначає Порядок направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затверджений Постановою КМУ № 1103 від 17 грудня 2008 року, стосовно ОСОБА_1 не проводилось.
Більш того, у листі Комунального некомерційного підприємства «Валківська центральна районна лікарня» № 400-3 від 13 грудня 2024 року повідомлено, що КНП «Валківська ЦРЛ» проводити окрім експрес тестування інше лабораторне дослідження біологічного середовища з метою виявлення стану наркотичного сп?яніння не може, а відправляє до м. Харків, вул. Дмитрівська, 14 в судово-медичну лабораторію.
Комунальним некомерційним підприємством «Валківська центральна районна лікарня» не надано відомостей, що біологічне середовище, що було відібрано у ОСОБА_1 , направлялось до судово-медичної лабораторії з метою проведення лабораторного дослідження біологічного середовища з метою виявлення стану наркотичного сп?яніння.
Так само, з даного листа встановлено, що предметом дослідження біологічного середовища ОСОБА_1 була сеча. Зразки біологічного середовища ОСОБА_1 для лабораторного дослідження у дві ємкості, одна з яких повинна використовуватися для первинного дослідження, а вміст другої ємкості повинен зберігатися протягом 90 днів, не відбиралися. Вміст ємкості зразка біологічного середовища ОСОБА_1 , який повинен зберігатися протягом 90 днів, не зберігається в КНП «Валківська ЦРЛ». Лабораторне дослідження з метою виявлення стану наркотичного сп?яніння, використовуючи зразки біологічного середовища ОСОБА_1 , які були відібрані 30 вересня 2024 року на даний час не можливо провести.
Таким чином, зазначені вище обставини унеможливлюють на даний час провести лабораторне дослідження з метою виявлення стану наркотичного сп?яніння, з використанням зразків біологічного середовища ОСОБА_1 , які були відібрані 30 вересня 2024 року.
Вищевикладені обставини свідчать про те, що огляд ОСОБА_1 на стан наркотичного сп'яніння був проведений з порушенням вимог, визначених Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затверджений Постановою КМУ № 1103 від 17 грудня 2008 року та Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затверджена спільним Наказом МВС України та МОЗ України № 1452/735 від 09 листопада 2015 року, а тому вважається недійсним.
Дослідивши матеріали справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 не підтверджується належними та допустимими доказами у справі про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Згідно ч. 1 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених Законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про недоведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, що виключає можливість притягнення його до відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
При цьому, доводи захисника про недопустимість наданих відеозаписів, в якості доказів, через те, що на його думку вони записані з різних пристроїв та не відображають безперервну відеофіксацію, не приймаються до уваги, оскільки не ґрунтуються на будь яких об'єктивних даних. Зазначені відеозаписи надані відповідними посадовими особами та долучені до протоколу про адміністративні правопорушення в якості доказів, що є обов'язковим відповідно до Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Рапорт інспектора взводу № 1 роти № 6 батальйону № 3 Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції, що міститься в матеріалах справи, за своєю суттю є офіційним документом, оскільки був складений службовою особою, містить виклад обставин в тому числі щодо підстав зупинки транспортного засобу ВАЗ, реєстраційний номер НОМЕР_2 , має відповідні реквізити: адресований вищій за посадою особі, текст документа, підпис та дату його складання, тому підстав для визнання його недопустимим доказом суд не вбачає.
Доводи захисника про те, що матеріали справи не містять доказів керування ОСОБА_1 транспортним засобом, є безпідставними з огляду на наступне.
З наявних в матеріалах справи відеозаписів, які були предметом судового розгляду, вбачається, що на блоку посту СП «Валки» працівниками поліції зупиняється транспортний засіб ВАЗ, реєстраційний номер НОМЕР_2 . На відеозаписі зафіксовано, що на водійському місці вказаного транспортного засобу перебуває ОСОБА_1 , інших осіб у транспортному засобі не має.
Окрему увагу суд акцентує на тому, що перебуваючи в площині адміністративного процесу, ОСОБА_1 , як водій транспортного засобу надав поліцейським посвідчення водія, погодився пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння у медичному закладі. Будь-яких зауважень щодо того, що він не керував транспортним засобом протокол про адміністративне правопорушення та долучений до нього відеозапис не містять.
Відеозапис, долучений до протоколу про адміністративне правопорушення спростовує доводи захисника про те, що ОСОБА_1 не були роз'ясненні права та обов'язки, передбачені ст. 268 КУпАП.
Доводи захисника про порушення працівниками поліції порядку проведення огляду на стан наркотичного сп'яніння ОСОБА_1 , який є військовослужбовцем, зважаючи на що відповідно до ст. 266-1 КУпАП його огляд на стан сп'яніння повинен проводитися посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини, є безпідставними та такими, що ґрунтуються на суб'єктивному сприйнятті захисником законодавства.
Об'єктом правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, є суспільні відносини у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху. Об'єктивною стороною правопорушення, є керуванням транспортним засобом в тому числі у стані наркотичного сп'яніння. Суб'єктом правопорушення є водії транспортних засобів.
Тобто, підставою для притягнення особи до відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП є не тільки факт її перебування у стані наркотичного сп'яніння, а і факт керування нею транспортним засобом у такому стані.
У свою чергу, об'єктом правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, є суспільні відносини у сфері військової дисципліни. Об'єктивна сторона цього правопорушення полягає у виконанні обов'язків військової служби в тому числі у стані наркотичного сп'яніння в умовах особливого періоду. Суб'єкт вказаного правопорушення є спеціальним, а саме військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів.
Протокол про адміністративне правопорушення складений стосовно ОСОБА_1 не тільки за фактом його перебування у стані наркотичного сп'яніння, а і за фактом керування ним транспортним засобом у такому стані.
За таких обставин, доводи щодо порушення порядку проведення огляду ОСОБА_1 на стан наркотичного сп'яніння, у зв'язку з тим, що він є військовослужбовцем, є безпідставними.
Не знаходять свого обґрунтованого підтвердження й твердження захисника про відсутність в матеріалах справи даних про відсторонення від керування транспортним засобом водія ОСОБА_1 , після складання протоколу про адміністративне правопорушення, оскільки згідно рапорту поліцейського, водія було відсторонено від керування та залишено автомобіль на місці зупинки, без порушень ПДР України.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у разі відсутності події та складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 , який притягається до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП, підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 40-1, 130, 245, 247, 252, 268, 280, 283-285 КУпАП, суддя,
Провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який притягається до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП - закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова суду може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Валківський районний суд Харківської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.
Повний текст постанови складено 18 грудня 2024 року.
Суддя А.О. Логвінов