Справа № 543/477/24 Номер провадження 33/814/1078/24Головуючий у 1-й інстанції Гришко О. Я. Доповідач ап. інст. Пікуль В. П.
17 грудня 2024 року м. Полтава
Полтавський апеляційний суд у складі:
судді Пікуля В.П.,
з секретарем судового засідання Філоненко О.В.,
за участю захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - адвоката Шаталової О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції справу про адміністративне правопорушення за апеляційною скаргою ОСОБА_1 , в інтересах якого діє захисник - адвокат Шаталова Олена Володимирівна,
на постанову судді Оржицького районного суду Полтавської області від 09 вересня 2024 року про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 130 КУпАП
стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
Зміст оскаржуваної постанови
Постановою судді Оржицького районного суду Полтавської області від 09 вересня 2024 року
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП, застосовано до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 17000,00 грн з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 рік і стягнуто на користь держави судовий збір в розмірі 605,60 грн.
Згідно з постановою судді, 31 травня 2024 року близько 01:10 год ОСОБА_1 в сел. Оржиця, Лубенського р-ну, Полтавської обл. по вул. Незалежності, 14, керував ТЗ ВАЗ 2106, днз НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з ротової порожнини.
Від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законодавством порядку відмовився на службову боді-камеру Kampro К9А; від керування ТЗ відсторонений шляхом передачі тверезому водієві, чим порушив пункт 2.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306 (далі - ПДР України), та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 130 КУпАП.
Позиції осіб, які беруть участь у провадженні в справі про адміністративне правопорушення
Вимоги та узагальнені доводи особи, яка подала апеляційну скаргу
Із постановою судді не погодився ОСОБА_1 , в інтересах якого діє захисник - адвокат Шаталова О.В., та оскаржив її в апеляційному порядку.
Скаржник просить постанову судді Оржицького районного суду Полтавської області від 09 вересня 2024 року скасувати та постановити в цій справі нове рішення, який провадження у справі закрити на підставі пункту 1 частини 1 статті 247 КУпАП, за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП.
Апеляційна скарга мотивована тим, що розгляд справи було проведено за відсутності особи, відносно якої складено протокол, чим порушено право на захист.
Вказує, що матеріали справи не містять факту керування транспортним засобом ОСОБА_1 .
Зазначає про порушення під час складення протоколу та проведення огляду.
Також стверджує, що зі містом протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 не ознайомлено, права не роз'яснені.
Щодо явки та позиції учасників провадження в суді апеляційної інстанції
В судовому засіданні в режимі відеоконференції захисник - адвокат Шаталова О.В. апеляційну скаргу підтримала та просила скасувати постанову, а провадження у справі закрити.
ОСОБА_1 будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду у справі в судове засідання не з'явився.
Мотиви суду
Згідно вимог статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до положень статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Диспозиція частини 1 статті 130 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Так, відповідно до положень частини 7 статті 294 КУпАП апеляційний суд переглядає справу в межах апеляційної скарги. При цьому, він не обмежений її доводами, якщо під час розгляду справи буде встановлено неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права, також апеляційний суд може дослідити нові докази, які не досліджувалися раніше, якщо визнає обґрунтованим ненадання їх до місцевого суду або необґрунтованим відхилення їх місцевим судом.
Положеннями частини 2 статті 266 КУпАП передбачено, що огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно з пунктом 2.5 ПДР України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно з пунктом 2 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС та МОЗ України від 09 листопада 2015 року №1452/735 (далі - Інструкція), огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Згідно вимог статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
Апеляційний суд зазначає, що протокол про адміністративне правопорушення складений уповноваженою на те посадовою особою, як передбачено приписами статті 255 КУпАП.
Суд першої інстанції правильно вказав, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП, підтверджується матеріалами справи: протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД №282188; направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції; відеозаписами працівників поліції щодо обставин вчинення даного адміністративного правопорушення; постановою про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі.
Також, суддя суду першої інстанції обґрунтовано зазначив, що належних та допустимих доказів того, що ОСОБА_1 раніше було притягнуто до вчинення вказаного у протоколі правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП не надано.
Відповідно, дії ОСОБА_1 , які зазначені в протоколі від 31 травня 2024 року, суддя суду першої інстанції кваліфікував за частиною 1 статті 130 КУпАП.
Надавши оцінку доказам у справі, суддя суду першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП, тобто відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Щодо доводів апеляційної скарги
Твердження скаржника, про порушення судом його права на захист під час розгляду справи в суді першої інстанції не заслуговують на увагу, з огляду на слідуюче.
Виходячи з положень статті 268 КУпАП, під час розгляду даної категорії справ присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов'язковою.
Верховним Судом в пункті 34 постанови від 12 березня 2019 року по справі №910/9836/18 також зазначено, що вжиття заходів для прискорення процедури розгляду є обов'язком не тільки для держави, а й в осіб, які беруть участь у справі.
Враховуючи, що ОСОБА_1 був обізнаний про те, що відносно нього складено протокол і справа перебувала тривалий час в провадженні місцевого суду, особу, яка притягається до адміністративної відповідальності було викликано в судове засідання, а рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення повернулось до суду з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою», суд вважав за можливе розглянути справу без участі сторін, за наявними у справі матеріалами.
Тобто, суд першої інстанції вжив всіх заходів для повідомлення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності про дату, час та місце розгляду справи.
Крім того, суд апеляційної інстанції звертає увагу, що ОСОБА_1 виклав свою позицію щодо оскарженої постанови в апеляційній скарзі та надав докази, які вважав за необхідне надати.
Твердження, що ОСОБА_1 не керував транспортним засобом суд апеляційної інстанції вважає неспроможними.
Відповідно до переглянутого відеозапису встановлено, що автомобіль під керуванням ОСОБА_1 зупиняє працівник поліції жезлом та повідомляє підставу зупинки, а саме, непрацююча фара, також матеріали справи не містять доказів того, що вище вказаним автомобілем керувала інша особа.
Доводи скаржника, про порушення права на захист, а саме не ознайомлення зі змістом протоколу про адміністративне правопорушення спростовуються матеріалами справи, оскільки під час складення протоколу про адміністративне правопорушення, а саме 31 травня 2024 року, права особі, яка притягається до адміністративної відповідальності були роз'яснені, а після направлення справи на доопрацювання, працівники поліції здійснили два виїзди до ОСОБА_1 але, відповідно до рапорту (а.с.12), останнього дома не було.
Також, посилання в апеляційній скарзі, на ту обставину, що ОСОБА_1 має хронічні захворювання, від який у нього міг бути запах алкоголю з порожнини рота, суд апеляційної інстанції вважає безпідставними, зважаючи на вимоги пункту 2.5 ПДР України, які зобов'язують водія пройти огляд на стан сп'яніння.
Доводи апеляційної скарги про те, що факт перебування ОСОБА_1 в стані сп'яніння спростовується результатами проведеного працівниками поліції огляду, не дає підстави для задоволення апеляційної скарги тому, що від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку особа, яка притягається до адміністративної відповідальності відмовилась.
Будь-які відомості, що ОСОБА_1 , відповідно до вимог чинного законодавства, проходив огляд на стан алкогольного сп'яніння - відсутні.
Так, з переглянутого відеозапису вбачається, що працівники поліції пропонують пройти огляд на стан сп'яніння ОСОБА_1 але факту проходження огляду з переглянутого відеозапису не встановлено та в матеріалах справи не відображено.
Висновки суду
Враховуючи викладене, висновок судді суду першої інстанції про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення та кваліфікація його дій за частиною 1 статті 130 КУпАП є правильною та обґрунтованою.
Стягнення накладене у відповідності з вимогами статті 33 КУпАП, у межах, установлених цим Кодексом.
Судове рішення належним чином мотивоване і відповідає вимогам статті 283 КУпАП. Порушень закону, які були б підставою для скасування постанови суду не встановлено.
Відповідно до пункту 1 частини 8 статті 294 КУпАП за наслідками розгляду апеляційної скарги суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін.
Враховуючи викладене, апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Керуючись статтею 294 КУпАП, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 , в інтересах якого діє захисник - адвокат Шаталова Олена Володимирівна, - залишити без задоволення.
Постанову судді Оржицького районного суду Полтавської області від 09 вересня 2024 року - залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя Полтавського
апеляційного суду В.П. Пікуль