м. Вінниця
18 грудня 2024 р. Справа № 120/12211/24
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Бошкової Юлії Миколаївни, розглянувши у письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу ОСОБА_1 до позаштатної постійно-діючої військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 , третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправної та скасування постанови, зобов'язання вчинити дії,-
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) з адміністративним позовом до позаштатної постійно - діючої військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач, ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 ), третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправної та скасування постанови, зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані протиправністю прийнятого висновку позаштатної-постійно діючої комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 , оформленого у формі довідки від 16.07.2024 за № 59/622 про визнання позивача придатним до військової служби.
Одночасно із позовною заявою позивачем подано заяву про забезпечення позову шляхом зупинення дії постанови, оформленої довідкою від 16.07.2024 № 59/622, позаштатної постійно-діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_5 про визнання ОСОБА_1 придатним до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВННЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони до набрання законної сили рішенням у справі.
Ухвалою від 19.09.2024 відмовлено у забезпеченні позову.
Ухвалою від 20.09.2024 позовну заяву залишено без руху, з підстав не надання клопотання про залучення у справі третьої особи.
25.09.2024 на адресу суду від позивача надійшло клопотання про залучення у справі третіх осіб.
Ухвалою від 02.10.2024 відкрито провадження у адміністративній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Даною ухвалою також надано відповідачу строк на подання відзиву.
10.10.2024 та 18.10.2024 представником відповідача до суду подано відзиви на адміністративний позов, однак такі не стосувалися предмету позову у справі № 120/12211/24.
29.10.2024 представником позивача до суду подано відповідь на відзив, зі змісту якої слідує, що позивач відзив на адміністративний позов, поданий ОСОБА_1 не отримував.
Ухвалою від 04.12.2024 витребувано у позаштатної постійно-діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 усі документи, які стали підставою для прийняття оскаржуваного рішення.
05.12.2024 представником ІНФОРМАЦІЯ_5 до суду подано пояснення третьої особи щодо позовної заяви, у якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Серед іншого зазначає про те, що відповідно до абз. 4 п. 3.3. глави 3 розділу І Положення № 402, дії (бездіяльність), рішення постанови, прийняті ВЛК обласних (Київського міського, ІНФОРМАЦІЯ_6 , ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, оскаржуються у штатних ВЛК. При цьому, оскарженню у судовому порядку, за приписами п. 2.4.10 розділу І Положення № 402 підлягають тільки постанови ВЛК регіонів та постанови ЦВЛК.
06.12.2024 представником ІНФОРМАЦІЯ_5 до суду подано відзив на адміністративний позов, у якому посилається на норми п. 2.4.10 розділу І Положення № 402 та зауважує, що оскарженню у судовому порядку ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 мала бути оскаржена лише до штатної ВЛК (регіональної ВЛК). З підстав зазначеного, просить відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Разом з тим, судом поданий представником відповідача відзив від 06.12.2024 не приймається до розгляду, оскільки такий надано до суду з порушенням процесуального строку на подання відзиву.
10.12.2024 представником позивача до суду подано відповідь на відзив, якою зауважує, що відповідачем та третьою особою пропущено строк для подання відзиву на адміністративний позов. А також наголошує, що оскаржувана постанова у формі довідки має наявні правові наслідки для позивача, оскільки змінює його правове становище і покладає на нього відповідні обов'язки. Саме вручення повістки з написом «на відправку» підтверджує обставину, що ІНФОРМАЦІЯ_8 враховано постанову, оформлену довідкою від 16.07.2024 № 59/622, та відносно позивача вчиняються мобілізаційні дії, визначені законодавством. У зв'язку з чим у позивача виникло право на судовий захист своїх прав.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_9 .
За направленням позаштатної постійно-діючої військово-лікарської комісії з приводу діагнозу: мішковидна аневризма лівої середньої мозкової артерії (СМА) позивача направлено на обстеження стану здоров'я до КП «Вінницька обласна клінічна психоневрологічна лікарня ім. АК. Ющенка» за результатами якого складено акт № 788 обстеження стану здоров'я військовозобов'язаного ОСОБА_1 та оформлено протоколом № 27.
Зазначеним актом позивачу встановлено діагноз: G 94.8 інші уточненні ураження головного мозку при хворобах, класифікованих в інших рубриках - стан після перенесеного ГПМК у ВББ без порушення функцій кінцівок та ходи. Помірний цефалгічний синдром. Мішковидна аневризма дистального відділу лівої мозкової артерії в сигменті М1
В подальшому, 16.07.2024 позаштатною постійно - діючою військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_7 проведено позивачу медичний огляд за результатами якого прийнята постанова у формі довідки військово-лікарської комісії № 59/622, із визначенням діагнозу про причинний зв'язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва) включаючи код згідно чинного НК 025: ІХС Дифузний кардіосклероз. Гіпертонічна хвороба III, ст. 3 стадія (РСС ХТ). Стан після перенесеного ГПМК у ВББ (21.02.2023 за даними виписки № 1523) без порушення функції кінцівки та ходи. Помірний цефалгічний синдром. Мішковидна аневризма дистального відділу лівої середньої мозкової артерії. З врахуванням встановленого діагнозу, визначено придатність позивача до служби у військових частинних забезпеченнях, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах) медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони.
На переконання позивача, медичний огляд проведений лікарем військово-лікарської комісії з порушенням порядку № 402, оскільки не було враховано реальний стан здоров'я. Тому, позивач, вважаючи вказане рішення ВЛК протиправним, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим відносинам, суд виходить з такого.
Правове регулювання даних правовідносин передбачене Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232).
Згідно із частиною першою статті 1 Закону №2232 захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Як встановлено частиною третьою статті 1 Закону №2232 військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Відповідно до частини 10 статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи, наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року №402, затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення №402, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно із пунктом 1.2 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I - II груп патогенності; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів (пункт 1.2 розділу І Положення №402).
Пунктом 2.1 розділу І Положення № 402 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
Згідно із пунктом 2.2 розділу І Положення № 402 штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону; ВЛК евакуаційного пункту; ВЛК пересувної госпітальної бази.
Штатні ВЛК комплектуються лікарями із клінічною підготовкою за однією з лікарських спеціальностей (терапія, хірургія, неврологія, психіатрія, оториноларингологія, офтальмологія, організація охорони здоров'я тощо), з досвідом роботи у військових частинах та лікувальних закладах.
Залучати особовий склад штатних ВЛК для вирішення питань та завдань, не пов'язаних із військово-лікарською експертизою, забороняється.
Відповідно до підпункту 2.4.4 пункту 2.4 розділу ІІ Положення № 402 на ВЛК регіону покладаються, зокрема, обов'язки з організації військово-лікарської експертизи, керівництва підпорядкованими ВЛК, контролю за їхньою роботою та надання їм методичної і практичної допомоги в зоні відповідальності.
Згідно із підпунктом 2.4.5 пункту 2.4 розділу І Положення № 402 ВЛК регіону має право, зокрема, оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК; направляти у військові лікувальні заклади на контрольне обстеження та медичний огляд військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової служби), військовозобов'язаних, резервістів, працівників.
Відповідно до пункту 1.1 розділу ІІ Положення № 402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.
Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема, до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).
Відповідно до пункту 6.10 глави 6 розділу ІІ Положення № 402 медичний огляд військовослужбовців, які отримали захворювання, травми (поранення, каліцтва, контузії), з метою визначення ступеня придатності до військової служби проводиться при визначеному лікарсько-експертному наслідку (результаті) захворювання, травми (поранення, каліцтва, контузії). Визначений наслідок (результат) захворювання, поранення, травми, контузії, каліцтва - це такий стан здоров'я, коли результати обстеження та лікування дають підстави ВЛК (ЛЛК) винести постанову про ступінь придатності до військової служби (служби за військовою спеціальністю), а подальше лікування не призведе до відновлення придатності до військової служби.
Пунктом 1.2 глави 1 розділу ІІ Положення № 402 Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).
Згідно пунктів 1.4 та 1.5 глави 1 розділу ІІ Положення № 402 військовозобов'язані, які призиваються та проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період проводиться медичний огляд ВЛК військових комісаріатів, гарнізонні (госпітальні) ВЛК.
У воєнний час військовослужбовці, військовозобов'язані, працівники Збройних Сил України, крім ВЛК, зазначених у пункті 1.4 розділу II Положення, проходять медичний огляд також у ВЛК евакуаційних пунктів, госпітальних баз.
Згідно з пунктом 20.3 глави 20 розділу ІІ Положення № 402 при медичному огляді військовослужбовців та інших контингентів ВЛК приймаються постанови, зокрема, такого змісту: а) «Придатний» до військової служби; «Непридатний» до військової служби з виключенням з військового обліку; до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час (На воєнний час приймається постанова: «Обмежено придатний до військової служби»).
Відповідно до пунктів 20.1-20.2 глави 20 розділу ІІ Положення № 402 постанови ВЛК приймаються колегіально, більшістю голосів. У прийнятті постанови голова та члени ВЛК не залежні і у своїй роботі керуються цим Положенням. У разі незгоди голови або членів комісії з думкою інших членів їх окрема думка заноситься до протоколу засідання ВЛК. Члени ВЛК зобов'язані дотримуватися вимог Положення.
Голова або члени ВЛК відповідають за прийняте рішення та видачу документів про встановлення причинного зв'язку захворювань, поранень (контузій, травм або каліцтв).
Відповідно до абзацу 4 пункту 2.4.5. та пункту 2.4.10 глави 2 розділу І Положення № 402 ВЛК регіону має право приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК. Постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку.
Відповідно до абзацу 14 пункту 2.3.4 та пункту 2.3.5 глави 2 розділу І Положення № 402 ЦВЛК має право розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України. Постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку.
Отже, законодавством регламентовано чітку процедуру проведення військово-лікарської експертизи військовослужбовця ВЛК, яка передбачає здійснення медичного огляду особи відповідними лікарями за загальним переліком та лікарями інших спеціальностей за наявності медичних показань.
Разом з тим системний аналіз викладених правових норм надає підстави стверджувати, що медичний огляд військовозобов'язаного повинен здійснюватися за методом індивідуальної оцінки придатності їх до військової служби, тобто з урахуванням усіх медичних показників щодо стану здоров'я особи.
Як встановлено з матеріалів справи, спірним рішенням позаштатної постійно-діючої військово - лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_5 від 16.07.2024 за № 59/622, позивача визнано придатним до служби у військових частинних забезпеченнях, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах) медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони.
Обґрунтовуючи протиправність висновку ВЛК, позивач зазначає, що проведення медичного огляду лікарями військово-лікарської комісії здійснено з порушенням положення № 402, оскільки невірно визначено статті розкладу хвороб, стани та фізичні вади, що впливають на ступінь придатності до військової служби, пояснення розкладу хвороб та складено оскаржуване рішення з порушенням вимог МКХ-10, НК 025:2021 без визначення діагнозу за МКХ-10 та НК 025:2021.
Разом з тим, на переконання позивача у відповідності до висновку спеціаліста № 171 від 10.08.2024, виданому приватним підприємством «Експертно-консультативного центру Ергард та Партнери», згідно з наказом МО України від 14.08.2008 № 402 14.08.2008 року № 402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» (із змінами, внесеними згідно Наказом МО « 262 від 27.04.2024 «Про затвердження змін до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України») Додатку 1 «Розладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві» «Хвороби системи кровообігу (100-199), їх наслідки», Додатку № 2 «Пояснення до Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби...» «ІХ. Хвороби системи кровообігу (100-199), їх наслідки» «... Стаття 41... до пункту «а» належать наявність аневризми...судин головного та спинного мозку незалежно від ступеню порушення кровообігу...» гр. ОСОБА_1 підпадає під контингент «Непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку».
Надаючи оцінку вказаним доводам позивача, суд звертає увагу, що позаштатна постійно - діюча військово-лікарська комісія при ІНФОРМАЦІЯ_7 , яка проводила медичний огляд позивача, результати якого оформлені постановою у формі довідки № 59/622 від 16.07.2024 є позаштатною гарнізонною ВЛК, підпорядкованою ВЛК регіону.
Суд зауважує, що Положення № 402 не передбачає право особи, що проходила медичний огляд, оскаржувати постанови позаштатних гарнізонних ВЛК у судовому порядку.
Згідно із нормами Положення № 402, у разі непогодження із постановами позаштатних ВЛК, особа має право звернутися до ВЛК вищого рівня із скаргою на дії чи рішення ВЛК.
У свою чергу, ВЛК регіону мають право скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК та направляти військових на контрольний медичний огляд, а також за їх рішенням може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд.
Оскарженню у судовому порядку, за приписами п. 2.4.10. розділу І Положення № 402 підлягають тільки постанови ВЛК регіонів та постанови ЦВЛК.
Окрім того, звертаючись до суду позивачем наводились аргументи з приводу того, що під час проходження військово - лікарської комісії, медичний огляд позивача комісією проводився з порушеннями Положення № 402, відповідачем не враховано всю інформацію, що свідчить про формальний підхід до стану здоров'я останнього, а тому позивач вважає, що спірна постанова про визнання позивача придатним до військової служби у військових частинах є протиправною та такою, що підлягає скасуванню, з урахуванням висновків спеціаліста № 171 від 10.08.2024, виданому приватним підприємством «Експертно-консультативного центру Ергард та Партнери», які сформовано після проходження Виноградовим ВЛК.
Надаючи правову оцінку твердженням позивача про невідповідність висновків відповідача, вказаних у довідці № 59/622 від 16.07.2024, відповідно до якої позивача визнано придатним до військової служби у військових частинах, суд акцентує увагу на висновках, які висловлено Верховним Суд у постанові від 13.06.2018 у справі № 806/526/16 "…що у межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі".
Розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку. Однак суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки як попередньо зазначалося, суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права.
Суд також зазначає, що питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями військово-лікарської комісії, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.
Таким чином, надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступень придатності до військової служби, виходить за межі судового розгляду.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 12.06.2020 у справі № 810/5009/18.
Суд наголошує на тому, що позивач у позовній заяві не посилається на порушення саме процедури прийняття оскарженого рішення ВЛК та жодних доказів, які б підтверджували такі обставини, суду не подав.
Водночас, суд звертає увагу і на те, що зі змісту спірної довідки, за наслідками проведеного медичного обстеження, позивача судом встановлено, що комісією ВЛК надано оцінку стану здоров'я позивача, враховано та досліджено медичні обстеження останнього та зроблено висновок про придатність позивача до несення військової служби, зокрема, у військових частинах.
Беручи до уваги ті обставини, що перевірка рішень позаштатних гарнізонних ВЛК на предмет того, чи дотримані всі умови та критерії, передбачені Положенням № 402 при проведенні медичного огляду військового, належить до функцій ВЛК регіону чи ЦВЛК.
Як встановлено з матеріалів справи, позивач не звертався зі скаргою про протиправність дій/бездіяльності членів позаштатної постійно-діючої військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_10 при проведенні медичного огляду ні до ВЛК регіону, ні до ЦВЛК та проханням провести повторний медичний огляд із дотримання вимог Положення № 402.
Тобто, позивач не скористався своїм правом на проведення повторного медичного огляду з метою перевірки висновків ВЛК, відображених у спірній постанові.
Подібних висновків дійшов Верховний Суд у своїй постанові від 30.11.2021 по справі №826/17175/18.
Враховуючи, що предметом позову у даній справі є рішення позаштатної ВЛК, а не остаточне рішення, яке підлягає судовому оскарженню, з приводу придатності позивача до військової служби, суд дійшов висновку про недотримання позивачем вимог Положення № 402 щодо процедури оскарження результатів медичного огляду, що є підставою для відмови у задоволенні позову.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів). (ст. 90 КАС України).
Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів учасників справи, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази надані позивачем - суд дійшов висновку, що обґрунтування на які посилається позивач, не дають суду підстав для висновків, які б спростовували доводи відповідача, а тому з огляду на наведені вище норми та обставини справи, зважаючи на правову позицію Верховного Суду у цій категорії справ, суд дійшов висновку, про відмову у задоволенні позову.
Враховуючи те, що в задоволенні адміністративного позову відмовлено, суд не вирішує питання про розподіл судових витрат.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
у задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач: Позаштатна постійно діюча військово-лікарська комісія ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 )
Третя особа: ІНФОРМАЦІЯ_11 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ).
Рішення суду сформовано: 18.12.2024.
Суддя Бошкова Юлія Миколаївна