17 грудня 2024 року справа № 580/10998/24
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Орленко В.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська 23, м. Черкаси, 18001, код ЄДРПОУ 21366538), Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправним та скасування індивідуального акта, зобов'язання вчинити дії,
07.11.2024 вх.52150/24 позивач звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 232350006993 від 18.10.2024, про відмову у здійсненні нарахування ОСОБА_1 , пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», від 16 грудня 1993 року №3723-XII, у розмірі 60 відсотків від заробітної плати, зазначеної в довідках Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, №2300-0602-8/7168 від 30.01.2024, та № 2300-0602-8/7167 від 30.01.2024;
- зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити нарахування й виплату ОСОБА_1 з 11.10.2024 року, пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», від 16 грудня 1993 року № 3723-XII, у розмірі 60 відсотків від заробітної плати, зазначених у довідках Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, №2300-0602-8/7168 від 30.01.2024, та №2300-0602-8/7167 від 30.01.2024.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що спірне рішення відповідача належить скасувати, оскільки додані ним до заяви про перерахунок пенсії довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 30.01.2024 №2300-0602-8/7167, №2300-0602-8/7168 видані відповідно до норм чинного законодавства, а тому відсутні підстави для відмови у врахуванні довідок під час нарахування пенсії.
08.11.2024 відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні).
Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень КАС України розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. Суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі (ч.1 ст.258 КАС України).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області 25.11.2024 надав до суду відзив на позовну заяву, де зазначив, що, оскільки Головним управлінням право позивача на отримання пенсії не порушувалось, підстави для визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності Головного управління та зобовязання здійснити перерахунок пенсії позивача відсутні. У задоволенні позову просив відмовити повністю.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України у Черкаській області надав до суду відзив, де зазначив, що чинним законодавством не визначено суб'єктивного права, які і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку органів Пенсійного фонду щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про державну службу" так і за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тому підстави для перерахунку пенсії державного службовця, відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу " згідно оновлених довідок про складові заробітної плати, відсутні.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши повідомлені аргументи щодо обставин справи, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів сукупно, суд дійшов висновку, що позов не належить до задоволення з огляду на таке.
Суд встановив, ОСОБА_1 з 30.01.2024 призначено пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723 (далі - Закон №3723) у розмірі 60 відсотків від заробітної плати зазначеної в довідках від 30.01.2024 №2300-0602-8/7167, №2300-0602-8/7168, що підтверджується перерахунком пенсії від 07.02.2024 та сторонами не заперечується.
Внаслідок призначення позивача на посаду державного службовця в Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області з 17.04.2024 ОСОБА_1 переведено на пенсію за віком, що підтверджується переахунком пенсії від 25.04.2024.
11.10.2024 ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо зміни надбавки відповідно до норм Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889 (далі - Закон №889) та надала нові довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за грудень 2023 року.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 18.10.2024 №232350006993 за принципом екстериторіальності, відмовлено у перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Відмова у рішенні мотивована тим, що Законом №889 який набув чинності з 01.05.2016, визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону № 3723. 12.07.2024 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №823 "Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб", якою внесено зміни до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 , згідно з якими здійснюється призначення пенсій відповідно до Закону України "Про державну службу". Постанова №823 набрала чинності та застосовується з 01.01.2024 відповідно до п.4.1 Порядку № 622, з урахуванням змін, внесених Постановою №823, для призначення пенсій державним службовцям, які працювали з 1 січня 2024 року в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби та посади яких було класифіковано, заробітна плата визначається з урахуванням:посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років у розмірах, установлених на дату звернення за призначенням пенсії (за посадою, передбаченою штатним розписом); розмірів інших виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), зазначених в абзацах третьому- п'ятому пункту 4 Порядку №622, визначених у середньомісячних сумах за період починаючи з 01січня 2024 року до місяця звернення особи. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у січні 2024 році середньомісячна сума таких виплат визначається з розрахунку виплат за січень 2024 року. Враховуючи вищезазначене, ОСОБА_1 , як державному службовцю з урахуванням нових довідок, відсутні підстави.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Згідно ч.1 ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 90 Закону №889 передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовці здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Відповідно до підпункту 1 пункту 2 розділу ХІ Закону №889, Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-ХII "Про державну службу" втратив свою чинність 10.12.2015 року, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 та 12 розділу ХІ Закону №889.
Законом України від 28.12.2014 №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (набрав чинності з 01.01.2015) статтю 37-1 Закону №3723 викладено у новій редакції, а саме встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Норми Закону №889 не регулюють питання проведення перерахунків уже призначених пенсій державним службовцям, в тому числі із застосуванням нових довідок про складові заробітної плати, а визначають порядок призначення пенсії деяким категоріям державним службовцям.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі - Порядок №622).
12.07.2024 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №823 "Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб" (далі Постанова № 823), якою внесено зміни до Порядку №622, згідно з якими здійснюється призначення пенсій відповідно до Закону України "Про державну службу". Постанова №823 набрала чинності та застосовується з 01.01.2024.
Відповідно до пункту 3 Порядку №622 право на призначення пенсії відповідно до статі 37 Закону №3723 за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбачного абзацом частини І статті 28 Закону №1058, з урахуванням стажу державної служби, передбаченого пунктом 2 цього Порядку, якщо до набрання чинності Законом №889 не призначалася пенсія відповідно до Закону №3723, мають, зокрема, жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статті 26 Закону №1058.
Відповідно до пункту 4.1 Порядку №622, з урахуванням змін, внесених Постановою №823, для призначення пенсій державним службовцям, які працювали з 1 січня 2024 року в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби та посади яких було класифіковано, заробітна плата визначається з урахуванням: посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років у розмірах, установлених на дату звернення за призначенням пенсії (за посадою, передбаченою штатним розписом); розмірів інших виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), зазначених в абзацах третьому-п?ятому пункту 4 Порядку №622, визначених у середньомісячних сумах за період починаючи з 01 січня 2024 року до місяця звернення особи. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у січні 2024 році середньомісячна сума таких виплат визначається з розрахунку виплат за січень 2024 року.
З 30.01.2024 позивачу призначено пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону №3723 у розмірі 60 відсотків від заробітної плати зазначеної в довідках від 30.01.2024 №2300-0602-8/7167, №2300-0602-8/7168, що підтверджується матеріалами справи.
Як вбачається з матеріалів справи з 17.04.2024 ОСОБА_1 переведено на пенсію за віком у зв'язку з призначенням на посаду державного службовця.
11.10.2024 позивач повторно звернулася до органів Пенсійного фонду щодо зміни надбавки відповідно до норм Закону №889. При цьому позивач надала нові довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за грудень 2023 року.
У спірному рішенні зазначається, що позивач звільнилась 29 січня 2024 року та надала 30.01.2024 документи про перехід за Законом України "Про державну службу", проте їй було відмовлено у перерахунку пенсії як державному службовця з урахуванням нових довідок.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить висновку про відсутність підстав для повторного перерахунку пенсій державних службовців, позаяк законодавство не регламентує ані права особи на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати, ані порядок і умови здійснення такого перерахунку.
Аналогічний правовий висновок викладено, зокрема, у постановах Верховного Суду від 29.08.2018 року у справі №555/2183/16-а, від 26.02.2020 року у справі №508/808/16-а, від 28.10.2020 року у справі №826/16182/18, від 22.04.2021 року у справі №712/10182/17, від 03.11.2021 року у справі №373/2149/16-а.
Відсутність механізму перерахунку пенсії державним службовцям призначених за ст.37 Закону №3723-XII була також предметом розгляду Конституційного Суду України.
Рішенням Конституційного Суду України від 23.12.2022 року №3-р/2022 визнано таким, що не відповідає Конституції України (неконституційним) положення підп.1 п.2 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIII у тім, що він унеможливив перерахунок розмірів пенсій, призначених на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-XII зі змінами.
Зокрема, в абз.4 п.5.6 мотивувальної частини даного рішення Конституційний Суд України також констатував, що розміри пенсій державних службовців, призначених на підставі ст.37 Закону України від 16.12.1993 року №3723-XII, на відміну від розмірів пенсій, призначених на підставі інших нормативних актів, не підлягають перерахуванню.
Суд зазначає, що довідки були видані позивачеві для призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону №3723-ХІІ, п.п.10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII.
Призначення позивачу пенсії за віком на підставі Закону №889-VIII підтверджується наявним у матеріалах справи перерахунком пенсії, де у розділі «умови призначення» вказано «ЗУ «Про державну службу».
Крім того, суд встановив, що фактичною підставою для відмови у перерахунку пенсії позивача за віком є те, що вона скористалась правом на призначення пенсії відповідно до Закону України від 10.12.2015 року №889-VIII «Про державну службу» з часу звернення із заявою від 30.01.2024.
За наведеного правового регулювання та встановлених обставин справи, суд дійшов висновку, що оскільки чинним законодавством України не передбачено перерахунку пенсій державних службовців, а тому відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії державного службовця, відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" згідно оновлених довідок про складові заробітної плати.
Щодо посилань позивача на п.п.10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 року №889-VIII «Про державну службу», суд зазначає, що такі на спірні правовідносини не поширюються, оскільки позивачем уже було використано право на призначення пенсії за нормами ст.37 Закону №3723 після 01.05.2016.
Крім того, цими пунктами регулюються виключно питання призначення пенсій відповідно до ст.37 Закону №3723 для осіб, які на день набрання чинності Законом №889 мають необхідний стаж на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, а не питання проведення перерахунку пенсій колишніх державних службовців.
З огляду на зазначене, суд не встановив порушень оскаржуваного рішення критеріїв правомірності, визначених п.1 і п.3 ч.2 ст.2 КАС України, а тому адміністративний позов до задоволення не належить.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позову, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст.2, 90, 242-246 ,255, 258, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, що може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України до Шостого апеляційного адміністративного суду у зв'язку із початком функціонування модулів ЄСІТС з урахуванням підпунктів 15.1, 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України відповідно до рішення ВРП від 17.08.2021 №1845/О/15-21 «Про затвердження Положення про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи».
Копію рішення направити сторонам справи:
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );
відповідачі: Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18002, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23, код ЄДРПОУ 21366538); Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427).
Рішення складене та підписане 17.12.2024.
Суддя Валентина ОРЛЕНКО