16 грудня 2024 року ЛуцькСправа № 140/8805/24
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправним та скасування наказу, визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_3 , відповідач 1), ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_4 , відповідач 2) про визнання протиправним та скасування наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 від 18 травня 2023 року №150-од про поновлення ОСОБА_1 на військовому обліку офіцерів запасу; визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо зміни ОСОБА_2 статусу - з особи, яка виключена з військового обліку, на статус військовозобов'язаного (шляхом внесення ОСОБА_1 до військового обліку офіцерів запасу) та зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_6 виключити ОСОБА_1 з військового обліку офіцерів запасу та внести відомості до наявних електронних реєстрів про виключення з військового обліку (а.с.38-42).
Позов обґрунтований тим, що відповідно до довідки військово-лікарської комісії від 27 червня 2022 року №1/31 ОСОБА_1 за наслідками проходження оцінки стану здоров'я визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, про що ІНФОРМАЦІЯ_4 у військовому квитку зроблено відповідний запис.
Позивач зазначив, що хоч відповідно до внесених змін до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №560, особи, виключені з військового обліку, не входять до переліку осіб, які мають оновити облікові дані, стати на військовий облік або вчинити інші дії, проте з огляду на необхідність мати внесені до електронних обліків у системі «Оберіг» чи «Резерв+» актуальні дані про виключення з військового обліку (відсутність яких не дає можливості перетинати кордон та створює небезпеку бути мобілізованим), він 10 липня 2024 року рекомендованим листом надіслав до ІНФОРМАЦІЯ_6 заяву про поновлення облікових даних та внесення відомостей особи, яка знята з військового обліку з виключенням з військового обліку, внесення відомостей до системи «Оберіг». Листом від 23 липня 2024 року №1/3484 ІНФОРМАЦІЯ_7 повідомив про поновлення позивача на військовому обліку офіцерів запасу з 18 травня 2023 року, мотивуючи тим, що виключення з військового обліку було здійснено не на підставі свідоцтва про хворобу, а на підставі довідки.
Позивач вказані дії та рішення відповідачів вважає протиправними, оскільки виключення з військового обліку військовозобов'язаного має чітко визначений алгоритм дій, для здійснення якого Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1487 (далі - Порядок №1487), передбачена обов'язкова особиста присутність військовозобов'язаного у ІНФОРМАЦІЯ_4 та не обмежена лише проставленням відповідної відмітки у військово-обліковому документі (військовому квитку або тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного). Натомість недотримання відповідачами певних вимог щодо реалізації процедури виключення позивача з військового обліку за станом здоров'я не може створювати негативних наслідків для останнього, зокрема у вигляді поновлення на військовому обліку.
З наведених підстав позивач просив позов задовольнити.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2024 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
У відзиві на позовну заяву відповідач 1 позовні вимоги заперечив та у їх задоволенні просив відмовити (а.с.64-66). В обґрунтування цієї позиції вказав, що 05 травня 2023 року на адресу ІНФОРМАЦІЯ_5 від Волинської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону надійшло повідомлення про те, що Третім слідчим відділом (з дислокацією у місті Луцьку) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, в ході якого встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_8 незаконно виключили з військового обліку офіцерів запасу, які підлягають мобілізації. З огляду на такі обставини наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 від 05 травня 2023 року №65-агд було призначене службове розслідування з метою перевірки описаних випадків виключення з військового обліку посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_4 та підпорядкованих відділів офіцерів запасу, які відповідно до довідок військово-лікарських комісій визнані непридатними до військової служби за станом здоров'я. Під час службового розслідування було встановлено, що посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_5 та підпорядкованих відділів виключали офіцерів запасу (зокрема і ОСОБА_1 ) на підставі рішення позаштатних постійно діючих військово-лікарських комісії, тобто без дотримання вимог пункту 22.5 глави 22 розділу ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2008 року №402 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2008 року за №1109/15800; далі - Положення №402). Враховуючи, що подібні порушення були виявлені під час службового розслідування (у всіх відділах ІНФОРМАЦІЯ_5 та й у самому ІНФОРМАЦІЯ_5 ), начальник ІНФОРМАЦІЯ_5 прийняв наказ від 18 травня 2023 року №150-од «Про результати службового розслідування», пунктами 2, 3 якого було начальника відділення офіцерів запасу і кадрів, а також начальників підпорядкованих відділів зобов'язано негайно відновити на військовому обліку офіцерів запасу, що були виключені з військового обліку за станом здоров'я з порушенням вимог пункту 22.5, 22.6 глави 22 розділу ІІ Положення №402, та в найкоротші терміни їх викликати для оформлення усіх необхідних документів для оформлення свідоцтв про хворобу з наступним направленням їх до 16 Регіональної військово-лікарської комісії для встановлення остаточного рішення. При цьому за допущені порушення посадові особи були притягнуті до дисциплінарної та адміністративної відповідальності.
Відповідач 1 наголосив, що наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 від 18 травня 2023 року №150-од були усунуті порушення, виявлені під час службового розслідування, з метою приведення документів щодо виключення офіцерів запасу до вимог пункту 22.5, 22.6 глави 22 розділу ІІ Положення №402. Позивачу та його представнику також рекомендовано оформити медичні документи для їх направлення до регіональної військово-лікарської комісії для остаточного рішення.
Відповідач 2, належно чином повідомлений про розгляд справи (а.с.63), відзив на позовну заяву не подав.
Інші заяви по суті справи від сторін не надходили.
Суд, перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, встановив такі обставини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку офіцерів запасу ІНФОРМАЦІЯ_6 ; має військове звання «лейтенант», присвоєне наказом Міністерства оборони України від 19 травня 1992 року №1548; зарахований в запас 1 розряду, про що видно з військового квитка серії НОМЕР_1 , виданого Локачинським районним воєнним комісаріатом 16 жовтня 1992 року (а.с.7 зворот-8).
Згідно з довідкою військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_6 від 27 червня 2022 року №1/31 ОСОБА_1 визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку (а.с.8 зворот). Відповідний запис про виключення з військового обліку внесено до військового квитка НОМЕР_1 .
10 липня 2024 року ОСОБА_1 засобами поштового зв'язку направив ІНФОРМАЦІЯ_6 заяву про поновлення облікових даних та внесення відомостей особи, яка знята з військового обліку з виключенням з військового обліку, до системи «Оберіг» (а.с.9-10).
Листом від 23 липня 2024 року (а.с.10 зворот) ІНФОРМАЦІЯ_7 повідомив ОСОБА_1 про поновлення його на військовому обліку наказом від 18 травня 2023 року №150-од, так як позивач в порушення пункту 22.6 глави 22 розділу ІІ Положення №402 був виключений з військового обліку на підставі довідки, а не на підставі свідоцтва про хворобу. Одночасно запропоновано прибути до ІНФОРМАЦІЯ_6 для визначення ступеня придатності до військової служби.
При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України від 25 березня 1992 року №2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон №2232-XII).
Відповідно до частин першої, другої статті 1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Частиною першою статті 2 Закону №2232-XII установлено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави є військовозобов'язаними (частина дев'ята статті 1 Закону №2232-XII).
Згідно із частиною десятою статті 1 Закону №2232-XII громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема, виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
За приписами статті 33 Закону №2232-XII військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, зокрема, щодо керівництва військовим обліком військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, здійснення контролю за його станом покладено на відповідні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки згідно із Положенням про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженим Кабінетом Міністрів України від 23 лютого 2022 року №154.
Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку №1487, військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період. Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів. Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (пункт 20 Порядку №1487).
Відповідно до частини восьмої статті 5 Закону України від 16 березня 2016 року №1951-VІІІ «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі - №1951-VІІІ) органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
Згідно з частиною першою статті 6 Закону №1951-VІІІ до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Як встановлено статтями 7, 8 Закону №1951-VІІІ, відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку, є персональними даними військовозобов'язаного, що вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру. До службових даних військовозобов'язаного, зокрема, належать відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи).
Головною вимогою до системи військового обліку є постійне забезпечення повноти та достовірності даних, що визначають кількісний склад та якісний стан призовників і військовозобов'язаних (пункт 6 Порядку №1487).
З метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (Положення №402).
Згідно з пунктом 1.2 глави 1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення №402 встановлено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.
Відповідно до пункту 1.1 глави 2 розділу ІІ Положення №402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.
Медичний огляд проводиться ВЛК, крім іншого, з метою визначення придатності до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).
Згідно з пунктом 22.5, підпунктом «б» пункту 22.6 глави 22 розділу ІІ Положення №402 свідоцтво про хворобу у воєнний час складається: на всіх військовослужбовців, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, непридатними до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців; на офіцерів запасу, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку. У всіх інших випадках у особливий період постанова ВЛК оформляється довідкою ВЛК. У воєнний час довідка на контроль у штатну ВЛК не направляється.
Свідоцтво про хворобу підлягає розгляду, а постанова ВЛК - затвердженню: у воєнний час на генералів (адміралів), а також на всіх осіб, які оглянуті у ГВМКЦ, - ЦВЛК, на всіх військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів - ВЛК регіону, евакуаційного пункту (місцевого евакуаційного пункту, госпітальної бази).
З наведеного слідує, що підставою для виключення офіцерів запасу з військового обліку як непридатних до військової служби у воєнний час є саме рішення (постанова) ВЛК, оформлене свідоцтвом про хворобу, яке підлягає затвердженню ВЛК регіону.
Натомість ОСОБА_1 за наслідками медичного огляду ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_6 отримав довідку від 27 червня 2022 року №1/31, за змістом якої позивача визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
Саме на підставі довідки ВЛК позивача, офіцера запасу, виключено з військового обліку 27 червня 2022 року.
Позивач, обґрунтовуючи протиправність рішення щодо поновлення його на військовому обліку, звертав увагу саме на відсутність у відповідачів правових підстав для поновлення його на військовому обліку.
Перевіряючи доводи сторін у контексті спірних правовідносин, судом встановлено, що у зв'язку з проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні за фактом незаконного виключення посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_8 офіцерів запасу, які підлягають мобілізації, що проводиться Третім слідчим відділом (з дислокацією у місті Луцьку) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові, відповідачем 1 проведено службове розслідування, за результатами якого начальником ІНФОРМАЦІЯ_5 прийнято наказ від 18 травня 2023 року №150-од «Про результати службового розслідування по факту правомірності виключення з військового обліку за станом здоров'я офіцерів запасу, а також дотримання вимог чинного законодавства України посадовими особами» (а.с.69). За змістом наказу проведеною перевіркою особових справ офіцерів запасу було встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_7 разом із підпорядкованими відділами виключено з військового обліку за станом здоров'я офіцерів запасу згідно з пунктом 3 частини шостої статті 37 Закону №2232-XII. При цьому встановлено випадки виключення офіцерів запасу з військового обліку за станом здоров'я на підставі постанов ВЛК без дотримання вимог пунктів 22.5, 22.6 глави 22 розділу ІІ Положення №402.
Пунктами 2, 3 наказу від 18 травня 2023 року №150-од зобов'язано начальника відділення офіцерів запасу і кадрів ІНФОРМАЦІЯ_5 та начальників підпорядкованих відділів негайно відновити на військовому обліку офіцерів запасу, що були виключені з військового обліку за станом здоров'я з порушенням вимог пунктів 22.5, 22.6 глави 22 розділу ІІ Положення №402, та викликати офіцерів запасу, які у такий спосіб були виключені з військового обліку, для оформлення свідоцтв про хворобу з наступним їх направленням на затвердження до 16 Регіональної ВЛК для встановлення остаточного рішення.
Отже, відновлення позивача на військовому обліку було здійснено у зв'язку із реалізацією наказу відповідача від 18 травня 2023 року №150-од саме з метою усунення виявлених у ході службового розслідування порушень - безпідставного виключення офіцерів запасу з військового обліку з огляду на відсутність свідоцтва про хворобу, затвердженого ВЛК регіону.
Таким чином, оскільки рішення про виключення позивача з військового обліку було прийнято без дотримання чинного на той момент законодавства, то суд дійшов переконання про правомірність дій відповідачів, наслідками яких стало поновлення позивача на військовому обліку.
Посилання позивача на те, що довідка від 27 червня 2022 року №1/31 є чинною, не спростовує цих висновків суду, оскільки така довідка за приписами чинного законодавства не є належною підставою для виключення з військового обліку офіцера запасу у воєнний час та не створює юридичних наслідків, зокрема, у розрізі наявності підстав для актуалізації даних в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Таким чином, суд дійшов до висновку про відсутність у відповідачів правових підстав для внесення даних в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі довідки військово-лікарської комісії від 27 червня 2022 року №1/31.
Відтак, у задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.
У зв'язку із відмовою у задоволенні позову судові витрати не підлягають відшкодуванню позивачу.
Керуючись статтями 2, 72-77, 244-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код юридичної особи НОМЕР_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 ) про визнання протиправним та скасування наказу, визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ж.В. Каленюк