17 грудня 2024 рокусправа № 380/18873/24
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Морської Галини Михайлівни, розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій, -
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо віднесення ОСОБА_1 до військовозобов'язаних осіб, що перебувають на військовому обліку;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 привести військово-облікові документи ОСОБА_1 у відповідність до наявних відомостей щодо непридатності ОСОБА_1 до військової служби, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Ухвалою від 13.09.2024 відкрите спрощене провадження у справі без виклику сторін.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 (надалі - Позивач) згідно свідоцтва про хворобу №224 від 22.04.2008 року виданого Військово-лікарською комісією ГУМВСУ у Львівській області визнаний непридатним до військової служби з огляду на наявність захворювань передбачених п.71а (поширений остеохондроз хребта з больовим синдромом та значним порушенням функцій), 43в, 54в, 55в графи І наказу МВС України №85 від 06.02.2001 року. З даного свідоцтва вбачається, що з 1993 року по 2008 рік Позивач перебував на службі в органах внутрішніх справ, займав посаду старшого оперуповноваженого БЗПВ СКР ЛВ м.Львова. 03.07.2024 Позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 із заявою про внесення даних про виключення його з військового обліку у зв'язку із визнанням його непридатним до військової служби згідно свідоцтва про хворобу №224 від 22.04.2008 виданого Військово-лікарською комісією ГУМВСУ у Львівській області. До даної заяви долучено завірену копію свідоцтва про хворобу, паспорта та РНОКПП Позивача і виписку з медичної карти стаціонарного хворого ОСОБА_1 10.07.2024 Позивач зареєструвався в системі РЕЗЕРВ+ та отримав витяг з інформацією, що він перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 без зазначення відомостей про його непридатність до військової служби згідно даних пройденого ним ВЛК у 2008 році.
Позивач вважає дії відповідача щодо віднесення його до військовозобов'язаних осіб, що перебувають на військовому обліку протиправними, оскільки Позивач 22.04.2008 отримав результат проходження ним ВЛК у формі свідоцтва про хворобу №224 видане ВЛК ГУМВСУ у Львівській області. Згідно даних ВЛК Позивач визнаний непридатним до військової служби зі зняттям з військового обліку.
Із вказаних підстав просить суд задовольнити позов.
Відповідач надіслав відзив, у якому заперечив проти задоволення позову, мотивуючи тим, що заява Позивача надійшла на адресу ІНФОРМАЦІЯ_5 06.07.2024 через загальне діловодство. До заяви Позивачем додано завірені копії свідоцтва про хворобу №224 від 22.04.2008, паспорта та РНОКПП, виписки № НОМЕР_1 . Варто зауважити, що у відповідності до п.81 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів № 1487 від 30 грудня 2022, взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 15-1 цього Порядку). При цьому взяття на військовий облік, зняття або виключення з нього здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України та військово-облікових документів, визначених у пункті 20 цього Порядку. Позивач особисто не прибував, військово-обліковий документ не надавав. Листом від 08.07.2024 Позивача проінформовано згідно ч.6 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» підставою для виключення з військового обліку громадян є визнання їх непридатними до військової служби.
Стверджує, що відповідно до п. 2.1., 2.2 Положення для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону; ВЛК евакуаційного пункту; ВЛК пересувної госпітальної бази. До позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК високомобільних десантних військ; ВЛК військових комісаріатів; ВЛК територіального центру комплектування (далі - ВЛК ТЦК); ВЛК цивільного лікувального закладу з правами госпітальної ВЛК. До позаштатних тимчасово діючих ВЛК (ЛЛК) належать: ВЛК (ЛЛК) ВВНЗ; ВЛК приймально-технічної комісії (далі - ПТК) ВМС Збройних Сил України; ВЛК для медичного огляду особового складу підводних човнів; ВЛК для медичного огляду водолазів; ВЛК для медичного огляду військовослужбовців, які залучаються до підводного керування танками та іншими машинами; ВЛК високомобільних десантних військ; ВЛК для медичного огляду поповнення. Однак, Позивач не проходив жодної із вищевказаних військово-лікарських комісій.
Із вказаних підстав просить суд відмовити у задоволенні позову.
Позивач надіслав суду додаткові пояснення, у яких зазначив, що «… Позивач 22.04.2008 року отримав результат проходження ним ВЛК у формі свідоцтва про хворобу №224 видане ВЛК ГУМВСУ у Львівській області. Згідно даних ВЛК Позивач визнаний непридатним до військової служби зі зняттям з військового обліку. Так як станом на момент проходження Позивачем ВЛК останній підставно був оглянутий ВЛК ГУМВСУ у Львівській області та отримав законне заключення ВЛК, то не врахування даних про придатність Позивача до військової служби є незаконним та порушує права Позивача. Звертаю увагу суду, що станом на час видачі свідоцтва про хворобу №224 порядок проходження ВЛК та проведення медичного огляду працівників органів внутрішніх справ регламентував наказ МВС України №85 від 06.02.2001. Згідно даного наказу №85 не існувало поняття виключення із військового обліку, так як пунктом 3.66.5 визначалось що за результатом проходження ВЛК щодо осіб рядового й начальницького складу органів внутрішніх справ надається висновок: "Придатний до військової служби"; "Обмежено придатний до військової служби"; "Потребує звільнення від виконання службових обов'язків (занять), відпустки за станом здоров'я "Непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час"; "Непридатний до військової служби із зняттям з військового обліку". … при формуванні висновку ВЛК визначено що Позивач непридатний до військової служби повністю без будь-яких обмежень чи застережень як у мирний час так у воєнний час.».
Розглянувши наявні у справі документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд зазначає наступне.
ОСОБА_1 (надалі - Позивач) згідно свідоцтва про хворобу №224 від 22.04.2008 виданого Військово-лікарською комісією ГУМВСУ у Львівській області визнаний непридатним до військової служби з огляду на наявність захворювань передбачених п.71а (поширений остеохондроз хребта з больовим синдромом та значним порушенням функцій), 43в, 54в, 55в графи І наказу МВС України №85 від 06.02.2001. Із даного свідоцтва слідує, що з 1993 року по 2008 рік позивач перебував на службі в органах внутрішніх справ, займав посаду старшого оперуповноваженого БЗПВ СКР ЛВ м.Львова.
03.07.2024 Позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 із заявою про внесення даних про виключення його з військового обліку у зв'язку із визнанням його непридатним до військової служби згідно свідоцтва про хворобу №224 від 22.04.2008 року виданого Військово-лікарською комісією ГУМВСУ у Львівській області. До даної заяви долучено завірену копію свідоцтва про хворобу, паспорта та РНОКПП Позивача і виписку з медичної карти стаціонарного хворого ОСОБА_1
10.07.2024 Позивач зареєструвався в системі РЕЗЕРВ+ та отримав витяг з інформацією, що він перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 без зазначення відомостей про його непридатність до військової служби згідно даних пройденого ним ВЛК у 2008 році.
В якості відповіді на адвокатський запит 31.08.2024 отримано лист Відповідача за вих.№7442 від 08.07.2024 сформований за результатом розгляду заяви Позивача про його виключення з військового обліку, згідно якого Відповідач повідомив про неможливість виключення Позивача з військового обліку та необхідність останньому пройти повторно ВЛК.
Не погодившись із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду.
Надаючи оцінку позиціям сторін у справі, суд застосовує наступні правові норми.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначено Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 №2232-ХІІ (далі - Закон №2232-ХІІ).
Частина 2 статті 1 Закону №2232-ХІІ передбачає, що військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Згідно ч.1 ст. 2 Закону №2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Відповідно до ч.2 ст.2 цього Закону проходження військової служби здійснюється: громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом; іноземцями та особами без громадянства - у добровільному порядку (за контрактом) на посадах, що підлягають заміщенню військовослужбовцями рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту та Національної гвардії України.
Згідно з ч.5 ст.1 Закону №2232-ХІІ від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом. Закон України від 25.03.1992 №2232-ХІІ "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі - Закон №2232-ХІІ) здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.
У зв'язку з введенням Указом Президента України №65/2022 від 24.02.2022 в Україні воєнного стану, з метою запровадженням та виконанням заходів вказаного правового режиму, направлених на забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», та на виконання Указу Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» здійснюється призов військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII (далі - Закон №3543-ХІІ).
У статті 1 Закону №3543-ХІІ визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 (далі - Порядок №1487), визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства установи та організації).
Відповідно до пункту 2 Порядку №1487 військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до пунктів 1, 8, 9, 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.
Завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов'язків є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та Служби зовнішньої розвідки), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.
Відповідно до п.8 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 р. № 154 виконання завдання з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, призову громадян на військову службу покладені саме на районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 згідно свідоцтва про хворобу №224 від 22.04.2008 виданим Військово-лікарською комісією ГУМВСУ у Львівській області визнаний непридатним до військової служби зі зняттям із військового обліку з огляду на наявність захворювань передбачених п.71а, 43в, 54в, 55в графи І наказу МВС України №85 від 06.02.2001.
Станом на час видачі свідоцтва про хворобу №224 порядок проходження ВЛК та проведення медичного огляду працівників органів внутрішніх справ регламентував наказ МВС України №85 від 06.02.2001.
Станом на 22.04.2008, час видачі позивачу свідоцтва про хворобу Порядок проведення військово-лікарської експертизи і медичного огляду військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу в системі МВС України, затверджений наказом МВС України №85 від 06.02.2001 містив наступні положення: «…Постанови військово-лікарських комісій: … 1.63. ВЛК свої постанови виносять на час фактичного огляду даної особи. Щодо колишніх осіб рядового й начальницького складу ОВС, військовослужбовців, які не проходили медичного огляду у ВЛК при звільненні зі служби, постанови виносяться на час фактичного
звільнення з ОВС на підставі медичних документів. За результатами медичного огляду ВЛК виносять такі постанови: … 1.63.5. Щодо осіб рядового й начальницького складу органів внутрішніх справ: "Придатний до військової служби"; "Придатний до військової служби. Не придатний на посаду" (вказану в направленні відділу роботи з особовим складом та згідно з Таблицею вимог до індивідуальних психофізіологічних особливостей) ; "Обмежено придатний до військової служби"; "Потребує звільнення від виконання службових обов'язків (занять), відпустки за станом здоров'я"; (указати строк звільнення, відпустки); "Не придатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час"; "Не придатний до військової служби зі зняттям з військового обліку".
Разом із тим ч. 5, 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» у редакції станом на 22.04.2008, час видачі позивачу свідоцтва про хворобу, мали наступну редакцію:
«…. 5. Зняттю з військового обліку призовників та військовозобов'язаних у військових комісаріатах підлягають громадяни України: … 2) з військового обліку військовозобов'язаних: які вибувають в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України до нового місця проживання; які після проходження строкової військової служби прийняті на військову службу до інших військових формувань або на службу в органи внутрішніх справ, податкової міліції; які вибули на строк більше трьох місяців за межі України; в інших випадках за рішенням Міністерства оборони України.
6. Виключенню з військового обліку у районних (міських) військових комісаріатах підлягають громадяни України, які: 1) призвані чи прийняті на військову службу або направлені для проходження альтернативної (невійськової) служби; 2) проходять військову службу (навчання) у вищих військових навчальних закладах і військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів; 3) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку; 4) досягли граничного віку перебування в запасі; 5) припинили громадянство України; 6) були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину; 7) направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру; 8) не отримали до 40-річного віку військово-облікової або порідненої з нею спеціальності; 9) померли. ..».
Із аналізу наведеної правової норми слідує, що станом на 22.04.2008, час видачі позивачу свідоцтва про хворобу, підлягали виключенню з військового обліку особи, визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.
Свідоцтво про хворобу позивача не містить положення про необхідність виключення його з військового обліку.
Також суд зауважує, що військовий квиток позивача, копія якого долучена до матеріалів справи, не містить відмітки про виключення його з військового обліку.
Відтак судом встановлено що станом на 03.07.2024 - час його звернення ІНФОРМАЦІЯ_4 із заявою про внесення даних про виключення його з військового обліку у зв'язку із визнанням його непридатним до військової служби згідно свідоцтва про хворобу №224 від 22.04.2008 виданого Військово-лікарською комісією ГУМВСУ у Львівській області, ОСОБА_1 правомірно перебував на військовому обліку як військового зобов'язаний.
Враховуючи наведене, відсутні підстави для визнання дій відповідача протиправними.
Решта доводів позивача не спростовує висновків суду у цій справі та не потребує окремого спростування.
За приписами пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, разом із тим, якщо суб'єкт владних повноважень надасть докази правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності то обов'язок спростувати такі докази покладається на позивача, що кореспондується із принципом змагальності сторін, закріпленому у ст. 3 КАС України.
За правилами ст. 139 КАС України, у разі відмови у задоволенні позову, судовий збір позивачу не відшкодовується.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяМорська Галина Михайлівна