17 грудня 2024 року
м. Київ
справа №420/22005/23
адміністративне провадження №К/990/46251/24
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Мацедонської В.Е.
суддів: Білак М.В., Желєзний І.В.,
перевіривши касаційну скаргу Одеської міської ради
на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2023 року
та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 31 жовтня 2024 року
у справі № 420/22005/23 за позовом заступника керівника Приморської окружної прокуратури
м. Одеси в інтересах держави в особі: Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області, Одеської обласної (військової) адміністрації до Комунального підприємства «Сервісний центр», за участі третьої особи без самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Одеської міської ради, про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-
Заступник керівника Приморської окружної прокуратури м. Одеси в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області, Одеської обласної державної (військової) адміністрації звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Комунального підприємства "Сервісний центр", третя особа без самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Одеська міська рада, у якому просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність Комунального підприємства "Сервісний центр" щодо не приведення у стан готовності захисної споруди № 56965, яка знаходиться за адресою: м.Одеса, проспект Шевченка, 15/4 до використання за призначенням та зобов'язати Комунальне підприємство "Сервісний центр" вчинити дії, спрямовані на приведення у стан готовності захисної споруди № 56965, яка знаходиться за адресою: м.Одеса, проспект Шевченка, 15/4, з метою використання її за призначенням у відповідності до «Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту», затверджених Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 579 від 09.07.2018 року.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2023 року, залишеним без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 31 жовтня 2024 року, позов задоволено частково.
Зобов'язано Комунальне підприємство «Сервісний центр» привести у стан готовності захисту споруду цивільного захисту протирадіаційне укриття № 56965, яка знаходиться за адресою: м. Одеса, проспект Шевченка, 15/4, з метою використання її за призначенням у відповідності до «Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту», затверджених Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 579 від 09.07.2018.
Стягнуто з Комунального підприємства «Сервісний центр» на користь Приморської окружної прокуратури м. Одеси судовий збір у розмірі 1342,00 грн.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Не погодившись із оскаржуваним судовим рішенням, Одеська міська рада звернулася до Верховного Суду з касаційною скаргою.
За правилами частини першої статті 334 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за відсутності підстав для залишення касаційної скарги без руху, повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження суд касаційної інстанції постановляє ухвалу про відкриття касаційного провадження у справі.
Так перевіркою змісту поданої у цій справі касаційної скарги установлено, що скаржник вказує пункт 3 частини 4 статті 328 КАС України як підставу касаційного оскарження та зазначає, що відсутній висновок Верховного Суду щодо застосування п. 48 ч. 2 ст. 17-1 Кодексу цивільного захисту України (у редакції після 29.10.2022) у подібних правовідносинах, а саме висновку про те, чи наділене ГУ ДСНС України в Одеській області (в особі якого прокуратурою подано позов) правом на звернення до суду з позовною заявою про визнання протиправною бездіяльності щодо неналежного утримання захисних споруд цивільного захисту та зобов'язання вчинити дії щодо їх приведення у належний технічний стан; та застосування п.п. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2022 року №303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану» в контексті питання щодо наявності/відсутності у прокурора в період воєнного стану права на звернення до суду в особі органів державної влади, позбавлених вищенаведеною постановою Кабінету Міністрів України можливості проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) у сфері цивільного захисту.
Проаналізувавши доводи касаційної скарги щодо підстав касаційного оскарження, визначених статтею 328 КАС України, суд дійшов висновку про необхідність відкриття касаційного провадження у цій справі, оскільки вказані скаржником доводи є достатньо обґрунтованими та потребують перевірки.
Суд дійшов висновку про необхідність відкриття касаційного провадження у цій справі на підставі пункту 3 частини 4 статті 328 КАС України.
Керуючись статтями 328-330, 334, 335, 338 КАС України, -
Відкрити касаційне провадження за касаційною скаргою Одеської міської ради на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2023 року та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 31 жовтня 2024 року у справі № 420/22005/23.
Витребувати із Одеського окружного адміністративного суду справу №420/22005/23.
Надіслати учасникам справи копію цієї ухвали разом із копією касаційної скарги та доданих до неї матеріалів.
Встановити десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для подання відзиву на касаційну скаргу та роз'яснити, що до відзиву додаються докази надсилання (надання) його копій та доданих до нього документів іншим учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач В. Е. Мацедонська
Судді М. В. Білак
І.В. Желєзний