Постанова від 18.12.2024 по справі 308/17704/24

308/17704/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 грудня 2024 року м. Ужгород

Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Логойда І.В., за участі представника Закарпатської митниці Держмитслужби Селеша О.Я., особи, що притягається до відповідальності, ОСОБА_1 , його захисника адвоката Райко В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ужгород матеріали адміністративної справи про порушення митних правил відносно громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання - АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , виданий 28.09.2020, орган, що видав 2111, ідентифікаційний код платника податків - НОМЕР_2 , за ст. 485 Митного кодексу України,-

ВСТАНОВИВ:

До Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області надійшов протокол про порушення митних правил №0709/30500/24 від 17.10.2024, згідно з яким 07.06.2024 Закарпатською митницею отримано лист від 07.06.2024 №20/20-02-01/7/573 (вх. Закарпатської митниці №40002/4/7.7-1) Департаменту боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Держмитслужби, яким направлено лист з матеріалами (інформацією) військової частини НОМЕР_3 щодо не отримання транспортних засобів та товарів, які було переміщено через митний кордон України на адресу зазначеної військової частини в якості гуманітарної допомоги. Зазначеним листом військової частини повідомлено Державну митну службу України про не отримання гуманітарного вантажу, зокрема, транспортного засобу марки «MITSUBISHI» моделі «L 300», ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_4 , (пункт №10 таблиці, лист від 07.06.2024 №20/20-02-01/7/5731). Під чає проведення перевірки законності ввезення на митну територію України транспортних засобів, шо перемішувались у якості гуманітарної допомоги зі звільненням від сплати обов'язкових митних платежів, ввезення яких відбулось в зоні діяльності Закарпатської митниці, встановлено наступне. Згідно з інформацією Автоматизованої системи митного оформлення “Інспектор» було встановлено, шо 04.05.2022 о 22 год. 41 хв. через митний пост «Тиса» Закарпатської митниці громадянином України ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , на митну територію України ввезено у якості гуманітарної допомоги - транспортний засіб марки «MITSUBISHI» моделі «L 300», ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_4 . Як підставу для переміщення через митний кордон України транспортного засобу марки «MITSUBISHI» моделі «L 300», ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_4 громадянин України ОСОБА_1 подав наступні документи: свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу марки «MITSUBISHI» моделі «L 300», ідентифікаційний номер НОМЕР_5 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , листзвернення військової частини НОМЕР_3 від 04.05.2022 №100 та декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою (за відповідною формою, встановленою додатком до Постанови Кабінету міністрів України від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» зі змінами та доповненнями). Відповідно до декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою графі 6 «Отримувач/Consignee (name, adress)» вказано: «Військова частина НОМЕР_3 ", у графі 9 «Вид допомоги/Tуpe of assistance» вказано транспортний засіб - марки «MITSUBISHI» ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_4 .

Відповідно до ст. 257 Митного кодексу України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. Згідно з ч. 4 ст. 266 Митного кодексу України у разі самостійного декларування товарів декларантом передбачену Митним кодексом України відповідальність за вчинення порушення митних правил у повному обсязі несе декларант. Відповідно до ч. 2 ст. 459 Митного кодексу України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств. Частинами 6 та 8 статті 264 Митного кодексу України визначено, що митна декларація приймається для митного оформлення, якщо вона подана за встановленою формою, підписана особою, яка її подала, і перевіркою цієї декларації встановлено, що вона містить всі необхідні відомості і до неї додано всі документи, визначені ним Кодексом. Факт прийняття митної декларації засвідчується посадовою особою митного органу, яка її прийняла, шляхом проставлення па ній відбитка відповідного митного забезпечення та інших відміток (номера декларації, дати та часу її прийняття тощо). З моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації. У відповідності до постанови Кабінету міністрів України від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» на період воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги від донорів (у значенні ЗУ «Про гуманітарну допомогу») здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності. З 01.12.2023 переміщення гуманітарної допомоги, врегульовано іншим порядком пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 05.09.2023 № 953 «Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану" (ПКМУ від 01.03.2022 № 174 з 01.12.2023 втратила чинність). При цьому, Порядок митного оформлення вантажів гуманітарної допомоги, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2000 № 544, та Порядок взаємодії центральних і місцевих органів виконавчої влади та Національного банку щодо реалізації Закону України «Про гуманітарну допомогу», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2013 № 241, не застосовуються.

20.06.2024 митнипею направлено лист-запрошення від 20.06.2024 № 7.7-20/20-03/10/3263 ОСОБА_1 з проханням прибути до Закарпатської митниці для надання пояснень з приводу обставин переміщення вказаного транспортного засобу через митний кордон України або надіслати письмові пояснення на адресу митниці засобами поштового зв'язку або електронною поштою. У своєму поясненні від 28.06.2024 ОСОБА_1 зазначив, що він дійсно 04.05.2022 ввіз на митну територію України транспортний засіб марки «MITSUBISHI» моделі «L 300» та доставив його до військової частини НОМЕР_6 .

Відповідно до ст. 1 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» №1192-XIV від 22.10.1991 гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту. Відповідно до ч. 4 ст. 6 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» звільнення від оподаткування товарів (робіт, послуг) гуманітарної допомоги здійснюється у порядку, встановленому Податковим кодексом України та Митним кодексом України. Відповідно до вимог ч. 1 ст. 287 Митного кодексу України та п. 197.11 ст. 197, п. 213.3.9 ст. 213 Податкового кодексу України, при ввезенні на митну територію України вантажі гуманітарної допомоги звільняються від оподаткування, а саме від сплати ввізного мита, акцизного податку та податку на додану вартість. Згідно ч. 1 ст. 292 Митного кодексу України митні платежі не сплачуються у разі, якщо відповідно до нього Кодексу, Податкового кодексу України, інших законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України щодо товарів надано звільнення або повне умовне звільнення від сплати митних платежів - у період дії такого звільнення і при дотриманні умов, у зв'язку з якими його надано. Використання гуманітарної допомоги не за цільовим призначенням або з метою отримання прибутку є порушенням законодавства про гуманітарну допомогу, що тягне за собою кримінальну або адміністративну відповідальність (ст. 12 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу»).

Згідно інформації, отриманої з мережі Інтернет - сайт www.mobile.de, вартість аналогічного/подібного транспортного засобу марки марки «MITSUBISHI» моделі «L 300» 1998 року випуску, становить 3300 євро, що станом на 04.05.2022 року за курсом НБУ складало 101735,04 грн. Згідно зі службовою запискою управління контролю та адміністрування митних платежів Закарпатської митниці від 18.09.2024 №15/15-01/15002 розмір митних платежів, які підлягали сплаті під час ввезення транспортного засобу марки «MITSUBISHI» моделі «L 300» ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_4 станом на 04.05.2022 становить: 124819.64 грн., з яких ввізне мито - 10173,50 грн., акцизний податок - 76887.03 грн., ПДВ - 37759,11 грн. Зазначені її дії кваліфіковано як такі, що мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) статтею 485 Митного кодексу України.

Представник митниці у судовому засіданні просив визнати особу винною у порушенні митних правил та накласти стягнення, передбачене санкцією ч.1 ст. 485 МК України.

ОСОБА_1 у судовому засіданні заперечив стосовно складеного протоколу, його захисник адвокат Райко В.В. подав письмові заперечення. Згідно з поданими письмовими поясненнями просить закрити провадження на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в діях складу правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України. Зазначив, що відповідно до абзацу 8 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» (станом на 01.06.2022) від 01.03.2022 № 174, встановлено, що: «Кінцевий користувач товарів гуманітарної допомоги забезпечує контроль фактичного отримання товарів, веде їх облік та контролює дотримання наданих ним гарантійних зобов'язань. Організація заходів контролю та обліку стосовно отриманих товарів покладається на посадову особу кінцевого користувача товарів гуманітарної допомоги відповідно до розподілу функціональних обов'язків. Кінцевий користувач не пізніше трьох днів з дня отримання товарів інформує Державну службу експортного контролю про їх отримання (із зазначенням найменування та кількості фактично отриманих товарів) з надісланням засвідченої копії раніше оформленого гарантійного листа. Таке інформування може здійснюватися у формі електронного документа, засвідченого кваліфікованим електронним підписом керівника кінцевого користувача товарів гуманітарної допомоги або визначеної ним відповідальної посадової особи». Кінцевим отримувачем транспортного засобу марки «MITSUBISHI» моделі «L 300», ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_4 є військова частина НОМЕР_3 . Відповідно до Постанови № 174 обов'язок здійснювати облік транспортного засобу марки «MITSUBISHI» моделі «L 300», ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_4 , ввезеного ОСОБА_1 в якості гуманітарної допомоги, покладено на посадову особу кінцевого користувача - військову частину НОМЕР_3 , а не на Міністерство оборони України. Отже, Департамент боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Державної митної служби України звернувся за отриманням інформації до неналежного, не володіючого інформацією суб'єкта (Міністерства оборони України), оскільки останній облік транспортного засобу (на час його ввезення) не проводив. Натомість, ОСОБА_1 , передав автомобіль марки «MITSUBISHI» моделі «L 300», ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_4 , ввезений в якості гуманітарної допомоги, військовій частині НОМЕР_3 . Доказом передачі ввезеного автомобіля є акт приймання - передачі гуманітарної благодійної допомоги від 10.05.2022, підписаного благодійником ОСОБА_1 і отримувачем - водієм 2-ї обслуги 2-го мінометного взводу мінометної батареї військової частини НОМЕР_3 солдатом ОСОБА_2 та посвідченого гербовою печаткою даної військової частини та підписом її командира ОСОБА_3 . Акт приймання - передачі гуманітарної (благодійної) допомоги від 10.05,2022 міститься в матеріалах справи № 308/17704/24. 02.12.2024 військова частина НОМЕР_3 надала відповідь, в якій підтвердила факт отримання нею транспортного засобу марки «MITSUBISHI» моделі «L 300», ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_4 , який перебував у розташуванні медичного пункту військової частини НОМЕР_3 в користуванні старшого сержанта ОСОБА_4 та використовувався для виконання бойових завдань в зоні відповідальності військової частини НОМЕР_3 у складі військової частини НОМЕР_7 у першому ешелоні оборони. Станом на 31.01.2023 даний транспортний засіб не стояв на обліку у військовій частині НОМЕР_3 у зв'язку з ненаданням старшим сержантом ОСОБА_4 необхідного пакету документів до автомобільної служби технічної частини військової частини НОМЕР_8 . Отже, другим доказом, який підтверджує передачу транспортного засобу та його використання військовою частиною НОМЕР_3 є відповіді ІНФОРМАЦІЯ_2 та військової частини НОМЕР_3 на звернення правопорушника ОСОБА_1 . У протоколі не відображено об'єктивну сторону правопорушення та форму вини. У судовому засідання було підтримано подані письмові заперечення.

Суд, заслухавши пояснення представника митного органу, ОСОБА_1 , його захисника адвоката Райко В.В., дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.

Частиною 1 статті 7 КУпАП визначено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП України при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно зі ст.458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Відповідно до ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Наведене указує на те, що до відповідальності за порушення митних правил може бути притягнута винна особа, яка вчинила відповідне правопорушення умисно або з необережності.

Статтею 485 МК України передбачено відповідальність за заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.

Так, згідно матеріалів справи встановлено, що Закарпатською митницею під час перевірки законності ввезення на митну територію України транспортних засобів у якості гуманітарної допомоги зі звільненням від сплати обов'язкових митних платежів, ввезення яких відбулось в зоні діяльності Закарпатської митниці, встановлено наступне.

Згідно з інформацією Автоматизованої системи митного оформлення “Інспектор» встановлено, що 04.05.2022 ОСОБА_5 на митну територію України ввезено у якості гуманітарної допомоги транспортний засіб марки «MITSUBISHI» моделі «L 300», ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_4 для військової частини НОМЕР_3 . Як підставу для переміщення на митну територію України транспортного засобу марки «MITSUBISHI» моделі «L 300», ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_4 подав: декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою (за формою, встановленою Додатком до Постанови Кабінету міністрів України від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» (зі змінами та доповненнями), у якій, зокрема, у графі “Фактичне місце призначення розвантаження вантажу/Place of unloading of goods» вказано “Військова частина НОМЕР_3 », у графі “Вид допомоги/Type of assistance» вказано транспортний засіб: «MITSUBISHI», ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_4 , свідоцтво пр реєстрацію транспортного засобу, лист військової частини НОМЕР_3 від 04.05.2022 №100, копію паспорта громадянина України для виїзду за кордон. До матеріалів справи додано також акт приймання-передачі гуманітарної (благодійної) допомоги від 10.05.22, підписаний водієм військової частини НОМЕР_3 ОСОБА_2 та командиром батальйону військової частини НОМЕР_3 ОСОБА_3 .

З метою підтвердження чи спростування факту отримання вказаного транспортного засобу, 02.04.2024 Закарпатською митницею направлено запит до Міністерства оборони України за № 7.7-3/20-03/8.2/5438.

Згідно з інформацією про отримання в/ч НОМЕР_3 товарів гуманітарної допомоги, що перетнули митний кордон України у гр. 10 вказано, що «MITSUBISHI», ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_4 не отримано.

Частинами 6 та 8 статті 264 Митного кодексу України визначено, що митна декларація приймається для митного оформлення, якщо вона подана за встановленою формою, підписана особою, яка її подала, і перевіркою цієї декларації встановлено, що вона містить всі необхідні відомості і до неї додано всі документи, визначені цим Кодексом. Факт прийняття митної декларації засвідчується посадовою особою митного органу, яка її прийняла, шляхом проставлення на ній відбитка відповідного митного забезпечення та інших відміток (номера декларації, дати та часу її прийняття тощо). З моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» встановлено, що на період дії воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги (у тому числі таких товарів гуманітарної допомоги, як спеціальні засоби індивідуального захисту (каски, виготовлені відповідно до військових стандартів або технічних умов, чи їх еквіваленти та спеціально призначені для них компоненти (тобто підшоломи, амортизатори), що класифікуються у товарній підкатегорії згідно з УКТЗЕД 6506 10 80 00; бронежилети, що класифікуються у товарній підкатегорії згідно з УКТЗЕД 6211 43 90 00), виготовлені відповідно до військових стандартів, зокрема стандартів НАТО, або військових умов для потреб правоохоронних органів, Збройних Сил та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, інших суб'єктів, що здійснюють боротьбу з тероризмом відповідно до закону; нитки для виготовлення бронежилетів, що класифікуються у товарних підкатегоріях згідно з УКТЗЕД 5402 11 00 00 та 5407 10 00 00; тканини (матеріали) для виготовлення бронежилетів, що класифікуються у товарних підкатегоріях згідно з УКТЗЕД 3920 10 89 90, 3921 90 60 00, 5603 14 10 00, 6914 90 00 00) від донорів (у значенні Закону України “Про гуманітарну допомогу») здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання в паперовій або електронній формі декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком 1 без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності. Декларація може створюватися в електронній формі засобами інформаційно-комунікаційних систем та подаватися до митного органу шляхом інформаційної взаємодії інформаційно-комунікаційних систем або роздруковуватися разом з унікальним електронним ідентифікатором (QR-код, штрих-код, цифровий код тощо) для подання її митним органам у паперовій формі. Електронні копії декларацій, що подані митним органам у паперовій формі та містять унікальні електронні ідентифікатори, створюються митними органами в інформаційно-телекомунікаційній системі митних органів з використанням засобів взаємодії інформаційно-комунікаційних систем. Товари, пропуск яких здійснюється відповідно до абзацу першого цього пункту, визнаються гуманітарною допомогою за декларативним принципом без прийняття відповідного рішення спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги. При цьому Порядок митного оформлення вантажів гуманітарної допомоги, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22 березня 2000 р. № 544 (Офіційний вісник України, 2000 р., № 12, ст. 481; 2013 р., № 31, ст. 1081), та Порядок взаємодії центральних і місцевих органів виконавчої влади та Національного банку щодо реалізації Закону України “Про гуманітарну допомогу», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2013 р. № 241 (Офіційний вісник України, 2013 р., № 29, ст. 990; 2016 р., № 6, ст. 308), не застосовуються. Пропуск через митний кордон України товарів гуманітарної допомоги, наведених у додатку 2, здійснюється відповідно до абзацу першого цього пункту за умови подання до митних органів гарантійного листа кінцевого користувача товарів за формою, наведеною в додатку 3. Зазначений лист оформлюється кінцевим користувачем товарів гуманітарної допомоги, яким є орган військового управління, визначений Міністерством оборони, правоохоронний орган, інше військове формування, утворене відповідно до закону, або інший суб'єкт, що здійснює боротьбу з тероризмом відповідно до закону, та засвідчується його печаткою. Зазначені товари підлягають взяттю в установленому порядку на облік в Збройних Силах, правоохоронних органах, інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, або в інших суб'єктах, що здійснюють боротьбу з тероризмом відповідно до закону.

20.06.2024 митницею направлено лист-запрошення вих. № 7.7-20/20-03/10/3263 ОСОБА_6 з проханням з'явитись у строк до 01.07.2024 року до Закарпатської митниці для надання пояснень з приводу обставин переміщення вказаного транспортного засобу через митний кордон України або надіслати письмові пояснення на адресу митниці засобами поштового зв'язку або електронною поштою.

Відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення з ідентифікатором № 0600933850835 відсутні відмітки про отримання поштового відправлення ОСОБА_7 .

Згідно з письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 28.06.2024, такий повідомив, що як водій ввіз, зокрема, вказаний транспортний засіб, доставлений до військової частини НОМЕР_3 , передав у встановленому порядку.

Відповідно до ст. 1 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» (№1192-XIV від 22.10.199) (із змінами та доповненнями) гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.

Згідно зі ч. 4 ст. 6 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» звільнення від оподаткування товарів (робіт, послуг) гуманітарної допомоги здійснюється у порядку, встановленому Податковим кодексом України та Митним кодексом України.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 287 Митного кодексу України та п. 197.11 ст. 197, п. 213.3.9 ст. 213 Податкового кодексу України, при ввезенні на митну територію України вантажі гуманітарної допомоги звільняються від оподаткування, а саме від сплати ввізного мита, акцизного податку та податку на додану вартість.

Згідно з ч. 1 ст. 292 Митного кодексу України митні платежі не сплачуються у разі, якщо відповідно до цього Кодексу, Податкового кодексу України, інших законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України щодо товарів надано звільнення або повне умовне звільнення від сплати митних платежів - у період дії такого звільнення і при дотриманні умов, у зв'язку з якими його надано.

Використання гуманітарної допомоги не за цільовим призначенням або з метою отримання прибутку є порушенням законодавства про гуманітарну допомогу, що тягне за собою кримінальну або адміністративну відповідальність (ст. 12 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу»).

Поряд з цим, у матеріалах справи наявний акт приймання-передачі транспортного засобу від 10.05.2022, підписаний отримувачами - водієм ОСОБА_2 , командиром батальйону військової частини НОМЕР_3 ОСОБА_3 , згідно з яким ОСОБА_5 передав, а ОСОБА_8 прийняв транспортний засіб «MITSUBISHI», ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_4 . Суду надано для огляду оригінал акту, що містить підпис ОСОБА_1 . До матеріалів справи додано копію свідоцтва про смерть ОСОБА_3 19.11.2022.

Згідно з поданою суду відповіддю на звернення ОСОБА_9 до начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 такий надав відповідь, що транспортний засіб MITSUBISHI L300 (VIN: НОМЕР_4 ) був отриманий військовою частиною НОМЕР_3 у відповідності до акту приймання передачі 10.05.2022 з метою виконання завдання в районі бойових дій. Станом на 03.12.2024 місце знаходження транспортного засобу невідоме. Поряд з тим, згідно отриманої інформації від військової частини НОМЕР_3 встановлено, що транспортний засіб MITSUBISHI L300 (VIN: НОМЕР_4 ) з моменту отримання військовою частиною не був поставлений на облік до військової частини НОМЕР_3 . Додано також лист військової частини НОМЕР_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 від 02.12.2024 №1192, згідно з яким військова частина НОМЕР_3 підтверджує факт отримання транспортного засобу марки транспортний засіб марки MITSUBISHI L300, моделі L300, номер кузова (шасі) НОМЕР_4 , який перебував в розташуванні медичного пункту військової частини НОМЕР_3 в користуванні старшого сержанта ОСОБА_4 та використовувався для виконання бойових завдань в зоні відповідальності військової частини НОМЕР_3 у складі військової частина НОМЕР_7 у першому ешелоні оборони. Проте, станом на 31.01.2023 даний транспортний засіб не стояв на обліку у військовій частині НОМЕР_3 у зв'язку з ненаданням старшим сержантом ОСОБА_4 необхідного пакету документів до автомобільної служби технічної частини військової частини НОМЕР_8 .

Отже, судом встановлено, що даний транспортний засіб був переданий згідно акту приймання-передачі транспортного засобу від 10.05.2022 в якості гуманітарної допомоги, такий не поставлений на облік, однак використовувався для виконання бойових завдань.

Суд вважає, що вина ОСОБА_9 у вчиненні правопорушення, підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами, доданими до матеріалів справи. Вирішуючи питання про відповідальність ОСОБА_5 за ст.485 МК України, суддя, у відповідності до ст.ст. 23, 33 КУпАП керується тим, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами. При накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Відповідно до практики Європейського Суду з прав людини при вирішенні питання про стягнення необхідно враховувати співрозмірність шкоди, завданої державним та суспільним інтересам, і шкоди, завданої особі. Суд повинен проаналізувати, чи дотримано органами влади розумний баланс між заходами, вжитими для забезпечення загальних інтересів суспільства, та потребою захищати право особи на мирне володіння своїм майном, тобто, чи не стали вжиті заходи особистим та надмірним тягарем для заявника.

Так, у відповідності ст.22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.

Оскільки у цій статті не міститься визначення та перелік малозначних правопорушень, це питання має вирішуватися у кожному конкретному випадку індивідуально, виходячи з того, що малозначні правопорушення - це такі дії, які не спричинили, або не могли спричинити шкоди суспільним та державним інтересам, правам і свободам громадян або іншим цінностям, що охороняються законом.

Згідно п.17 постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» №8 від 03.06.2005 суддя вправі вирішувати питання про можливість звільнення особи від адміністративної відповідальності при малозначності правопорушення на підставі ст.22 КУпАП. При цьому необхідно врахувати не лише вартість, а й кількість предметів правопорушення, а також мету, мотив і спосіб його вчинення.

Враховуючи те, що ОСОБА_5 вчинив адміністративне правопорушення вперше, ввезення транспортного засобу на звернення військової частини, яка неналежним чином оформила отримання транспортного засобу як гуманітарної допомоги, використання транспортного засобу у бойових діях, тобто, вжиття такою усіх засобів на виконання підстав ввезення транспортного засобу, а також ураховуючи відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, характер правопорушення, зважаючи на вид та розмір передбаченого покарання, мету призначення покарання та співмірність можливого покарання вчиненому правопорушенню, тобто принципу розумності призначення покарання, те, що наслідки даного порушення не представляють суспільної небезпеки, не завдали значної шкоди державним чи суспільним інтересам та державі діями ОСОБА_9 , вважаю за можливе звільнити останнього від адміністративної відповідальності на підставі ст.22 КУпАП за малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення, обмежившись усним зауваженням, та провадження у справі закрити.

Згідно ст.527 МК України у справі про порушення митних правил орган доходів і зборів або суд (суддя), що розглядає справу, виносить одну з таких постанов: 1) про проведення додаткової перевірки; 2) про накладення адміністративного стягнення; 3) про закриття провадження у справі.

Керуючись ст.ст. 257, 485, 527 МК України, ст.ст. 22, 245, 253 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від адміністративної відповідальності за ст.485 МК України у зв'язку з малозначністю вчиненого правопорушення на підставі ст. 22 КУпАП, обмежившись усним зауваженням, а провадження по справі закрити.

Постанова суду у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі, до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Постанова суду у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.

Суддя Ужгородського міськрайонного суду

Закарпатської області І.В.Логойда