17.12.2024 Справа № 756/15285/24
Справа №756/15285/24
Провадження №3/756/6490/24
17 грудня 2024 року суддя Оболонського районного суду м. Києва Тиха О.О., ознайомившись з матеріалами справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який не працює, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 ,
за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП,
До Оболонського районного суду м. Києва з Відділення поліції № 3 Бучанського РУП ГУНП в Київській області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 241742 від 28.09.2024 відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст.173-2 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 241742, 27.09.2024 року о 22-40 год. ОСОБА_1 , перебуваючи за адресою: АДРЕСА_3 , вчинив домашнє насильство фізичного та психологічного характеру відносно своєї дружини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме: висловлювався нецензурною лайкою, образливо чіплявся та вдарив по обличчю потерпілу, чим могла бути завдана шкода психологічному та фізичному здоров'ю потерпілої та скоїв правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
ОСОБА_1 до суду подано клопотання про повернення матеріалів про адміністративне правопорушення відносно нього до Відділення поліції № 3 Бучанського РУП ГУНП в Київській області для подальшого направлення по підсудності до належного суду.
Ознайомившись з протоколом про адміністративне правопорушення та доданими до нього матеріалами, клопотанням ОСОБА_1 , суд приходить до наступного.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності з законом.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, чи належить до його компетенції розгляд даної справи.
Відповідно до ст.276 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
Відповідно до визначеного ст.8 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» права на повноважний суд, ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом. Вказана норма узгоджується з положеннями ст.6 Конвенції, відповідно до якої в поняття «суд, встановлений законом», входить лише той суд, до підсудності якого віднесений розгляд тієї чи іншої справи.
Право визначення суду, у якому розглядається справа, згідно зі ст.257 КУпАП надано органу (посадовій особі), уповноваженому складати протокол, на що вказує і Пленум Верховного Суду України у постанові «Про окремі питання, що виникають при застосуванні судами положень ст.276 КУпАП» від 11 червня 2004 року за №11.
Крім цього, законодавство не передбачає можливість фактичних процесуальних відносин (застосування процесуальних аналогій). За змістом ст.ст.283, 284 КУпАП суддя виносить постанову у справі тільки після її розгляду про накладення адміністративного стягнення, чи про застосування заходів впливу, передбачених ст.24-1 КУпАП, чи про закриття справи з підстав, визначених КУпАП.
Так із протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 241742 від 28.09.2024 та долучених до нього матеріалів вбачається, що адміністративне правопорушення, яке інкримінується ОСОБА_1 , вчинене за адресою: АДРЕСА_3 , що відноситься до територіальної юрисдикції (підсудності) Макарівського районного суду Київської області.
Згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 26.05.2015р. за №1-11/2015 "У справі за конституційним поданням Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 276 Кодексу України про адміністративні правопорушення" положення частини першої статті 276 Кодексу України про адміністративні правопорушення, яке передбачає, що "справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення", в аспекті порушеного у конституційному поданні питання необхідно розуміти так, що використане в ньому словосполучення "за місцем його вчинення" визначає адміністративно-територіальну одиницю, на яку поширюється юрисдикція відповідного органу, уповноваженого законом розглядати справу про адміністративне правопорушення.
Юрисдикція Оболонського районного суду м. Києва не поширюється на адміністративно-територіальну одиницю - Бучанський район Київської області.
Таким чином, Відділенням поліції № 3 Бучанського РУП ГУНП в Київській області як органом, уповноваженим законом на складання адміністративного протоколу, було помилково передано протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 241742 від 28.09.2024 року відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП на розгляд до Оболонського районного суду м. Києва.
З огляду на те, що Оболонський районний суд міста Києва позбавлений права самостійно визначати підсудність іншому суду та можливості розглянути вказану справу, оскільки такий розгляд буде виходити за межі його компетенції та свідчитиме про порушення ст.ст. 257, 276 КУпАП, рішень відповідних органів про зміну підсудності даної справи матеріали справи не містять, протокол підлягає поверненню органу, що його склав, для вирішення питання про направлення для розгляду за підсудністю до належного суду відповідно до ст. 276 КУпАП, за місцем вчинення адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 245, 251, 255, 256, 276, 278 КУпАП, суддя
Матеріали про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст.173-2 КУпАП повернути до Відділення поліції № 3 Бучанського РУП ГУНП в Київській області для направлення по підсудності до належного суду відповідно до закону, тобто за місцем вчинення адміністративного правопорушення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.О. Тиха