11 грудня 2024 року справа № 580/10896/24
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рідзеля О.А., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання неправомірними дій і зобов'язання вчинити дії,
04.11.2024 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - відповідач), в якому просить:
визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області у здійсненні позивачу перерахунку пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок та виплату з 14.03.2014 позивачу пенсії державного службовця з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, з якої сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 80% заробітної плати відповідно до довідок форми 5-1 та 15-1 Департаменту агропромислового розвитку Черкаської ОДА від 14.03.2014 №07-33/112 та №07-33/113.
В обґрунтування позивач вказує, що позивачу призначено пенсію державного службовця, однак під час її обрахунку відповідач протиправно не включив матеріальну допомогу на оздоровлення, з якої сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Ухвалою суду від 11.11.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).
05.12.2024 від Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить у задоволенні позову відмовити. Зазначено, що перерахунок пенсії з 17.03.2014 здійснений позивачу відповідно до вимог статті 37-1 Закону №3723-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів № 865. Посилання позивача на ту обставину, що до заробітної плати не включені матеріальна допомога на оздоровлення не ґрунтуються на законі, оскільки згідно Постанови № 865 (у редакції до 01.12.2015) у заробітну плату для перерахунку пенсії включаються виплати, які одержує працюючий державний службовець за аналогічною посадою на час перерахунку. Відтак, матеріальна допомога, які фактично отримував державний службовець перед призначенням пенсії, до довідки для перерахунку його пенсії не включались.
Крім того, Законом №889-VІІІ не передбачено проведення перерахунку пенсії призначеної відповідно до Закону №3723-ХІІ.
Ухвалою від 11.12.2024 суд залишив без розгляду позовну заяву ОСОБА_1 в частині позовних вимог за період з 14.03.2014 до 03.05.2024.
Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд встановив таке.
З 24.12.2012 позивач отримує пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 80 % заробітної плати.
Пенсію перераховано із 17.03.2014 на підставі довідок про складові заробітної плати від 14.03.2014 № 07-33/113, № 07-33/112, виданих Департаментом агропромислового розвитку Черкаської обласної державної адміністрації.
На звернення позивача щодо обрахунку його пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, з якої сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, відповідач листом від 28.05.2024 повідомив, що матеріальна допомога не входить до структури заробітної плати державного службовця та є разовою виплатою.
Вважаючи протиправною таку відмову, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У ч. 1 ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ст. 55 Конституції України, права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01 травня 2016 року визначалися Законом України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ (далі - Закон №3723-ХІІ).
01 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII (далі - Закон №889-VIII), який визначає принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців.
Відповідно до статті 90 Закону №889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Як вбачається з матеріалів справи, спірним є питання є про право на виплату пенсії, обчислену з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, з якої сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Верховний Суд вже розглядав справи з таким предметом спору. Зокрема, у постановах від 02.04.2019 у справі № 570/4196/16-а, від 09.04.2020 у справі № 534/2349/16-а, обставини яких є подібними, Верховний Суд зазначив:
«Частиною 1 статті 66 Закону України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» зазначено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що отримані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, надурочні, грошова винагорода, індексація заробітної плати з яких сплачені страхові внески включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.»
Посилання відповідача в обґрунтування відзиву, що з 01.06.2015 пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про державну службу» не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються є безпідставним, оскільки такий перерахунок позивач пов'язував з неврахуванням зазначених видів виплат під час призначення пенсії, а не у зв'язку з підвищенням заробітку працюючих державних службовців.
Такі висновки викладені у постанові Верховного Суду від 22 квітня 2021 року у справі №607/12283/16-а.
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин, суд враховує висновки, щодо застосування норм права, викладених у постановах Верховного Суду.
Тому суд вважає, що в даному випадку наявні підстави зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату з 04.05.2024 позивачу пенсії державного службовця з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, з якої сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 80% заробітної плати відповідно до довідок Департаменту агропромислового розвитку Черкаської ОДА від 14.03.2014 №07-33/112 та №07-33/113.
Тому позовні вимоги у цій справі підлягають задоволенню повністю.
Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Дотримуючись вказаних вимог, суд дійшов висновку, що сплачений позивачем судовий збір в сумі 1211,20 грн. підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в м. Києві.
Керуючись ст.ст. 6, 14, 242-245, 255, 295 КАС України, суд
1. Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо обчислення ОСОБА_1 пенсії державного службовця з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18002, м.Черкаси, вул. Смілянська, буд.23, код ЄДРПОУ 21366538) здійснити з 04.05.2024 перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії державного службовця з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, з якої сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в розмірі 80% заробітної плати відповідно до довідок Департаменту агропромислового розвитку Черкаської ОДА від 14.03.2014 №07-33/112 та №07-33/113.
2. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18002, м.Черкаси, вул. Смілянська, буд.23, код ЄДРПОУ 21366538) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Суддя Олексій РІДЗЕЛЬ