Постанова від 18.12.2024 по справі 591/12473/24

Справа № 591/12473/24 Провадження № 3/591/3117/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 грудня 2024 року м. Суми

Суддя Зарічного районного суду м. Суми Клімашевська І.В., з участю секретаря -Сіденко К.Л., прокурора -Степаненко О.В., захисника особи, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, -адвоката Хитрова Б.В., особи, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення - ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Сумській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, місце проживання: АДРЕСА_1 , працює лікарем з громадського здоров'я (терапевт) КНП Сумської обласної ради «Сумська обласна клінічна лікарня», член позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 ,

за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення №325/2024 від 04.12.2024 ОСОБА_1 інкримінується те, що він, будучи особою, на яку поширюються вимоги ЗУ «Про запобігання корупції», а саме: членом позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 , несвоєчасно подав без поважних причин щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік , чим порушив вимоги ч.1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», відповідальність за що передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 зазначив про те, що раніше він таких декларацій ніколи не подавав, а декларацію за 2023 рік йому потрібно було подати до 31.01.2024 року, але подав із запізненням: 03.04.2024, тобто на 3 дні. Сталось це через сукупність причин, які він вважає поважними. Зокрема, він має незадовільний стан здоров'я, через що неодноразово протягом року лікувався. Він ніколи не мав навичок роботи з комп'ютером і через свій похилий вік та поганий зір повинен був просити допомоги, щоб подати декларацію. Крім того, на роботі було велике завантаження в той час. Так, у березні 2024 року він особисто, як лікар, приймав близько 80 пацієнтів на день. Через таке навантаження він не міг швидко взяти інформацію у податковій про доходи. До того ж, через постійні тривоги, вимкнення світла податкова не завжди вела прийом людей. Також просив врахувати, що він доглядає за своїм братом - особою з інвалідністю 2 групи, тому вимушений в своєму віці працювати, щоб отримувати дохід. Умислу на вчинення правопорушення він не мав. Просив закрити справу.

Захисник підтримав позицію свого клієнта про необхідність закриття справи. Просив врахувати, окрім зазначених ОСОБА_1 обставин те, що тривога у м.Суми 30.03.2024 тривала 10,5 годин, а 31.03.2024 - 17 годин поспіль. ОСОБА_1 через такі обставини разом з іншими співробітниками вимушений був перебувати в укритті, де немає комп'ютера, щоб подати декларацію. Його клієнт має похилий вік і незадовільний стан здоров'я і раніше він ніколи не був декларантом, тому не мав ані досвіду, ані навичок для подачі декларації. Також звертав увагу на те, що до матеріалів справи не додано жодного документу на підтвердження обставин того, що ОСОБА_1 у 2023 році займав посаду, в силу якої у нього виникав обов'язок подавати декларацію.

Прокурор в судовому засіданні хоча і не заперечував, що до протоколу не додано документів на підтвердження факту того, що ОСОБА_1 вже у 2023 році був декларантом, але вважав, що названі стороною захисту причини не є тими поважними причинами, які заважали ОСОБА_1 своєчасно виконати обов'язок, передбачений ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції».

Вислухавши думку учасників процесу, дослідивши матеріали справи, необхідно зробити такі висновки.

Як зазначалось вище, уповноваженою посадовою особою управління стратегічних розслідувань було складено протокол № 325/2024 від 04.12.2024 щодо ОСОБА_1 про вчинення останнім адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, оскільки він подав щорічну декларацію за 2023 рік 03.04.2024 року.

Адміністративна відповідальність, передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування

Згідно ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, виражається у несвоєчасному поданні декларації без поважних причин, а суб'єктивна сторона цього правопорушення визначається ставленням особи до дії та наслідків, виражене у формі умислу.

Відповідно до вимог ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

В даному випадку, як вбачається з матеріалів справи та з'ясовано під час розгляду адміністративного матеріалу, ОСОБА_1 було подано щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік- 03.04.2024.

Нормативно-правові документи не містять чіткого визначення «поважних причин», які б унеможливлювали притягнення особи до відповідальності за невчасну подачу декларації, тому в кожному випадку суд аналізує конкретні обставини справи та робить висновки в ракурсі кожної з ситуацій.

В даному випадку, згідно досліджених в суді документів та з'ясованих обставин, ОСОБА_1 має похилий вік, протягом 2024 року перебував неодноразово на лікуванні, має на утриманні брата - особу з інвалідністю. Крім того, внаслідок систематичних тривалих тривог, які оголошуються в м.Суми, а також - завантаження по роботі, не мав можливості як своєчасно отримати інформацію про доходи, так і подати декларацію.

На переконання суду, вказані причини у їх сукупності і є тими суб'єктивними поважними причинами, які завадили ОСОБА_1 виконати свій обов'язок щодо подачі декларації до 31.03.2024.

Натомість, він самостійно, до виявлення вказаного правопорушення відповідними органами, вже 03.04.2024 подав декларацію. Така поведінка у сукупності з тим, що особа раніше взагалі не мав досвіду та обов'язку подавати декларації, і не притягувалась до адміністративної відповідальності, свідчить про відсутність в діях ОСОБА_1 суб'єктивної сторони вказаного адміністративного правопорушення.

Крім того, частиною 5 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції» визначено, що члени медико-соціальних та військово-лікарських комісій є суб'єктами декларування.

Водночас, в даному випадку до протоколу додано:

-наказ КНП Сумської обласної ради «Сумська обласна клінічна лікарня» №70-к від 02.08.2011 про те, що ОСОБА_1 працює лікарем з медичного обслуговування у вказаній лікарні;

-лист КНП Сумської обласної ради «Сумська обласна клінічна лікарня» від 23.10.2024, в якому на запит УСР вони надали інформацію про те, що на виконання листа ІНФОРМАЦІЯ_4 від 19.12.2023 №4 у тому числі ОСОБА_1 направлений лікарнею для роботи з 01.01.2024 року у складі постійно діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_5 ;

-наказ ІНФОРМАЦІЯ_4 №47-ОД від 01.01.2024 про те, що ОСОБА_1 був направлений до ВЛК з 01.01.2024 року.

Відомостей про те, що ОСОБА_1 був членом ВЛК у 2023 році, до протоколу не надано.

Враховуючи такі обставини, суд вважає, що матеріалами справи не доведено того, що ОСОБА_1 був суб'єктом декларування до 01.01.2024, а, відповідно, що у нього виник обов'язок подавати декларацію за 2023 рік.

Таким чином, в даному випадку не доведено наявності об'єктивної та суб'єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, а тому у суду є підстави стверджувати про відсутність у діях ОСОБА_1 відповідного складу адміністративного правопорушення.

Враховуючи вищевикладене, провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Керуючись ст. ст. 7,9,10, ч.1 ст. 172-6, 245, 247, 280, 283, 284 КУпАП,-

ПОСТАНОВИВ:

Закрити провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-6 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу зазначеного адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена протягом 10-денного строку до Сумського Апеляційного суду через Зарічний районний суд м. Суми.

Суддя І.В. Клімашевська