Постанова від 13.12.2024 по справі 766/20463/24

Справа № 766/20463/24

н/п 3/766/9102/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 грудня 2024 року

Суддя Херсонського міського суду Херсонської області Арчаков Д.В.,

за участі:

секретаря судового засідання - Тицко О.Ю.

особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 (не з'явився, належним чином повідомлена),

розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого та зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 .

за частиною першою ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),

безпосередньо після закінчення судового розгляду виніс постанову про таке:

І. Опис обставин, установлених під час розгляду справи

1. До Херсонського міського суду Херсонської області надійшли протоколи про адміністративні правопорушення, складені відносно ОСОБА_1 за частиною першою ст. 173-2 КУпАП, а саме:

-протокол серії ВАБ 988723 від 30.11.2024 року (справа 766/20463/24, провадження 3/766/9102/24), в якому зазначено, що ОСОБА_1 , 30.11.2024 о 14 год. 20 хв., знаходячись за місцем мешкання, перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння вчинив відносно батька, гр. ОСОБА_2 , домашнє насильство психологічного характеру, а саме ображав нецензурною лайкою;

-протокол серії ВАБ 988906 від 19.08.2024 року (справа 766/14170/24, провадження 3/766/7572/24), в якому зазначено, що ОСОБА_1 , 19.08.2024 о 19 год. 50 хв., знаходячись за адресою АДРЕСА_2 , умисно давав ляпаси, штовхав свого батька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що проживає разом із ним, чим вчинив домашнє насильство фізичного характеру;

-протокол серії ВАД 234602 від 07.08.2024 року (справа №766/13071/24, провадження 3/766/7290/24), в якому зазначено, що ОСОБА_1 , 28.07.2024 о 19 год. 27 хв., знаходячись за адресою АДРЕСА_2 , вчинив домашнє насильство психологічного характеру відносно свого батька, гр. ОСОБА_2 , а саме висловлювався в його бік грубою нецензурною лайкою;

-протокол серії ВАБ 991670 від 18.07.2024 року (справа №766/12161/24, провадження 3/766/7055/24), в якому зазначено, що ОСОБА_1 , 18.07.2024 близько 21 год. 40 хв., знаходячись за адресою АДРЕСА_2 , перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, вчинив домашнє насильство психологічного і фізичного характеру відносно свого батька, гр. ОСОБА_2 , а саме погрожував фізичною розправою, штовхав, застосовував фізичну силу, вживав грубу нецензурну лайку, на зауваження не реагував.

ІІ. Пояснення осіб, які беруть участь у провадженні в справі про адміністративне правопорушення

2. З пояснень потерпілого ОСОБА_2 до протоколу серії ВАБ 991670 від 18.07.2024 року (справа №766/12161/24, провадження 3/766/7055/24) вбачається, що його син, гр. ОСОБА_1 , перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, вчинив відносно потерпілого домашнє насильство психологічного та фізичного характеру, а саме штовхав, хапав за одяг, вживав грубу нецензурну лайку, провокував бійку. Пояснення від ОСОБА_1 не надходили.

3. З пояснень потерпілого ОСОБА_2 до протоколу серії ВАД 234602 від 07.08.2024 року (справа №766/13071/24, провадження 3/766/7290/24) вбачається, що його син, гр. ОСОБА_1 , перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, вчинив відносно потерпілого домашнє насильство психологічного характеру, а саме вчинив з ним сварку та ображав грубою нецензурною лайкою.

ОСОБА_1 у поясненнях, доданих до вказаного протоколу, свою провину визнає. Поведінку обґрунтовує тим, що знаходився у стані алкогольного сп'яніння та не міг контролювати свою поведінку.

4. З протоколу серії ВАБ 988906 від 19.08.2024 року (справа 766/14170/24, провадження 3/766/7572/24) вбачається, що сторонами провадження пояснень надано не було.

Втім, відповідно до форми оцінки ризиків домашнього насильства від 19.08.2024, складеній за результатами спілкування співробітників поліції з потерпілим, ОСОБА_1 раніше вчиняв щодо потерпілого фізичне насильство, зловживає алкогольними напоями, має фінансові проблеми, погрожував, залякував потерпілого, душив потерпілого раніше, також потерпілий оцінює можливість вчинення кривдником спроби вбивства як цілком реальну.

5. З пояснень потерпілого ОСОБА_2 до протоколу серії ВАБ 988723 від 30.11.2024 року (справа 766/20463/24, провадження 3/766/9102/24) вбачається, що його син, гр. ОСОБА_1 , перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, вчинив відносно потерпілого домашнє насильство психологічного характеру, а саме висловлювався грубою нецензурною лайкою у бік потерпілого. Пояснення ОСОБА_1 в матеріалах справи відсутні.

ІІІ. Досліджені в судовому засіданні докази

6. На підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення надано такі докази:

-протокол серії ВАБ 988723 від 30.11.2024 року (справа 766/20463/24, провадження 3/766/9102/24), складений за частиною першою ст. 173-2 КУпАП;

-протокол серії ВАБ 988906 від 19.08.2024 року (справа 766/14170/24, провадження 3/766/7572/24), складений за частиною першою ст. 173-2 КУпАП;

-протокол серії ВАД 234602 від 07.08.2024 року (справа №766/13071/24, провадження 3/766/7290/24), складений за частиною першою ст. 173-2 КУпАП;

-протокол серії ВАБ 991670 від 18.07.2024 року (справа №766/12161/24, провадження 3/766/7055/24), складений за частиною першою ст. 173-2 КУпАП;

-пояснення потерпілого ОСОБА_2 ;

-пояснення кривдника ОСОБА_1 ;

-форми оцінки ризиків вчинення домашнього насильства;

-заяви про винесення термінового заборонного припису;

-копія паспорту ОСОБА_1 ;

ІV. Оцінка Суду

7. Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

8. Адміністративна відповідальність за частиною першою ст.173-2 КУпАП настає, зокрема, за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто за умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.

Отже, основним безпосереднім об'єктом домашнього насильства є суспільні відносини щодо захисту здоров'я як фізичного так і психологічного.

9. Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» (далі - Закон), домашнє насильство - це діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

Отже основною ознакою домашнього насильства, як діяння, за яке передбачене покарання, є відносини, що склалися між особою, яка вчинила насильство, та особою, постраждалою від такого насильства, в результаті спільного побуту або спільного проживання і залежності постраждалої особи від особи, яка чинить що неї насильство.

10. Відповідно до п. 14 ст. 1 розд. I Закону, психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи;

11. Відповідно до п. 17 ст. 1 розд. I Закону, фізичне насильство - форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.

12. В Законі також визначено, що запобігання домашньому насильству - це система заходів, що здійснюються органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, та спрямовані на підвищення рівня обізнаності суспільства щодо форм, причин і наслідків домашнього насильства, формування нетерпимого ставлення до насильницької моделі поведінки у приватних стосунках, небайдужого ставлення до постраждалих осіб, насамперед до постраждалих дітей, викорінення дискримінаційних уявлень про соціальні ролі та обов'язки жінок і чоловіків, а також будь-яких звичаїв і традицій, що на них ґрунтуються

На підставі системного аналізу наведених в Законі визначень, суд переконаний, що для настання адміністративної відповідальності за ст. 173-2 КУпАП раптової, що виникла за емоційним сплеском, сварки чи бійки між подружжям чи іншими особами, що разом проживають в рамках побутових відносин не достатньо.

13. Тобто, вирішуючи питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності за домашнє насильство, суд має встановити наявність ознак т.зв. «аб'юзивних» стосунків, тобто взаємин, в яких одна людина (насильник, кривдник) шляхом насильства (фізичного, сексуального, психологічного чи економічного) порушує особисті кордони іншої (постраждалої або жертви) з метою придушення волі та підкорення. І за наявності ознак таких стосунків суд може вирішити питання про наявність чи відсутність складу адміністративного правопорушення на підставі поданих доказів.

14. Відповідно до приписів ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів тощо, а також іншими документами.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

15. Відповідно до приписів ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин:

1) відсутність події і складу адміністративного правопорушення;

2) недосягнення особою на момент вчинення адміністративного правопорушення шістнадцятирічного віку;

3) неосудність особи, яка вчинила протиправну дію чи бездіяльність;

4) вчинення дії особою в стані крайньої необхідності або необхідної оборони;

5) видання акта амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення;

6) скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність;

7) закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу;

8) наявність по тому самому факту щодо особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, постанови компетентного органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення, або нескасованої постанови про закриття справи про адміністративне правопорушення, а також повідомлення про підозру особі у кримінальному провадженні по даному факту;

9) смерть особи, щодо якої було розпочато провадження в справі.

16. З наведеного вбачається, що природа наведеного конфлікту містить ознаки придушення волі або підкорення іншого члена сім'ї, а сама сварка є одним з проявів систематичного, зневажливого ставлення до особи потерпілого, яке додатково знаходить своє відображення у залякуванні, приниженні застосуванні фізичного впливу через штовхання, ляпаси, інші дії насильницького характер.

17. У сукупності обставин, що викладені у матеріалах адміністративних правопорушень, враховуючи визнання кривдником вчинення психологічного насильства за одним з протоколів про адміністративне правопорушення, Суддя вбачає чітку системність вчинення діянь, що містять ознаки психологічного та фізичного насильства по відношенню до одного з членів сім'ї, через що викладені обставини слід розцінювати як домашнє насильство (див. п. 9, 10, 11).

18. Враховуючи вищевикладене, всебічно та повно дослідивши та проаналізувавши подані сторонами докази, Суд дійшов висновку про повну доведеність вини ОСОБА_1 та наявність у його діях складу адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.

19. Втім, за змістом приписів частини другої ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення у справах про адміністративні правопорушення підвідомчі суду (судді) може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - шостій цієї статті.

Станом на час розгляду справи, строк накладення адміністративного стягнення за протоколами серії ВАБ 991670 від 18.07.2024, ВАД 234602 від 07.08.2024, ВАБ 988906 від 19.08.2024 - сплив, а відтак провадження у цих справах підлягають закриттю.

V. Накладення адміністративного стягнення

20. Санкція частини першої ст. 173-2 КУпАП передбачає:

-накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

-громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин;

-адміністративний арешт на строк до десяти діб.

21. Вирішуючи питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення, суд враховує мету адміністративного стягнення, яка відповідно до ст. 23 КУпАП полягає у вихованні особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, а також характер вчиненого правопорушення, особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, ступінь її вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують адміністративну відповідальність (ч. 2 ст. 33 КУпАП).

22. Обставин, що пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення відповідно до статті 34 КУпАП не встановлено.

23. Обставини, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення відповідно до статті 35 КУпАП - встановлено, а саме вчинення адміністративного правопорушення у стані алкогольного сп'яніння.

24. Отже, виходячи з наведеного, враховуючи приписи ст. 36 КУпАП, Суддя вважає за доцільне призначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

25. Відповідно до статті 40-1 КУпАП у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір на користь держави у розмірі, встановленому відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір».

З цих підстав,

керуючись статтями 1, 9, 35, 36, 173-2, 247, 276-279, 283-285, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, Суддя

ПОСТАНОВИВ:

1. 1. Об'єднати в одне провадження матеріали у справах про адміністративне правопорушення щодо про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за частиною першою ст. 173-2 КУпАП, а саме:

-справа № 766/20463/24 (провадження 3/766/9102/24), за протоколом серії ВАБ 988723 від 30.11.2024 року, складеного за частиною першою ст. 173-2 КУпАП;

-справа № 766/14170/24 (провадження 3/766/7572/24), за протоколом серії ВАБ 988906 від 19.08.2024, складеного за частиною першою ст. 173-2 КУпАП;

-справа № 766/13071/24 (провадження 3/766/7290/24), за протоколом серії ВАД 234602 від 07.08.2024 року, складеного за частиною першою ст. 173-2 КУпАП;

-справа № 766/12161/24 (провадження 3/766/7055/24), за протоколом серії ВАБ 991670 від 18.07.2024, складеного за частиною першою ст. 173-2 КУпАП;

Об'єднаним провадженням присвоїти номер справи 766/20463/24, номер провадження 3/766/9102/24.

2. Провадження у справі № 766/20463/24 за протоколами серії: ВАБ 988906 від 19.08.2024, складеного за частиною першою ст. 173-2 КУпАП; ВАД 234602 від 07.08.2024 року, складеного за частиною першою ст. 173-2 КУпАП; ВАБ 991670 від 18.07.2024, складеного за частиною першою ст. 173-2 КУпАП - закрити у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 КУпАП.

3. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення за протоколом серії ВАБ 988723 від 30.11.2024 року.

4. Призначити йому адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 340 (триста сорок гривень) гривень 00 коп.

(Номер рахунку(IBAN): UA668999980313010106000021451, Одержувач-ГУК у Херсонській обл./Херсонський район 21081100, Код отримувача(код за ЄДРПОУ) - 37959517, Банк отримувач - Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 21081100)

5. Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір на користь держави в розмірі 605 грн 60 коп. (шістсот п'ять гривень 60 коп.).

(Отримувач коштів : ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача(код за ЄДРПОУ) - 37993783, Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106)

6. Роз'яснити, що відповідно до статей 307, 308 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому цієї постанови про накладення штрафу. У разі несплати правопорушником штрафу у встановлений строк, у порядку примусового виконання цієї постанови з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу зазначеного у цій постанові.

7. Постанова може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області протягом десяти днів з дня її винесення.

8. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. В разі подачі апеляційної скарги, постанова набирає чинності після прийняття судом апеляційної інстанції відповідного рішення.

Суддя:Д. В. Арчаков