Справа № 201/15752/24
Провадження № 1-кс/201/5608/2024
Іменем України
16 грудня 2024 року м. Дніпро
Слідчий суддя Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
за участю прокурора ОСОБА_3 ,
захисника - адвоката ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора Волноваської окружної прокуратури Донецької області ОСОБА_3 , про здійснення спеціального досудового розслідування в межах кримінального провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22024050000000477 від 20.02.2024, відносно
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України уродженця м. Донецьк Донецької області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, за підозрою у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України,
Прокурор звернулась з клопотанням про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування, на обґрунтування якого зазначив, що слідчим відділом 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22024050000000477 від 20.02.2024 за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Громадянин України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , маючи вищу юридичну освіту, достатній рівень спеціальних знань і життєвого досвіду для усвідомлення фактів активної підривної діяльності РФ проти України шляхом окупації та подальшої анексії території України в Донецькій області, розуміючи, що вищевказані нормативні документи є незаконними, оскільки явно прийняті всупереч Конституції України та чинного законодавства України, після окупації міста Донецька діючи умисно, за власною ініціативою, добровільно залишився на тимчасово окупованій території області та з власної ініціативи добровільно вирішив надати допомогу РФ та її представникам у проведенні підривної діяльності на шкоду суверенітетові та територіальної цілісності України, тобто вчинити державну зраду (в редакції Кримінального Кодексу України від 04.06.2014).
Реалізуючи свій злочинний умисел, спрямований на вчинення державної зради, а саме діянні, умисно вчиненому громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України, що виразилось в наданні іноземній державі - Російській Федерації та її представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі так званого Закону «О Прокуратуре» Донецкой Народной Республики» не пізніше листопада 2014 року (точна дата в ході досудового розслідування не встановлена), перебуваючи у адміністративній будівлі Генеральної прокуратури Донецької Народної Республіки, за адресою: Донецька область м. Донецьк, по вул. Генерала Антонова, 2, використовуючи матеріально-технічну базу прокуратури, власні теоретичні знання і практичні навички, діючи відповідно до прийнятих керівництвом окупаційної влади РФ нормативно правових актів почав виконувати функції представника правоохоронного органу, у якості:
-«следователя по особо важным делам следственной части следственного управления Генеральной прокуратуры Донецкой Народной Республики», з листопада 2014 року по червень 2016 року;
-«следователя по особо важным делам главного следственного управления Генеральной прокуратуры Донецкой Народной Республики»,
з червня 2016 року по березень 2018 року;
-«старшого следователя по особо важным делам следственного отдела следственного управления Генеральной прокуратуры Донецкой Народной Республики», з березня 2018 року по жовтень 2018 року;
-«заместителя прокурора Ленинского района г. Донецка Генеральной прокуратуры Донецкой Народной Республики», з жовтня 2018 року по червень 2022 року.
Таким чином, громадянин України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обґрунтовано підозрюється у державній зраді, тобто діянні, умисно вчиненому громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, державній економічній чи інформаційний безпеці України, що виразилось у наданні іноземній державі - Російській Федерації та її представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК України.
Далі, незважаючи на вчинене, достовірно розуміючи про здійснення підривної діяльності про України, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , продовжив вчинення кримінальних правопорушень за наступних обставин.
На учасників правоохоронної системи «ДНР» відповідно до заздалегідь розробленого плану злочинних дій, в тому числі покладаються наступні обов'язки:
-створення правоохоронних органів незаконного державного утворення «ДНР» та організація їх діяльності;
-видання нормативно-правових актів від імені нелегітимних правоохоронних органів «ДНР»;
- здійснення правоохоронної діяльності, непередбаченими законодавством України правоохоронними органами «ДНР».
Після тимчасової окупації території Донецької області, у тому числі м. Донецьк, на території Донецької Народної Республіки було незаконно створено правоохоронний орган - «Прокуратуру Донецької Народної Республіки» (редакція закону прийнятого «Постановленим Народного Совета Донецкой Народной Республики» від 31.08.2018 року).
У своїй діяльності прокуратура, яка є незаконним правоохоронним органом на тимчасово окупованій території, керується так званими нормативними актами «ДНР».
Відповідно до ст. 1 Закону ДНР «О Прокуратуре» (в редакції від 31.08.2018) (мовою оригіналу) прокуратура Донецкой Народной Республики - единая государственная централизованная система органов, осуществляющих надзор за соблюдением Конституции Донецкой Народной Республики и исполнением законов, надзор за соблюдением прав и свобод человека и гражданина, уголовное преследование в соответствии со своими полномочиями, а также выполняющих иные функции.
В целях обеспечения верховенства закона, единства и укрепления законности, защиты прав и свобод человека и гражданина, а также охраняемых законом интересов общества и государства прокуратура Донецкой Народной Республики осуществляет:
1) надзор за исполнением законов органами исполнительной власти, органами местного самоуправления, органами военного управления, органами контроля, их должностными лицами, органами управления и руководителями коммерческих и некоммерческих организаций, а также за соответствием законам издаваемых ими правовых актов;
2) надзор за соблюдением прав и свобод человека и гражданина органами исполнительной власти, органами местного самоуправления, органами военного управления, органами контроля, их должностными лицами, а также органами управления и руководителями коммерческих и некоммерческих организаций;
3) надзор за исполнением законов органами, осуществляющими оперативно-разыскную деятельность, дознание и предварительное следствие;
4) надзор за исполнением законов судебными приставами; (Пункт 4 части 2 статьи 1 с изменениями, внесенными в соответствии с Законом от 01.04.2022 № 360-IIНС)
5) надзор за исполнением законов администрациями органов и учреждений, исполняющих наказание и применяющих назначаемые судом меры принудительного характера, администрациями мест содержания задержанных и заключенных под стражу;
6) уголовное преследование в соответствии с полномочиями, установленными уголовно-процессуальным законодательством;
7) координацию деятельности правоохранительных органов по борьбе с преступностью;
8) возбуждение дел об административных правонарушениях и проведение административного расследования в соответствии с полномочиями, установленными законодательством об административных правонарушениях, 3 действующим на территории Донецкой Народной Республики, и другими законами.
Прокуроры в соответствии с процессуальным законодательством Донецкой Народной Республики участвуют в рассмотрении дел судами, опротестовывают противоречащие закону решения, приговоры, определения и постановления судов. (Часть 3 статьи 1 изложена в новой редакции в соответствии с Законом от 01.04.2022 № 360-IIHC)
Прокуратура Донецкой Народной Республики принимает участие в правотворческой деятельности.
Зазначені незаконні нормативно-правові акти, видані представниками окупаційної влади «ДНР», якими у своїй діяльності керуються правоохоронні органи, що незаконно діють на тимчасово окупованій частині території Донецької області, приймались всупереч чинного законодавства України, є протиправними та такими, що суперечать основоположним принципам Конституції України та іншим законодавчим актам України.
У свою чергу, громадянин України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , достовірно розуміючи про вчинення кримінально протиправних діянь, будучи вже працевлаштованим на посаді «заместителя прокурора Ленинского района г. Донецка Генеральной прокуратуры Донецкой Народной Республики», перебуваючи на території тимчасово окупованого міста Донецька, діючи умисно, керуючись власними переконаннями, за власною ініціативою вирішив продовжити вчиняти державну зраду, тобто вчинити діяння на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній економічній чи інформаційній безпеці України, що виразилось у наданні РФ допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, в умовах воєнного стану.
Продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел на вчинення державної зради, в умовах воєнного стану, громадянин України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою надання допомоги на підставі так званого Закону «О прокуратуре» Донецкой Народной Республики» виконував функціональні обов'язки:
- «заместителя прокурора Ленинского района г. Донецка Генеральной прокуратуры Донецкой Народной Республики» (з жовтня 2018 року по червень 2022 року);
- «прокурора Волновахского района Генеральной прокуратуры Донецкой Народной Республики» (з червня 2022 року по червень 2023 року);
- «заместителя прокурора Волновахского района Генеральной прокуратуры Донецкой Народной Республики» (з червня 2023 року по теперішній час).
Таким чином, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обґрунтовано підозрюється у вчиненні державної зради, тобто діянні, умисно вчиненому громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України, що виразилось в надані іноземній державі допомоги в проведені підривної діяльності про України, вчинене в умовах воєнного стану, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України.
Далі, продовжуючи вчиняти злочини проти основ національної безпеки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , також розпочав вчиняти колабораційну діяльность за наступних обставин.
Після тимчасової окупації території Донецької області, у тому числі м. Донецьк, на території Донецької Народної Республіки було незаконно створено правоохоронний орган - «Прокуратуру Донецької Народної Республіки» (редакція закону прийнятого «Постановленим Народного Совета Донецкой Народной Республики» від 31.08.2018 року).
У своїй діяльності прокуратура, яка є незаконним правоохоронним органом на тимчасово окупованій території, керується так званими нормативними актами «ДНР».
У свою чергу, громадянин України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , достовірно розуміючи про вчинення кримінально протиправних діянь, будучи вже працевлаштованим на посаді «заместителя прокурора Ленинского района г. Донецка Генеральной прокуратуры Донецкой Народной Республики», перебуваючи на території тимчасово окупованого міста Донецька, діючи умисно, керуючись власними переконаннями, за власною ініціативою вирішив продовжити вчиняти державну зраду, тобто вчинити діяння на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній економічній чи інформаційній безпеці України, що виразилось у наданні РФ допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, в умовах воєнного стану.
Продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел на вчинення державної зради, в умовах воєнного стану, громадянин України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою надання допомоги на підставі так званого Закону «О Прокуратуре» Донецкой Народной Республики» обійняв посади в незаконному правоохоронному органів, т.зв. «Прокуратуре Донецкой Народной Республики», створених на тимчасово окупованих територіях та виконував функціональні обов'язки:
- «заместителя прокурора Ленинского района г. Донецка Генеральной прокуратуры Донецкой Народной Республики» (з жовтня 2018 року по червень 2022 року);
- «прокурора Волновахского района Генеральной прокуратуры Донецкой Народной Республики» (з червня 2022 року по червень 2023 року);
- «заместителя прокурора Волновахского района Генеральной прокуратуры Донецкой Народной Республики» (з червня 2023 року по теперішній час).
З огляду на викладене, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обґрунтовано підозрюється у колабораційній діяльності, тобто у добровільному зайнятті громадянином України посади в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Таким чином, у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України, за викладених обставин обґрунтовано підозрюється: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України уродженець м. Донецьк Донецької області, не судимий, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт громадянина України номер НОМЕР_2 , виданий Ленінським РВ ДМУ МУМВСУ в Донецькій області.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_5 підтверджується матеріалами кримінального провадження, а саме: повідомленням про виявлене кримінальне правопорушення від 07.02.2024; протоколом огляду інтернет ресурсів від 02.09.2024; протоколом огляду інтернет ресурсів від 24.09.2024; протоколом проведених НС(Р)Д від 14.08.2024;протоколом огляду інтернет ресурсів від 08.11.2024; висновком судової портретної експертизи від 14.11.2024 № 610; письмовим повідомлення про підозру від 26.11.2024; матеріалами, зібраними оперативними підрозділами СБУ, що у відповідності до ч. 2 ст. 99 КПК України є доказами.
У зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації, воєнним станом в Україні та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території України та обґрунтована неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» № 239 (7899) від 26.11.2024, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повістку про виклик особи - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на 02.12.2024 з 09 год. 00 хв. до 12 год. 00 хв., 03.12.2024 з 09 год. 00 хв. до 12 год. 00 хв. та 04.12.2024 з 09 год. 00 хв. до 12 год. 00 хв., за зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 22024050000000477, отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України, допиту підозрюваного та проведення інших слідчих та процесуальних дій.
Жодного разу громадянин України ОСОБА_5 у призначений час не з'явився, про неможливість та причини неприбуття не повідомив.
26 листопада 2024 року відповідно до вимог ст. ст. 276, 277, 278 КПК України відносно ОСОБА_5 складено повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст.111-1 КК України, однак останньому повідомлення про підозру особисто не вручено, внаслідок не встановлення його місцезнаходження на території будь-якого населеного пункту, де органи державної влади України здійснюють свої повноваження. Встановлено, що ОСОБА_5 , перебуваючи на тимчасово окупованій території, переховується від органів досудового розслідування.
Згідно з вимогами, передбаченими ч. 3 ст. 111, ст. 135 КПК України, вжито заходів для вручення повідомлення про підозру у спосіб, передбачений для вручення повідомлень, але вручити повідомлення про підозру та повістку про виклик близьким родичам та членам сім'ї підозрюваного ОСОБА_5 не представилося можливим.
26 листопада 2024 року захиснику підозрюваного вручено повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111, ч. 2, ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Таким чином, 26 листопада 2024 року у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_5 набув статусу підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України, а саме:
- державній зраді, а саме діянні, умисно вчиненому громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, державній економічній чи інформаційний безпеці України, що виразилось у наданні іноземній державі - Російській Федерації та її представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України;
- державній зраді, тобто діянні, умисно вчиненому громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній безпеці України, що виразилось в наданні іноземній державі - Російській Федерації та її представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, вчинені в умовах воєнного стану;
-колабораційній діяльності, тобто у добровільному зайнятті громадянином України посади в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території.
Постановою прокурора від 05.12.2024 на підставі ст. 281 КПК України оголошено розшук підозрюваного ОСОБА_5 , здійснення якого доручено співробітникам ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях.
Той факт, що підозрюваний ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території України, підтверджується матеріалами кримінального провадження, а також повідомленнями ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, що здійснює розшук підозрюваного.
Під час досудового розслідування встановлено, що підозрюваний ОСОБА_5 ухиляється від явки на виклики прокурора (не прибув на виклики без поважної причини більше як два рази), оголошений у розшук та перебуває на тимчасово окупованій території України.
У період з 2014 року по теперішній час місто Донецьк було захоплено військовослужбовцями зс рф і воно знаходиться під тимчасовою окупацією держави-агресора, що визначено Постановою Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» № 254-VIII від 17.03.2015 та Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» № 1680-VII від 16.09.2014.
Розшук підозрюваного ОСОБА_5 триває.
Свідки, яких необхідно допитати під час розгляду клопотання - відсутні.
Прокурор у судовому засіданні підтримала клопотання та просила ухвалити рішення, яким надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування з підстав, зазначених в клопотанні.
Захисник в судовому засіданні залишив клопотання на розсуд суду.
Вислухавши думку прокурора, захисника, вивчивши клопотання та дослідивши долучені до нього документи, слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
У відповідності з п. 4 ч. 3 ст. 297-2 КПК України факт перебування ОСОБА_5 на тимчасово окупованій території повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а також встановлено, що ОСОБА_5 постійно перебуває на тимчасово окупованій території України, а саме, м. Донецьк, яке натепер фактично є тимчасово окупованою територією і не підконтрольною державній владі України.
Відповідно до ч. 2 ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, у т.ч. передбачених ст. 111-1 КК України, стосовно підозрюваного, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Наведені докази в своїй сукупності підтверджують, що ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території, приймає участь в протиправних діях, а саме, добровільно зайняв посаду «заместителя прокурора Ленинского района г. Донецка Генеральной прокуратуры Донецкой Народной Республики».
Про факт переховування підозрюваного ОСОБА_5 від слідства та суду свідчить те, що він не з'явився на виклики для проведення слідчих та процесуальних дій, вручення підозри, а тому в повній мірі можна стверджувати про переховування підозрюваного від органів досудового розслідування та суду з метою уникнення кримінальної відповідальності.
Відомості про переховування підозрюваного підтверджуються опублікованими повістками про виклик, наведеними у цьому клопотанні опублікованими в газеті «Урядовий кур'єр» та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Підозрюваний належним чином викликався для вручення повідомлення про підозру та проведення слідчих і процесуальних дій у спосіб передбачений законом, а саме через засоби масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті офісу Генерального прокурора, проте не з'явився у призначений час та не повідомив про причини неприбуття, беручи до уваги той факт, що ОСОБА_5 проживає та перебуває на території м. Донецьк тобто на території, яка на цей час непідконтрольна владі України, оскільки тимчасово окупована РФ та незаконними збройними формуваннями, з урахуванням наведеного є підстави вважати, що підозрюваний переховується від органів досудового слідства на тимчасово окупованій території України, з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
Відповідно до п. 7 ч. ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», 15.04.2014 р. № 1207-VII, - тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Статтею 3 Закону встановлено перелік територій, які вважаються «тимчасово окупованою територією». Такою територією визначається:
1) сухопутна територія тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, водні об'єкти або їх частини, що знаходяться на цих територіях;
2) внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова, територія виключної (морської) економічної зони України вздовж узбережжя Кримського півострова та прилеглого до узбережжя континентального шельфу України, внутрішні морські води, прилеглі до сухопутної території інших тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України;
3) інша сухопутна територія України, внутрішні морські води і територіальне море України, визнані в умовах воєнного стану тимчасово окупованими рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію указом Президента України.
Аналіз вказаних положень Закону свідчить, що існує декілька підстав та способів віднесення певних територій держави до категорії тимчасово окупованих.
Так, виходячи з положень п. 1 ч. 1 ст. 3 та п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону, будь-яка частина території України набуває статусу тимчасово окупованої території за наявності у неї певних ознак, визначених Законом, і при цьому у даному випадку Закон не вимагає проходження будь-яких додаткових процедур або прийняття додаткових нормативно-правових актів для встановлення факту окупації.
У цьому випадку, достатньо довести, що окремо визначена територія відповідає одному з критеріїв встановлених п. 1 ч. 1 ст. 3 та п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону, а саме:
1.частина території України, в межах якої збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль;
2.частина території України, в межах якої збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
У період з 2014 року по теперішній час місто Донецьк було захоплено військовослужбовцями зс рф і воно знаходиться під тимчасовою окупацією держави-агресора, що визначено Постановою Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» № 254-VIII від 17.03.2015 та Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» № 1680-VII від 16.09.2014.
Завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура (ч. 1 ст. 2 КПК України).
Спеціальне досудове розслідування (inabsentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень глави 24-1 (ч. 1 ст. 297-1 КПК України).
Наведені обставини унеможливлюють завершення досудового розслідування без проведення спеціального досудового розслідування, оскільки підозрюваний перебуває на тимчасово окупованій території та переховується там від органів досудового розслідування.
Враховуючи наведене, з метою досягнення завдання кримінального провадження, дотримання належної правової процедури, необхідним вбачається отримати дозвіл слідчого судді на проведення спеціального досудового розслідування.
Наведені положення КПК України щодо можливості проведення спеціального досудового розслідування повністю узгоджуються з діючою Європейською судовою практикою.
Згідно з ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Статутом Міжнародної організації кримінальної поліції - Інтерпол, а саме п. 3, зазначено, що «Організації категорично забороняється здійснювати будь-яке втручання або діяльність політичного, військового, релігійного чи расового характеру», у зв'язку з чим співпраця каналами Інтерполу щодо вказаної особи є неможливою.
Офіційно оголосити підозрюваного ОСОБА_5 в міжнародний розшук не надається можливим через вказані правила Інтерполу.
Підозрюваний ОСОБА_5 , обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 111, ч.2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України; переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності; перебуває на тимчасово окупованій території України.
Таким чином, наявні достатні підстави для проведення у даному кримінальному провадженні стосовно підозрюваного ОСОБА_5 спеціального досудового розслідування кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 111, ч.2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України
На підставі вимог ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року № 1207-VII, керуючись ст.ст. 2, 3, 7, 139, 2971-2975, 309, 372, 376, 532 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22024050000000477 від 20.02.2024, відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за підозрою у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст буде оголошений 16 грудня 2024 року о 19 год. 00 хв.
Слідчий суддя ОСОБА_1