Україна
Донецький окружний адміністративний суд
18 грудня 2024 року Справа№200/8232/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Смагар С.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (адреса: 36000, м. Полтава, вул. Гоголя, 34 ЄДРПОУ 13967927)
про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (Код ЄДРПОУ 13967927), що виразилася у незарахуванні до підземного пільгового шахтарського стажу періодів роботи в підземних умовах з позначкою «підземні»: з 22.06.1993 по 31.08.1993, з 28.06.1994 по 31.08.1994, з 28.06.1995 по 30.09.1995, з 15.09.1996 по 30.11.1996, з 05.01.1998 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 31.07.2014, з 01.04.2024 р. по 24.06.2024 р. та в незастосуванні ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» при обрахунку розміру пенсії громадянину України ОСОБА_1 , податковий номер (РНОКПП): НОМЕР_1 , дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (Код ЄДРПОУ 13967927) зарахувати до підземного пільгового шахтарського стажу періоди роботи в підземних умовах з позначкою «підземні»: з 22.06.1993 по 31.08.1993, з 28.06.1994 по 31.08.1994, з 28.06.1995 по 30.09.1995, з 15.09.1996 по 30.11.1996, з 05.01.1998 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 31.07.2014, з 01.04.2024 р. по 24.06.2024 р., здійснивши обчислення, донарахування і виплату пенсії (з урахуванням раніше виплачених сум) громадянину України ОСОБА_1 (Податковий номер (РНОКПП): НОМЕР_1 , Дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з дати звернення за призначенням - 24.06.2024 р. у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря відповідно до вимог ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Ухвалою суду від 27 листопада 2024 року суд прийняв до розгляду позовну заяву позивача, відкрив провадження в адміністративній справі № 200/8232/24 за правилами спрощеного позовного провадження. Вказаною ухвалою відмовлено позивачу у задоволенні клопотання про залучення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.
Ухвалою від 27 листопада 2024 року витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області копію пенсійної справи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), Індивідуальні відомості про застраховану особу (Форма ОК-5) та відомості щодо розрахунку пільгового та страхового стажу (Форма РС-право).
Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином.
Згідно з нормами частини третьої статті 263 КАС України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що він перебуває на обліку як отримувач пенсії в Головному управлінні Пенсійного фонду в Донецькій області. Пенсію за віком позивачу призначено відповідно до ч. 2 ст. 114 Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 24.06.2024 року. При цьому, заява на призначення пенсії була опрацьована за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України у Полтавській області. Позивач зазначає, що при призначенні та розрахунку розміру пенсії відповідачем не було застосовано положення статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Разом із цим до підземного пільгового стажу позивача не були зараховані певні періоди його роботи. Між тим записи у трудовій книжці підтверджують характер роботи у спірні періоди з повним робочим днем під землею, що надає право на включення спірного періоду до спеціального трудового стажу. Позивач зазначає, що він працював на професіях за списком №1 «підземні» «шахтарі» більше 15 років, а отже має право на застосування статті 8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці». Позивач вважає протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо незарахування певних періодів його роботи до підземного пільгового шахтарського стажу та незастосування при призначенні пенсії статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці, що стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому заперечував проти позову, просив відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. В обґрунтування відзиву зазначив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах. Заяву про призначення пенсії було розглянуто за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області. Відповідач зазначає, що виходячи з положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», до кола працівників, на яких поширюється дія цього Закону та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у списку № 1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день. Як вбачається з матеріалів електронної пенсійної справи, позивач отримує пенсію за віком на пільгових умовах, при цьому не має достатнього стажу роботи на підземних роботах. Відповідач звертає увагу, що матеріалами пенсійної справи не підтверджено право на розрахунок пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Щодо порядку підтвердження пільгового стажу відповідач зазначив, що право особи на призначення пільгової пенсії має бути підтверджене як особою що звертається за призначенням пенсії (особистими документами), так і підприємством, на якому особа працювала на роботах, віднесених до Списків№1 або №2 (чинних на період такої роботи) і необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт за Списком №1або №2. Крім того, відповідно до приписів ч. 3 статті 44 Закону №1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. Довідки, які були надані позивачем для підтвердження пільгового стажу, передано на перевірку до контрольно-перевірочної роботи Головного управління. У зв'язку із військовою агресією російської федерації проти України Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 № 64/2022, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 №2102-ІХ, із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року в Україні введено воєнний стан, який діє і по сьогодні. Зважаючи на ведення бойових дій на території Донецької області під час дії воєнного стану, проведення перевірки достовірності видачі довідок є неможливим. Після надходження акту про достовірність видачі довідок, пільговий стаж позивача буде переглянуто. Виходячи з цього у спірних правовідносинах дії територіального органу ПФУ у межах наданих повноважень направлені на всебічний, повний і об'єктивний розгляд усіх поданих позивачем документів.
Позивач надав відповідь на відзив, в якій зазначив, що позовні вимоги є обґрунтованими, у відповідача відсутні аргументи та докази щодо їх спростування. Позовні вимоги, викладені в позовній заяві, повністю підтримує, просить їх задовольнити.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянином України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_2 , виданим Стахановським МВ УМВС України в Донецькій області в Луганській області 22 листопада 1997 року, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .
ОСОБА_1 є внутрішньо переміщено особою, фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_3 , що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 11 лютого 2021 року № 1422-5000340430.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (ЄДРПОУ 13967927) є суб'єктом владних повноважень у відповідності до приписів п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV) з 24 червня 2024 року.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 неодноразово звертався до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», проте відповідними рішеннями Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області позивачу було відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Вважаючи порушеним своє право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», позивач звертався до суду за захистом свого порушеного права.
Так, рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 13 грудня 2022 року у справі № 200/3734/22, яке набрало законної сили 3 липня 2023 року, встановлено, що 16.06.2021 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії 057350005361. Рішення обґрунтоване тим, що необхідний страховий стаж визначений пунктом 2 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» становить 25 років. Страховий стаж ОСОБА_1 становить 27 років 10 місяців 21 день. До пільгового стажу не зараховані періоди роботи з 05.01.1998 по 31.07.2014 року у зв'язку з відсутністю рішення комісії про підтвердження пільгового стажу роботи. Пільговий стаж особи становить 2 роки 6 місяців.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 13 грудня 2022 року у справі № 200/3734/22 визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області 057350005361 від 16.06.2021 року про відмову у призначенні пенсії. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122) зарахувати до пільгового стажу за Списком 1 ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) період роботи з 05.01.1998 по 31.07.2014 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) від 08.06.2022 року про призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та прийняти відповідне рішення в порядку, визначеному Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із зазначенням конкретної кількості днів, які підлягають для зарахування до страхового пільгового стажу ОСОБА_1 , або відмови у зарахуванні таких до страхового та пільгового стажу, із зазначенням відповідних періодів роботи, з відповідним посиланням на нормативно-правові акти, на підставі яких такі періоди роботи не зараховані та за яких конкретно причин. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (ЄДРПОУ 20987385, юридична адреса: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 372 (триста сімдесят дві) гривні 15 коп. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 372 (триста сімдесят дві) гривні 15 коп.
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 07 липня 2023 року рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13 грудня 2022 року у справі № 200/3734/22 скасовано в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати до пільгового стажу за Списком 1 ОСОБА_1 період роботи з 05.01.1998 по 31.07.2014 року; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву позивача від 08.06.2022 року про призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та прийняти відповідне рішення в порядку, визначеному Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із зазначенням конкретної кількості днів, які підлягають для зарахування до страхового пільгового стажу, або відмови у зарахуванні таких до страхового та пільгового стажу, із зазначенням відповідних періодів роботи, з відповідним посиланням на нормативно-правові акти, на підставі яких такі періоди роботи не зараховані та за яких конкретно причин, прийняти нову постанову в цій частині про відмову у задоволенні позову в повному обсязі до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області. Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13 грудня 2022 року у справі № 200/3734/22 змінено в мотивувальній частині щодо визнання територіального органу пенсійного фонду, який зобов'язано вчинити певні дії. Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13 грудня 2022 року у справі № 200/3734/22 змінено, в абзацах 3, 4 резолютивної частини рішення шляхом зазначення пенсійного органу, а саме, замість «Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області», зазначити «Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області». Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13 грудня 2022 року у справі № 200/3734/22 змінено, в абзаці 6 резолютивної частини рішення шляхом зазначення замість суми «372 (триста сімдесят дві) гривні 15 коп.», зазначити суму «496,20 грн. (чотириста дев'яносто шість гривень 20 копійок)». Абзац 7 резолютивної частини рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13 грудня 2022 року у справі № 200/3734/22 виключено з тексту рішення. При цьому, абзаци з 8 по 10 резолютивної частини рішення вирішено вважати абзацами з 7 по 9 відповідно. В іншій частині рішення суду залишено без змін.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2023 року у справі № 200/4640/23 визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 13.07.2023 № 057350005361 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 . Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 19.07.2023 № 057350005361 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 . Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 08.06.2022 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зарахувавши до пільгового стажу за списком № 1 періоди роботи ОСОБА_1 з 22.06.1993 по 31.08.1993 у Стахановському будівельному управлінні тресту «Стахановвуглебуд», з 28.06.1994 по 31.08.1994 у Стахановському ШПУ тресту «Стахановвуглебуд», з 28.06.1995 по 30.09.1995 у Шахті ім. А.Ф. Засядько, з 15.09.1996 по 30.11.1996 у Стахановському ШБУ треста «Стахановвуглебуд», період проходження військової служби з 04.12.1996 по 14.11.1997, та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Незважаючи на виконання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області зобов'язань, покладених на остатнього рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 13 грудня 2022 року у справі № 200/3734/22 з урахуванням постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 07 липня 2023 року, та рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2023 року у справі № 200/4640/23, пенсія позивачу призначена не була.
В матеріалах пенсійної справи позивача наявні копії рішень Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах № 057350005361 від 19.07.2023 року, № 057350005361 від 28.07.2023 року та № 057350005361 від 08.12.2023 року. У вказаних рішеннях зазначено, що ОСОБА_1 матиме право на пенсійну виплату з 24.06.2024 року.
24 червня 2024 року позивач засобами веб-порталу звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах. До заяви були додані відповідні документи. Водночас, у заяві позивач просив врахувати, зокрема, судові рішення та здійснити розрахунок розміру пенсії відповідно до вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Заява ОСОБА_1 про призначення пенсії від 24 червня 2024 року за принципом екстериторіальності була опрацьована Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області.
За результатами розгляду заяви від 24.06.2024 та доданих документів з урахуванням рішення Донецького окружного адміністративного суд від 13.12.2022 року у справі №200/3734/22, постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 03.07.2023 року у справі №200/3734/22, рішення Луганського окружного адміністративного суду від 03.11.2023 року у справі №200/4640/23, рішенням від 09.07.2024 року № 057350005361 ОСОБА_1 призначена пенсія за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону №1058 з 24.06.2024 року. Умови призначення: ЗУ №1058-IV, Прик. полож., п.2,ч.1; ЗУ №1788,ст.13,а) (Робота за списком №1). Страховий стаж (повний) складає 48 років 10 місяців 23 дні; додаткові роки за Список 1 - 21 рік 0 місяців 0 днів; в тому числі робота за Списком № 1 - 22 роки 09 місяців 20 днів, що підтверджується розпорядженням про призначення пенсії від 01 липня 2024 року. При цьому, до розрахунку пенсії позивача не застосовано положення статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та положення частини 3 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У відповідь на письмове звернення позивача від 09.07.2024 року Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області листом від 06.08.2024 року № 20618-17787/Г-02/8-0500/24 повідомило, що 24.06.2024 ОСОБА_1 звернувся із заявою про призначенням пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону №1058, яка була відпрацьована за принципом екстериторіальності Головними управліннями Пенсійного фонду України в Полтавській та Хмельницькій областях. За результатами розгляду заяви від 24.06.2024 та доданих документів з урахуванням рішення Донецького окружного адміністративного суд від 13.12.2022 у справі №200/3734/22, постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 03.07.2023 у справі №200/3734/22, рішення Луганського окружного адміністративного суду від 03.11.2023 у справі №200/4640/23 рішенням від 09.07.2024 №057350005361 ОСОБА_1 призначена з 24.06.2024 пенсія за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону №1058. За результатами розгляду страховий стаж склав 48 років 10 місяців 23 дні, пільговий стаж - 22 років 9 місяців 20 днів, в тому числі військова служба строкова 11 місяців 11 днів, стаж роботи на підземних провідних професіях - 4 роки 5 місяців 9 днів, стаж роботи за Списком №1 - 17 років 5 місяців. Враховуючи вищезазначене та відсутність 15 років роботи на підземних роботах відповідно до Постанови 202 підстави для розрахунку пенсії відповідно до статті 8 Закону №345 відсутні.
У відповідь на письмове звернення позивача від 06.08.2024 року Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області листом від 22.08.2024 року № 22355-20695/Г-02/8-0500/24 повідомило, що з 24.06.2024 року ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до ч.2 ст.114 Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». До заяви про призначення пенсії були долучені довідки про пільговий стаж №1/1208 від 07.06.2022 за період роботи з 10.06.2019 по 25.01.2021 на ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля», № 157 від 27.05.2022 за період роботи з 26.01.2021 по теперішній час на ВП «Шахтоуправління Добропільське» ДП «ДобропілляВидобуток», також довідки про пільговий стаж роботи №33 від 14.01.2022, №224 від 06.07.2023 видані ВП «Шахтоуправління» Добропільське» ДП «Добропіллявугілля-Видобуток», та довідка про пільговий стаж роботи №314 від 24.06.2024 видана ВП «Шахтоуправління'Добропільське» ДП «Добропіллявугілля-Видобуток». Заява була відпрацьована за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України у Полтавській області. Відповідно до ч.3 ст.44, ст.64 Закону №1058 та Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877-V органами Пенсійного фонду України в Донецькій області виконуються функції контролю за достовірністю наданих документів для призначення (перерахунку) пенсії. Враховуючи зазначене, вищевказані довідки передано на перевірку до управління контрольно-перевірочної роботи Головного управління (далі - КПР). В умовах введеного Указами Президента України від 24.02.2022 № 64/2002 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ, зважаючи на бойові дії на території Донецької області, а також небезпеку, на яку наражаються фахівці управління КПР, проведення перевірки достовірності видачі вищезазначених довідок на теперішній час не є можливим. За результатами перевірки, після надходження акту про достовірність наданих довідок, буде переглянуто пільговий стаж незалежно від дати проведення перевірки відповідно до вимог чинного законодавства.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Основи соціального захисту, форми та види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України (пункт 6 частини 1 статті 92 Конституції України).
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV), розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Частиною 3 статті 4 Закону № 1058-IV визначено, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Відповідно до положень статті 5 Закону № 1058-IV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного та соціального страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом та Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Згідно з нормами статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачу призначена пенсія за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону № 1058-IV.
Так, пунктом 1 частини 2 статті 114 Закону № 1058-IV визначено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
16.09.2008 набрав чинності Закон України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02 вересня 2008 року № 345-VI (далі Закон № 345-VI).
Цей Закон спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально-побутових проблем шахтарів.
Відповідно до положень статті 1 Закону № 345-VI, дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Верховний Суд у постановах у справі №345/4616/16 від 20.11.2018, у справі №345/4570/16-а від 06.02.2019, у справі №345/4462/16-а від 05.12.2019, у справі №345/3954/16-а від 11.07.2019 та інших дійшов висновку про те, що статтю 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» слід розглядати у нерозривному зв'язку зі Списком №1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах.
Нормами статті 8 Закон № 345-VI визначені особливості пенсійного забезпечення. Так, мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Аналогічні гарантії закріплені у статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV, частиною 3 якої визначено, що мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Аналіз наведених норм дає змогу дійти висновку, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за Списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Виходячи з положень наведеної норми, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення шахтарської праці» та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у списку № 1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.
Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 18.04.2019 у справі №392/17/17.
Суд зауважує, що статтею 8 Закону України «Про підвищення шахтарської праці» передбачено не окремий вид пенсії, а додаткову соціальну гарантію. При цьому, розмір пенсії обчислюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і під час такого обчислення враховуються відповідні доплати і підвищення, передбачені цим Законом.
Аналогічний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 13.11.2019 у справі № 345/763/17, від 26 травня 2020 року у справі № 205/8712/16-а.
Отже, головною умовою для застосування положень статті 8 Закону № 345-VI до обчислення розміру пенсії є наявність стажу на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
Як зазначено в листі Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 06.08.2024 року № 20618-17787/Г-02/8-0500/2, пільговий стаж ОСОБА_1 складає 22 роки 9 місяців 20 днів, в тому числі військова служба строкова 11 місяців 11 днів, стаж роботи на підземних провідних професіях - 4 роки 5 місяців 9 днів, стаж роботи за Списком №1 - 17 років 5 місяців.
Трудова книжка серії НОМЕР_3 містить наступні відомості про роботу позивача:
- з 22.06.1993 року по 31.08.1993 року - учень прохідника у Стаханівському шахтобудівельному управлінні тресту «Стахановвуглебуд», зайнятий на підземній роботі повний робочий день для проходження виробничої практики (записи 1, 2);
- з 28.06.1994 року по 31.08.1994 року - учень прохідника з повним робочим днем на підземній роботі у Стаханівському ШБУ т-т «Стахановвуглебуд» (записи 3, 4);
- з 28.06.1995 року по 30.09.1995 року - прохідник ІІ розряду з повним робочим днем у Шахті ім. А.Ф. Засядько (записи 5, 6);
- з 15.09.1996 року по 30.11.1996 року - прохідник 4 розряду, зайнятий на підземній роботі повний робочий день, у Стаханівському ШБУ тресту «Стахановвуглебуд» (записи 10, 11);
- з 05.01.1998 року по 27.07.2000 року - підземний прохідник 4 розряду з повним робочим днем під землею у ДП ШУ «Луганське» ДХК «Луганськвугілля» (запис 13);
- з 27.07.2000 року по 20.05.2003 року - підземний гірничий майстер з повним робочим днем під землею у ДП ШУ'Луганське» ДХК «Луганськвугілля» (запис 14);
- з 20.05.2003 року по 02.06.2003 року - прохідник 5 розряду з повним робочим днем під землею у ДП ШУ «Луганське» ДХК «Луганськвугілля» (запис 15);
- з 02.06.2003 року по 05.09.2003 року - курси машиністів гірничих виймальних машин та виробнича практика учнем підземного машиніста гірничих виймальних машин з повним робочим днем під землею (записи 16, 17);
- з 05.09.2003 року - переведений підземним машиністом гірничих виймальних машин 6 розряду з повним робочим днем під землею (запис 18).
Рішенням Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 06 листопада 2019 року у справі 428/7618/19 задоволено позов ОСОБА_1 до Відокремленого підрозділу шахтоуправління «Луганське» Державного підприємства «Луганськвугілля» про розірвання трудового договору. Розірвано трудовий договір, укладений між ОСОБА_1 та Відокремленим підрозділом шахтоуправління «Луганське» Державного підприємства «Луганськвугілля» з 01.08.2014 року за ст. 38 КЗпП України за власним бажанням.
Отже, записи в трудовій книжці серії НОМЕР_3 підтверджують зайнятість позивача у вказані періоди на підземних роботах з видобутку вугілля повний робочий день.
Як вбачається з розрахунку стажу (форма РС-право), вказані періоди роботи позивача зараховані до його пільгового стажу за Списком № 1.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 року.
Відповідно до Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року № 10 віднесені всі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах (1010100а) (розділ І Гірничі роботи підрозділу 1 Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень).
До Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162 віднесені всі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах (1010100а) (розділ І Гірничі роботи підрозділу 1 Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень).
До Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36 віднесені всі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах (1.1а) (розділ І Гірничі роботи підрозділу 1 Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень).
Крім того, трудова книжка серії НОМЕР_4 містить наступні відомості про роботу позивача:
- з 10.06.2019 року по 14.07.2019 року - стажер машиніста гірничих виїмкових машин з повним робочим днем в шахті у ВСП ШУ «Добропільське» ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» (запис 1);
- з 14.07.2019 року по 25.01.2021 року - машиніст гірничих виїмкових машин з повним робочим днем в шахті у ВСП ШУ «Добропільське» ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» (запис 1);
- з 24.01.2021 року по теперішній час - машиніст гірничих виїмкових машин підземний 5 розряду з повним робочим днем в шахті (запис № 7).
Відповідно до розрахунку стажу (форма РС-право) до пільгового стажу позивача (Ст.14, П/П, підземні, сп. 1 р. 1 п-р. 1 п. а-в) зараховано періоди з 10.06.2019 року по 21.06.2019 року; з 24.06.2019 року по 31.03.2020 року; з 26.06.2020 року по 25.01.2021 року; з 26.01.2021 року по 05.04.2022 року; з 24.05.2022 року по 31.05.2022 року; з 01.06.2022 року по 31.03.2024 року.
До Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461 віднесені працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах (1.1а) (розділ І Гірничі роботи підрозділу 1 Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень). Разом із цим, професія «машиніст гірничих виймальних машин» віднесена до провідних професій.
Отже, записи в трудовій книжці позивача серії НОМЕР_4 свідчать про його зайнятість у вказані періоди на підземних роботах з видобутку вугілля повний робочий день за провідною професією.
Як вбачається з розрахунку стажу (форма РС-право), пільговий стаж позивача складає 22 роки 9 місяців 20 днів: військова служба 11 місяців 11 днів, роботи підземні, провідні професії (20) - 4 роки 5 місяців 9 днів, робота за Списком №1 - 17 років 5 місяців.
Щодо періодів роботи: з 22.06.1993 по 31.08.1993, з 28.06.1994 по 31.08.1994, з 28.06.1995 по 30.09.1995, з 15.09.1996 по 30.11.1996, з 05.01.1998 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 31.07.2014, з 01.04.2024 р. по 24.06.2024 р., які позивач просить зарахувати до підземного пільгового шахтарського стажу в підземних умовах з позначкою «підземні», суд зазначає таке.
Як встановлено судом та підтверджено записами в трудовій книжці серії НОМЕР_3 , позивач з 05.01.1998 року по 31.07.2014 року працював у ДП ШУ «Луганське» ДХК «Луганськвугілля» повний робочий день під землею на посадах підземного гірничого майстра, прохідника підземного, машиніста гірничих виймальних машин. Тобто, був зайнятий повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, що передбачено Списком 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Період роботи ОСОБА_1 з 05.01.1998 по 31.07.2014 року, що охоплює собою спірні періоди з 05.01.1998 року по 31.12.2003 року, з 01.01.2004 року по 31.07.2014 року, вже був предметом розгляду у справі № 200/3734/22.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 13 грудня 2022 року у справі № 200/3734/22, з урахуванням постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 07 липня 2023 року зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати до пільгового стажу за Списком 1 ОСОБА_1 період роботи з 05.01.1998 по 31.07.2014 року.
На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13 грудня 2022 року у справі № 200/3734/22 та постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 07 липня 2023 року, територіальним органом Пенсійного фонду України період роботи позивача з 05.01.1998 по 31.07.2014 року, що охоплює собою спірні періоди з 05.01.1998 року по 31.12.2003 року, з 01.01.2004 року по 31.07.2014 року, зараховано до його пільгового стажу за Списком 1.
Водночас, періоди роботи ОСОБА_1 з 22.06.1993 по 31.08.1993, з 28.06.1994 по 31.08.1994, з 28.06.1995 по 30.09.1995, з 15.09.1996 по 30.11.1996 були предметом розгляду у справі № 200/4640/23.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2023 року у справі № 200/4640/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 08.06.2022 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зарахувавши до пільгового стажу за списком № 1 періоди роботи ОСОБА_1 з 22.06.1993 по 31.08.1993 у Стахановському будівельному управлінні тресту «Стахановвуглебуд», з 28.06.1994 по 31.08.1994 у Стахановському ШПУ тресту «Стахановвуглебуд», з 28.06.1995 по 30.09.1995 у Шахті ім. А.Ф. Засядько, з 15.09.1996 по 30.11.1996 у Стахановському ШБУ треста «Стахановвуглебуд», період проходження військової служби з 04.12.1996 по 14.11.1997, та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Вказаним рішенням встановлено, що відповідно до записів трудової книжки позивача в період з 22.06.1993 по 31.08.1993 ОСОБА_1 працював у Стахановському будівельному управлінні тресту «Стахановвуглебуд» учнем прохідника, зайнятий на підземній роботі повний робочий день для проходження виробничої практики; з 28.06.1994 по 31.08.1994 у Стахановському ШПУ тресту «Стахановвуглебуд» учнем прохідника з повним робочим днем на підземній роботі; з 28.06.1995 по 30.09.1995 у Шахті ім. А.Ф. Засядько прохідником 4 розряду з повним робочим днем у шахті; з 15.09.1996 по 30.11.1996 у Стахановському ШБУ треста «Стахановвуглебуд» прохідником 4 розряду, зайнятий на підземній роботі повний робочий день. Вищевказані посади, на яких ОСОБА_1 працював у вказаний період, були передбачені Списком № 1, затвердженим постановою Ради Міністрів СРСР від 26.01.1991 №10, Списком № 1, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162. Таким чином, судом установлено, що в період з 22.06.1993 по 31.08.1993, з 28.06.1994 по 31.08.1994, з 28.06.1995 по 30.09.1995, з 15.09.1996 по 30.11.1996 ОСОБА_1 працював на вищевказаних підприємствах на посадах, які дають йому право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1.
На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2023 року у справі № 200/4640/23 територіальним органом Пенсійного фонду України періоди роботи позивача з 22.06.1993 по 31.08.1993, з 28.06.1994 по 31.08.1994, з 28.06.1995 по 30.09.1995, з 15.09.1996 по 30.11.1996 зараховано до його пільгового стажу за Списком 1.
Суд зауважує, що професії «прохідник підземний», «машиніст гірничих виймальних машин» відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» є провідними професіями.
Згідно з Індивідуальними відомостями про застраховану особу (Форма ОК-5) періоди роботи позивача з 1998 року (інформація наявна лише з 1998 року) по 1999 рік та з червня 2003 року по липень 2014 року обліковується як спецстаж за кодом ЗПЗ014А2.
Згідно з Довідниками кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства, до спецстажу з кодом ЗПЗ014А2 віднесені працівники провідних професій: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, які безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років.
Отже, періоди роботи з 22.06.1993 року по 31.08.1993 року; з 28.06.1994 року по 31.08.1994 року; з 28.06.1995 року по 30.09.1995 року ;з 15.09.1996 року по 30.11.1996 року; з 05.01.1998 року по 27.07.2000 року; з 20.05.2003 року по 02.06.2003 року; з 02.06.2003 року по 05.09.2003 року; з 05.09.2003 року по 31.07.2014 року мають бути зараховані до пільгового підземного стажу позивача за провідними професіями.
Разом із цим, у період з 27.07.2000 року по 20.05.2003 року позивач виконував роботи за професією підземний гірничий майстер з повним робочим днем під землею, що зараховано до пільгового стажу позивача за Списком № 1.
Згідно з Індивідуальними відомостями про застраховану особу (Форма ОК-5) періоди роботи позивача з 2000 року по травень 2003 року обліковується як спецстаж за кодом ЗПЗ014А4.
Згідно з Довідниками кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства, до спецстажу з кодом ЗПЗ014А2 віднесені інженерно-технічні працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах , - за списком робіт і професій, затверджуваним постановою Кабінету Міністрів України, при наявності стажу на підземних роботах.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202 затверджений Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років.
До Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії терміном не менше 25 років віднесені усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю) (розділ I. Підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт).
Отже, період роботи позивача з 27.07.2000 року по 20.05.2003 року має бути зарахований до його пільгового підземного стажу з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202.
Щодо періоду роботи позивача з 01.04.2024 року по 24.06.2024 року, суд зазначає наступне.
Як вбачається з розрахунку стажу (форма РС-право), до трудового стажу позивача зараховані періоди його роботи по 31 березня 2024 року включно. Разом із цим, за призначенням пенсії позивач звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України 24 червня 2024 року.
Як вбачається із записів в трудовій книжці позивача серії НОМЕР_4 , останній у період з 24.01.2021 року по теперішній час працює у ВП «Шахтоуправління «Добропільське» ДП «Добропіллявігілля-видобуток» на посаді машиніста гірничих виїмкових машин підземного 5 розряду з повним робочим днем в шахті (запис № 7).
Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Згідно з пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.
Так, в матеріалах справи наявні довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №1/1208 від 07.06.2022 року, № 157 від 27.05.2022 року, також довідки про пільговий стаж роботи № 33 від 14.01.2022 року, № 224 від 06.07.2023 року, та довідка про пільговий стаж роботи № 314 від 24.06.2024 видана ВП «Шахтоуправління'Добропільське» ДП «Добропіллявугілля-Видобуток»
Відповідно до довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії від 24.06.2024 року № 314, виданої ВП «Шахтоуправління «Добропільське» ДП «Добропіллявігілля-видобуток», ОСОБА_1 працює повний робочий день у ВП «Шахтоуправління «Добропільське» ДП «Добропіллявігілля-видобуток» у виробництві з видобутку вугілля та у період з 26 січня 2021 року по 25 червня 2024 року виконував гірничі роботи за професією машиніст гірничих виїмкових машин дільниці підготовчих робіт № 1, що передбачено Списком № 1 розділ 1 підрозділ 1.
До вказаної довідки ВП «Шахтоуправління «Добропільське» ДП «Добропіллявігілля-видобуток» додано виписки з наказів № 3087-ОД від 31.12.2019 року по ШУ «Добропільське» та № 61 від 26.02.2021 року по ДП «Добропіллявугілля-видобуток» «Про підсумки атестації робочих місць за мовами праці», згідно з якими ОСОБА_1 (професія: машиніст гірничих виїмкових машин) підтверджено право на пільгову пенсію за Списком №1 розділ 1 підрозділ 1.
До Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461 віднесені працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах (1.1а) (розділ І Гірничі роботи підрозділу 1 Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень).
Щодо доводів відповідача про відсутність можливості здійснення перевірки пільгових довідок, суд зазначає таке.
Як зазначено, в листі Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 22.08.2024 року № 22355-20695/Г-02/8-0500/2, до заяви про призначення пенсії були долучені довідки про пільговий стаж №1/1208 від 07.06.2022 за період роботи з 10.06.2019 по 25.01.2021 на ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля», № 157 від 27.05.2022 за період роботи з 26.01.2021 по теперішній час на ВП «Шахтоуправління Добропільське» ДП «ДобропілляВидобуток», також довідки про пільговий стаж роботи №33 від 14.01.2022, №224 від 06.07.2023 видані ВП «Шахтоуправління» Добропільське» ДП ДобропіллявугілляВидобуток», та довідка про пільговий стаж роботи №314 від 24.06.2024 видана ВП «Шахтоуправління'Добропільське» ДП «Добропіллявугілля-Видобуток». Вищевказані довідки передано на перевірку до управління контрольно-перевірочної роботи Головного управління (далі - КПР). В умовах введеного Указами Президента України від 24.02.2022 № 64/2002 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ, зважаючи на бойові дії на території Донецької області, а також небезпеку, на яку наражаються фахівці управління КПР, проведення перевірки достовірності видачі вищезазначених довідок на теперішній час не є можливим. За результатами перевірки, після надходження акту про достовірність наданих довідок, буде переглянуто пільговий стаж незалежно від дати проведення перевірки відповідно до вимог чинного законодавства. Аналогічна позиція викладена Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області у відзиві на позовну заяву.
Разом із цим, довідки про підтвердження пільгового стажу за змістом відповідають Додатку № 5 до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637. Довідки видані на підставі діючої особової картки, особового рахунку табельного № НОМЕР_5 , контрольних табелів спусків у шахту наказів по підприємству, засвідчені підписами посадових осіб та печаткою підприємства, яким вони видані.
Отже, у суду відсутні сумніви щодо достовірності відомостей, зазначених у цих довідках, відповідачем вказані відомості не спростовані.
Суд зауважує, що відсутність можливості проведення перевірки не може позбавляти позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсій за віком на пільгових умовах.
Отже, твердження відповідача про необхідність перевірки вказаних довідок є безпідставними.
Водоночас, суд зауважує, що в Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5), які сформовані станом на 25 червня 2024 року, не містять інформації щодо суми нарахованої заробітної плати та сплачені страхові внески за квітень - червень 2024 року.
З цього приводу суд зазначає наступне. Відповідно до статті 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;
страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;
страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;
страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Відповідно до частини першої статті 21 Закону №1058-IV з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється персоніфікований облік.
Відповідно до частин 1, 2, 4 статті 20 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року № 2464-VI, реєстр застрахованих осіб це автоматизований банк відомостей, створений для ведення єдиного обліку фізичних осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню відповідно до закону.
Реєстр застрахованих осіб формує та веде Пенсійний фонд, користувачами цього реєстру є податкові органи, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, та Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Персоніфіковані відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески, та інші відомості подаються до Пенсійного фонду роботодавцями, підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та органами, які виплачують грошове забезпечення, допомогу та компенсацію відповідно до законодавства.
Згідно із абзацом першим частини першої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Як передбачено частиною другою статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Згідно із частиною першою статті 15 Закону № 1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески (частина друга статті 20 Закону №1058-IV).
Як передбачено частинами четвертою - шостою, дев'ятою, десятою статті 20 Закону №1058-IV, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб'єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Системний аналіз вказаних вище нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку про те, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески.
При цьому, на думку суду, виходячи із змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи страхові внески не були зараховані на відповідні рахунки.
Крім того, суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду від 27.03.2018 (справа № 208/6680/16-а), від 20.03.2019 (справа №688/947/17), від 30.09.2019 (справа № 316/1392/16-а), відповідно до яких, за загальним правилом, несвоєчасна сплата підприємством страхових внесків, за умови підтвердження роботи особи на такому підприємстві, отримання заробітної плати та утримання з неї єдиного соціального внеску, не повинна порушувати законні права та інтереси позивача, зокрема, порушувати його право на належне пенсійне забезпечення, оскільки обов'язок своєчасної сплати страхових внесків до пенсійного фонду покладено на роботодавця, а тому їх несплата не може позбавляти працівників права на зарахування періоду роботи до страхового стажу, фактично позбавляючи особу права власності на пенсію в належному розмірі. Позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу при перерахунку пенсії позивача періодів його роботи на такому підприємстві.
Водночас, у наданому позивачем витязі з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, сформованому засобами автоматичних систем Пенсійного фонду України 25.11.2024, відомості про набутий ним страховий стаж наявні по вересень 2024 року включно.
Разом із цим, період роботи позивача з 01.04.2024 року по 24.06.2024 року у ВП «Шахтоуправління «Добропільське» ДП «Добропіллявугілля» на посаді машиніста гірничих виїмкових машин підземного 5 розряду з повним робочим днем в шахті підтверджується записами в трудовій книжці позивача серії НОМЕР_4 , довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії від 24.06.2024 року № 314, виданою ВП «Шахтоуправління «Добропільське» ДП «Добропіллявігілля-видобуток» та виписками з наказів № 3087-ОД від 31.12.2019 року по ШУ «Добропільське» та № 61 від 26.02.2021 року по ДП «Добропіллявугілля-видобуток» «Про підсумки атестації робочих місць за мовами праці», згідно з якими ОСОБА_1 (професія: машиніст гірничих виїмкових машин) підтверджено право на пільгову пенсію за Списком №1 розділ 1 підрозділ 1.
Відомості про особливі умови праці, що дають право на пільги в пенсійному забезпеченні та із загальнообов'язкового державного соціального страхування, за спірний період містяться також у витязі з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, сформованому засобами автоматичних систем Пенсійного фонду України 25.11.2024. Згідно з цими відомостями період роботи позивача з квітня 2024 року по червень 2024 року включно обліковується як спецстаж за кодом ЗПЗ014А2.
Згідно з Довідниками кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства, до спецстажу з кодом ЗПЗ014А2 віднесені працівники провідних професій: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, які безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років.
З огляду на викладене, наявні підстави для зарахування періоду роботи позивача з 01.04.2024 року по 24.06.2024 року до його пільгового підземного стажу за Списком № 1 за провідними професіями.
Щодо наявності підстав для застосування ст. 8 Закону України Закон України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02 вересня 2008 року № 345-VI при обчисленні розміру пенсії позивача суд зазначає наступне.
Положення статті 8 Закон № 345-VI підлягає застосуванню при обчисленні розміру пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, незалежно від місця останньої роботи.
Як вбачається з розрахунку стажу (форма РС-право), пільговий стаж позивача складає 22 роки 9 місяців 20 днів: військова служба 11 місяців 11 днів, роботи підземні, провідні професії (20) - 4 роки 5 місяців 9 днів, робота за Списком №1 - 17 років 5 місяців.
За встановлених фактичних обставин справи та з урахуванням періодів, що підлягають зарахуванню до пільгового підземного стажу позивача, останній має більше 15 років стажу за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України. А отже, на позивача поширюється положення статті 8 Закон № 345-VI.
Згідно з нормами 2 другої зазначеної статті у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Розглянувши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позивачем доведено правомірність пред'явленого позову. Відповідачем доводи позовної заяви не були спростовані.
Щодо способу захисту порушеного права позивача на належний розмір пенсії, суд зазначає таке.
Нормами частини 2 статті 5 КАС України передбачено, що захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Ефективний засіб правого захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату. Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Афанасьєв проти України» від 5 квітня 2005 року (заява N 38722/02).
Приписами частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Позивач просить зобов'язати відповідача зарахувати спірні періоди його роботи з 22.06.1993 по 31.08.1993, з 28.06.1994 по 31.08.1994, з 28.06.1995 по 30.09.1995, з 15.09.1996 по 30.11.1996, з 05.01.1998 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 31.07.2014, з 01.04.2024 р. по 24.06.2024 р. до підземного пільгового шахтарського стажу в підземних умовах з позначкою «підземні», здійснивши обчислення, донарахування і виплату пенсії (з урахуванням раніше виплачених сум) з дати звернення за призначенням - 24.06.2024 р. у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря відповідно до вимог ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Судом встановлено, що під час призначення позивачу пенсії спірні періоди не були зараховані пенсійним органом до пільгового підземного стажу позивача за провідними професіями, в тому числі період роботи позивача на посаді підземного гірничого майстра з повним робочим днем під землею - до пільгового підземного стажу відповідно до постанови КМУ № 202.
Отже, враховуючи встановлені судом обставини, з метою ефективного захисту порушених прав, свобод, інтересів позивача, суд вважає за можливе задовольнити позовні вимоги позивача шляхом визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, щодо незарахуванні періодів роботи ОСОБА_1 з 22.06.1993 року по 31.08.1993 року; з 28.06.1994 року по 31.08.1994 року; з 28.06.1995 року по 30.09.1995 року ; з 15.09.1996 року по 30.11.1996 року; з 05.01.1998 року по 27.07.2000 року; з 20.05.2003 року по 02.06.2003 року; з 02.06.2003 року по 05.09.2003 року; з 05.09.2003 року по 31.07.2014 року; з 01.04.2024 року по 24.06.2024 року до пільгового підземного стажу позивача за провідними професіями; періоду з 27.07.2000 року по 20.05.2003 року - до пільгового підземного стажу з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202, та незастосуванні статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» при обрахунку розміру пенсії та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області зарахувати періоди роботи ОСОБА_1 з 22.06.1993 року по 31.08.1993 року; з 28.06.1994 року по 31.08.1994 року; з 28.06.1995 року по 30.09.1995 року ; з 15.09.1996 року по 30.11.1996 року; з 05.01.1998 року по 27.07.2000 року; з 20.05.2003 року по 02.06.2003 року; з 02.06.2003 року по 05.09.2003 року; з 05.09.2003 року по 31.07.2014 року; з 01.04.2024 року по 24.06.2024 року до пільгового підземного стажу за провідними професіями; період з 27.07.2000 року по 20.05.2003 року - до пільгового підземного стажу з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202, здійснивши з 24 червня 2024 року обчислення розміру пенсії відповідно до вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та здійснити виплату пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.
Суд вважає такий спосіб захисту порушених прав позивача ефективним та достатнім для їх відновлення.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Згідно ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволені позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Позивачем був сплачений судовий збір у сумі 968,96 грн. відповідно до наявної в матеріалах справи квитанції.
Керуючись статтями 2-17, 19-20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124-125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224, 225-228, 229-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (адреса: 36000, м. Полтава, вул. Гоголя, 34 ЄДРПОУ 13967927) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (адреса: 36000, м. Полтава, вул. Гоголя, 34 ЄДРПОУ 13967927), щодо незарахування періодів роботи ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 22.06.1993 року по 31.08.1993 року; з 28.06.1994 року по 31.08.1994 року; з 28.06.1995 року по 30.09.1995 року; з 15.09.1996 року по 30.11.1996 року; з 05.01.1998 року по 27.07.2000 року; з 20.05.2003 року по 02.06.2003 року; з 02.06.2003 року по 05.09.2003 року; з 05.09.2003 року по 31.07.2014 року; з 01.04.2024 року по 24.06.2024 року до пільгового підземного стажу позивача за провідними професіями; періоду з 27.07.2000 року по 20.05.2003 року - до пільгового підземного стажу з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202, та незастосуванні статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» при обрахунку розміру пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (адреса: 36000, м. Полтава, вул. Гоголя, 34 ЄДРПОУ 13967927) зарахувати періоди роботи ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 22.06.1993 року по 31.08.1993 року; з 28.06.1994 року по 31.08.1994 року; з 28.06.1995 року по 30.09.1995 року ; з 15.09.1996 року по 30.11.1996 року; з 05.01.1998 року по 27.07.2000 року; з 20.05.2003 року по 02.06.2003 року; з 02.06.2003 року по 05.09.2003 року; з 05.09.2003 року по 31.07.2014 року; з 01.04.2024 року по 24.06.2024 року до пільгового підземного стажу за провідними професіями; період з 27.07.2000 року по 20.05.2003 року - до пільгового підземного стажу з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202, здійснивши з 24 червня 2024 року обчислення розміру пенсії відповідно до вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та здійснити виплату пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (адреса: 36000, м. Полтава, вул. Гоголя, 34 ЄДРПОУ 13967927) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати по сплаті судового збору у розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 копійок.
Рішення ухвалене та повне судове рішення складене 18 грудня 2024 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Смагар