Справа № 352/2797/24
Провадження № 3/352/1304/24
"18" грудня 2024 р.м. Івано-Франківськ
Суддя Тисменицького районного суду Івано-Франківської області Кузьменко С.В., розглянувши матеріали, що надійшли з відділення поліції № 1 (місто Тисмениця) Івано-Франківського районного управління поліції ГУНП в Івано-Франківській області про притягнення
ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1
до адміністративної відповідальності за частиною першою статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
1.Зміст протоколу про адміністративне правопорушення:
Інспектором СРПП відділення поліції №1 (місто Тисмениця) ОСОБА_2 07 вересня 2024 року складено протокол про адміністративне правопорушення за наступних обставин:
19 жовтня 2024 року о 10:00 годині за місцем свого проживання вчинив відносно своєї матері домашнє насильство, а саме умисні дії психологічного характеру, що полягало у висловлюванні в її сторону нецензурною лайкою та погрозах фізичною розправою, внаслідок чого могла бути завдана шкода психологічному здоров'ю ОСОБА_3 .
Згідно протоколу про адміністративні правопорушення дії ОСОБА_1 кваліфіковано за частиною першою статті 173-2 кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП).
2.Рух провадження
24 жовтня 2024 року протокол про адміністративне правопорушення із доданими матеріалами надійшов до Тисменицького районного суду для розгляду по суті, судова справа призначена до розгляду на 25 жовтня 2024 року.
25 жовтня 2024 року розгляд справи відкладено на 14 листопада 2024 року в зв'язку із неявкою ОСОБА_1
14 листопада 2024 року розгляд справи відкладено на 18 грудня 2024 року в зв'язку із неявкою ОСОБА_1 .
3.Докази, досліджені під час судового розгляду:
3.1Пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 визнав себе винуватим та пояснив, що дійсно у нього був конфлікт із матір'ю, під час якого він нецензурно лаявся. Конфлікт розпочала мати через вживання ним алкоголю. Він офіційно не працює, однак допомагає мешканцям села, за що вони йому платять гроші та запрошують пообідати та випити. Мати це не подобається, через що вона на нього свариться. В той день він також повернувся додому п'яним, через що мати почала його сварити, він відповів, щоб зверталась не до нього, а до тих, хто його запрошував. В процесі сварки він нецензурно лаявся.
3.2 Письмові докази:
Протокол про адміністративне правопорушення:
Згідно із текстом протоколу, 19 жовтня 2024 року о 10:00 годині ОСОБА_1 за місцем свого проживання вчинив відносно своєї матері домашнє насильство, а саме умисні дії психологічного характеру, що полягало у висловлюванні в її сторону нецензурною лайкою та погрозах фізичною розправою, внаслідок чого могла бути завдана шкода психологічному здоров'ю ОСОБА_3 .
Потерпілій ОСОБА_3 матеріальну шкоду правопорушенням не завдано.
ОСОБА_1 від дачі пояснень відмовився.
Протокол прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію, складений 19 жовтня 2024 року
Згідно із текстом протоколу, ОСОБА_3 зазначає, що 19 жовтня 2024 року біля 10:00 годин її син ОСОБА_1 вчинив із нею словесний конфлікт, під час якого ображав нецензурними словами, погрожував, спалив особисті речі.
Пояснення ОСОБА_3 від 19 жовтня 2024 року
ОСОБА_3 пояснила, що проживає разом із сином, 19 жовтня 2024 року біля 10:00 годин її син ОСОБА_1 вчинив із нею словесний конфлікт, під час якого ображав нецензурними словами, погрожував, після чого на городі спалив її особисті речі.
Рапорт
Згідно із рапортом, 19 жовтня 2024 року до поліції надійшло повідомлення від ОСОБА_3 , що син вчиняє домашнє насильство.
4. Опис обставин, встановлених під час розгляду справи та висновки суду
У відповідності до вимог статті 252 кодексу України про адміністративні правопорушення суддя оцінює докази у справі за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
При цьому суддя вважає, що на особу, що притягається до адміністративної відповідальності, розповсюджуються такі ж гарантії, як і на осіб, що притягаються до кримінальної відповідальності, зокрема норми частин третьої статті 62 Конституції України та частини четвертої статті 17 Кримінального процесуального кодексу України, відповідно до яких усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Частиною першою статті 251 кодексу України про адміністративні правопорушення обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів по адміністративні правопорушення, в даному випадку на посадових осіб відділення поліції № 1 Івано-Франківського районного управління поліції ГУНП в Івано-Франківській області
За результатами дослідження доказів у справі у відповідності до вимог статті 252 кодексу України про адміністративні правопорушення, суд приходить до висновку, що у діях ОСОБА_1 відсутній склад правопорушення, передбаченого частиною першою статтею 173-2 кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до частини першої статті 173-2 України про адміністративні правопорушення адміністративна відповідальність передбачена за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) психологічного характеру, внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Пунктами 3 та 14 частини першої статті 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» визначено, що у цьому Законі терміни
?домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь;
?психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи;
Відповідно, складовими елементами адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 173-2 кодексу України про адміністративні правопорушення, є:
1) вчинення дій психологічного характеру;
2) метою цих дій є обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері;
3) наслідком таких дій є викликання у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи;
4) такі дії завдали або могли завдати шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Відповідно, не будь-яка словесна сварка, образа, нецензурні висловлювання утворює склад адміністративного правопорушення за статтею 173-2 кодексу України про адміністративні правопорушення, а лише ті, які спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.
Однак, ані в протоколі, ані в долучених до нього доказах, не вказано та не встановлено мету вчинення дій ОСОБА_1 та наслідки цих дій для ОСОБА_3 , а зазначається виключно про нецензурну лайку та погрози і не вказується про спрямованість таких дій.
При цьому, як пояснив ОСОБА_1 , ініціатором конфлікту був не він, а його мати. Вказані пояснення ОСОБА_1 не спростовані доказами, які зібрані особою, уповноваженою на збирання доказів.
Окрім того, суду не надані докази, що стосовно ОСОБА_1 виносився заборонний припис чи застосовувався інший захід протидії домашньому насильству, а також працівниками поліції не здійснювалась оцінка ризиків.
Єдиними доказами, долученими до протоколу , є пояснення ОСОБА_3 . При цьому, згідно рапорту, першочергове повідомлення від ОСОБА_3 надійшло про застосування фізичного насильства, в той час як протокол складено за фактом застосування психологічного насильства.
Відповідно, особою, уповноваженою на збирання доказів у справі, не зібрано доказів спричинення ОСОБА_1 домашнього насильства, які б поза розумним сумнівом свідчили про вчинення ним адміністративного правопорушення.
Виключно нецензурна лайка за обставин, викладених в протоколі про адміністративне правопорушення, може свідчити про вчинення будь-якого іншого правопорушення, однак за відсутності вищевказаних елементів не свідчить про вчинення домашнього насильства
Суд розглядає справу в межах складеного протоколу про адміністративне правопорушення, в зв'язку із чим не вирішує питання про наявність або відсутність в діях ОСОБА_1 складу іншого правопорушення.
висновки суду щодо кваліфікації дій ОСОБА_1 .
Таким чином, в діях ОСОБА_1 відсутній склад правопорушення за частиною першою статтею 173-2 кодексу України про адміністративні правопорушення, в зв'язку із чим на підставі пункту 1 частини першої статті 247 кодексу України про адміністративні правопорушення, провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до статті 284 кодексу України про адміністративні правопорушення при наявності обставин, передбачених статтею 247 цього Кодексу, виноситься постанова про закриття справи.
В зв'язку із викладеним, керуючись статтями 252, 283-285,294 кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Провадження в справі про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 вимог частини першої статті 173-2 кодексу України про адміністративні правопорушення закрити в зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Згідно статті 287 Кодексу про адміністративні правопорушення України постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено до Івано-Франківського апеляційного суду через Тисменицький районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Сергій КУЗЬМЕНКО