Рішення від 17.12.2024 по справі 600/1115/24-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2024 р. м. Чернівці справа № 600/1115/24-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнір В.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, які полягають у відмові в перерахунку пенсії відповідно до ст.40 та ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії, відповідно до ст.40 та ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та прийняти відповідне рішення.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що пенсійним органом за наслідком розгляду її заяви щодо перерахунку пенсії відповідно до ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та призначення їй пенсійного забезпечення у розмірі 3581,22грн, у листі повідомлено, що розмір пенсійного забезпечення, що підлягає виплаті залишається на тому ж рівні. Позивач вважає, що відповідачем не було проведено належний розрахунок та перерахунок пенсійного забезпечення відповідно до ст.42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Враховуючи, що після призначення пенсії позивач продовжувала працювати, остання вважає, що має право на перерахунок пенсії у відповідності до вимог ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Натомість, відповідач, на її думку, протиправно відмовив в перерахунку пенсії відповідно до ч.1 ст.40 та ч.4 ст.42 Закону №1058-ІV.

До моменту звернення за перерахунком, відповідачем було проведено перерахунок (автоматичний), що стосувався індексації заробітку та він не стосується перерахунку пенсії через додатково набутий пенсіонером стаж. Також, позивач просила взяти до уваги, що автоматизований перерахунок пенсії з 01.03.2024 р. для забезпечення індексації, повинен рахуватись від її фактично розрахованої пенсії на момент звернення, а саме від суми 3581,22грн. Отже, позивач вважає, що перерахунок її пенсійного забезпечення значно покращує її становище, як пенсіонера.

Ухвалою судді відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Вказаною ухвалою, серед іншого, відповідачу встановлено 15-денний термін з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.

Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області подало відзив на позов, в обґрунтування якого вказано, що розрахунок розміру пенсії позивача проводиться виходячи із загальної тривалості страхового стажу, що становить 28 років 9 місяців 13 днів (врахованого по 30.09.2016) або 345 місяців. Індивідуальний коефіцієнт страхового стажу становить 0,28750 (345 місяців : 12 місяців : 100 % х 1 %, де 1 % - величина оцінки одного року страхового стажу).

Пенсійний орган вказував, що пенсію позивачу обчислено з урахуванням заробітної плати за періоди з 01.12.1994 по 30.11.1999 (згідно довідок про заробіток) та з 01.07.2000 по 30.11.2000, з 01.03.2008 по 30.04.2008, з 01.06.2008 по 30.09.2008, з 01.06.2009 по 30.04.2012 (за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, відповідно до фактично сплачених страхових внесків), при індивідуальному коефіцієнті - 1,28215. Середньомісячний розмір заробітної плати для обчислення пенсії з урахуванням проведеної індексації з 01.03.2023 становить 9494,36 грн. (7405,03 грн. х 1,28215, де 7405,03 грн. - збільшений показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії (3764,40 грн. х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197) = 7405,03 грн.)).

Додатково відповідач поінформував, що «Пенсійний калькулятор» призначений для автоматичного розрахунку прогнозованого розміру майбутньої пенсії за віком та загального страхового стажу, набутого застрахованою особою за даними персоніфікованого обліку, з наданням можливості застрахованій особі самостійно вносити дані трудової книжки та інших документів про стаж до 2004 року, а також заробітної плати до 01.07.2000 та зауважив, що при його застосуванні не враховуються особливості раніше призначених пенсій.

Таким чином, відповідач стверджує, що пенсія позивача обчислена та перераховується у відповідності до норм чинного законодавства України, відтак правових підстав для задоволення позовних вимог немає.

Судом встановлені наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Позивач з 2012 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області та отримує пенсію за віком, призначену на підставі Закону №1058-IV, умови призначення п.2 розд.ХV "Прикінцеві положення" Закону №1058; п.з) ст.13 Закону №1788 (водії міського пасажирського транспорту).

У поданому відзиві відповідач повідомив, що розрахунок розміру пенсії проводиться виходячи із загальної тривалості страхового стажу 28 років 9 місяців 13 днів (врахованого по 30.09.2016) або 345 місяців. Індивідуальний коефіцієнт страхового стажу становить 0,28750 (345 місяців : 12 місяців : 100 % х 1 %, де 1 % - величина оцінки одного року страхового стажу). До загальної тривалості страхового стажу враховані всі періоди згідно трудової книжки НОМЕР_1 .

Зазначені у відзиві обставини узгоджуються та відповідають даним, що значаться у перерахунку пенсії позивачки з 28.02.2024 року, вид перерахунку "у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму (масовий)", наявного у матеріалах справи (а.с.51-52).

Позивач подала до пенсійного органу заяву, у якій просила перерахувати розмір її пенсії та здійснювати подальшу її виплату в розмірі 3581,22грн. Позивач у заяві зазначила, що згідно із здійсненим нею пенсійним розрахунком, на основі даних трудової книжки та Витягу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного пенсійного страхування про Індивідуальні відомості про застраховану особу, загальний розмір пенсії за віком становить 3581,22грн. (а.с.32-35).

У доданому до заяви пенсійному розрахунку, здійсненому позивачем самостійно станом на 02.2024р. зазначено фактичний страховий стаж 28 років 9 міс 5 днів (345 міс), страховий стаж для розрахунку 28 років 9 міс 5 днів, до розрахунку загального розміру пенсії, що становить 3581,22грн, включено середню зарплату по Україні за 2021-2023рр: 13789,92грн. (а.с.36-39).

Листом від 29.02.2024 року орган Пенсійного фонду повідомив позивачку про те, що її пенсію обчислено з урахуванням заробітної плати за періоди з 01.12.1994 по 30.11.1999 (згідно довідок про заробіток) та з 01.07.2000 по 30.11.2000, з 01.03.2008 по 30.04.2008, з 01.06.2008 по 30.09.2008, з 01.06.2009 по 30.04.2012 (за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, відповідно до фактично сплачених страхових внесків), при індивідуальному коефіцієнті - 1,28215.Середньомісячний розмір заробітної плати для обчислення пенсії з урахуванням проведеної індексації з 01.03.2023 становить 9494,36 грн. (7405,03 грн. х 1,28215, де 7405,03 грн. - збільшений показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії (3764,40 грн. х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197) = 7405,03 грн.)) (а.с.29-31).

У листі також зазначено, що враховуючи показники страхового стажу та заробітку, розмір пенсійного забезпечення визначений на рівні 2729,63 грн. Отже, пенсія обчислена у відповідності до норм чинного законодавства.

Не погодившись з діями відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії відповідно до її заяви та наданого розрахунку пенсії, позивач звернулась до суду з цим позовом.

До вказаних правовідносин суд застосовує наступні положення чинного законодавства та робить висновки по суті спору.

Статтею 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-ІV) зазначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивачка перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Чернівецькій області та їй призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Пенсія позивачці призначена достроково на підставі Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", як водіям міського пасажирського транспорту.

Зі змісту позовної заяви слідує, що позивачка наполягає на наявності підстав для перерахунку її пенсії відповідно до ст.ст.40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на підставі розрахунку пенсії, здійсненого станом на лютий 2024 року в Пенсійному калькуляторі в Особистому кабінеті на вебпорталі Пенсійного фонду України.

З наведеного позивачем розрахунку можна констатувати, що при визначенні розміру пенсії, яка на думку позивачки підлягає виплаті, взято за основу середню зарплату по Україні (Зс) за 2021-2023рр.: 13789,92грн.

Надаючи оцінку доводам позивача щодо наявності підстав для проведення перерахунку її пенсії згідно наведеного розрахунку, суд виходить з наступного.

Частиною 1 статті 27 Закону №1058-ІV передбачено, що розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Відповідно до частини 1 статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

За приписами частини 2 статті 40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою: Кз = Зв : Зс, де: Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи; Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), а в разі одноразової сплати єдиного внеску відповідно до частини п'ятої статті 10 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - за місяць, в якому укладено договір про добровільну участь.

Сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), визначається за формулою: Зв = З + Зд, де: Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); З - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу). У разі якщо сума страхових внесків, сплачена виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), для обчислення пенсії враховується розмір мінімальної заробітної плати. У разі якщо сума страхових внесків визначена платником та/або застрахованою особою, яка є працівником та гіг-спеціалістом резидента Дія Сіті відповідно до Закону України "Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні", і сплачена виходячи з суми, що є більшою за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), але меншою за фактичну суму заробітної плати (доходу) застрахованої особи, для обчислення пенсії враховується лише та частина суми заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); Зд - сума заробітної плати (доходу) або з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати застрахованої особи, розрахована виходячи із передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону доплати, за місяць, за який визначається коефіцієнт заробітної плати (доходу), або з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, і яка визначається за формулою: Зд = Д / Т * 100 %, де: Д - сума доплати, здійснена відповідно до частини третьої подання відзиву на позовну заяву.

Згідно з частиною 2 статті 42 Закону №1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

За приписами частини 4 статті 42 Закону №1058-IV якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Подібні за змістом положення містяться в Порядку №10-1 (затверджений постановою правління ПФУ від 18.05.2018 №10-1), відповідно до пункту 3 якого перерахунок пенсії проводиться пенсіонеру, який після призначення (перерахунку) пенсії: 1) продовжував працювати та має не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію або із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 Закону №1058-IV, за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії; 2) продовжував працювати і має менш як 24 місяці страхового стажу. Перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки з дня звернення за призначенням (попереднім перерахунком) пенсії.

Перерахунок проводиться з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) та із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Аналіз частини 4 статті 42 Закону №1058-IV свідчить, що цією нормою встановлено можливість перерахунку пенсії застрахованій особі, яка продовжувала працювати, з урахуванням додатково набутого нею страхового стажу. Такий перерахунок, на вибір пенсіонера, може здійснюватися або лише з урахуванням додатково набутого страхового стажу за умови перерахунку пенсії із заробітної плати (доходу), з якої ця пенсія була обчислена, або з урахуванням як зазначеного стажу, так і заробітної плати, яку пенсіонер отримував уже після призначення пенсії.

Частиною 2 статті 40 Закону №1058-IV визначено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

З огляду на викладене під час здійснення перерахунку пенсії на підставі частини 4 статті 42 Закону №1058-ІV у формулі визначення заробітної плати для обчислення пенсії можуть змінюватися лише показники суми коефіцієнтів заробітної плати за кожний місяць (Ск) та кількості місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати застрахованої особи (К).

Тобто перерахунок пенсії відповідно до частини 4 статті 42 Закону №1058-ІV здійснюється із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, та розраховується за формулою, наведеною в частині другій статті 40 цього Закону. При такому перерахунку зазначений показник середньої заробітної плати залишається незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії.

Такий правовий висновок викладено в постановах Верховного Суду від 13.06.2019 у справі №265/84/16-а, від 02 квітня 2024 року у справі №420/19398/23.

Як встановлено судовим розглядом, позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області та отримує пенсію за віком з липня 2012 року.

Згідно з матеріалами справи судом встановлено, що останній проведено перерахунок пенсії із врахуванням страхового стажу по 30.09.2016 року (набутого після призначення пенсії).

Розрахунок пенсії проводиться виходячи із страхового стажу тривалістю 28 років 9 місяців 13 днів (врахованого по 30.09.2016) або 345 місяців. Індивідуальний коефіцієнт страхового стажу становить 0,28750 (345 місяців : 12 місяців : 100 % х 1 %, де 1 % - величина оцінки одного року страхового стажу). До загальної тривалості страхового стажу враховані всі періоди, відображені в трудовій книжці НОМЕР_1 . Для обчислення пенсії враховано заробітну плату за періоди з 01.12.1994 по 30.11.1999 (згідно довідок про заробіток) та з 01.07.2000 по 30.11.2000, з 01.03.2008 по 30.04.2008, з 01.06.2008 по 30.09.2008, з 01.06.2009 по 30.04.2012 (за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, відповідно до фактично сплачених страхових внесків), при індивідуальному коефіцієнті - 1,28215. При розрахунку заробітку для обчислення пенсії враховано середній заробіток за три попередні роки на дату останнього працевлаштування - за 2014-2016 роки.

Предметом звернення позивачки до ГУ ПФУ було саме здійснення перерахунку вже призначеної пенсії - пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2021-2023 роки, як особі, що продовжила працювати після призначення пенсії за віком, а не щодо перерахунку у зв'язку з призначенням їй іншого виду пенсії.

В даному випадку не відбулося зміни виду отримуваної пенсії, оскільки позивачка, на момент звернення за перерахунком, з моменту призначення отримує той самий вид пенсії - за віком. При цьому вид пенсії з моменту призначення, позивач у своєму зверненні змінити не просила.

У матеріалах справи відсутні докази переведення (призначення) позивачки на інші види пенсії на момент розгляду звернення.

Як зазначалось раніше, нормами ст.42 Закону №1058 передбачено, що перерахунок пенсії проводиться із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Відповідно до Закону №1058 пенсіонерам з метою збільшення розміру пенсій передбачено проведення індексації. Для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Оскільки показник середньої заробітної плати в Україні для обчислення пенсії визначається на день призначення пенсії, а не при її перерахунку на виконання ст.42 Закону України №1058 з урахуванням додаткового набутого за 24 місяці страхового стажу або з урахуванням індексації заробітку, дії пенсійного органу щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивачу є правомірними.

Позивач своє право на проведення перерахунку пенсії та врахування при цьому ст.40 Закону, обґрунтовує виключно проведеним самостійно розрахунком пенсії в Пенсійному калькуляторі в Особистому кабінеті на вебпорталі Пенсійного фонду України.

Надаючи оцінку вказаному підходу, суд зазначає, що сервіс «Пенсійний калькулятор» призначений для автоматичного розрахунку прогнозованого розміру майбутньої пенсії за віком, а не для перерахунку вже призначеної пенсії, та для автоматичного розрахунку загального страхового стажу, набутого застрахованою особою за даними персоніфікованого обліку, з наданням можливості застрахованій особі самостійно вносити дані трудової книжки та інших документів про стаж до 2004 року, а також заробітної плати до 01 липня 2000 року.

Так, згідно даних Пенсійного фонду України від 30 травня 2023 року (за посиланням https://www.pfu.gov.ua/2158668-pensijnyj-kalkulyator-korysnyj-servis-dlya-pidrahunku-majbutnoyi-pensiyi/) сервіс «Пенсійний калькулятор» дозволяє оцінити розмір майбутньої пенсії за віком. Цю послугу розроблено для людей, які хотіли б спрогнозувати своє пенсійне майбутнє і дізнатися орієнтовний розмір пенсії за віком за даними, що містяться в електронних реєстрах Пенсійного фонду України. При цьому користувач може додати відомості про ті періоди своєї трудової діяльності, які наразі в Фонді відсутні. Варто враховувати, що «Пенсійний калькулятор» розраховує прогнозний розмір пенсії за віком в цінах на час розрахунку: сервіс не здійснює припущень щодо зростання середньої заробітної плати в Україні у наступні роки чи рівня інфляції. Також для визначення заробітної плати Пенсійний калькулятор використовує показники зарплати людини та середньої зарплати на момент проведення розрахунку. Саме тому розрахунок розміру пенсії в короткостроковій перспективі буде більш точним. Крім розміру майбутньої пенсії «Пенсійний калькулятор» дає змогу порахувати наявний страховий стаж людини (при введенні всіх необхідних даних про трудову діяльність до 01.01.2004) та дозволяє визначити ймовірний вік виходу на пенсію з урахуванням можливо набутого стажу (тобто 60, 63 чи 65 років).

Таким чином, при застосуванні сервісу «Пенсійний калькулятор» не враховуються особливості раніше призначеної пенсії, в тому числі щодо врахування показника середньої заробітної плати в Україні для обчислення пенсії при первинному призначенні пенсії, та наявні в матеріалах пенсійної справи документи чи їх відсутність.

Інші доводи позивача не впливають на вищевикладені висновки суду та їх не спростовують.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії відповідно до ст.ст.40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та похідних вимог.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оцінюючи встановлені обставини, суд дійшов висновку, що відповідач, заперечуючи проти позову довів, з посиланням на відповідні докази, правомірність своїх дій, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.

У зв'язку із відсутністю доказів понесення відповідачем витрат пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, зважаючи на те, що у позові відмовлено, немає підстав для розподілу судових витрат.

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

У відповідності до статей 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 );

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (пл.Центральна, 3, м. Чернівці, 58002; код ЄДРПОУ 40329345).

Суддя В.О. Кушнір