Рішення від 17.12.2024 по справі 380/16940/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2024 рокусправа № 380/16940/24

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Мартинюка В.Я.

розглянувши у письмовому провадженні в порядку загального позовного провадження у м.Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення про застосування фінансових санкцій №00261210901 від 13 червня 2024 року.

В обґрунтування позову зазначає, що ніколи в житті в принципі не здійснював реалізацію та відпуск вин з доданням спирту (виноматеріалів оброблених) виноградних власного виробництва ординарних та марочних на розлив, а реалізовував завжди лише і виключно продукцію, надану йому постачальниками вже у власному пакуванні. Таким чином, жодних дій, відповідальність за які мала б наставати згідно положень ч.9 ст.15-3 ЗУ “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», ніколи не вчинялося. Стверджує, що матеріали Личаківської районної адміністрації Львівської міської ради №33-вих-42126 від 28 березня 2024 року, які слугували підставою для застосування до позивача фінансових санкцій, йому ніколи не вручалися і ніколи ним одержувалися ані наручно, ані поштовим відправленням.

Відповідач у відзиві зазначає, що з приводу посилання в ріщенні про застосування фінансових санкцій на ч. 9 ст.15-3 Закону №481/95 то таке є опискою. Такий недолік, допущений податковим органом при оформленні спірного рішення не впливає на факт доведеності складу податкового правопорушення, покладеного в основу прийнятого спірного рішення про застосування фінансових санкцій. Це помилка, яка виникла в силу постійних видозмін частин і статтей Закону № 481/95 та, що із вказаних видозмін не дається за можливе чітко визначити та встановити відповідно частини відповідних статей через відсутність на таке чітке посилання в самому Законі, зокремі і в ст.15-3, ст. 17 Закону №481/95.

Ухвалою суду від 19.08.2024 року відкрито загальне позовне провадження.

Ухвалою суду занесеною до протоколу судового засідання від 14.10.2024 року продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів.

Ухвалою суду занесеною до протоколу судового засідання від 18.11.2024 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Розглянувши матеріали справи та дослідивши докази, судом встановлено такі обставини.

Рішенням Головного управління Державної податкової служби у Львівській області №00261210901 від 13.06.2024 року за результатами перевірки стану дотримання вимог законодавства під час провадження діяльності, пов'язаної з виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального на підставі матеріалів Личаківської районної адміністрації Львівської МР №33-вих-42126 від 28.03.2024 року встановлено роздрібну торгівлю алкогольними напоями у заборонений розпорядженням Львівського міського голови від 19.04.2023 року №119 час, порушення ч.9 ст.15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» №181/95-ВР від 19.12.1995 року та відповідно до ст.17 Закону України від 19.12.1995 року №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» та згідно з абзацом чотирнадцятим ч.2 ст.17 вказаного Закону до позивача застосовано фінансових санкцій у вигляді штрафу у розмірі 6800 грн. 00 коп. за роздрібну торгівлю алкогольними напоями у заборонений час, зобов'язано його сплатити в установленому законодавством порядку штраф у зазначеному розмірі.

Змістом спірних правовідносин є рішення Головного управління Державної податкової служби у Львівській області №00261210901 від 13.06.2024 року про застосування фінансових санкцій.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

Частиною другою статті 19 Конституції України визначено обов'язок органів держаної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України від 02.12.2010 року № 2755-VI (з наступними змінами та доповненнями; далі - ПК України).

Відповідно до підпунктів 19-1.1.14, 19-1.1.16, 19-1.1.17, 19-1.1.18, 19-1.1.19, 19-1.1.20 п.19-1.1 ст.19-1 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу: здійснюють контроль у сфері виробництва, обігу та реалізації підакцизних товарів, контроль за їх цільовим використанням, забезпечують міжгалузеву координацію у цій сфері; здійснюють заходи щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та пального; проводять роботу щодо боротьби з незаконним виробництвом, переміщенням, обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та пального; організовують роботу, пов'язану із замовленням марок акцизного податку, їх зберіганням, продажем, відбором зразків, з метою проведення експертизи щодо їх автентичності та здійснюють контроль за наявністю таких марок на пляшках (упаковках) з алкогольними напоями і пачках (упаковках) тютюнових виробів під час їх транспортування, зберігання і реалізації; забезпечують контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, які провадять роздрібну торгівлю тютюновими виробами, вимог законодавства щодо максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких виробів; забезпечують контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, які провадять оптову або роздрібну торгівлю алкогольними напоями, вимог законодавства щодо мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін на такі напої.

Згідно підп.54.3.3 п.54.3 ст.54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. (п.61.1 ст.61 ПК України).

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами визначає Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» із змінами та доповненнями № 481/95 від 19.12.1995 із змінами та доповненнями (з наступними змінами та доповненнями; далі - Закон №481/95).

Обмеження щодо продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових, тютюнових виробів, електронних сигарет, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння встановлені ст. 15 -3 Закону № 481/95-ВР.

Відповідно до ч.10 ст.15-3 Закону №481/95 сільські, селищні та міські ради в межах території відповідної адміністративно-територіальної одиниці можуть встановлювати заборону продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових суб'єктами господарювання, які діють (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) (крім закладів ресторанного господарства) у визначений рішенням таких органів час доби.

Відповідно до ч.1 ст. 16 Закону №481/95-ВР контроль за дотримання норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензію, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.

Частиною першою ст.17 Закону № 481/95 передбачено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Частиною 2 ст.17 Закону №481/95 встановлено, що до суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у разі: - порушення вимог статті 15-3 цього Закону - 6 800 гривень.

Механізм застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» встановлений Порядком застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 року №790 (з наступними змінами та доповненнями; далі - Порядок № 790).

Згідно із п.5 Порядку №790 підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є: акт перевірки додержання суб'єктом підприємницької діяльності встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства; результати проведення органом, який видав ліцензію, іншими органами виконавчої влади в межах їх компетенції перевірок суб'єкта підприємницької діяльності, пов'язаної з виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами підприємницької діяльності вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним (ДПС та її територіальні органи), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Держстату, Держпродспоживслужби відповідно до їх компетенції, визначеної законодавством (п.6 Порядку № 790).

Відповідно до п.3 Порядку заборони торгівлі зброєю, сильнодіючими хімічними і отруйними речовинами, а також алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі, в умовах правового режиму воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2021 року №1457 (з наступними змінами та доповненнями; далі - Порядок № 1457), заборона торгівлі, зокрема, алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі, в межах території, на якій вводиться воєнний стан, запроваджується шляхом видання наказу військовим командуванням разом з військовою адміністрацією (у разі її утворення) з метою забезпечення громадської безпеки і порядку.

Наказом військового командування та військової адміністрації (у разі її утворення) визначається час введення та строк дії заборони торгівлі, зокрема, алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі, в межах території, на якій вводиться воєнний стан (п. 4 Порядку № 1457).

Розпорядженням Львівської міської ради № 119 від 19.04.2023 року «Про заборону продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних та слабоалкогольних напоїв, вин столових на території Львівської міської територіальної громади на період дії правового режиму воєнного стану», зокрема п.1, встановлено заборону з 20 квітня 2023 року і до закінчення терміну, на який було введено воєнний стан, продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних та слабоалкогольних напоїв закладам торгівлі та громадського харчування усіх форм власності на території Львівської міської територіальної громади з 21.00 год. до 12.00 год.

Пунктом 5 ухвали Львівської міської ради № 119 передбачено, що адміністративні комісії при районних адміністраціях мають забезпечити своєчасний (не пізніше 10-ти днів з дня надходження матеріалів від районного відділу поліції) розгляд справ про адміністративні правопорушення, передбачені ч.2 ст.156 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та у 5-денний термін скерувати матеріалів справи (а саме копії протоколу про адміністративне правопорушення, протоколу засідання та постанови адміністративної комісії, яка була прийнята за результатами розгляду адміністративного протоколу) у Головне управління Державної фіскальної служби у Львівській області.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 22.10.2023 року, складеного щодо громадянки ОСОБА_2 , вона, перебуваючи на робочому місці продавця у магазині “Хлібна хата» за адресою м.Львів. вул.Личакіська, 88, 21.10.2023 року близько 23 год. 35 хв. здійснила продаж пива “Закарпатське» в кількості 4 шт. ємністю 0,5 літра у заборонений час, що є порушенням п.1 ухвали Львівської міської ради № 119 від 19.04.2023 року “Про заборону роздрібної торгівлі алкогольними, слабоалкогольними напоями та пивом (окрім безалкогольного)».

Згідно з ліцензією на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями №13060308202306149 від 25.09.2023 року, яка наявна в матеріалах справи, суб'єктом господарювання, який здійснює підприємницьку діяльністю у згаданому магазині “ ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою АДРЕСА_1 , є позивач у даній справі.

Відповідно до постанови у справі про адміністративне правопорушення №249 від 23.11.2023 року, яка також наявна в матеріалах справи, консультативна комісія при Личаківській районній адміністрації міської ради постановила накласти на громадянку ОСОБА_2 адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 7004 грн. 00 коп.

Суд звертає увагу, що зазначеними матеріалами справи підтверджується здійснення торгівлі ОСОБА_2 алкогольних напоїв (пива “Закарпатське») за адресою АДРЕСА_1 у заборонений ухвалою Львівської міської ради № 119 час.

Натомість, позивач у позовній заяві лише словесно спростовує факт неправомірного продажу алкогольних напоїв своїм продавцем ОСОБА_2 у заборонений час.

Жодних доказів, які б підтвердили зазначені твердження позивача, матеріали даної справи не містять.

Враховуючи наявні в матеріалах справи протоколу про адміністративне правопорушення від 22.10.2023 року, постанову у справі про адміністративне правопорушення №249 від 23.11.2023 року, відсутність інших доказів та пояснень, які б могли спростувати викладені у них обставини, неодноразові неявки позивача або ж його представника у судові засідання для надання додаткових пояснень у даній справі, суд дійшов висновку, що представниками Личаківської районної адміністрації Львівської міської ради було проведено перевірку стану дотримання вимог законодавства під час провадження діяльності, пов'язаної з виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального позивача та передано згадані матеріали на розгляд податкового органу.

Відповідач ж, враховуючи зазначені обставини, прийняв оскаржуване рішення у відповідності до вказаних раніше правових норм.

Відтак, суд дійшов висновку, що позовні вимоги у даному випадку є безпідставними та необґрунтованими.

Щодо твердження позивача з приводу зазначення у рішення невірної частини ст.15-3 Закону № 481/95-ВР.

З пояснень відповідача вбачається, що зазначення ним ч.9 замість ч.10 ст.15-3 Закону № 481/95-ВР у спірному рішення є опискою.

У даному випадку підлягає застосуванню саме ч.10, а не 9 зазначеної норми, яка не впливає на правомірність застосованої до позивача фінансової санкції.

Щодо твердження позивача з приводу того, що він ніколи в житті в принципі не здійснював реалізацію та відпуск вин з доданням спирту (виноматеріалів оброблених) виноградних власного виробництва ординарних та марочних на розлив.

Із наявних у даній справі матеріалів вбачається, що працівника позивача було притягнуто до відповідальності за реалізацію пива у заборонений ухвалою Львівської міської ради №119 час, а не за реалізацію ним вин.

Відтак, вказане твердження не береться до уваги.

Судом не беруться до уваги також інші твердження позивача, з огляду на встановлені обставини.

З огляду на викладене, судом не встановлено порушень оскаржуваним рішенням критеріїв правомірності, визначених ч.2 ст.2 КАС України, а тому у задоволенні позову слід відмовити повністю.

Щодо судових витрат, то відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки у задоволенні позову відмовлено, вказані витрати поверненню не підлягають.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський оружний адміністративний суд, а у разі реєстрації офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

СуддяМартинюк Віталій Ярославович