17 грудня 2024 року ЛуцькСправа № 140/7930/24
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Денисюка Р.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного Фонду України у Волинській області (далі- відповідач, ГУ УПФ у Волинській області) про визнання дій протиправними щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії по віку ОСОБА_1 відповідно до Закону України “Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII з урахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за №59-Ф (56-) від 29.01.2024, виданої Головним управлінням Пенсійного фонду України, протиправними; зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити перерахунок та виплату пенсію по віку ОСОБА_1 відповідно до Закону України Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII з визначенням розміру пенсії відповідно до довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за № №59-Ф (56-Ф) від 29.01.2024, виданої Головним управлінням Пенсійного фонду України з дати звернення (29.01.2024), з урахуванням виплачених сум, з подальшою її виплатою та проведення індексації.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в пенсійному фонді з 26.11.2013 як отримувач пенсії по інвалідності, а з 29.06.2022 - по віку згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Наказом від 23.01.2024 позивач звільнена з посади начальника Управління контрольно-перевірочної роботи у зв'язку із виходом на пенсію відповідно до п.7 ч.1 ст.83 Закону України «Про державну службу». Для призначення пенсії відповідачем видані довідки від 29.01.2024 №№ 55-Ф, 56-Ф, 57-Ф, 58-Ф про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.
06.06.2024 відповідачем було складено акт №0300-11-1/2319 за результатами проведеної перевірки достовірності та об'єктивності видачі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця. Зокрема, в акті перевірки було зроблено висновки про те, що відображені показники в довідках №№ 60 -Ф та 59-Ф від 29.01.2024 про складові заробітної плати станом на 31.12.2023 та 29.01.2024 відповідають даним в них зазначених. Також зазначено, що в довідці №58-Ф завищено складові заробітної плати на суму 164,54 грн, а в довідці №57-Ф - занижено складові заробітної плати на суму 895,38 грн.
03.07.2024 позивач звернулась із заявою про визнання усіх складових заробітної плати при переведенні на пенсію державного службовця. За наслідками розгляду її заяви листом №8279-8497/Д-02/8-0300/24 від 05.07.2024 ГУ ПФУ у Волинській області повідомило її, що пенсія державного службовця призначена на підставі довідок №60-Ф та №184-Ф від 06.06.2024, яка видана на заміну довідці №58-Ф від 29.01.2024.
Однак, як вважає позивач, при розрахунку розміру пенсії відповідачем не було враховано довідку №59-Ф від 29.01.2024, що в свою чергу впливає на визначення загального розміру пенсії державного службовця.
Позивач з посиланням на норми чинного законодавства, вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що не відповідають вимогам Закону №889-VIII, Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року №622 (далі - Порядок №622), порушують її конституційні права на пенсійне забезпечення у належному розмірі. З урахуванням наведеного позивач просить позов задовольнити повністю.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 05.08.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Позивачем 16.09.2024 подана заява про збільшення позовних вимог в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії по віку ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII з визначенням розміру пенсії відповідно до довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за №59-Ф (56-Ф) від 29.01.2024 та № 58-Ф від 29.01.2024, виданих ГУ УПФ у Волинській області з дати звернення (29.01.2024), з урахуванням виплачених сум, з подальшою її виплатою та проведення індексації.
Ухвалою суду 17.12.2024 відмовлено в залученні до участі у справі другого відповідача ГУ ПФУ в Житомирській області.
У відзиві на позовну заяву відповідач позовні вимоги не визнав, зазначивши, що за заявою ОСОБА_1 від 29.01.2024 її було переведено на пенсію за віком відповідно до Закону №889-VIII. Обчислення пенсій, що призначаються особам, зазначеним у пунктах 10, 12 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII здійснюються відповідно до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 (далі - Порядок №622). Зокрема, даним нормативним актом визначено складові заробітної плати, які включаються для обчислення розміру пенсії. Звертає увагу на те, що з 01.01.2024 відбулися зміни в системі оплати праці державних службовців та визначено з яких складових вона повинна складатися. Зокрема, були внесені зміни до Порядку 3622 та затверджено нові форми довідок (додатки 1-6) про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.
Оскільки довідка №59-Ф від 29.01.2024 не відповідає Додатку, затвердженому Постановою правління ПФУ від 17.01.1017 1-3 та з врахуванням п.5 Порядку № 622, підстави для її врахування при обчислені пенсії відсутні.
Також звертає увагу на те, що немає підстав для зобов'язання відповідача вчинити дії, оскільки предметом спору є рішення ПФУ у Житомирській області. З цих підстав просить в позові відмовити.
У відповіді на відзив позивач не погодилася з аргументами відповідача з підстав, аналогічних тим, що викладені у позовній заяві.
Інші заяви по суті справи від сторін не надходили.
Суд, перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, встановив такі обставини.
З матеріалів справи слідує, що позивачу з 2013 року була призначена пенсія по інвалідності, а з 29.06.2022 - позивач переведена на пенсію за віком відповідно до Закону України від 09 липня 2003 року №1058-ІV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-ІV (а.с.73-74).
Наказом № 28-О від 23.01.2024 ОСОБА_1 звільнено з 26.01.2024 з посади начальника Управління контрольно-перевірочної роботи у зв'язку із виходом державного службовця на пенсію (п.7 ч.1 ст.83 Закону України “Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII (далі - Закон №889-VIII) (а.с.8).
29.01.2024 ГУ ПФУ у Волинській області на підставі поданої заяви, ОСОБА_1 видано довідки:
- № 55-Ф (№60-Ф) про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на 31.12.2023, в якій вказано, що розмір заробітної плати становить 14300 грн (а.с.9,15,81);
- №56-Ф (59-Ф) про складові заробітної плати для призначення пенсії особі(посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на 29.01.2024, в якій вказано, що розмір заробітної плати становить 23270,50 грн (а.с.10,14,80 зворот);
- № 57 - Ф про складові заробітної плати для призначення пенсії особі (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) з 01.01.2019 по 31.12.2023 (а.с.11-12,78 зворот-79);
- № 58-Ф про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби. Загальна сума яка підлягає врахуванню при розрахунку пенсії становить 33968,57 грн (а.с.13, 80).
ОСОБА_1 29.01.2024 подано заяву №1479 про перехід на пенсію за нормами Закону №889-VIII (а.с.18-19,77 зворот-78).
За наслідками розгляду заяви, ГУ ПФУ у Житомирській області (яке розглядало справу за принципом екстериторіальності) рішенням № 907640823436 від 06.02.2024 ОСОБА_1 було переведено на пенсію державного службовця, з визначенням основного розміру пенсії від середнього заробітку - 28961,14 грн (розмір пенсії, що отримує пенсіонер становить -23610,00 грн) (а.с.97).
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо неврахування при обчисленні пенсії довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, виданих ГУ ПФУ у Волинській області №№ 58-Ф та №59-Ф, позивач звернулася із цим позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначається Законом №889-VIII, який набрав чинності 01.06.2016.
Відповідно до статті 90 Закону №889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з пунктом 2 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII втратив чинність Закон України від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ “Про державну службу» (далі - Закон №3723-ХІІ), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Частиною першою статті 37 Закону №3723-ХІІ установлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до пункту 10 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 попереднього Закону та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
За приписами пункту 12 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Таким чином, зазначеними положеннями Закону №889-VIII передбачено, що за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Водночас для осіб, які мають не менш 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, статтею 37 Закону №3723-ХІІ передбачено додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.
Наявність у позивача права на отримання пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ не заперечується відповідачем про, що свідчать відповідні рішення про призначення її пенсії за даним законом.
Судом встановлено, що до заяви від 29.01.2024 про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону №889-VIII ОСОБА_1 додала, видані ГУ ПФУ у Волинській області довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на грудень 2023 року (№60-Ф) та 29.01.2024 рік (№59-Ф) відповідно та довідку про складові заробітної плати станом на грудень 2023 року для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, які відповідають змісту та формі, встановленій Постановою №1-3 (№58-Ф).
Як встановлено Волинським окружним адміністративним судом, при первинному призначенні пенсії державного службовця 06.02.2024 були враховані довідки про складові заробітної плати №58-Ф та №60-Ф та не були враховані довідки № №57-ф та 59-Ф від 29.01.2024.
ГУ ПФУ у Волинській області було проведено перевірку достовірності та обчислення ґрунтовності видачі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу», а саме довідок про складові заробітної плати №№ 57-Ф, 58-Ф, 59-Ф, 60-Ф від 29.01.2024 на ім'я ОСОБА_1 .
За наслідками даної перевірки складено акт від 06.06.2024 № 0300-11-1/2319 (а.с.25-28).
Згідно з висновками даного акту було встановлено, що відображені в довідках від 29.01.2024 №№60-Ф, 59-Ф показники про складові заробітної плати для призначення пенсії особі (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на 31.12.2023 та 29.01.2024 відповідають даним, які зазначені в наданих для перевірки документах.
У довідці №58-Ф завищено складові заробітної плати на загальну суму 164,54 грн.
Також було встановлено, що в довідці №57-Ф занижено складові заробітної плати на загальну суму 895,38 грн.
За результатами перевірки було рекомендовано видати нові довідки на заміну довідкам №№ 57-Ф та 58-Ф відповідно.
06.06.2024 ГУ ПФУ у Волинській області ОСОБА_1 за наслідками проведеної перевірки видано нові довідки:
- № 183-Ф про складові заробітної плати для призначення пенсії особі (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) з 01.01.2019 по 31.12.2023 (а.с.102);
- №184 -Ф про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби. Загальна сума яка підлягає врахуванню при розрахунку пенсії становить 33804,03 грн (а.с.104).
З врахуванням результатів перевірки, виданих нових довідок, відповідачем 20.06.2024 було прийнято рішення № 907640823436 про перерахунок пенсії позивача з 29.01.2024. При цьому визначено середньомісячний заробіток для обчислення 48104,03 грн. Також визначено основний розмір пенсії від середнього заробітку - 28862,42 грн (розмір пенсії, що отримує пенсіонер становить -23610,00 грн) (а.с.76).
03.07.2024 позивачем подано заяву про перегляд її звернення від 29.01.2024 та просила врахувати при призначенні пенсії суми заробітної плати, вказані в довідках №№ 58-Ф та 59-Ф від 29.01.2024 (а.с.16-17).
Листом №8279-8497/Д-02/8-0300/24 від 05.07.2024 ГУ ПФУ у Волинській області повідомило їй, що пенсія державного службовця призначена на підставі довідок №60-Ф та №184-Ф від 06.06.2024, яка видана на заміну довідці № 58-Ф від 29.01.2024.
Тобто, після проведення перевірки за її наслідками відповідачем прийнято рішення про перерахунок пенсії з 29.01.2024, де також не було враховано довідки про заробітну плату №59-Ф.
Суд зазначає, що із змісту поданої позивачем заяви від 03.07.2024 чітко вбачається, що остання просила відповідача при обрахунку розміру пенсії врахувати довідки про складові заробітної плати №№ 59-Ф та 58-Ф від 29.01.2024.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає таке.
У межах цієї справи вирішується спір стосовно врахування довідок про складові заробітної плати для обчислення розміру пенсії позивача.
Відповідно до частини восьмої статті 37 Закон №3723-ХІІ визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 4 Порядку №622 (в редакції на момент призначення пенсії державного службовця) установлено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
За змістом пункту 4 Порядку №622 умовами визначення пенсії державного службовця із врахуванням норм абзацу шостого пункту 4 є: висловлене особою бажання здійснення розрахунку пенсійних виплат у такий спосіб; наявність не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців; особа на час виходу на пенсію не перебуває на державній службі.
У пункті 5 Порядку №622 встановлено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
Аналіз наведених норм свідчить, що призначення пенсії державного службовця на умовах пунктів 10, 12 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VІІІ здійснюється за заявою особи, до якої долучаються довідки про заробітну плату.
Пунктом 1 постанови правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року №1-3 (далі - Постанова №1-3) затверджено три форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII: форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
У довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) для осіб, які на час звернення за призначенням пенсії не займають посад державної служби, зазначаються посадовий оклад працюючого на відповідній посаді державного службовця, надбавка за відповідний ранг державного службовця та надбавка за вислугу років у відсотках посадового окладу (з урахуванням стажу державної служби особи, яка звертається за призначенням пенсії).
У довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, для призначення згідно з пунктами 10, 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону “Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ середні розміри надбавок, премій та інших виплат вказуються за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії.
Виходячи з того, що ОСОБА_1 має більше двадцяти років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, і на час звернення до відповідача із заявою від 29.01.2024 не перебувала на державній службі, пенсію за Законом №3723-XI раніше не отримувала та враховуючи вищенаведені положення Порядку №622 (які діяли на момент прийняття рішення про переході її на пенсію державного службовця), у спірному випадку обчислення позивачу пенсії державного службовця з 29.01.2024 відповідно до пункту 4 Порядку №622 повинно здійснюватися з урахуванням довідки №59-Ф, виданої 29.01.2024 ГУ ПФУ у Волинській області.
При цьому відповідачем при розгляді заяви позивача від 03.07.2024 взагалі було проігноровано вказані обставини, не надано їм жодної оцінки та не вирішено питання врахування даної довідки для обчислення розміру пенсія державного службовця з моменту її призначення 29.01.2024.
У даному випадку позивач у своїй заяві фактично просила врахувати вказану довідку, що в свою чергу впливало на визначення розміру заробітку з якого обчислюється розмір пенсійної виплати та як наслідок тягне за собою відповідний перерахунок призначеної пенсії.
Враховуючи наведене, виходячи із положень ст.245 КАС України суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови у врахуванні при обчисленні позивачу розміру пенсії за віком відповідно до Закону №3723-ХІІ (на підставі пунктів 10, 12 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII) довідки від 29.01.2024 за № 59-Ф про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), виданої ГУ ПФУ у Волинській області та про задоволення позову в цій частині, з врахуванням уточнених позовних вимог.
З метою захисту прав позивача позовна вимога про зобов'язання вчинити дії також підлягає задоволенню у спосіб зобов'язання ГУ ПФУ у Волинській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону України “Про державну службу» з врахуванням довідки від 29.01.2024 за № 59-Ф про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), виданої ГУ ПФУ у Волинській області з 29.01.2024.
У даному випадку неврахування даної довідки порушує права позивача саме з моменту призначення їй пенсії державного службовця.
Разом з тим, не підлягає до задоволення вимога позивача про виплату пенсії за віком з 29.01.2024, оскільки врахування даної довідки та здійснення на підставі цього перерахунку пенсії впливає на визначення розміру заробітку з якого обчислюється пенсія та розмір пенсії. При цьому, виходячи із того, що ОСОБА_1 з 29.01.2024 отримує пенсію в максимальному розмірі, то такий перерахунок не впливає на розмір пенсії, яку вона може отримати після цього (він обмежений десятьма прожитковими мінімумами).
Також не підлягає до задоволення вимога про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з врахуванням довідки №58-Ф, виходячи з наступного.
Як вбачається із вищенаведених обставин, за результатами проведеної перевірки відповідачем було встановлено завищення складових заробітної плати на 164,64 грн. На заміну даної довідки відповідачем було видано нову довідку № 183-Ф від 06.06.2024, яка була врахована органом Пенсійного фонду при обчисленні пенсії позивачу 20.06.2024. Тобто, на даний час довідка №58-Ф втратила свою чинність.
Що стосується вимоги про зобов'язання ГУ ПФУ у Волинській області здійснювати виплату пенсії в подальшому та з проведенням індексації, то вона також не підлягає до задоволення, оскільки фактично є встановленням порядку виконання судового рішення на майбутнє, що є неприпустимим, відтак не може бути задоволена судом.
Керуючись статтями 241, 242, 243, 245, 246, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови ОСОБА_1 у врахуванні при обчисленні розміру пенсії за віком відповідно до Закону України “Про державну службу» довідки від 29.01.2024 за № 59-Ф про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років).
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону України “Про державну службу» з врахуванням довідки від 29.01.2024 за № 59-Ф про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), з 29.01.2024.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська обл., м. Луцьк, Київський м-н, 6, код ЄДРПОУ 13358826).
Суддя Р.С. Денисюк