Постанова від 18.12.2024 по справі 546/1286/24

єдиний унікальний номер справи 546/1286/24

номер провадження 3/546/606/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 грудня 2024 року м. Решетилівка

Решетилівський районний суд Полтавської області у складі судді Зіненка Ю.В., розглянувши матеріал, який надійшов від Сектору поліцейської діяльності № 1 Відділу поліції № 2 Полтавського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який зареєстрований та проживає по АДРЕСА_1 , не працює, РНОКПП НОМЕР_1 ,

за ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

установив:

ОСОБА_1 08 грудня 2024 року о 06 годині 30 хвилин за місцем проживання по АДРЕСА_1 виражався нецензурною та брутальною лайкою в адресу дружини ОСОБА_2 , чим міг завдати шкоди психічному здоров'ю потерпілої. Вказані дії ОСОБА_1 кваліфіковані як адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.

У судове засідання 18 грудня 2024 року ОСОБА_1 не з'явився, повідомлений належним чином шляхом направлення SMS-повідомлення, у письмовому клопотанні просив розглядати справу без його участі, свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнає повністю (а. с. 9, 13).

Згідно з ч. 1 ст. 268 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Відповідно до положень частини 2 статті 268 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, за статтею 173-2 КУпАП не є обов'язковою. Отже, суд вважає за можливе розглянути справу з огляду на положення ч. 1 ст. 268 КУпАП.

Стаття 251 КУпАП визначає поняття та джерела доказів у справі про адміністративне правопорушення. Доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото-і кінозйомки, відеозапису, в т.ч. тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Крім визнання вини ОСОБА_1 , про що він зазначив у письмовому клопотанні, вина особи, яка притягається до адміністративної відповідальності у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, підтверджується наступними дослідженими судом доказами: протоколом про адміністративне правопорушення від 08 грудня 2024 року серія ВАД № 315156, в якому зазначені обставини вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП (а.с. 1); письмовими поясненнями ОСОБА_1 , в яких останній зазначив, що 08 грудня 2024 року близько 06 год. 30 хв. він прийшов на кухню, сів за стіл та попросив дружину, щоб дала їжу. Однак дружина відмовилась, після чого почала провокувати, вчинила сварку та почала говорити, що ОСОБА_1 зловживає спиртними напоями вдома, а їх син воює вже майже три роки. ОСОБА_1 не втримався та кинув чашку на газову плиту, пошкодив телефон. Крім того, він виражався нецензурною та брутальною лайкою (а.с. 2); заявою ОСОБА_2 від 08 грудня 2024 року про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за вчинення домашнього насильства щодо неї, що виражалось в образах брутальною та нецензурною лайкою (а.с. 3); письмовими поясненнями ОСОБА_3 , в яких остання зазначила, що 08 грудня 2024 року близько 06 години її чоловік ОСОБА_1 , перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, сказав, щоб ОСОБА_3 накрила стіл поїсти. Однак ОСОБА_1 безпідставно почав ображати її нецензурною та брутальною лайкою, хавав за одяг, штовхнув у груди. Від вказаних дій прокинувся їх син ОСОБА_4 , в присутності якого ОСОБА_1 погрожував ОСОБА_3 фізичною силою, виганяв з будинку, після чого побив її телефон (а.с. 4); письмовими поясненнями ОСОБА_4 , в яких останній зазначив, що 08 грудня 2024 року близько 06 год. 30 хв. він прокинувся від того, що його батько ОСОБА_1 ображав його матір ОСОБА_3 брутальною та нецензурною лайкою, після чого почав штовхати та вигнав з будинку, побив телефон (а.с. 5); рапортом СПД № 1 ВП № 2 Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області від 08 грудня 2024 року, згідно з яким по АДРЕСА_1 08 грудня 2024 року чоловік вчиняв домашнє насильство стосовно дружини та дитини 13 років, застосовує фізичну силу, побив телефон заявниці (а.с. 6).

За нормою ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Норми статті 280 КУпАП визначають обставини, що підлягають з'ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення. Так, суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинене адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, які пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

Частиною 2 статті 3 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» передбачено, що дія законодавства про запобігання та протидію домашньому насильству поширюється, зокрема, на подружжя.

Таким чином суд доходить висновку, що в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.

За загальними правилами ст. 33 КУпАП, при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_1 судом не установлено.

Враховуючи обставини вчинення правопорушення, дані про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, відсутність обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність особи, суд вважає за необхідне застосувати відносно ОСОБА_1 стягнення у виді штрафу в розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно зі ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення, у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку покладено таке стягнення.

У той же час, відповідно до копії пенсійного посвідчення серії НОМЕР_2 , ОСОБА_1 є особою з інвалідністю ІІ групи (а.с. 14).

Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються, зокрема особи з інвалідністю I та II груп.

Таким чином, ОСОБА_1 , який є особою з інвалідністю ІІ групи, від сплати судового збору слід звільнити.

На підставі викладеного, та керуючись статтями 33, 40-1, 173-2, 280, 283, 284, 289, 294 КУпАП, суд,-

постановив:

Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, та накласти стягнення у виді штрафу в розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 170 (сто сімдесят) гривень 00 копійок на користь держави.

Реквізити для сплати штрафу - Отримувач коштів: ГУК у Полт.обл/тг м.Решетилів/21081100; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37959255; Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.); Рахунок отримувача: UA868999980313090106000016606; Код класифікації доходів бюджету: 21081100; Найменування коду класифікації доходів бюджету: Адміністративні штрафи та інші санкції; Наявність відомчої ознаки: «00» Без деталізації за відомчою ознакою.

Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору на підставі п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».

Роз'яснити, що відповідно до положення частини 1 статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу із наданням відповідної квитанції про сплату штрафу до канцелярії суду, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Роз'яснити, що згідно частин 1, 2 статті 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.

Апеляційну скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови до Полтавського апеляційного суду через Решетилівський районний суд.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Строк звернення постанови до виконання три місяці з дня винесення. У разі оскарження постанови перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги.

Суддя Ю.В. Зіненко