18 грудня 2024 рокуСправа №160/26966/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіПрудника С.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до відповідача-1: Міністерства освіти і науки України, відповідача-2: Державного підприємства “Інфоресурс» про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
09.10.2024 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до відповідача-1: Міністерства освіти і науки України, відповідача-2: Державного підприємства “Інфоресурс», в якій позивач просить суд:
- визнати дії Міністерства освіти і науки України (01135, м. Київ, проспект Берестейський, буд. 10, код ЄДРПОУ 38621185), пов'язані із вжиттям організаційних заходів щодо забезпечення функціонування ЄДЕБО, за яких у довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти № 306030 від 10.09.2024 року відобразилися відомості про порушення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) послідовності здобуття освіти (навчання) протиправними;
- зобов'язати Міністерство освіти і науки України (01135, м. Київ, проспект Берестейський, буд. 10, код ЄДРПОУ 38621 185) та Технічного адміністратора Єдиної державної електронної бази з питань освіти - Державне підприємство "ІНФОРЕСУРС" (03057 м. Київ вул. О. Довженка 3, код ЄДРПОУ 37533381) внести зміни до системи ЄДЕБО, за яких у Довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) у колонці “На підставі даних, що містяться у Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту» відображалося значення “Так, не порушує».
Означені позовні вимоги вмотивовані тим, що оскільки позивач навчається на денній формі навчання, має лише повну загальну середню освіту, про що свідчать атестат про повну загальну середню освіту серія та свідоцтво про базову загальну середню освіту, ці обставини підтверджує сама довідка про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти № 306030 від 10.09.2024 року, відповідно позивач мав законні очікування, що він має право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі ч. 3 абз. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та пункту 62 Постанови КМУ № 560 від 16 травня 2024 р., якою затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період. Однак, відповідачі у довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти № 306030 від 10.09.2024 року неправомірно зазначили про начебто порушення ОСОБА_1 послідовності здобуття освіти (навчання), тому порушені законні права та інтереси позивача, бо він не може звернутися для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки та не може надати належно оформлену, у відповідності до вимог закону Довідку про здобувача освіти, сформовану в Єдиній державній електронній базі з питань освіти за формою, визначеною у додатку 9, тому позивач змушений звернутися до суду із цим позовом.
12.11.2024 року від Державного підприємства “Інфоресурс» до суду надійшло пояснення та відзив на позовну заяву, в яких відповідач-2 заперечив щодо задоволення позовних вимог. В обґрунтування своєї правової позиції відповідача-2 зазначив наступне. Відповідно до частини 3 статті 2 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» підприємства, установи та організації, що належать до сфери управління міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, не можуть здійснювати владні повноваження, крім випадків, визначених законом. Відповідач-2 не є суб'єктом владних повноважень, тобто не є органом державної влади, органом місцевого самоврядування, не здійснює публічно-владні управлінські функції, не надає адміністративні послуги, законами України не передбачено випадків здійснення відповідачем-2 владних повноважень. Відповідно до частини першої статті 74 Закону України «Про освіту» (далі - Закон) у системі освіти функціонує інтегрована інформаційна система - Єдина державна електронна база з питань освіти (далі - Електронна база або ЄДЕБО). Згідно з абзацом першим частини другої статті 74 Закону Електронна база містить такі складові: Реєстр суб'єктів освітньої діяльності, Реєстр здобувачів освіти, Реєстр документів про освіту, Реєстр сертифікатів зовнішнього незалежного оцінювання, Реєстр студентських (учнівських) квитків, Реєстр педагогічних, науково-педагогічних працівників, Реєстр сертифікатів педагогічних працівників (далі - публічні електронні реєстри у сфері освіти). Як зазначено в абзаці першому - другому частини п'ятої статті 74 Закону, держателем Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти є центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки, що здійснює організаційні заходи, пов'язані із забезпеченням функціонування Електронної бази та її складових. Власником Електронної бази є держава в особі центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки. Відповідно до абзацу другого пункту 1 Положення про Міністерство освіти і науки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 р. № 630, головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах освіти і науки, наукової, науково-технічної діяльності, інноваційної діяльності в зазначених сферах, трансферу (передачі) технологій, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері здійснення державного нагляду (контролю) за діяльністю закладів освіти, підприємств, установ та організацій, які надають послуги у сфері освіти або провадять іншу діяльність, пов'язану з наданням таких послуг, незалежно від їх підпорядкування і форми власності, є Міністерство освіти і науки України. Згідно з підпунктом 78 пункту 4 зазначеного вище Положення Міністерство освіти і науки України відповідно до покладених на нього завдань забезпечує ведення та функціонування ЄДЕБО, інших державних електронних баз та реєстрів, інших інформаційних систем у сфері, що належить до його компетенції. Порядок функціонування ЄДЕБО визначено Положенням про Єдину державну електронну базу з питань освіти (далі - Положення), затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 08 червня 2018 року № 620, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05 жовтня 2018 р. за № 1132/32584. Відповідно до пункту 5 розділу І Положення власником ЄДЕБО та виключних майнових прав на її програмне забезпечення є держава. Розпорядником ЄДЕБО є Міністерство освіти і науки України, технічним адміністратором - державне підприємство «Інфоресурс», що належить до сфери управління розпорядника ЄДЕБО. Розпорядник ЄДЕБО є володільцем інформації, що міститься в ЄДЕБО. Відповідно до підпунктів 1 та 6 пункту 1 розділу IV Положення Розпорядник ЄДЕБО вживає організаційних заходів, пов'язаних із забезпеченням функціонування ЄДЕБО, та встановлює вимоги до апаратного та програмного забезпечення ЄДЕБО. Згідно з абзацом другим пункту 2 розділу IV Положення технічний адміністратор ЄДЕБО забезпечує функціонування ЄДЕБО у порядку, визначеному розпорядником ЄДЕБО. Враховуючи зазначене, власником ЄДЕБО є держава в особі Міністерства освіти і науки України, яке відповідно до покладених на нього завдань забезпечує ведення та функціонування ЄДЕБО, вживає організаційних заходів, пов'язаних із забезпеченням функціонування ЄДЕБО, встановлює вимоги до апаратного та програмного забезпечення ЄДЕБО та є володільцем інформації, що міститься в ЄДЕБО. Відповідач-2 лише забезпечує функціонування ЄДЕБО у порядку, визначеному Міністерством освіти і науки України. Відповідно до абзацу першого пункту 62 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, надають до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки довідку про здобувача освіти, сформовану в Єдиній державній електронній базі з питань освіти за формою, визначеною у додатку 9, та документи (нотаріально засвідчені копії документів), що підтверджують зарахування на навчання до інтернатури згідно з додатком 5. З метою реалізації пункту 62 Порядку Міністр освіти і науки України Оксен Лісовий доручив (копія доручення від 31.05.2024 № 1/34-Д-24 додається) директорату фахової передвищої, вищої освіти, директорату професійної освіти, департаменту атестації кадрів вищої освіти Міністерства освіти і науки України та робочій групі, утвореній відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 13 вересня 2023 р. № 1122, здійснити розроблення технічного опису та забезпечити доопрацювання відповідно до нього програмного забезпечення ЄДЕБО з метою забезпечення закладам освіти можливості формування в ЄДЕБО довідки про здобувача освіти за даними ЄДЕБО за формою, визначеною у додатку 9 до Порядку. Означеним дорученням відповідачу-2 було доручено забезпечити необхідні технічні заходи для запровадження в ЄДЕБО можливості формування довідки про здобувача освіти за даними ЄДЕБО та виконання інших задач, необхідних для реалізації цього доручення. Між Міністерством освіти і науки України та приватним акціонерним товариством «Науково-дослідний інститут прикладних інформаційних технологій» укладено договір про надання послуг «Модернізація програмного забезпечення ЄДЕБО в 2024 році» від 07.05.2024 № МОЕ8-С1-ЕОЕВО-01/2. 03.06.2024 до відповідача-2 надійшов лист Міністерства освіти і науки України від 03.06.2024 № 1/9806-24, в якому з метою забезпечення належного формування довідок про здобувача освіти за даними ЄДЕБО за формою, визначеною додатком 9 до Порядку, та запобігання наданню закладами освіти недостовірної інформації до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Міністерство освіти і науки України, як держатель ЄДЕБО, попросило відповідача-2 здійснити технічні заходи щодо встановлення в межах виконання доручення від 31.05.2024 № 1/34-Д-24 додаткового скрипта («17886.sql»), розробленого ПАТ «Науково-дослідний інститут прикладних інформаційних технологій» в рамках договору. Також 03.06.2024 до відповідача-2 надійшов лист Міністерства освіти і науки України від 03.06.2024 № 1/9758-24 (копія додається) в якому Міністерство освіти і науки України повідомило заклади освіти, Міністерство оборони України та Відповідача-2 про особливості формування здійсненим доопрацюванням програмного забезпечення ЄДЕБО довідок про здобувача освіти за даними ЄДЕБО за формою, визначеною додатком 9 до Порядку. На виконання доручення Міністра освіти і науки України Оксена Лісового від 31.05.2024 № 1/34-Д-24 та враховуючи лист Міністерства освіти і науки України від 03.06.2024 № 1/9806-24 Відповідач-2 здійснив технічні заходи щодо встановлення додаткового скрипта («17886.sql»), розробленого ПАТ «Науково-дослідний інститут прикладних інформаційних технологій» на замовлення Міністерства освіти і науки України в рамках договору. Отже, відповідач-2 не здійснював розроблення технічного опису та не забезпечував доопрацювання відповідно до нього програмного забезпечення ЄДЕБО з метою забезпечення закладам освіти можливості формування в ЄДЕБО довідки про здобувача освіти за даними ЄДЕБО за формою, визначеною у додатку 9 до Порядку, та не визначав особливості формування зазначених довідок. Відповідач-2 на виконання доручення Міністра освіти і науки України Оксена Лісового від 31.05.2024 № 1/34-Д-24 та враховуючи лист Міністерства освіти і науки України від 03.06.2024 №1/9806-24 лише здійснив технічні заходи щодо встановлення додаткового скрипта («17886.sql»), розробленого ПАТ «Науково-дослідний інститут прикладних інформаційних технологій» на замовлення Міністерства освіти і науки України в рамках Договору. Відповідно до підпункту 1 пункту 8 розділу IV Положення суб'єкти освітньої діяльності та їх територіально відокремлені структурні підрозділи (відокремлені підрозділи), що надають освітні послуги у сфері дошкільної, загальної середньої, позашкільної освіти, засновники яких не мають органів управління освітою (суб'єкти освітньої діяльності приватної форми власності), а також професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, освіти дорослих, в тому числі післядипломної освіти вносять до ЄДЕБО та підтримують в повному, актуальному та достовірному стані інформацію за переліком, визначеним у пунктах 6-9 розділу III цього Положення (крім інформації про сертифікати зовнішнього незалежного оцінювання, результати зовнішнього незалежного оцінювання, участь у вступних кампаніях до закладів освіти (коли, до яких закладів освіти, на які професії, спеціальності, спеціалізації, рівні, форми навчання особа подавала заяви в електронній формі) та інформації, зазначеної в підпункті 6 пункту 6) для таких суб'єктів освітньої діяльності. В пункті 27 частини першої статті 1 Закону зазначено, що суб'єкт освітньої діяльності - це фізична або юридична особа (заклад освіти, підприємство, установа, організація, громадське об'єднання), що провадить освітню діяльність. Отже, внесення до ЄДЕБО та підтримання в ЄДЕБО в повному, актуальному та достовірному стані інформації про здобувачів освіти, які навчаються у закладах освіти, не відноситься до компетенції Відповідачів. Вчинення зазначених дій відноситься до компетенції суб'єктів освітньої діяльності. Відповідачі не відносяться до суб'єктів освітньої діяльності, не провадять освітню діяльність. Згідно з підпунктом 2 пункту 6 розділу III Положення в ЄДЕБО вносяться такі дані щодо здобувачів освіти: прізвище, ім'я, по батькові (за наявності); дата народження; тип, серія (за наявності), номер, ким і коли виданий документ, що посвідчує особу (для особи, якій не виповнилось 14 років - свідоцтво про народження; для особи, яка звернулася із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, і не має документів, що посвідчують особу - довідка про звернення за захистом в Україні); реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності); унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності); громадянство; стать; серія, номер, ким і коли виданий документ про освіту (науковий ступінь) особи з інформацією про здобуті нею рівень (освітньо-кваліфікаційний (кваліфікаційний) рівень), ступінь освіти, професію, спеціальність та спеціалізацію (у деяких випадках зазначаються напрям підготовки, освітня програма, професійна кваліфікація); про зарахування, відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення за спеціальністю, спеціалізацією, професією; рівень (освітньо-кваліфікаційний (кваліфікаційний) рівень), ступінь освіти, що здобувається, освітня програма; джерело фінансування здобуття освіти; назва факультету (відділення), структурного підрозділу; форма навчання; курс навчання; навчальна група; серія, номер, ким і коли виданий студентський (учнівський) квиток державного зразка особи з інформацією про назву факультету (відділення), структурного підрозділу, номер групи, форму навчання, дату видачі та строк дії квитка, цифрова фотографія (за наявності). Відтак, в ЄДЕБО не вноситься інформація щодо здобувачів освіти стосовно того, порушує чи не порушує на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту». Інформація стосовно того, порушує чи не порушує на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», відображається тільки в сформованих закладами освіти довідках про здобувача освіти за даними ЄДЕБО за формою, визначеною у додатку 9 до Порядку. Заповнення інформації в зазначених вище довідках, стосовно того, порушує чи не порушує на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», здійснюється згідно з алгоритмом, визначеним Міністерством освіти і науки України, який описано у його листі від 03.06.2024 № 1/9758-24. Законодавством не уповноважено відповідачів на формування та видачу здобувачам освіти довідок про здобувача освіти за даними ЄДЕБО за формою, визначеною додатком 9 до Порядку. Крім того, як зазначено у листі Міністерства освіти і науки України від 03.06.2024 № 1/9758- 24, для отримання довідки про здобувача освіти за даними ЄДЕБО за формою, визначеною додатком 9 до Порядку, здобувачу освіти за денною або дуальною формою навчання необхідно звернутись до закладу освіти, в якому він навчається. Таким чином, формування та видача довідок про здобувача освіти за даними ЄДЕБО за формою, визначеною додатком 9 до Порядку, не відноситься до компетенції Відповідачів. Вчинення зазначених дій відноситься до компетенції закладів освіти. У зв'язку з тим, що відповідач-2 не поніс і не очікує понести судові витрати у зв'язку із розглядом справи, попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат не додається.
13.11.2024 року та 20.11.2024 року від представника Міністерства освіти і науки України до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача-1 заперечила щодо задоволення позовних вимог. В обґрунтування своєї правової позиції представник відповідача-1 зазначила наступне. Представник позивача звернувся до МОН зі зверненням щодо порушення послідовності здобуття освіти. За результатами розгляду позивача інформовано (копія листа МОН №3/7877-24 від 23.10.2024), що відповідно до частини другої статті 10 Закону України «Про освіту» рівнями освіти є, зокрема, у послідовності: перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; фахова передвища освіта; початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень вищої освіти; другий (магістерський) рівень вищої освіти; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти. Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період. Додатком 9 до зазначеного Порядку затверджено форму довідки, яка формується за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти та має підтверджувати статус здобувача вищої освіти, а також на підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти формувати висновок щодо того, чи порушує поточне здобуття освіти послідовність, визначену частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту». Законом України «Про вищу освіту» вища освіта визначається як сукупність систематизованих знань, умінь і практичних навичок, способів мислення, професійних, світоглядних і громадянських якостей, морально-етичних цінностей, інших компетентностей, здобутих у закладі вищої освіти (науковій установі) у відповідній галузі знань за певною кваліфікацією на рівнях вищої освіти, що за складністю є вищими, ніж рівень ніж рівень повної загальної середньої освіти. Після першого зарахування на навчання для здобуття відповідного рівня освіти, особі, яка приступила до навчання, впродовж періоду навчання надавалися необхідні освітні послуги, які забезпечували, зокрема, формування знань, умінь, навичок та загальних компетентностей на тому самому рівні вищої освіти. Повторне зарахування означає, що особа знову формуватиме такі знання, уміння, навички та загальні компетентності. У термінах визначення послідовності здобуття освіти це свідчить про здобуття освіти в непослідовному порядку. Згідно з інформацією, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, ОСОБА_1 (22.07.1997) у 2014 році був зарахований до Дніпровського державного медичного університету за освітнім кваліфікаційним ступенем спеціаліст за спеціальністю 7.12010001 «Лікувальна справа», відраховано 11.01.2016. У 2016 році був зарахований до Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара за освітнім ступенем бакалавр за спеціальністю 081 «Право», відраховано 24.01.2019. У 2024 році був зарахований до Комунального закладу «Дніпровський базовий фаховий медичний коледж» Дніпропетровської обласної ради за освітнім-професійним ступенем фаховий молодший бакалавр за спеціальністю 223 «Медсестринство». У 2024 році був поновлений до Національного технічного університету «Дніпровська політехніка» за освітнім ступенем бакалавр за спеціальністю 081 «Право». Здобуття освіти на рівні, нижчому ніж рівень попереднього навчання, не вважається послідовним. Саме тому у довідці, на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО у відповідному полі буде зазначено «Ні, порушує». Стосовно внесення змін до картки здобувача освіти в ЄДЕБО інформуємо, що згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2011 № 752 «Про створення Єдиної державної електронної бази з питань освіти» (із змінами, внесеними згідно постанови Кабінету Міністрів України від 12.12.2018 №1060) визначено, що державне підприємство «Інфоресурс», що належить до сфери управління розпорядника Єдиної державної електронної бази з питань освіти - Міністерства освіти і науки України, є технічним адміністратором ЄДЕБО. Технічний адміністратор ЄДЕБО здійснює заходи із створення, модернізації і супроводження програмного забезпечення ЄДЕБО, у тому числі її реєстрів, та інформаційно-пошукової системи доступу до її відкритих даних, їх технічного і технологічного забезпечення, збереження та захисту відомостей та даних, надання, тимчасового припинення (блокування) та анулювання доступу до цієї бази та її реєстрів, надання послуг у сфері їх функціонування, а також інші функції, визначені законодавством. Відповідно до пункту 2 розділу ІІІ Положення про ЄДЕБО, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 08.06.2018 № 620, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 05.10.2018 за № 1132/32584 (із змінами) (далі - Положення) інформація вноситься до ЄДЕБО за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення ЄДЕБО або спеціалізованого програмного забезпечення, що використовується уповноваженими суб'єктами, узгодженого з технічним адміністратором ЄДЕБО. Згідно із цим Положенням, технічний адміністратор ЄДЕБО забезпечує оброблення в ЄДЕБО інформації про прийом, відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої та освіти дорослих, в тому числі післядипломної освіти. Так, відповідно до Положення суб'єкти освітньої діяльності та їх територіально відокремлені структурні підрозділи (відокремлені підрозділи), що надають освітні послуги у сфері фахової передвищої, вищої освіти, освіти дорослих, в тому числі післядипломної освіти: вносять до ЄДЕБО та підтримують в повному, актуальному та достовірному стані інформацію за переліком, визначеним у пунктах 6-9 розділу III цього Положення (крім інформації про сертифікати зовнішнього незалежного оцінювання, результати зовнішнього незалежного оцінювання, участь у вступних кампаніях до закладів освіти (коли, до яких закладів освіти, на які професії, спеціальності, спеціалізації, рівні, форми навчання особа подавала заяви в електронній формі) та інформації, зазначеної в підпункті 6 пункту 6) для таких суб'єктів освітньої діяльності. Отже, питання внесення інформації про здобувача освіти до ЄДЕБО належить до компетенції суб'єктів освітньої діяльності. Пунктом першим частини третьої статті 23 Закону України «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку» передбачено, що призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури. Згідно з частиною першою статті 5 Закону України «Про вищу освіту» (далі - Закон) підготовка фахівців з вищою освітою здійснюється за відповідними освітніми програмами на таких рівнях вищої освіти: - початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; - перший (бакалаврський) рівень; - другий (магістерський) рівень; - третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень. Відповідно до частини другої статті 5 вказаного Закону здобуття вищої освіти на кожному рівні вищої освіти передбачає успішне виконання особою освітньої програми, що є підставою для присудження відповідного ступеня вищої освіти: 1) молодший бакалавр; 2) бакалавр; 3) магістр; 4) доктор філософії/доктор мистецтва. Згідно з частиною другою статті 6 Закону України «Про вищу освіту» заклад вищої освіти на підставі рішення екзаменаційної комісії присуджує особі, яка успішно виконала освітню програму на певному рівні вищої освіти, відповідний ступінь вищої освіти та присвоює відповідну кваліфікацію. Таким чином присудженням певного ступеня вищої освіти завершується здобуття вищої освіти за цим ступенем. Виходячи із системного тлумачення Закону, факт присудження особі ступеня вищої освіти не в повній мірі відповідає вимогам пункту першого частини третьої статті 23 Закону України «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку», в яких законодавець визначив здобуття освіти на рівні, що є вищим ніж раніше здобутий рівень (не ступінь) освіти. Разом з тим, згідно із пунктом 5 частини першої статті 1 Закону, вища освіта, це сукупність систематизованих знань, умінь і практичних навичок, способів мислення, професійних, світоглядних і громадянських якостей, морально-етичних цінностей, інших компетентностей, здобутих у закладі вищої освіти (науковій установі) у відповідній галузі знань за певною кваліфікацією на рівнях вищої освіти, що за складністю є вищими, ніж рівень повної загальної середньої освіти. Відповідно частини першої статті 47 Закону, освітній процес, це інтелектуальна, творча діяльність у сфері вищої освіти і науки, що провадиться у закладі вищої освіти (науковій установі) через систему науково-методичних і педагогічних заходів та спрямована на передачу, засвоєння, примноження і використання знань, умінь та інших компетентностей у осіб, які навчаються, а також на формування гармонійно розвиненої особистості. Згідно з частиною першою статті 50 Закону, освітній процес у закладах вищої освіти здійснюється за такими формами: 1) навчальні заняття; 2) самостійна робота; 3) практична підготовка; 4) контрольні заходи. Таким чином, виходячи із системного тлумачення Закону, за результатами будь-якого долучення особи до освітнього процесу у формі навчальних занять, самостійної роботи чи практичної підготовки в будь-якому обсязі, у такої особи формуються знання, уміння, навички компетентності на відповідному рівні вищої освіти. Як наслідок, особа яка долучалася до таких заходів, має здобуту освіту на відповідному рівні вищої освіти. Для здобуття освіти, на рівні вищому ніж раніше здобутий та збереження послідовності здобуття освіти визначеною частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», відрахована із закладу вищої особи особа має саме продовжити навчання на основі раніше здобутої сукупності знань, умінь, навичок, інших компетентностей на відповідному рівні вищої освіти (поновитися на навчання у визначений законодавством спосіб), а не повторно вступити для здобуття того самого ступеня вищої освіти. Згідно з інформацією, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, ОСОБА_1 (22.07.1997) у 2014 році був зарахований до Дніпровського державного медичного університету за освітнім кваліфікаційним ступенем спеціаліст за спеціальністю 7.12010001 «Лікувальна справа», відраховано 11.01.2016. У 2016 році був зарахований до Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара за освітнім ступенем бакалавр за спеціальністю 081 «Право», відраховано 24.01.2019. У 2024 році був зарахований до Комунального закладу «Дніпровський базовий фаховий медичний коледж» Дніпропетровської обласної ради за освітнім-професійним ступенем фаховий молодший бакалавр за спеціальністю 223 «Медсестринство». У 2024 році був поновлений до Національного технічного університету «Дніпровська політехніка» за освітнім ступенем бакалавр за спеціальністю 081 «Право». Здобуття освіти на рівні, нижчому ніж рівень попереднього навчання, не вважається послідовним. Саме тому у довідці, сформованій на підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, у відповідному полі зазначено «Ні, порушує». Стосовно позовної вимоги про зобов'язання Міністерства освіти і науки України (01135, м. Київ, проспект Берестейський, буд. 10, код ЄДРПОУ 38621 185) та Технічного адміністратора Єдиної державної електронної бази з питань освіти - Державне підприємство "ІНФОРЕСУРС" (03057 м. Київ вул. О. Довженка 3, код ЄДРПОУ 37533381) внести зміни до системи ЄДЕБО, за яких у Довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) у колонці «На підставі даних, що містяться у Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту» відображалося значення «Так, не порушує». Технічний адміністратор Єдиної державної електронної бази з питань освіти здійснює заходи із створення, модернізації і супроводження програмного забезпечення Єдиної державної електронної бази з питань освіти, у тому числі її реєстрів, та інформаційно-пошукової системи доступу до її відкритих даних, їх технічного і технологічного забезпечення, збереження та захисту відомостей та даних, надання, тимчасового припинення (блокування) та анулювання доступу до цієї бази та її реєстрів, надання послуг у сфері їх функціонування, а також інші функції, визначені законодавством. Відповідно до пункту 2 розділу ІІІ Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 08.06.2018 № 620, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 05 жовтня 2018 р. за №1132/32584 (із змінами) (далі - Положення) інформація вноситься до ЄДЕБО за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення ЄДЕБО або спеціалізованого програмного забезпечення, що використовується уповноваженими суб'єктами, узгодженого з технічним адміністратором ЄДЕБО. Згідно із цим Положенням, технічний адміністратор ЄДЕБО забезпечує оброблення в ЄДЕБО інформації про прийом, відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої та освіти дорослих, в тому числі післядипломної освіти. Так, відповідно до Положення суб'єкти освітньої діяльності та їх територіально відокремлені структурні підрозділи (відокремлені підрозділи), що надають освітні послуги у сфері дошкільної, загальної середньої, позашкільної освіти, засновники яких не мають органів управління освітою (суб'єкти освітньої діяльності приватної форми власності), а також професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, освіти дорослих, в тому числі післядипломної освіти: вносять до ЄДЕБО та підтримують в повному, актуальному та достовірному стані інформацію за переліком, визначеним у пунктах 6 - 9 розділу III цього Положення (крім інформації про сертифікати зовнішнього незалежного оцінювання, результати зовнішнього незалежного оцінювання, участь у вступних кампаніях до закладів освіти (коли, до яких закладів освіти, на які професії, спеціальності, спеціалізації, рівні, форми навчання особа подавала заяви в електронній формі) та інформації, зазначеної в підпункті 6 пункту 6) для таких суб'єктів освітньої діяльності. Інформація вноситься до ЄДЕБО користувачами ЄДЕБО протягом п'яти робочих днів з моменту її створення або отримання, якщо інший строк не встановлений законодавством. Отже, питання внесення інформації про здобувача освіти до ЄДЕБО належить до компетенції суб'єктів освітньої діяльності. Відповідно до пунктів 2, 3, 4, 10 статті 13 Закону України «Про вищу освіту» Міністерство освіти і науки України: 2) бере участь у формуванні та реалізації державної політики у сфері вищої освіти, науки, підготовки фахівців з вищою освітою; 3) систематично відстежує та аналізує потреби вітчизняного ринку праці, вносить пропозиції щодо обсягів і напрямів державної підтримки підготовки фахівців з вищою освітою; 4) провадить аналітично-прогностичну діяльність у сфері вищої освіти, визначає тенденції її розвитку, вплив демографічної, етнічної, соціально-економічної ситуації, інфраструктури виробничої та невиробничої сфери, формує стратегічні напрями розвитку вищої освіти з урахуванням науково-технічного прогресу та інших факторів, узагальнює світовий і вітчизняний досвід розвитку вищої освіти. 10) формує пропозиції і розміщує державне замовлення на підготовку фахівців з вищою освітою у порядку, встановленому законодавством. МОН звертає увагу суду, що відповідно до частини другої статті 10 Закону України «Про освіту» та з метою реалізації пункту 62 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560, згідно з дорученням Міністра освіти і науки України від 31.05.2024 № 1/34-Д-24 встановлено алгоритм визначення послідовності здобуття освіти, здійснено розроблення технічного опису та забезпечено доопрацювання відповідно до нього програмного забезпечення Єдиної державної електронної бази з питань освіти. Відтак, вимога позивача не може бути задоволена, оскільки, з огляду на вищевикладене та враховуючи, що здобувач дійсно у 2016 році був зарахований до Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара за освітнім ступенем бакалавр за спеціальністю 081 «Право», відраховано 24.01.2019. У 2024 році був зарахований до Комунального закладу «Дніпровський базовий фаховий медичний коледж» Дніпропетровської обласної ради за освітнім-професійним ступенем фаховий молодший бакалавр за спеціальністю 223 «Медсестринство», відсутні правові підстави для скасування відповідної історії навчання.
13.11.2024 року від представника Міністерства освіти і науки України до суду надійшли додаткові пояснення, в яких представник відповідача-1 просила врахувати зазначені пояснення при розгляді справи по суті. В задоволені позовної заяви ОСОБА_1 до відповідача-1: Міністерства освіти і науки України, відповідача-2: Державного підприємства «Інфоресурс» про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії відмовити в повному обсязі. В даних додаткових поясненнях представником відповідача-1 зазначено, що згідно з інформацією, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, ОСОБА_1 (22.07.1997) у 2014 році був зарахований до Дніпровського державного медичного університету за освітнім кваліфікаційним ступенем спеціаліст за спеціальністю 7.12010001 «Лікувальна справа», відраховано 11.01.2016. У 2016 році був зарахований до Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара за освітнім ступенем бакалавр за спеціальністю 081 «Право», відраховано 24.01.2019. У 2024 році був зарахований до Комунального закладу «Дніпровський базовий фаховий медичний коледж» Дніпропетровської обласної ради за освітнім-професійним ступенем фаховий молодший бакалавр за спеціальністю 223 «Медсестринство». У 2024 році був поновлений до Національного технічного університету «Дніпровська політехніка» за освітнім ступенем бакалавр за спеціальністю 081 «Право». Здобуття освіти на рівні, нижчому ніж рівень попереднього навчання, не вважається послідовним. Саме тому у довідці, сформованій на підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, у відповідному полі зазначено «Ні, порушує»
06.12.2024 року від представника Міністерства освіти і науки України до суду надійшли додаткові пояснення, в яких представник відповідача-1 просила врахувати зазначені пояснення при розгляді справи по суті. В задоволені позовної заяви ОСОБА_1 до відповідача-1: Міністерства освіти і науки України, відповідача-2: Державного підприємства «Інфоресурс» про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії відмовити в повному обсязі. В даних додаткових поясненнях представником відповідача-1 зазначено, що на виконання вимог ухвали 13.11.2024 через підсистему Електронний суд було МОН було подано письмові пояснення у справі, відповідно до яких, зазначено, що згідно з інформацією, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, ОСОБА_1 (22.07.1997) у 2014 році був зарахований до Дніпровського державного медичного університету за освітнім кваліфікаційним ступенем спеціаліст за спеціальністю 7.12010001 «Лікувальна справа», відраховано 11.01.2016. У 2016 році був зарахований до Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара за освітнім ступенем бакалавр за спеціальністю 081 «Право», відраховано 24.01.2019. У 2024 році був зарахований до Комунального закладу «Дніпровський базовий фаховий медичний коледж» Дніпропетровської обласної ради за освітнім-професійним ступенем фаховий молодший бакалавр за спеціальністю 223 «Медсестринство». У 2024 році був поновлений до Національного технічного університету «Дніпровська політехніка» за освітнім ступенем бакалавр за спеціальністю 081 «Право». Здобуття освіти на рівні, нижчому ніж рівень попереднього навчання, не вважається послідовним. Саме тому у довідці, сформованій на підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, у відповідному полі зазначено «Ні, порушує».
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.10.2024 року вказану позовну заяву було залишено без руху через невідповідність вимогам ст. ст. 160, 161 КАС України.
У встановлений ухвалою суду від 14.10.2024 року строк позивач усунув недоліки адміністративного позову.
В період з 21.10.2024 року по 25.10.2024 року суддя Прудник С.В. перебував у щорічній основній відпустці.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.10.2024 року прийнято до свого провадження означену позовну заяву та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Витребувано7 у Міністерства освіти і науки України та у Державного підприємства “Інфоресурс»: письмові та вмотивовані пояснення щодо не внесення змін до системи ЄДЕБО, за яких у Довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) у колонці “На підставі даних, що містяться у Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту» відображалося значення “Так, не порушує». Судом зобов'язано витребувані судом докази подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду (також шляхом направлення на електронну адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду (inbox@adm.dp.court.gov.ua; inboxdoas@adm.dp.court.gov.ua) ) у строк до 15 листопада 2024 року. Судом попереджено Міністерство освіти і науки України та Державне підприємство “Інфоресурс» про можливість застосування судом заходів процесуального примусу, зокрема накладення штрафу та винесення окремої ухвали у разі невиконання вимог даної ухвали суду.
Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленого статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України - в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Вивчивши та дослідивши всі матеріали справи та надані докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов наступних висновків.
Судом установлено, матеріалами справи підтверджено, що відповідно до копії історії навчання здобувача освіти ОСОБА_1 (дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, ОСОБА_1 (22.07.1997) у 2014 році був зарахований до Дніпровського державного медичного університету за освітнім кваліфікаційним ступенем спеціаліст за спеціальністю 7.12010001 «Лікувальна справа», відраховано 11.01.2016 року ((дата першого статусу навчання а картці здобувача - 01.09.2014 року; поточний статус навчання - відраховано із ЗО, (картка: 4461856); дата поточного статусу навчання в картці здобувача - 11.01.2016 року; дата початку навчання - 01.09.2014 року; дата завершення навчання - 30.06.2020 року)).
У 2016 році позивач був зарахований до Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара за освітнім ступенем бакалавр за спеціальністю 081 «Право», відраховано 24.01.2019 року ((дата першого статусу навчання а картці здобувача - 01.09.2016 року; поточний статус навчання - відраховано із ЗО, (картка: 6111492); дата поточного статусу навчання в картці здобувача - 24.01.2019 року; дата початку навчання - 01.09.2016 року; дата завершення навчання - 30.06.2020 року)).
У 2024 році позивач був зарахований до Комунального закладу «Дніпровський базовий фаховий медичний коледж» Дніпропетровської обласної ради за освітнім-професійним ступенем фаховий молодший бакалавр за спеціальністю 223 «Медсестринство» ((дата першого статусу навчання а картці здобувача - 08.08.2024 року; поточний статус навчання - зараховано, (картка: 11778943); дата поточного статусу навчання в картці здобувача - 11.01.2016 року; дата початку навчання - 01.09.2024 року; дата завершення навчання - 30.06.2027 року)).
У 2024 році позивач був поновлений до Національного технічного університету «Дніпровська політехніка» за освітнім ступенем бакалавр за спеціальністю 081 «Право» ((дата першого статусу навчання а картці здобувача - 01.09.2024 року; поточний статус навчання - поновлено (з іншого ЗО) (картка: 12115927); дата поточного статусу навчання в картці здобувача - 11.01.2016 року; дата початку навчання - 01.09.2016 року; дата завершення навчання - 30.06.2027 року)).
Згідно довідки про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти № 306030 від 10.09.2024 року позивач має лише повну загальну середню освіту (тобто шкільну освіту), а саме: навчався у комунальному закладі освіти «Спеціалізована багатопрофільна школа № 23 з поглибленим вивченням англійської мови» Дніпропетровської міської ради. У цій довідці зазначені: Атестат про повну загальну середню освіту серія НР № 46296627 дата видачі 31.05.2014 року, Свідоцтво про базову загальну середню освіту серія НОМЕР_2 дата видачі 31.05.2012 року. Будь-яких інших документів, дипломів про будь-яку іншу освіту ця довідка не містить саме через відсутність ще якоїсь вищої чи фахової передвищої освіти у позивача.
З довідки Комунального закладу «Дніпровський базовий фаховий медичний коледж» Дніпропетровської обласної ради №433 від 10.09.2024 року убачається, що остання видана призовнику ОСОБА_1 1997 року народження про те, що він у 2024 році вступив до Комунального закладу «Дніпровський базовий фаховий медичний коледж» Дніпропетровської обласної ради і зараз навчається на І курсі денного відділення. Строк закінчення навчального закладу 30 червня 2027 року. Довідка видана для подання до ІНФОРМАЦІЯ_2 .
24.09.2024 року за №7/1 ОСОБА_1 до Міністерства освіти і науки України та до Державного підприємства “Інфоресурс» направлено скаргу, в якій позивач просив: визнати дії посадових осіб Міністерства освіти і науки України (01135, м. Київ, проспект Берестейський, буд. 10, код ЄДРПОУ 38621185), пов'язані із вжиттям організаційних заходів щодо забезпечення функціонування ЄДЕБО, за яких у довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти № 306030 від 10.09.2024 відобразилися відомості про порушення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) послідовності здобуття освіти (навчання) протиправними; Міністерство освіти і науки України (01135, м. Київ, проспект Берестейський, буд. 10. код ЄДРПОУ 38621185) невідкладно вчинити усі необхідні дії щодо забезпечення внесення змін до системи ЄДЕБО, за яких у довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКІІП: НОМЕР_1 ) у колонці «На підставі даних, що містяться у Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту» відображалося значення «Так, не порушує».
Листом Державного підприємства “Інфоресурс» від 25.09.2024 року №01-13/3150 «Про розгляд скарги» ОСОБА_1 повідомлено наступне. У державному підприємстві «Інфоресурс» (далі - Підприємство), що є технічним адміністратором Єдиної державної електронної бази з питань освіти (далі - ЄДЕБО), в межах компетенції розглянуто скаргу ОСОБА_1 від 24.09.2024 № 7/1 щодо внесення змін до ЄДЕБО стосовно порушення послідовності здобуття освіти ОСОБА_1 у сформованій довідці про здобувача освіти за даними ЄДЕБО за формою, визначеною у додатку 9 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560 (далі - Довідка). За результатами розгляду повідомляємо, що заповнення інформації в Довідці, стосовно того, порушує чи не порушує на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», здійснюється в ЄДЕБО згідно з алгоритмом, визначеним Міністерством освіти і науки України (далі - МОН), який описано у листі МОН від 03.06.2024 № 1/9758-24 (далі - Лист) (з Листом можливо ознайомитися за посиланням https://www.inforesurs.gov.ua/2024/06/03/v-iedebo-realizovano-mozhlyvist-formuvannia-dovidky-pro-zdobuvacha-osvity/). Одночасно повідомлено, що внесення до ЄДЕБО змін стосовно інформації про порушення чи відсутність порушення послідовності здобуття освіти не відноситься до компетенції Підприємства.
30.09.2024 року за №7/2 ОСОБА_1 до Міністерства освіти і науки України та до Державного підприємства “Інфоресурс» направлено скаргу (повторна), в якій позивач просив: визнати дії посадових осіб Міністерства освіти і науки України (01135, м. Київ, проспект Берестейський, буд. 10, код ЄДРПОУ 38621185), пов'язані із вжиттям організаційних заходів щодо забезпечення функціонування ЄДЕБО, за яких у довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти № 306030 від 10.09.2024 відобразилися відомості про порушення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) послідовності здобуття освіти (навчання) протиправними; Міністерство освіти і науки України (01135, м. Київ, проспект Берестейський, буд. 10. код ЄДРПОУ 38621185) невідкладно вчинити усі необхідні дії щодо забезпечення внесення змін до системи ЄДЕБО, за яких у довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКІІП: НОМЕР_1 ) у колонці «На підставі даних, що містяться у Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту» відображалося значення «Так, не порушує».
Листом Державного підприємства “Інфоресурс» від 03.10.2024 року №01-13/3292 «Про розгляд скарги» ОСОБА_1 повідомлено наступне. До державного підприємства «Інфоресурс» (далі Підприємство), що є технічним адміністратором Єдиної державної електронної бази з питань освіти (далі - ЄДЕБО), надійшла повторно скарга ОСОБА_1 від 30.09.2024 № 7/2 щодо внесення змін до ЄДЕБО стосовно порушення послідовності здобуття освіти ОСОБА_1 у сформованій довідці про здобувача освіти за даними ЄДЕБО за формою, визначеною у додатку 9 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560 (далі - Довідка). За результатами розгляду повторно повідомлено, що заповнення інформації в Довідці, стосовно того, порушує чи не порушує на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», здійснюється в ЄДЕБО згідно з алгоритмом, визначеним Міністерством освіти і науки України (далі - МОН), який описано у листі МОН від 03.06.2024 № 1/9758-24 (далі - Лист) (з Листом можливо ознайомитися за посиланням https://www.inforesurs.gov.ua/2024/06/03/v-iedebo-realizovano-mozhlyvist-formuva nnia-dovidky-pro-zdobuvacha-osvity/). Одночасно повідомлено, що внесення до ЄДЕБО змін стосовно інформації про порушення чи відсутність порушення послідовності здобуття освіти не відноситься до компетенції Підприємства.
Не погоджуючись зі змістом довідки про здобувача освіти за даними ЄДЕБО № 306030 від 10.09.2024 року позивач звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає, що відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022, затвердженим Законом України від 24.02.2022 року №2102-IX, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб (строк дії воєнного стану в Україні продовжено надалі іншими Указами до сьогоднішнього дня).
Одночасно' із введенням воєнного стану Указом Президента України від 24.02.2022 №65/2022 «Про загальну мобілізацію», затвердженого Законом України від 03.03.2022 №2105-IX, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пунктів 1, 17, 20 частини першої статті 106 Конституції України постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва протягом 90 діб із дня набрання чинності цим Указом (строк проведення загальної мобілізації продовжено надалі іншими Указами до сьогоднішнього дня).
Відповідно до пункту 1 частини 3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.93 №3543-XII призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.
Положенням про Міністерство освіти і науки України затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 630 (далі - Положення про МОН), визначено, що МОН України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та входить до системи органів виконавчої влади і є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, забезпечує формування та реалізації державної політики у сфері здійснення державного нагляду (контролю) за діяльністю навчальних закладів, підприємств, установ та організацій, які надають послуги у сфері освіти або провадять іншу діяльність, пов'язану з наданням таких послуг, незалежно від їх підпорядкування і форми власності, забезпечує ефективне і цільове використання бюджетних коштів.
Представник позивача ОСОБА_2 звернулася до Міністерства освіти і науки України (далі - МОН) зі зверненням щодо порушення послідовності здобуття освіти.
За наслідками розгляду представника позивача інформовано (копія листа МОН №3/7877-24 від 23.10.2024 року), що відповідно до частини другої статті 10 Закону України «Про освіту» рівнями освіти є, зокрема, у послідовності: перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; фахова передвища освіта; початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень вищої освіти; другий (магістерський) рівень вищої освіти; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період. Додатком 9 до зазначеного Порядку затверджено форму довідки, яка формується за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти та має підтверджувати статус здобувача вищої освіти, а також на підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти формувати висновок щодо того, чи порушує поточне здобуття освіти послідовність, визначену частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту».
Відповідно до пункту 1 частини 3 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.93 №3543-XII призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.
Згідно з частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту» від 05.09.2017 №2145-VIIІ рівнями освіти є:
- дошкільна освіта;
- початкова освіта;
- базова середня освіта;
- профільна середня освіта;
- перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;
- другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;
- третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;
- фахова передвища освіта;
- початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти;
- перший (бакалаврський) рівень вищої освіти;
- другий (магістерський) рівень вищої освіти;
- третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про вищу освіту» вища освіта - сукупність систематизованих знань, умінь і практичних навичок, способів мислення, професійних, світоглядних і громадянських якостей, морально-етичних цінностей, інших компетентностей, здобутих у закладі вищої освіти (науковій установі) у відповідній галузі знань за певною кваліфікацією на рівнях вищої освіти, що за складністю є вищими, ніж рівень повної загальної середньої освіти.
Необхідно зазначити, що у разі повторного вступу для здобуття освіти за тим самим освітнім ступенем, здобуття вищої освіти відбуватиметься в непослідовному порядку.
Як вже зазначено судом вище, відповідно до копії історії навчання здобувача освіти ОСОБА_1 (дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, ОСОБА_1 (22.07.1997) у 2014 році був зарахований до Дніпровського державного медичного університету за освітнім кваліфікаційним ступенем спеціаліст за спеціальністю 7.12010001 «Лікувальна справа», відраховано 11.01.2016 року ((дата першого статусу навчання а картці здобувача - 01.09.2014 року; поточний статус навчання - відраховано із ЗО, (картка: 4461856); дата поточного статусу навчання в картці здобувача - 11.01.2016 року; дата початку навчання - 01.09.2014 року; дата завершення навчання - 30.06.2020 року)).
У 2016 році позивач був зарахований до Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара за освітнім ступенем бакалавр за спеціальністю 081 «Право», відраховано 24.01.2019 року ((дата першого статусу навчання а картці здобувача - 01.09.2016 року; поточний статус навчання - відраховано із ЗО, (картка: 6111492); дата поточного статусу навчання в картці здобувача - 24.01.2019 року; дата початку навчання - 01.09.2016 року; дата завершення навчання - 30.06.2020 року)).
У 2024 році позивач був зарахований до Комунального закладу «Дніпровський базовий фаховий медичний коледж» Дніпропетровської обласної ради за освітнім-професійним ступенем фаховий молодший бакалавр за спеціальністю 223 «Медсестринство» ((дата першого статусу навчання а картці здобувача - 08.08.2024 року; поточний статус навчання - зараховано, (картка: 11778943); дата поточного статусу навчання в картці здобувача - 11.01.2016 року; дата початку навчання - 01.09.2024 року; дата завершення навчання - 30.06.2027 року)).
У 2024 році позивач був поновлений до Національного технічного університету «Дніпровська політехніка» за освітнім ступенем бакалавр за спеціальністю 081 «Право» ((дата першого статусу навчання а картці здобувача - 01.09.2024 року; поточний статус навчання - поновлено (з іншого ЗО) (картка: 12115927); дата поточного статусу навчання в картці здобувача - 11.01.2016 року; дата початку навчання - 01.09.2016 року; дата завершення навчання - 30.06.2027 року)).
Окрім того, згідно з інформацією, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, ОСОБА_1 (22.07.1997) у 2014 році був зарахований до Дніпровського державного медичного університету за освітнім кваліфікаційним ступенем спеціаліст за спеціальністю 7.12010001 «Лікувальна справа», відраховано 11.01.2016 року.
У 2016 році був зарахований до Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара за освітнім ступенем бакалавр за спеціальністю 081 «Право», відраховано 24.01.2019 року.
У 2024 році був зарахований до Комунального закладу «Дніпровський базовий фаховий медичний коледж» Дніпропетровської обласної ради за освітнім-професійним ступенем фаховий молодший бакалавр за спеціальністю 223 «Медсестринство».
У 2024 році був поновлений до Національного технічного університету «Дніпровська політехніка» за освітнім ступенем бакалавр за спеціальністю 081 «Право».
Отже, у даному випадку суд вважає, що здобуття освіти на рівні, нижчому ніж рівень попереднього навчання, не вважається послідовним.
Саме тому у довідці № 306030 від 10.09.2024 року, на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО у відповідному полі буде зазначено «Ні, порушує».
Враховуючи вищевикладені обставини суд дійшов висновку, що позивачем порушено послідовність здобуття рівнів освіти, визначену ч. 2 ст. 10 Закону № 2145-VIII, оскільки ОСОБА_1 вже здобував освіту за рівнем, який був вищий наявного у нього рівня освіти, отримував необхідні освітні послуги, які забезпечували, зокрема, формування знань, умінь, навичок та загальних компетентностей на відповідному рівні вищої освіти, а тому довідка про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти від № 306030 від 10.09.2024 року сформована та видана правомірно.
Відтак дії Міністерства освіти і науки України (01135, м. Київ, проспект Берестейський, буд. 10, код ЄДРПОУ 38621185), пов'язані із вжиттям організаційних заходів щодо забезпечення функціонування ЄДЕБО, за яких у довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти № 306030 від 10.09.2024 року відобразилися відомості про порушення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) послідовності здобуття освіти (навчання) є правомірними.
Стосовно позовної вимоги про зобов'язання Міністерства освіти і науки України (01135, м. Київ, проспект Берестейський, буд. 10, код ЄДРПОУ 38621 185) та Технічного адміністратора Єдиної державної електронної бази з питань освіти - Державне підприємство "ІНФОРЕСУРС" (03057 м. Київ вул. О. Довженка 3, код ЄДРПОУ 37533381) внести зміни до системи ЄДЕБО, за яких у Довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) у колонці «На підставі даних, що містяться у Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту» відображалося значення «Так, не порушує».
Варто зазначити, що технічний адміністратор Єдиної державної електронної бази з питань освіти здійснює заходи із створення, модернізації і супроводження програмного забезпечення Єдиної державної електронної бази з питань освіти, у тому числі її реєстрів, та інформаційно-пошукової системи доступу до її відкритих даних, їх технічного і технологічного забезпечення, збереження та захисту відомостей та даних, надання, тимчасового припинення (блокування) та анулювання доступу до цієї бази та її реєстрів, надання послуг у сфері їх функціонування, а також інші функції, визначені законодавством.
Відповідно до пункту 2 розділу ІІІ Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 08.06.2018 № 620, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 05 жовтня 2018 р. за №1132/32584 (із змінами) (далі - Положення) інформація вноситься до ЄДЕБО за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення ЄДЕБО або спеціалізованого програмного забезпечення, що використовується уповноваженими суб'єктами, узгодженого з технічним адміністратором ЄДЕБО.
Згідно із цим Положенням, технічний адміністратор ЄДЕБО забезпечує оброблення в ЄДЕБО інформації про прийом, відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої та освіти дорослих, в тому числі післядипломної освіти.
Так, відповідно до Положення суб'єкти освітньої діяльності та їх територіально відокремлені структурні підрозділи (відокремлені підрозділи), що надають освітні послуги у сфері дошкільної, загальної середньої, позашкільної освіти, засновники яких не мають органів управління освітою (суб'єкти освітньої діяльності приватної форми власності), а також професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, освіти дорослих, в тому числі післядипломної освіти: вносять до ЄДЕБО та підтримують в повному, актуальному та достовірному стані інформацію за переліком, визначеним у пунктах 6 - 9 розділу III цього Положення (крім інформації про сертифікати зовнішнього незалежного оцінювання, результати зовнішнього незалежного оцінювання, участь у вступних кампаніях до закладів освіти (коли, до яких закладів освіти, на які професії, спеціальності, спеціалізації, рівні, форми навчання особа подавала заяви в електронній формі) та інформації, зазначеної в підпункті 6 пункту 6) для таких суб'єктів освітньої діяльності.
Інформація вноситься до ЄДЕБО користувачами ЄДЕБО протягом п'яти робочих днів з моменту її створення або отримання, якщо інший строк не встановлений законодавством.
З огляду на зазначене, питання внесення інформації про здобувача освіти до ЄДЕБО належить до компетенції суб'єктів освітньої діяльності.
Відповідно до пунктів 2, 3, 4, 10 статті 13 Закону України «Про вищу освіту» Міністерство освіти і науки України:
2) бере участь у формуванні та реалізації державної політики у сфері вищої освіти, науки, підготовки фахівців з вищою освітою;
3) систематично відстежує та аналізує потреби вітчизняного ринку праці, вносить пропозиції щодо обсягів і напрямів державної підтримки підготовки фахівців з вищою освітою;
4) провадить аналітично-прогностичну діяльність у сфері вищої освіти, визначає тенденції її розвитку, вплив демографічної, етнічної, соціально-економічної ситуації, інфраструктури виробничої та невиробничої сфери, формує стратегічні напрями розвитку вищої освіти з урахуванням науково-технічного прогресу та інших факторів, узагальнює світовий і вітчизняний досвід розвитку вищої освіти.
10) формує пропозиції і розміщує державне замовлення на підготовку фахівців з вищою освітою у порядку, встановленому законодавством.
Суд зазначає, що відповідно до частини другої статті 10 Закону України «Про освіту» та з метою реалізації пункту 62 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560, згідно з дорученням Міністра освіти і науки України від 31.05.2024 № 1/34-Д-24 встановлено алгоритм визначення послідовності здобуття освіти, здійснено розроблення технічного опису та забезпечено доопрацювання відповідно до нього програмного забезпечення Єдиної державної електронної бази з питань освіти.
Відтак, вимога позивача не може бути задоволена, оскільки, з огляду на вищевикладене та враховуючи, що здобувач дійсно у 2016 році був зарахований до Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара за освітнім ступенем бакалавр за спеціальністю 081 «Право», відраховано 24.01.2019.
У 2024 році був зарахований до Комунального закладу «Дніпровський базовий фаховий медичний коледж» Дніпропетровської обласної ради за освітнім-професійним ступенем фаховий молодший бакалавр за спеціальністю 223 «Медсестринство», відсутні правові підстави для зобов'язання Міністерства освіти і науки України (01135, м. Київ, проспект Берестейський, буд. 10, код ЄДРПОУ 38621 185) та Технічного адміністратора Єдиної державної електронної бази з питань освіти - Державне підприємство "ІНФОРЕСУРС" (03057 м. Київ вул. О. Довженка 3, код ЄДРПОУ 37533381) внести зміни до системи ЄДЕБО, за яких у Довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) у колонці “На підставі даних, що містяться у Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту» відображалося значення “Так, не порушує».
Виходячи із законодавчих приписів та встановлених обставин справи в їх сукупності суд вважає, що позов задоволенню не підлягає.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оскільки в задоволенні адміністративного позову відмовлено, суд не вирішує питання про понесені судові витрати у вигляді сплаченого судового збору.
Керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до відповідача-1: Міністерства освіти і науки України, відповідача-2: Державного підприємства “Інфоресурс» про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя С. В. Прудник