12 грудня 2024 рокуСправа № 280/833/23
м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чернової Ж.М. розглянувши заяву Державної судової адміністрації України про заміну способу і порядку виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 03 травня 2023 року по справі №280/833/23 позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр.Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012), Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м.Одеса, вул.Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 №914130317962 від 19.12.2022.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та прийняти обґрунтоване рішення по суті заяви з урахуванням висновків, викладених у цьому судовому рішенні, вимог пенсійного законодавства України та повноважень органів Пенсійного фонду України.
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.
Стягнуто на користь Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1 073,60 грн (одна тисяча сімдесят три гривні 60 копійок).
Рішення набрало законної сили 03 червня 2023 року.
26 грудня 2023 року судом видано виконавчий лист на стягнення судових витрат зі сплати судового збору.
02 грудня 2024 року до суду надійшла заява Державної судової адміністрації України (вх.№55295), в якій останній просить змінити спосіб виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 03.05.2023 у справі № 280/833/23 в частині стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області судових витрат по сплаті судового збору в дохід держави у розмірі 1073,60 грн за подання апеляційної скарги «Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області сплатити судовий збір у сумі 1073,60 грн на користь Державного бюджету України». Просить суд розглядати заяву без участі представника ДСА України.
В обґрунтування даної заяви заявник стверджує, що виконавчий документ був повернутий органом Казначейства на адресу ДСА України у зв'язку з тим, що Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області не має відкритих рахунків у органі Казначейства. Вказує, що ДСА України здійснила всі можливі заходи, спрямовані на забезпечення виконання виконачого листа Запорізького окружного адміністративного суду виданого 26.12.2023 у справі №280/833/24 про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області судового збору у розмірі 1073,60 грн на користь держави, однак з причин, які не залежать від стягувача, не може виконати зазначене рішення суду. Одночасно, самим боржником не вживається жодних заходів щодо виконання рішення суду.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 04 грудня 2024 року прийнято до розгляду вказано заяву та призначено судове засідання для її розгляду.
У зв'язку із неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, на підставі приписів частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
За приписами частини другої статті 378 КАС України суд розглядає заяву про встановлення або зміну способу або порядку виконання судового рішення у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Вирішуючи питання щодо можливості задоволення заяви про зміну способу виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 03 травня 2023 року по справі №280/833/23, суд виходить з наступного.
У відповідності до частини першої статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (частина третя статті 378 КАС України).
Аналіз наведених норм свідчить про те, що підставою для застосування правил цієї норми є настання обставини, що перешкоджають належному виконанню судового рішення в адміністративній справі, ускладнюють його виконання або роблять неможливим. Для відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення такою обставиною може бути недостатність коштів на рахунку, стихійне лихо, а для зміни способу чи порядку виконання судового рішення - неможливість виконання судового рішення внаслідок відсутності, пошкодження або знищення об'єкта стягнення або з інших причин. Тобто, зміна способу і порядку виконання рішення суду - це прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими судом.
Отже, суд за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів може змінити спосіб та порядок виконання рішення суду, однак не змінюючи при цьому його змісту, або ж відмовити в задоволенні такої заяви.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 24.07.2023 у справі № 420/6671/18.
Відтак, для зміни способу виконання суднового рішення необхідним є з'ясування питання чи не призведе така зміна способу виконання до зміни первісно обраного способу захисту, оскільки змінюючи спосіб виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті.
Суд зазначає, що ні державний виконавець, ні орган казначейства не відмовляли у відкритті виконавчого провадження або виконанні рішення суду з підстав неможливості виконати рішення суду у спосіб обраний судом, а повернули виконавчий лист у зв'язку з тим, що виконавчий документ не підлягає виконанню органами державної виконавчої служби і у Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області не має відкритих рахунків у органі Казначейства, відповідно.
Зобов'язання відповідача вчинити певні дії і стягнення з відповідача грошових коштів є різними за своєю суттю способами захисту прав та інтересів, які обираються судом при ухваленні рішення.
Фактично заявник просить змінити не спосіб і порядок виконання рішення суду, а судове рішення по суті і вирішити додаткову вимогу зобов'язального характеру.
При цьому, суд звертає увагу, що стаття 139 КАС України встановлює порядок розподілу судових витрат, який здійснюється лише у спосіб стягнення таких витрат з відповідача, а не зобов'язання сплатити судові витрати.
Таким чином, зазначені заявником обставини не вказують на неможливість виконання судового рішення у цій справі саме через спосіб захисту, застосований судом при його ухваленні, та не надають достатніх правових підстав для застосування процесуального інституту зміни порядку і способу виконання судового рішення, регламентованого статтею 378 КАС України, а навпаки вказують на те, що така зміна призведе до зміни способу судового захисту у цій справі, що суперечить цільовому призначенню даного процесуального інституту, оскільки зміна способу і порядку виконання рішення суду шляхом, який обраний заявником, фактично змінить рішення суду у зв'язку зі зміною обраного способу захисту прав позивача.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви про заміну способу виконання рішення у цій справі.
Разом з тим, слід зазначити, що за правилами частини першої статті 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом (частина друга статті 370 КАС України).
Керуючись статтями 241, 243, 248, 378 КАС України, суд
У задоволенні заяви Державної судової адміністрації України про зміну способу і порядку виконання рішення у справі № 280/833/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 15-денний строк з дня її підписання.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя Ж.М. Чернова