Рішення від 17.12.2024 по справі 592/16889/24

Справа№592/16889/24

Провадження №2/592/2800/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2024 року м.Суми

Суддя Ковпаківського районного суду м. Суми Князєв В.Б., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі,

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради звернувся до суду з позовом та вимоги мотивує тим, що згідно із заявою ОСОБА_1 від 28.08.2023, а також відповідних документів, поданих до департаменту, рішеннями департаменту від 31.08.2023 йому була призначена компенсація з 01.08.2023 по 31.07.2024 по догляду за бабусею ОСОБА_2 . При поданні ОСОБА_1 заяви від 28.08.2023, які він власноручно підписав, останній зобов'язувався повідомляти департамент про зміни обставин, які можуть вплинути на призначення і виплату компенсації. Надалі, відповідно до пункту 20 Порядку та статті 7 ЗУ «Про верифікацію та моніторинг державних виплат» департаментом в порядку контролю за виплатою коштів компенсації підготовлено запит до Державної прикордонної служби України (лист від 16.05.2024 №12.01-25/2153/04) щодо осіб, які перетнули державний кордон України, в'їхали на тимчасову окуповану територію України або виїхали з такої території за період з 01.01.2023 по 16.05.2024. 07.06.2024 Департаментом отримано відповідь, з якої з'ясовано, що ОСОБА_1 03.11.2023 через пункт пропуску Мостиська перетнув кордон України, даних про перетин кордону в зворотному напрямку департаменту не надано. Відповідно до підпункту 5 пункту 11 Порядку, виплата компенсації припиняється в разі перебування фізичної особи, яка надає соціальні послуги, за межами України понад 30 календарних днів. До 30-денного періоду перебування за кордоном не включаються дні перебування фізичної особи, яка надає соціальні послуги, разом з особою, яка потребує надання соціальних послуг, на лікування за кордоном, що підтверджується відповідними документами. Як наслідок, ОСОБА_1 не мав права на отримання компенсації, починаючи з 01.01.2024. Протягом спірного періоду допомога виплачувалась у таких розмірах: з 01.01.2024 по 30.06.2024 - 2250 х 6 = 13500 грн. Всього виплачено 13500 грн. У зв'язку з порушенням ОСОБА_1 вимог порядку рішенням департаменту про відкликання правомірного адміністративного акту з прийняттям нового рішення по справі від 24.06.2024 йому було припинено виплату компенсації з 01.01.2024. Визначено обсяг надміру виплачених коштів компенсації, що підлягав поверненню відповідачем за період з 01.01.2024 по 30.06.2024 у розмірі 13500 грн, про що останній був повідомлений у встановлений законодавством спосіб. ОСОБА_1 було направлено рішення про повернення надміру виплачених коштів зобов'язаною особою у зв'язку з відкликанням правомірного адміністративного акту з прийняттям нового рішення у справі від 10.07.2024. До цього часу належна до повернення сума в розмірі 13500 грн не повернута. Просять суд стягнути з ОСОБА_1 на їхню користь суму позову у розмірі 13500 грн та сплачений судовий збір в розмірі 2422,40 грн.

Відповідач ОСОБА_1 , якому направлялася копія позовної заяви з додатками, відзив на позов не надав.

Суд, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, з таких підстав.

Судом встановлено, що до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради із заявою від 28.08.2023 про призначення виплати компенсації за надання соціальних послуг на непрофесійній основі по догляду за ОСОБА_2 звернувся ОСОБА_1 (а.с. 8).

Разом із зазначеною заявою ОСОБА_1 подав декларацію про доходи та майновий стан від 01.04.2023 та 30.06.2023.

Згідно довідки до акту огляду медико - соціальною експертною комісією,- ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , має першу групу інвалідності безтерміново.

16.05.2024 Департаментом соціального захисту населення СМР було надіслано до Державної прикордонної служби України лист про надання інформації щодо осіб, які перетнули державний кордон України, в'їхали на тимчасову окуповану територію України або виїхали з такої території з 01.01.2023 по теперішній час (а.с.9 на звороті).

07.06.2024 Департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради листом від Державної прикордонної служби України отримано відповідь згідно якої, ОСОБА_1 03.11.2023 через пункт пропуску Мостиська перетнув кордон України, даних про перетин кордону в зворотному напрямку департаменту не надано (а.с.9 на звороті, 10).

24.06.2024 Департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради винесено рішення №451 про відкликання правомірного адміністративного акту з прийняттям нового рішення по справі, - яким відкликано рішення про призначення/перерахунок компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги на непрофесійній основі, від 31.08.2023 по особовому рахунку № НОМЕР_1 з 01.08.2023 по 31.12.2023 у розмірі 1919 грн щомісяця, з 01.01.2024 по 31.07.2024 у розмірі 2250 грн щомісяця з подальшим прийняттям нового рішення Департаменту у цій справі про призначення компенсації ОСОБА_1 з 01.08.2023 по 31.12.2023 у розмірі 2250 грн щомісяця; уповноваженим суб'єктам Департаменту провести перерахунок раніше наданої соціальної гарантії із визначенням суми надміру виплачених коштів за період з 01.01.2024 по 30.06.2024 з вини ОСОБА_1 (а.с.10).

Згідно розрахунку від 28.06.2024 надміру перерахованої (виплаченої) компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі,- по о/р НОМЕР_2 за період з 01.01.2024 по 30.06.2024 сума переплати ОСОБА_1 становить 13500 грн (а.с.10 на звороті).

10.07.2024 Департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради винесено рішення про повернення надміру виплачених коштів зобов'язаною особою у зв'язку з відкликанням правомірного адміністративного акту з нового рішення по справі. Адресат рішення/зобов'язана особа ОСОБА_1 . У зв'язку із прийняттям вищезазначеним рішенням по відношенню до адресата цього рішення, утворилася сума надміру виплачених коштів компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі за період з 01.01.2024 по 30.06.2024 у розмірі 13500 грн, яка підлягає поверненню зобов'язаною особою на рахунок Департаменту (а.с.10).

Станом на час розгляду справи сума переплаченої компенсаційної виплати на рахунок Департаменту повернута не була.

Основні організаційні та правові засади надання соціальних послуг, передбачені Законом України «Про соціальні послуги». Статтею 13 Закону встановлено, що порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації за догляд затверджує Кабінет Міністрів України.

На виконання вищезазначених вимог Закону постановою Уряду «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі» від 23.09.2020 № 859 затверджено Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі (зі змінами) (надалі Порядок).

Так, частиною шостою статті 13 Закону та пунктом 1 Порядку передбачено, що компенсація за догляд (далі компенсація), що призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі, без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг (далі фізична особа, яка надає соціальні послуги) особам із числа членів своєї сім'ї, які спільно з нею проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки (далі соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі) та є, зокрема, особами з інвалідністю I групи.

Відповідно до пункту 7 Порядку призначення і виплата компенсації здійснюються уповноваженим органом з місяця подання фізичною особою, яка надає соціальні послуги, відповідних документів.

Згідно з пунктом 4 Порядку розмір компенсації відповідно до статті 13 Закону України «Про соціальні послуги» обчислюється як різниця між прожитковим мінімумом на одну особу в розрахунку на місяць, установленим законом на 1 січня календарного року, в якому надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, та середньомісячним сукупним доходом фізичної особи, яка надає соціальні послуги, за один квартал, який передує місяцю, що є попереднім до місяця звернення із заявою про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.

При поданні відповідачем заяви від 28.08.2023, яку він власноручно підписав, та зобов'язувався повідомляти департамент про зміни обставин, які можуть вплинути на призначення і виплату компенсації.

Відповідно до підпункту 5 пункту 11 Порядку виплата компенсації припиняється в разі перебування фізичної особи, яка надає соціальні послуги, за межами України понад 30 календарних днів.

У разі виникнення обставин, визначених у підпунктах 1, 4-6 цього пункту, внаслідок яких припиняється надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі, фізична особа, яка надає соціальні послуги, особа/законний представник особи, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, зобов'язані в десятиденний строк письмово повідомити про припинення надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі уповноваженому органу, що здійснює виплату компенсації. Її виплата припиняється з місяця, наступного за місяцем, у якому сталися зміни.

Пункт один Порядку №859, встановлює механізм призначення і виплати компенсації за догляд (далі - компенсація), що призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі, без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг (далі - фізична особа, яка надає соціальні послуги) особам із числа членів своєї сім'ї, які спільно з нею проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки (далі - соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі) та є:

- особами з інвалідністю I групи;

- дітьми з інвалідністю;

- громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями;

- невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися;

- дітьми, яким не встановлено інвалідність, але які є хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги відповідно до переліку тяжких захворювань, розладів, травм, станів, що дають право на одержання державної допомоги на дитину, якій не встановлено інвалідність, надання такій дитині соціальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 р. № 1161.

Абзацом першим пункту 19 Порядку встановлено, що суми компенсації, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку фізичної особи, яка надає соціальні послуги, через подання документів із завідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату компенсації тощо, стягуються відповідно до законодавства.

Відповідно до абзацу третього 19 Порядку, якщо фізична особа, яка надає соціальні послуги, не повернула добровільно надміру виплачені їй суми, вони стягуються в судовому порядку на підставі заяви уповноваженого органу, що призначив компенсацію.

Згідно з частиною 1 статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Статтею 1215 ЦК України встановлено, що не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Враховуючи викладене, оскільки внаслідок порушення ОСОБА_1 зобов'язання про повідомлення Департаменту про зміну обставин, які можуть вплинути на призначення і виплату компенсації, зокрема, про його виїзд за кордон 03.11.2023, даних про перетин кордону в зворотному напрямку департаменту не надано, як і не надано даних про перебуванння останнього разом з особою, яка потребує надання соціальних послуг на лікуванні за кордоном, йому було надміру виплачено суми компенсації за період з 01.01.2024 по 30.06.2024 у розмірі 13500 грн, а тому переплачена сума компенсаційних виплат підлягає стягненню із ОСОБА_1 на користь Департаменту соціального захисту населення СМР.

У відповідності зі ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача необхідно стягнути судовий збір у розмірі 2422 грн 40 коп.

Керуючись ст. ст. 4, 76-83, 141, 264, 265 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Позов Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради кошти у сумі 13500 грн та витрати по сплаті судового збору у сумі 2422 грн 40 коп.

Рішення суду може бути оскаржено до Сумського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради: м. Суми, вул. Харківська, 35, ЄДРПОУ 26440890.

Відповідач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 .

Суддя В.Б. Князєв