Вирок від 05.12.2024 по справі 199/6225/23

Справа № 199/6225/23

(1-кп/199/146/24)

ВИРОК

іменем України

05.12.2024 місто Дніпро

Амур-Нижньодніпровський районний суд міста Дніпропетровська у складі:

судді - ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі дистанційного судового провадження в залі суду в порядку спеціального судового розгляду за відсутності обвинуваченої (in absentia) кримінальне провадження № 22023050000002849 від 07.07.2023 відносно:

ОСОБА_2 ,

ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Новопетриківка Великоновосілківського району Донецької області, громадянки України, заміжньої, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,

яка обвинувачується у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,

за участю: секретаря судового засідання - ОСОБА_3 , прокурора - ОСОБА_4 , захисника - адвоката ОСОБА_5 ,

УСТАНОВИВ:

24 жовтня 1945 року набув чинності Статут Організації Об'єднаних Націй, підписаний 26 червня 1945 року, яким фактично створено Організацію Об'єднаних Націй (далі - ООН).

До складу ООН увійшли Українська Радянська Соціалістична Республіка (з 24 серпня 1991 року змінено назву на Україна), Союз Радянських Соціалістичних Республік (з 24 грудня 1991 року змінено назву на російська федерація) та ще 49 країн-засновниць, а в подальшому до вказаної міжнародної організації прийняті інші країни світу.

Відповідно до ч. 4 ст. 2 Статуту ООН всі Члени ООН утримуються в їх міжнародних відносинах від загрози силою або її застосування як проти територіальної недоторканності або політичної незалежності будь-якої держави, так і будь-яким іншим чином, несумісним з Цілями Об'єднаних Націй.

Декларацією Генеральної Асамблеї ООН від 9 грудня 1981 року № 36/103 про недопустимість інтервенції та втручання у внутрішні справи держав та резолюціями від 16 грудня 1970 року №2734 (XXV), що містить Декларацію про зміцнення міжнародної безпеки; від 21 грудня 1965 року №2131 (XX), що містить Декларацію про неприпустимість втручання у внутрішні справи держав та обмеження їх суверенітету та від 14 грудня 1974 року № 3314 (XXIX), що містить визначення агресії, установлено, що ні одна з держав не має право здійснювати інтервенцію чи втручання у будь-якій формі або з будь-якої причини у внутрішні та зовнішні справи інших держав. Закріплено обов'язок держав: утримуватися від озброєної інтервенції, підривної діяльності, військової окупації; здійснення сприяння, заохочення чи підтримки сепаратистської діяльності; не допускати на власній території навчання, фінансування та вербовки найманців чи засилання таких найманців на територію іншої держави.

Крім того, у статтях 1-5 Декларації Генеральної Асамблеї ООН від 14 грудня 1974 року № 3314 (XXIX) серед іншого визначено:

- застосування збройної сили державою проти суверенітету, територіальної та політичної незалежності іншої держави;

- застосування збройної сили державою першою в порушення Статуту ООН є перш за все свідченням акту агресії.

Будь-яка з наступних дій, незалежно від оголошення війни, кваліфікується як акт агресії:

- вторгнення або напад збройних сил держави на територію іншої держави або будь-яка військова окупація, який би тимчасовий характер вона не носила, що є результатом такого вторгнення або нападу, або будь-яка анексія із застосуванням сили території іншої держави або частини її;

- бомбардування збройними силами держави території іншої держави або застосування будь-якої зброї державою проти території іншої держави;

- блокада портів або берегів держави збройними силами іншої держави;

- напад збройними силами держави на сухопутні, морські або повітряні сили, або морські і повітряні флоти іншої держави;

- застосування збройних сил однієї держави, що знаходяться на території іншої держави за згодою з приймаючою державою, у порушення умов, передбачених в угоді, або будь-яке продовження їх перебування на такій території після припинення дії угоди;

- дія держави, що дозволяє, щоб її територія, яку вона надала в розпорядження іншої держави, використовувалася цією іншою державою для здійснення акту агресії проти третьої держави;

- засилання державою або від імені держави збройних банд, груп, іррегулярних сил або найманців, які здійснюють акти застосування збройної сили проти іншої держави, що мають настільки серйозний характер, що це рівнозначно наведеним вище актам.

Жодні міркування будь-якого характеру, з політичних, економічних, військових чи інших причин не можуть бути виправданням агресії.

Статтями 1 та 2 III Конвенції про відкриття воєнних дій (Гаага, 18 жовтня 1907 року), яка вступила в дію 26 січня 1910 року, яку 7 березня 1955 року визнано Союзом Радянських Соціалістичних Республік, правонаступником якого є російська федерація, передбачено, що військові дії між державами не повинні починатися без попереднього і недвозначного попередження, яке буде мати форму мотивованого оголошення війни або форму ультиматуму з умовним оголошенням війни. Стан війни повинен бути без уповільнення оповіщений нейтральним державам і буде мати для них дійсну силу лише після одержання оповіщення.

24 серпня 1991 року Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки схвалено Акт проголошення незалежності України, яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави - України. Згідно з указаним документом, територія України є неподільною та недоторканною.

16 липня 1990 року вказано, що Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах.

Відповідно до розділу V Декларації територія України в існуючих кордонах є недоторканною і не може бути змінена та використана без її згоди.

Незалежність України визнали держави світу, серед яких і російська федерація.

Згідно з п.п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 5 грудня 1994 року російська федерація, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії і Сполучені Штати Америки підтвердили Україні їх зобов'язання згідно з принципами Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 1 серпня 1975 року поважати незалежність і суверенітет та існуючі кордони України, зобов'язались утримуватися від загрози силою чи її використання проти територіальної цілісності чи політичної незалежності України, і що ніяка їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти України, крім цілей самооборони, або будь-яким іншим чином згідно зі Статутом ООН.

31 травня 1997 року відповідно до положень Статуту ООН і зобов'язань за Заключним актом Наради з безпеки і співробітництва в Європі Україна та російська федерація уклали Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і російською федерацією (ратифікований Законом України від 14 січня 1998 року ШЗ/98-ВР та федеральним законом російської федерації від 2 березня 1999 року № 42 ФЗ). Відповідно до ст. 2-3 зазначеного Договору російська федерація зобов'язалась поважати територіальну цілісність України, підтвердила непорушність існуючих між ними кордонів та будівництво відносин на основі принципів взаємної поваги суверенної рівності, територіальної цілісності, непорушності кордонів, мирного врегулювання спорів, незастосування сили або загрози силою, включаючи економічні та інші способи тиску, права народів вільно розпоряджатися своєю долею, невтручання у внутрішні справи, додержання прав людини та основних свобод, співробітництва між державами, сумлінного виконання взятих міжнародних зобов'язань, а також інших загальновизнаних норм міжнародного права.

Відповідно до опису і карти державного кордону, які с додатками до Договору між Україною та російською федерацією про українсько-російський державний кордон від 28 січня 2003 року (ратифікований російською федерацією 22 квітня 2004 року), територія Автономної Республіки Крим, м. Севастополя, Донецької та Луганської областей відноситься до території України.

Статтями 1-2 Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.

Згідно із статтею 5 Конституції України, носієм суверенітету та єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами.

Згідно з ч. 1 ст. 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком громадян України.

Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Статтею 73 Конституції України визначено, що виключно всеукраїнським референдумом вирішуються питання про зміну території України.

Відповідно до статей 132-134 Конституції України територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території. До складу України входять: Автономна Республіка Крим, Вінницька, Волинська, Дніпропетровська, Донецька, Житомирська, Закарпатська, Запорізька, Івано-Франківська, Київська, Кіровоградська, Луганська, Львівська, Миколаївська, Одеська, Полтавська, Рівненська, Сумська, Тернопільська, Харківська, Херсонська, Хмельницька, Черкаська, Чернівецька, Чернігівська області, міста Київ та Севастополь. Місто Севастополь має спеціальний статус, Автономна Республіка Крим (далі - АР Крим) є невід'ємною складовою частиною України і в межах повноважень, визначених Конституцією України, вирішує питання, віднесені до її відання.

Таким чином, із зазначених міжнародних нормативно-правових актів, а також актів національного законодавства, яке визначає основні засади державної політики, спрямованої на захист національних інтересів і гарантування в Україні безпеки особи, суспільства і держави від зовнішніх і внутрішніх загроз в усіх сферах життєдіяльності, випливає, що дії рф на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України створюють реальні загрози національній безпеці та є проведенням підривної діяльності проти України. Її результатом стала в 2014 році анексія Криму, окупація території Донецької та Луганської областей, масштабні руйнування провідних промислових бюджетоутворюючих підприємств на сході держави, що призвело до загострення суспільно-політичної обстановки в Україні, падіння економіки держави та інших вкрай негативних для України наслідків.

Наведені вище факти розв'язання та ведення російською федерацією агресивної війни проти України, здійснення підривної діяльності, в тому числі, і шляхом вторгнення підрозділів зс рф на територію півострова Крим, захоплення державних установ, організацій та військових частин із 27 лютого 2014 року широко висвітлювалися більшістю засобів масової інформації України та іноземних держав, у зв'язку з чим були достовірно відомі ОСОБА_2 .

Постановою ради федерації федеральних зборів рф «про використання збройних сил російської федерації на території України» від 01 березня 2014 року № 48-СФ за результатами звернення президента рф, виходячи з інтересів безпеки життя громадян рф, особового складу військового контингенту зс рф, що дислокується на території України (АР Крим), надано згоду президенту рф на використання зс рф на території України.

06 березня 2014 року Верховною Радою АР Крим прийнята постанова «про проведення загальнокримського референдуму». Указом Президента України від № 261/2014 від 07 березня 2014 року дія цієї постанови Верховної Ради АР Крим була зупинена, а сама вона рішенням Конституційного Суду України № 2-рц/2014 від 14 березня 2014 року визнана неконституційною.

11 березня 2014 року постановою Верховної Ради АР Крим прийнята «декларація», якою проголошено АР Крим «суверенною державою» - «республікою Крим». Указом Президента України від 14 березня 2014 року № 296/2014 дія цієї постанови Верховної Ради АР Крим була зупинена, а сама вона рішенням Конституційного Суду України № 3-рп/2014 від 20 березня 2014 року визнана неконституційною.

Постановою Верховної Ради України від 15 березня 2014 року № 891- VII Верховна Рада АР Крим була розпущена.

17 березня 2014 року представники розпущеної «верховної ради АР Крим» прийняли постанову № 1745-6/14 «про незалежність Криму», за якою створено нелегітимне державне утворення «республіка Крим», а також постанову 1748-6/14 «про правонаступництво республіки Крим», за якою вищим органом влади «республіки Крим» є «державна рада республіки Крим».

18 березня 2014 року «державна рада республіки Крим» підписала «договір» між рф та «республікою Крим» про прийняття до рф «республіки Крим» та утворення у складі рф нових суб'єктів, який вже 19 березня рішенням конституційного суду рф визнаний таким, що відповідає конституції рф, 20 березня 2014 року його ратифікувала більшістю голосів держдума рф, а 02 березня 2014 року - рада федерації федеральних зборів рф, відтак цей «договір» набрав чинності 21 березня 2014 року.

21 березня 2014 року прийнятий закон рф № 6-ФКЗ (т. 4 а. 175-214), яким прийнято до рф «республіку Крим» та утворені в складі рф нові суб'єкти. «республіка Крим» вважається прийнятою до рф з дати підписання «договору» (ст. 1 закону РФ № 6-ФКЗ).

11 квітня 2014 року «державна рада республіки Крим» прийняла «конституцію республіки Крим» як суб'єкта рф.

Надалі, продовжуючи підривну діяльність проти України, рф утворила на окупованій території України в АР Крим федеральні органи державної влади рф, правоохоронні органи та органи судової системи, місцевого самоврядування, з метою становлення та зміцнення окупаційної влади рф та недопущення контролю України над цією територією.

Верховною Радою України 15 квітня 2014 року прийнято Закон України № 1207-УІІ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (далі - Закон № 1207-VII), за яким перебування підрозділів зс рф на території України з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, а також всупереч міжнародно-правовим актам, визнано окупацією частини території суверенної держави Україна, а територію АР Крим, відповідні води, територіальне море України, територію виключної (морської) економічної зони України, а також повітряний простір над цими територіями визнано тимчасово окупованими територіями України внаслідок збройної агресії з боку рф.

Резолюцією Генеральної Асамблеї ООН «Територіальна цілісність України» від 27 березня 2014 року № 68/262, «референдум», проведений в АР Крим 16 березня 2014 року, визнано таким, що не має законної сили і не може бути основою для зміни статусу АР Крим.

Реакцією на такі дії російської федерації, стало прийняття Верховною Радою України 21 квітня 2015 року постанови № 337-VIII «Про Заяву Верховної Ради України «Про відсіч збройній агресії російської федерації та подолання її наслідків», згідно з якою констатовано початок такої агресії з боку рф на території АР Крим 20 лютого 2014 року, яка завершилася воєнною окупацією та подальшою незаконною анексією цієї частини території України.

Резолюціями Генеральної Асамблеї ООН «Стан у сфері прав людини в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (Україна)» від 19 грудня 2016 року № 71/205 та від 19 грудня 2017 року № 72/190, «Проблема мілітаризації Автономної Республіки Крим та міста Севастополь, Україна, районів Чорного та Азовського морів» від 17 грудня 2018 року, «Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим та місті Севастополь, Україна» від 22 грудня 2018 року послідовно засуджено тимчасову окупацію з боку рф внаслідок військової агресії частини території України - АР Крим - підтверджено невизнання анексії.

Продовжуючи реалізацію злочинного плану, з метою створення приводів для ескалації конфлікту і спроби виправдання своєї агресії перед громадянами України російської федерації та світовою спільнотою, 21 лютого 2022 року російською федерацією визнано «донецьку народну республіку» та «луганську народну республіку» незалежними державами.

22 лютого 2022 року президент російської федерації, реалізуючи злочинний план, направив до ради федерації звернення про використання збройних сил рф за межами рф, яке було задоволено.

24 лютого 2022 року о 05 годині президент російської федерації оголосив про рішення розпочати військову операцію в Україні.

У подальшому, збройними силами рф, які діяли за наказом керівництва рф і зс рф, здійснено пуск крилатих та балістичних ракет по аеродромам, військовим штабам і складам зброї та підрозділам ЗСУ, також військовими формуваннями рф здійснено вторгнення на територію суверенної держави Україна.

24 лютого 2022 року указом Президента України № 64/2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України. Строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб згідно з Указом Президента № 133/2022 від 14.03.2022, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб згідно з Указом Президента № 259/2022 від 18.04.2022, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 341/2022 від 17.05.2022, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 757/2022 від 07.11.2022, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 58/2023 від 06.02.2023, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 годин 30 хвилин 20 травня 2023 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 254/2023 від 01.05.2023.

Відповідно до п. 6, 7 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», окупаційна адміністрація російської федерації - сукупність державних органів і структур російської федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.

Тимчасово окупована територія - це частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.

Згідно ст. 42 IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі та додаток до неї: положення про закони і звичаї війни на суходолі (1907 року) територія визнається окупованою, якщо вона фактично перебуває під владою армії супротивника.

Внаслідок розв'язання і ведення агресивної війни, починаючи з 24.02.2022 збройними формуваннями російської федерації тимчасово окуповано частини території Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Луганської, Миколаївської, Сумської, Харківської, Херсонської областей.

Так, відповідно переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309, вся територія Маріупольського району з 05.03.2022 є тимчасово окупованою територією України.

З метою забезпечення роботи окупаційних органів влади у районних центрах та містах на території Донецької області, де органи влади України тимчасово не здійснюють своїх повноважень, керівниками т.зв. «днр» за вказівки невстановлених представників рф створено не передбачені законодавством України так звані «державні адміністрації». З метою надання вигляду законності їх діяльності так званими органами влади «днр» прийнято ряд документів із ознаками нормативності, проте які є нікчемними відповідно до законодавства України, зокрема:

- так звану конституцію «днр» від 14.05.2014, у ст. 54 якої вказано, що адміністративно-територіальними одиницями «днр» є райони та міста республіканського значення;

- так звану постанову «ради міністрів днр» «про введення державних адміністрацій на звільнених територіях донецької народної республіки» № 32-6 від 08.09.2014, у якій зазначено, що голови «державних адміністрацій» в адміністративно-територіальних одиницях призначаються розпорядженням голови ради міністрів «днр»;

- так званий указ «голови днр «про прийняття тимчасового (типового) положення про місцеві адміністрації донецької народної республіки» № 13 від 19.01.2015, відповідно до якого з метою «нормального функціонування та життєдіяльності підприємств та організацій, розташованих на звільненій території», тобто території, яка перебуває під контролем учасників терористичної організації «днр» створюються так звані «державні адміністрації».

Представниками рф на тимчасово окупованій території смт. Нікольське Донецької області було створено підпорядковану, керовану та фінансовану рф окупаційну адміністрацію, в яку входили органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованою територією України. При цьому, представники підконтрольних рф самопроголошених органів узурпували виконання владних функцій держави на тимчасово окупованій території смт. Нікольське Донецької області, здійснювали підбір кадрів для зайняття посад в незаконних самопроголошених органах, у тому числі із числа громадян України, які на той час перебували на вказаній тимчасово окупованій території. Кінцевою метою окупаційних органів є інтеграція та подальше незаконне включення захопленої частини суверенної держави Україна до складу рф.

У січні 2015 року постановою так званого «совета министров днр» № 1-27 на тимчасово окупований території Донецької області створено не передбачене законодавством України т.зв. «министерство труда и социальной политики донецкой народной республики», що розташоване за юридичною адресою: Донецька область, м. Донецьк, вул. Університетска, буд. 91, яке очолювали різні особи з числа учасників окупаційної адміністрації рф, стосовно яких досудове розслідування здійснюється в інших кримінальних провадженнях.

Діяльність вказаного підрозділу окупаційної адміністрації рф регулюється документами, які мають ознаки нормативно-правових, але відповідно до законодавства України є нікчемними, в тому числі т.зв. «положением о министерстве труда и социальной политики донецкой народной республики» від 10.01.2015 та спрямована на формування державної політики у сферах соціального захисту населення, соціально-трудових відносин, оплати, нормування та стимулювання праці, зайнятості та трудової міграції населення, пенсійного забезпечення, соціального обслуговування населення, з питань сім'ї та дітей, загальнообов'язкового державного соціального страхування, забезпечення функціонування установ та підприємств, які залишились на тимчасово окупованій території області та перейшли під контроль представників окупаційної адміністрації.

Так, до складу т.зв. «министерства труда и социальной политики донецкой народной республики» структурно входить т.зв. «республиканский центр занятости донецкой народной республики» та його регіональні органи, зокрема, т.зв. «государственное бюджетное учреждение «володарский районный центр занятости» (далі за текстом - «гбу «володарский районный центр занятости»), розташований за адресою: Донецька область, смт. Нікольське, вул. Паркова (колишня - радянська), 26.

Так, у ОСОБА_2 , з мотивів непогодження з політикою чинної влади в Україні та підтримки входження тимчасово окупованих територій України до складу рф, будучи обізнаною про факт ведення вказаною державою агресивної війни проти України, невизнання рф поширення державного суверенітету України на тимчасово окуповані її території, виник умисел на співпрацю з представниками держави агресора.

Після тимчасової окупації військовослужбовцями зс рф території Маріупольського району Донецької області, але не пізніше початку квітня 2022 року (точна дата та час не встановлені) ОСОБА_2 , перебуваючи на тимчасово окупованій території - в смт. Нікольське Донецької області, діючи умисно, реалізуючи свій злочинний умисел, з метою встановлення та утвердження тимчасової окупації частини території України, підтримки рішень та дій держави-агресора, збройних формувань, окупаційної адміністрації держави-агресора, співпраці з державою-агресором, збройними формуваннями та окупаційною адміністрацією, надала згоду та добровільно обійняла посаду директора т.зв. «государственного бюджетного учереждения «володарский районный центр занятости», створеного на тимчасово окупованій території окупаційною адміністрацією рф.

На ОСОБА_2 , як на директора т.зв. «гбу «володарского районного центра занятости» невстановленими особами покладено виконання наступних організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій та обов'язків, а саме: обов'язки контролю та координації роботи фахівців відділів зазначеної вище установи; контролю та коректності ведення баз даних шукачів роботи, роботодавців та вакансій; забезпечення здійснення особистого прийому громадян; а також надано право підписання документів, як директора т.зв. «гбу «володарского районного центра занятости».

У подальшому, не пізніше 18.08.2023, у соціально-орієнтованій мережі «Telegram» на сторінці т.зв. «гбу «володарский районный центр занятости донецкой народной республики» опубліковано графік особистого прийому громадян, в якому містяться відомості щодо особистого прийому громадян директором т.зв. «гбу «володарский районный центр занятости донецкой народной республики» ОСОБА_2 , щопонеділка кожного тижня у проміжок часу з 09 год. 00 хв. по 12 год. 00 хв. за адресою: смт Нікольське, вул. советська, буд. 25, каб. 7.

Отже, ОСОБА_2 у період часу з початку квітня 2022 року (точна дата та час не встановлені) до теперішнього часу, перебуваючи на вищезазначеній посаді, виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, а саме: в т.зв. «гбу «володарском районном центре занятости», яке розташовується за адресою: АДРЕСА_1 .

Умисні дії обвинуваченої ОСОБА_2 , які виразилися у добровільному зайняті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, кваліфікуються за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Відповідно до ч. 2 ст. 7 КПК України зміст та форма кримінального провадження за відсутності підозрюваного або обвинуваченого (in absentia) повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, зазначеним у частині першій цієї статті, з урахуванням особливостей, встановлених законом.

При цьому, в порядку ч. 3 ст. 323 КПК України судові повістки про виклик обвинуваченої надсилалися за останніми відомими місцями її реєстрації та проживання з публікацією в засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр», на офіційному веб-сайті суду та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, однак в судове засідання обвинувачена ОСОБА_2 не з'явилася.

Враховуючи ті обставини, що ОСОБА_2 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, знає про розпочате щодо неї кримінальне провадження і протягом тривалого часу переховується від органів досудового розслідування на тимчасово окупованій території України з метою ухилення від кримінальної відповідальності, 29.06.2023 підозрювана ОСОБА_2 оголошена у розшук, у тому числі міжнародний, проведення якого здійснюється співробітниками ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях. Ухвалою слідчого судді від 24.07.2023 надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування по кримінальному провадженню № 22023050000002849 від 07.07.2023 відносно ОСОБА_2 за її обвинуваченням у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Ухвалою Амур-Нижньодніпровського районного суду міста Дніпропетровська від 13.12.2023 кримінальне провадження № 22023050000002849 від 07.07.2023 відносно ОСОБА_2 за її обвинуваченням у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, призначено до спеціального судового розгляду за відсутності обвинуваченої (in absentia) та, відповідно, судовий розгляд проводився за відсутності обвинуваченої.

Допитавши свідків, дослідивши письмові докази, під час здійснення спеціального судового провадження, суд дійшов висновку про винність обвинуваченої у вчиненні інкримінованого їй діяння при вищевикладених обставинах.

Так, будучи допитаною в судовому засіданні, свідок ОСОБА_6 показала, що вона працювала в Нікольському центрі зайнятості з 02.03.2015. З березня або в квітня 2018 року вона познайомилися із ОСОБА_2 , коли остання стала директором центру зайнятості.

24.02.2022 вона працювала в Нікольському районі центру зайнятості заступником начальника відділу і ОСОБА_2 була її керівником, ОСОБА_2 працювала директором Нікольського центру зайнятості. На початок повномасштабного вторгнення, в перший день, ОСОБА_2 надала розпорядження залишатись вдома - це було зроблено в робочому чаті. Після цього всі чекали подальших вказівок, проте їх на роботу не викликали. 2-го березня зникло світло, електрика, зник зв'язок, вони сиділи вдома, чекали якоїсь інформації. 6-го березня в Нікольське зайшла військова російська техніка, 09.03.2022 на адміністрації, на всіх магазинах були вже прапори «днр» та рф. Пропонували працювати за законами днр. Зайшла окупаційна влада і наскільки вона пам'ятає через тиждень, приблизно 13-того березня їх збирали в приміщенні адміністрації, збирали керівників різних організацій для того, щоб провести нараду про те, як вони будуть працювати далі з новою владою. Після цієї наради ОСОБА_2 зібрала працівників в приміщенні центру зайнятості з таким посилом, що все добре, вона всіх заспокоювала, казала, що все добре, що робота у них буде та будуть працювати, але за законами «днр» та рф. Вона та інша колега не погодились на таку «співпрацю».

Свідок охарактеризувала ОСОБА_2 як дуже активну, емоційну, імпульсивну людину, яка дуже імпульсивно приймала рішення, часто казала, а потім думала, що сказала. Брала на себе те, чого їй не потрібно було робити, дуже хотіла знати все про всіх і бути задіяною в різних моментах громади.

Свідок зазначила, що ОСОБА_2 мала автомобіль, а тому мала можливість для евакуації, оскільки люди на власному транспорті, хто хотів, виїжджали з окупованої території. Також були автобуси - евакуаційні рейси, якими можна було скористатися.

Згідно протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 14.03.2023 свідок ОСОБА_6 серед наданих для впізнання фотознімків чотирьох жінок під номером № 3 впізнала ОСОБА_2 , як її безпосереднього керівника. Впізнаною особою є ОСОБА_2 .

Свідок ОСОБА_7 , будучи допитаною в судовому засіданні, показала, що з ОСОБА_2 вона познайомилась у 2018 році, коли її призначили до них на посаду директора Нікольського районного центру зайнятості, де вона працювала на той момент заступником директора, технологом-організатором Нікольського районного центру зайнятості.

Свідок ОСОБА_7 показала, що їй відомо про те, що ОСОБА_2 працює і зараз в центрі зайнятості на владу «днр». Свідок показала, що вона перші місці була в окупації, коли окупували їх селище, вона тоді не знала, що робити, як діяти, всі були налякані. Їх запросили на роботу десь наприкінці березня. Вони прийшли до центру зайнятості і їх зібрала ОСОБА_2 , яка сказала співробітникам центру зайнятості, що вона зі всіма міністрами вже про все домовилась. Коли приїхав представники та директор Новоазовського центру зайнятості ОСОБА_2 одразу ж розповіла, що її чоловік служить в ТРО. Вона її запитала, навіщо ОСОБА_2 це розповіла, на що ОСОБА_2 сказала, що вона повинна все доповідати. Їм запропонували працювати на нову владу в центрі зайнятості «днр», але вона відмовилась. Прийшла на роботу збирати свої речі, в комп'ютері хотіла видалити свій аккаунт, фотографії. Але ОСОБА_2 її побачила і, оскільки вона відмовились працювати на цю владу, ОСОБА_2 сказала, що то її тут не повинно бути, почала її виганяти із кабінету, в якому вона пропрацювала 18 років.

Свідок вважає, що ОСОБА_2 є людиною, яка не має хоч якихось моральних принципів, яка за владу та гроші дуже швидко «перевдягнулася». Зазначила, що ОСОБА_2 завжди шукала вигоду для себе і не тільки під час війни, проте під час війни це ще більше проявилось. Наприклад, коли вони з колегами стояли під центром зайнятості, у Маріуполі були чутні вибухи, її чоловік, як член ТРО був в Маріуполі в той час, і ОСОБА_2 , знаючи це, казала: «Коли їх там вже всіх виб'ють?», знаючи, що для неї це дуже боляче.

Свідок особисто бачила, як ОСОБА_2 , працюючи на окупаційну владу, організовувала перевезення людей.

Свідок зазначила, що ОСОБА_2 особисто пропонувала працювати під владою «днр», на початку квітня вона сказала написати заяви до обласного центру занятості в Україну про звільнення, щоб працювати у центрі зайнятості «днр», але вона і ще одна колега відповіли, що не будуть писати такі заяви. ОСОБА_2 роз'яснювала, що спочатку вони будуть прийняті на громадських засадах, давала якісь бланки заяв, щоб поставити на облік в центрі зайнятості в Новоазовську. Наскільки їй відомо, ті працівники, хто погодився, спочатку працювали на громадських засадах, а потім їх прийняли офіційно на роботу.

Свідок зазначила, що на даний час ОСОБА_2 займає посаду керівника центру зайнятості «днр», їй цю посаду запропонував директор Новоазовського центру зайнятості, який відразу, як окупували селище, приїхав і сказав, що буде куратором центру зайнятості.

Свідок показала, що у ОСОБА_2 була можливість виїхати з тимчасово окупованої території, оскільки на той момент було багато перевізників, можна було виїхати через Європу і навіть через окуповану Василівку. Тобто можливість виїхати була, на це були потрібні гроші, але ОСОБА_2 була фінансово забезпеченою, тому за бажанням мала можливість виїхати на підконтрольну територію України.

Свідок показала, що ОСОБА_2 добровільна зайняла вищевказану посаду і це було видно з її поведінки, розмов, спілкування із підлеглими, вона поводила себе впевнено і розповідала їм, що вони будуть працювати.

Згідно протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 16.03.2023 свідок ОСОБА_7 серед наданих для впізнання фотознімків чотирьох жінок під номером № 3 впізнала ОСОБА_2 , як особу, яку знає особисто.

У відповідності до протоколу допиту свідка ОСОБА_8 від 15.06.2023 із застосуванням технічних засобів відео фіксації ходу допиту свідка, проведеного в умовах воєнного стану, дослідженого в суді згідно положень ч. 11 ст. 615 КПК України, свідок ОСОБА_8 показала про те, що вона як фізична особа-підприємець здійснювала свою діяльність у Маріупольському район, смт. Нікольське, де у неї була квіткова крамниця.

У вересні 2022 року вона виїхала у зв'язку з повномасштабним вторгненням, вона не підтримувала окупацію, а тому вимушена була виїхати. Основними обставинами це був страх за своє життя.

Зазначила, що з ОСОБА_2 знайома з 2019 року, вона стала в центр зайнятості з приводу пошуку роботи.

Останній раз спілкувалась з ОСОБА_2 до 24.02.2022, до повномасштабного вторгнення.

ОСОБА_2 обіймала посаду директора Нікольського центру зайнятості до 24.02.2022.

На теперішній час місцезнаходження ОСОБА_2 знаходиться в смт. Нікольське Маріупольського району, вона займає керівну посаду - директора центру зайнятості, здійснює управління персоналом, веде прийом громадян з приводу пошуку роботи.

Згідно протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 15.06.2023 свідок ОСОБА_8 серед наданих для впізнання фотознімків чотирьох жінок під номером № 3 впізнала ОСОБА_2 , оскільки знає її особисто. Впізнаною особою є ОСОБА_2 .

У відповідності до протоколу огляду мережі Інтернет з відеозаписом від 24.02.2023 оглянуто публікацію, розміщену в телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Безпосереднім об'єктом огляду є публікація за ІНФОРМАЦІЯ_4 . В даній публікації розміщене фото із розширеної наради т.зв. «голови володарської районної адміністрації днр» із т.зв. «керівниками структурних підрозділів володарської районної адміністрації днр», на якому присутня т.зв. «керівник володарського районного центру зайнятості» ОСОБА_2 .

З метою збереження отриманих даних та недопущення видалення інформації з мережі Інтернет здійснено архівацію вказаної публікації за допомогою Інтернет ресурсу «archive.today» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 наступним чином. У браузері « ОСОБА_9 » у вкладці пошуку введено посилання ІНФОРМАЦІЯ_5 У браузері відкрилась сторінка Інтернет ресурсу «archive.today».

Надалі у вкладці з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_6 » введено Інтернет адресу: ІНФОРМАЦІЯ_3 за якою знаходиться публікація, запущено процес архівації. Після завершення архівації на вказаному ресурсі з'явилась сторінка ІНФОРМАЦІЯ_7 -po-3-nojabrja, яка додана до архіву.

Також при натисканні вкладки «поширити» після архівації доступні html код, посилання до архівованої сторінки та інші дані.

Зазначена сторінка в архіві доступна за наступними посиланнями:

- ІНФОРМАЦІЯ_8 (коротке);

- ІНФОРМАЦІЯ_3 (повне).

В ході огляду зображення збережені на ноутбук та записані на оптичний диск. Крім того, публікація в телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за ІНФОРМАЦІЯ_4 за допомогою Інтернет ресурсу «archive.today» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 заархівовані.

Завантажені в ході огляду зображення з «Telegram» каналу за допомогою ноутбуку «LENOVO» записані на оптичний носій інформації диск CD-R з рукописним написом «Додаток до протоколу огляду від 24.02.2023».

Згідно протоколу огляду мережі Інтернет з відеозаписом та додатком від 12.03.2023 оглянуто сайт «федеральной налоговой службы рф» за електронним посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_9

На вищевказаному сайті на сторінці «предоставление сведений из ЕГРЮЛ/ЕГРИП в электронном виде» розміщено два пошукових вікна, пошуковий запит та вибрати регіон.

Після введення у стрічці «поисковий запрос» «володарский районный центр занятости», в стрічці «выбрать регион» вибрати «93-донецкая народная республика» та натиснувши кнопку «найти», в результатах пошуку під номером 1 висвітлюється «государственное бюджетное учереждение володарський районный центр занятости» із вказаними реєстраційними даними вищезазначеної адміністрації та кнопка «получить выписку».

Після натискання на кнопку «получить выписку» відбувається завантаження витягу у форматі PDF під назвою «ul-1229300137395-20230308140717».

В ході огляду файл збережений на ноутбук, роздрукований та записаний на оптичний диск.

Завантажені в ході огляду зображення із сайту «федеральнойналоговой службырф» за допомогою ноутбуку «LENOVO» записані на оптичний носій інформації диск CD-R з рукописним написом «Додаток до протоколу огляду від 12.03.2023».

У відповідності до протоколу огляду мережі Інтернет з відеозаписом від 13.03.2023 оглянута публікація, розміщена на пропагандиському телеграм-каналі «администрация володарского района» за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_10 .

Безпосереднім об'єктом огляду є публікація від 18.11.2022, яка розміщена в пропагандиському телеграм-каналі «администрация володарского района». За посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_11 розміщено пост від 18.11.2022, в якому вказано, що т.зв. «заступник голови володарської районної адміністрації ОСОБА_10 провела робочу зустріч із колективом володарського районного центру зайнятості населення. В ході зустрічі начальник центру ОСОБА_2 розповіла про рівень зайнятості населення, заходах, які вживаються службою для максимального задоволення потреб мешканців району для пошуку роботи».

З метою збереження отриманих даних та недопущення видалення інформації з мережі Інтернет здійснено архівацію вказаної публікації за допомогою Інтернет ресурсу «archive.today» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 наступним чином: у браузері « ІНФОРМАЦІЯ_12 » у вкладці пошуку введено посилання ІНФОРМАЦІЯ_5 У браузері відкрилась сторінка Інтернет ресурсу «archive.today». Надалі у вкладці з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_6 » введено Інтернет адресу: ІНФОРМАЦІЯ_13 за якою знаходиться публікація, запущено процес архівації. Також при натисканні вкладки «поширити» після архівації доступні html код, посилання до архівованої сторінки та інші дані.

Зазначена сторінка в архіві доступна: ІНФОРМАЦІЯ_14 (коротке), за наступним посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_15 (довге).

В ході огляду зображення збережені на ноутбук. Вказана публікація заархівована.

Завантажені в ході огляду зображення з «Telegram» каналу за допомогою ноутбуку «LENOVO» записані на оптичний носій інформації диск CD-R з рукописним написом «Додаток до протоколу огляду від 13.03.2023».

У відповідності до протоколу огляду мережі Інтернет з додатками та відеозаписом від 16.03.2024 оглянута публікація, розміщена на т.зв. «офіційному сайті донецької народної республіки» за електронним посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_16 У рубриці «акты главы днр» у розділі «указы главы днр» за 2020 рік розміщено т.зв. «указ главы днр» № 222 від 03.07.2020 «об утверждении положения о республиканском центре занятости днр».

З метою збереження отриманих даних та недопущення видалення інформації з мережі Інтернет здійснено архівацію вказаної публікації за допомогою Інтернет ресурсу «archive.today» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 наступним чином: у браузері « ІНФОРМАЦІЯ_12 » у вкладці пошуку введено посилання ІНФОРМАЦІЯ_5 відкрилась сторінка Інтернет ресурсу «archive.today», у вкладці з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_6 » введено Інтернет адресу: ІНФОРМАЦІЯ_17 за якою знаходиться публікація, запущено процес архівації. При натисканні вкладки «поширити» після архівації доступні html код, посилання до архівованої сторінки та інші дані.

Зазначена сторінка в архіві доступна за наступними посиланнями:

- http://archive.today/9GpQh(коротке),

- ІНФОРМАЦІЯ_18 (довге).

В ході огляду файл збережений на ноутбук, роздрукований та записаний на оптичний диск.

Завантажені в ході огляду зображення з «т.зв. «офіційному сайті донецької народної республіки» за допомогою ноутбуку «LENOVO» записані на оптичний носій інформації диск CD-R з рукописним написом «Додаток до протоколу огляду від 16.03.2023».

Як слідує з протоколу огляду мережі Інтернет з відеозаписом від 25.04.2023 оглянута публікація, розміщена на пропагандиському телеграм-каналі «республиканский центр ІНФОРМАЦІЯ_19 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_20 Безпосереднім об'єктом огляду є публікації, опубліковані ІНФОРМАЦІЯ_21 . У публікації розміщено пост від 06.04.2023, в якому вказано, що в середу 5 квітня директор дбу «володарський районний центр зайнятості» ОСОБА_11 в інтерв'ю представнику газети «зоря приазов'я» розповіла про організацію робіт тимчасового характеру на території володарського району у 2023 році. Вона відмітила, що організація тимчасових робіт залишається важливим сегментом в забезпечені зайнятості жителів району в умовах дефіциту постійної роботи. Керівник установи проінформувала, що з початку поточного року, у відповідності із вказівкою голови адміністрації володарського району, організовані роботи тимчасового характеру на території смт. володарське та 10 сіл району; роботодавці, з якими укладені відповідні договори, виступили: адміністрація володарського району та сільські адміністрації, а також муп «комсервіс», муп «володарськ-водомережа», мупл «восток-комсервіс» адміністрації володарського району та тов «ск «зодчий».

З метою збереження отриманих даних та недопущення видалення інформації з мережі Інтернет здійснено архівацію вказаної публікації за допомогою Інтернет ресурсу «archive.today» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 наступним чином: у браузері «GoogleChrome» у вкладці пошуку введено посилання ІНФОРМАЦІЯ_5 відкрилась сторінка Інтернет ресурсу «archive.today». Надалі у вкладці з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_6 » введено Інтернет адресу: ІНФОРМАЦІЯ_20 за якою знаходиться публікація, запущено процес архівації. Також при натисканні вкладки «поширити» після архівації доступні html код, посилання до архівованої сторінки та інші дані. Зазначена сторінка в архіві доступна за наступними посиланнями:

-ІНФОРМАЦІЯ_22 );

-ІНФОРМАЦІЯ_20 (довге).

Наступним об'єктом огляду є публікація, розміщена на пропагандиському телеграм-каналі «республиканский центр ІНФОРМАЦІЯ_19 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_20 Безпосереднім об'єктом огляду є публікації, опубліковані 06.04.2023. У публікації розміщено пост від 06.04.2023, в якому вказано, що в основному, організовані тимчасові роботи з благоустрою, озелененню територій населених пунктів, облаштуванню місць захоронень; інформаційні роботи на підприємствах, в організаціях та установах, а також інші види не кваліфікаційних робіт, які мають загальнокорисну направленість. ОСОБА_11 озвучила, що з початку 2023 року на роботи тимчасового характеру працевлаштовані 113 мешканців району, які зареєстровані в дбу «володарський рцз» з метою пошуку підходящої роботи, в т.ч. 3 людини працевлаштовані на кваліфікаційні тимчасові роботи, пов'язані із ремонтом та відновленням житла та соціальних об'єктів. Директор установи запросила зацікавлених в працевлаштуванні на роботи тимчасового характеру громадян і в організації таких робіт роботодавців звертатись безпосередньо в дбу «володарський рцз», консультації за телефоном: НОМЕР_1 .

З метою збереження отриманих даних та недопущення видалення інформації з мережі Інтернет здійснено архівацію вказаної публікації за допомогою Інтернет ресурсу «archive.today» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 У браузері « ІНФОРМАЦІЯ_23 » у вкладці пошуку введено посилання ІНФОРМАЦІЯ_5 У браузері відкрилась сторінка Інтернет ресурсу «archive.today». Надалі у вкладці з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_6 » введено Інтернет адресу: ІНФОРМАЦІЯ_20 за якою знаходиться публікація, запущено процес архівації. Також при натисканні вкладки «поширити» після архівації доступні html код, посилання до архівованої сторінки та інші дані. Зазначена сторінка в архіві доступна за наступними посиланнями: ІНФОРМАЦІЯ_24 (коротке), ІНФОРМАЦІЯ_20 (довге).

В ході огляду зображення збережені на ноутбук та записані на оптичний диск. Крім того вищевказана публікація за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_20 за допомогою Інтернет ресурсу « ІНФОРМАЦІЯ_25 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 заархівована.

Завантажені в ході огляду зображення з «Telegram» каналу за допомогою ноутбуку «LENOVO» записані на оптичний носій інформації диск CD-R з рукописним написом «Додаток до протоколу огляду від 25.04.2023».

Відповідно до протоколу огляду мережі Інтернет з відеозаписом від 25.04.2023 оглянуто сайт т.зв. «республиканського центра занятости днр» за електронним посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_26 На сайті на сторінці «руководство республиканского центра занятости днр» розміщено «графік личного приема граждан в территориальных органах и подведомственном учреждении рцз днр на 2023 год». В даному графіку вказані години прийому т.зв. «керівниками міських та районних центрів зайнятості днр». В одній із стрічок вказано, що директор т.зв. «дбу володарський районний центр зайнятості» ОСОБА_2 здійснює прийом громадян щопонеділка з 9:00 до 12:00 за адресою: смт. володарське, вул. радянська, буд. 25, кабінет № 7.

З метою збереження отриманих даних та недопущення видалення інформації з мережі Інтернет здійснено архівацію вказаної публікації за допомогою Інтернет ресурсу «archive.today» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 наступним чином: у браузері «GoogleChrome» у вкладці пошуку введено посилання ІНФОРМАЦІЯ_5 відкрилась сторінка Інтернет ресурсу «archive.today».

Надалі у вкладці з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_6 » введено Інтернет адресу: ІНФОРМАЦІЯ_26 за якою знаходиться публікація, запущено процес архівації.

Також при натисканні вкладки «поширити» після архівації доступні html код, посилання до архівованої сторінки та інші дані.

Зазначена сторінка в архіві доступна за наступними посиланнями:

-http://archive.today/weleb(коротке),

-http://archive.today/2023.03.01 - 125221/ ІНФОРМАЦІЯ_26 (довге).

В ході огляду файл збережений на ноутбук, роздрукований та записаний на оптичний диск.

Завантажені в ході огляду зображення з «т.зв. «офіційному сайті донецької народної республіки» за допомогою ноутбуку «LENOVO» записані на оптичний носій інформації диск CD-R з рукописним написом «Додаток до протоколу огляду від 25.04.2023».

Згідно протоколу огляду з додатками від 31.05.2023 оглянута всесвітня мережа Інтернет. За допомогою ноутбуку «НР» з можливістю виходу до мережі Інтернет, операційною системою «Windows 10», з використанням браузеру «Google Chrome» та пошукової системи «Google» за допомогою встановленого розширення «VPN» під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_27 » здійснено перехід до Інтернет сайту під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_28 » за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_16

Проведеним оглядом встановлено, що з метою перегляду вищевказаного ресурсу у програмному забезпеченні - Інтернет-браузері «Google Chrome» у вкладниці пошуку введено посилання ІНФОРМАЦІЯ_16 За допомогою вбудованої функції Інтернет-браузера «Google Chrome» створено посилання на цю сторінку у вигляді QR коду.

На вказаній сторінці містяться опубліковані документи видані т.зв. «головою днр» - пушиліним д.в.

Серед опублікованих документів, розміщених на вищезазначеному Інтернет сайті, виявлено документ, який розміщений ІНФОРМАЦІЯ_29 за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_29 .

Оглядом встановлено, що ця публікація являє собою опублікування документа, виданого т.зв. «головою днр» - ОСОБА_12 під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_29 ».

Далі в ході огляду здійснено завантаження документу, шляхом натискання вкладки «Скачать», що знаходиться на сторінці де розташований документ.

Після натискання браузером «Google Chrome» відкрито нову вкладку, на якій розміщується файл під назвою «Ukaz_N45_03032022.pdf» за посиланням -

ОСОБА_13 встановлено, що даний файл складається із 3 сторінок та змістовно містить у собі відсканований документ під назвою «указ главы донецкой народной республики от 03 марта 2022 года № 45».

Вищевказаний файл збережено на службовий комп'ютер за допомогою програмного забезпечення Інтернет браузеру «Google Chrome».

В подальшому вищезазначений файл роздруковано та долучено, як невід'ємний додаток до даного протоколу.

Наступним серед опублікованих документів, розміщених на вищезазначеному Інтернет сайті, виявлено документ, розміщений ІНФОРМАЦІЯ_30 за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_31 -goda-45.html.

Оглядом встановлено, що ця публікація являє собою опублікування документа, виданого т.зв. «головою днр» - ОСОБА_14 , під назвою «о внесении изменений в указ главы донецкой народной республики от 03 марта 2022 года № 45» від 07.03.2022 за № 51.

В ході огляду здійснено завантаження документу, шляхом натискання вкладки «Скачать», що знаходиться на сторінці де розташований документ.

Після натискання браузером «Google Chrome» відкрито нову вкладку, на якій розміщується файл: «Ukaz_N51_07032022.pdf» за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_32 Даний файл складається із 2 сторінок та змістовно містить у собі відсканований документ під назвою «указ главы донецкой народной республики о внесении изменений в указ главы донецкой народной республики от 03 марта 2022 года № 45» від 07.03.2022 за № 51.

Вищевказаний файл збережено на службовий комп'ютер за допомогою програмного забезпечення Інтернет браузеру «Google Chrome».

В подальшому вищезазначений файл роздруковано та долучено, як невід'ємний додаток до даного протоколу.

Наступним серед опублікованих документів, розміщених на вищезазначеному Інтернет сайті виявлено документ, розміщений ІНФОРМАЦІЯ_33 за посиланням -

ОСОБА_15 встановлено, що ця публікація являє собою опублікування документа, виданого т.зв. «головою днр» - ОСОБА_14 , під назвою «указ главы донецкой народной республики № 377 от 12.07.2022 года «о внесении изменений в указ главы донецкой народной республики от 03 марта 2022 года № 45».

В ході огляду здійснено завантаження документу, шляхом натискання вкладки «Скачать», що знаходиться на сторінці де розташований документ.

Після натискання браузером «Google Chrome» відкрито нову вкладку, на якій розміщується файл: «Ukaz_N377_12072022.pdf» за посиланням - ОСОБА_13 встановлено, що даний файл складається із 6 сторінок та змістовно містить у собі відсканований документ під назвою «указ главы донецкой народной республики № 377 от 12.07.2022 года «о внесении изменений в указ главы донецкой народной республики от 03 марта 2022 года № 45».

Вищевказаний файл збережено на службовий комп'ютер за допомогою програмного забезпечення Інтернет браузеру «Google Chrome».

В подальшому вищезазначений файл роздруковано та долучено, як невід'ємний додаток до даного протоколу.

Оглядом вищезазначених документів встановлено, що у зв'язку із тимчасовою окупацією населених пунктів Донецької області, т.зв. головою «днр» - ОСОБА_14 було видано ряд документів, спрямованих на приєднання окупованих населених пунктів до окупаційних адміністрацій н.з.ф. т.зв. «днр». Таким чином, після окупації смт. Нікольське Донецької області 07.03.2022 вказаний населений пункт було приєднано до окупаційної адміністрації Новоазовського району. В подальшому у невстановлений час, але не пізніше 12.07.2022, після створення адміністрації володарського району, вищевказаний населений пункт було віднесено до цієї адміністрації.

Відповідно до протоколу огляду мережі Інтернет з відеозаписом від 01.06.2023 оглянута публікація, розміщена на пропагандиському телеграм-каналі гбу «володарский рцз» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_34 Безпосереднім об'єктом огляду є публікація, опублікована ІНФОРМАЦІЯ_35 - пост від ІНФОРМАЦІЯ_35 , в якому вказано перелік послуг, які надають центри зайнятості т.зв. «днр». В даній публікації вказані графік роботи гбу «володарский рцз» та графік прийому керівництвом гбу «володарский рцз».

З метою збереження отриманих даних та недопущення видалення інформації з мережі Інтернет здійснено архівацію вказаної публікації за допомогою Інтернет ресурсу «archive.today» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 наступним чином: у браузері «GoogleChrome» у вкладці пошуку введено посилання ІНФОРМАЦІЯ_5 відкрилась сторінка Інтернет ресурсу «archive.today».

Надалі у вкладці з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_6 » введено Інтернет адресу: ІНФОРМАЦІЯ_36 за якою знаходиться публікація, запущено процес архівації.

Також при натисканні вкладки «поширити» після архівації доступні html код посилання до архівованої сторінки та інші дані.

Зазначена сторінка в архіві доступна за наступними посиланнями:

- ІНФОРМАЦІЯ_37 (коротке),

- ІНФОРМАЦІЯ_38 (довге).

В ході огляду зображення збережені на ноутбук та записані на оптичний диск. Крім того, вказана публікація за допомогою Інтернет ресурсу «archive.today» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 заархівована.

Завантажені в ході огляду зображення з «Telegram» каналу за допомогою ноутбуку «LENOVO» записані на оптичний носій інформації диск CD-R з рукописним написом «Додаток до протоколу огляду від 01.06.2023».

У відповідності до протоколу огляду з відеозаписом від 05.06.2023 оглянуто Інтернет сторінка під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_39 » за посиланням - ІНФОРМАЦІЯ_40 Проведеним оглядом встановлені наступні відомості, важливі для цього кримінального провадження: у вкладці «рцз днр +» виявлено вкладку «Новости» та здійснено перехід до цього розділу. Під час перегляду розділу «Новости» виявлено публікацію у вигляді статті із доданими до неї фотозображеннями, яка розміщена ІНФОРМАЦІЯ_21 , скріншоти якої відображені. Дана публікація містить у собі статтю наступного змісту: «в среду, 5 апреля, директор гбу «володарский районный центр занятости» ОСОБА_16 в интервью представителю газеты «заря приазовья» рассказала об организации работ временного характера на территории володарского района в 2023 году. Она отметила, что организация временных работ по-прежнему остается важным сегментом в обеспечении занятости жителей района в условиях дефицита постоянной работы. Руководитель учреждения проинформировала, что с начала текущего года, в соответствии распоряжением главы администрации володарского района, организованы работы временного характера на территории пгт. володарское и 10 сел района; работодателями, с которыми заключены соответствующие договоры, выступили: администрация володарского района и сельские администрации, а также муп «комсервис», муп «володарск-водосетъ», муп «восток-комсервис» администрации володарского района и ооо «ск «зодчий». В основном, организованы временные работы по благоустройству, озеленению территорий населенных пунктов, упорядочению мест захоронений; информационные работы на предприятиях, в организациях и учреждениях, а также другие виды неквалифицированных работ, имеющих общественно-полезную направленность. ОСОБА_16 озвучила, что с начала 2023 года на работы временного характера трудоустроены 113 жителей района, зарегистрированных гбу «володарский рцз» в целях поиска подходящей работы, в т.ч. 3 человека, имеющие необходимые профессии и квалификации, трудоустроены на квалифицированные временные работы по ремонту и восстановлению жилья и социальных объектов. Директор учреждения пригласила заинтересованных в трудоустройстве на работы временного характера граждан и в организации таких работ работодателей обращаться непосредственно в гбу «володарский рцз», консультации по телефону: +7(949)705-75-26».

З метою збереження отриманих даних та недопущення видалення інформації з мережі Інтернет здійснено повне збереження Web-сторінки за допомогою браузера «Google Chrome» на робочому столі комп'ютера у папці з назвою «web-сторінка».

Крім того, з метою збереження отриманих даних та недопущення видалення інформації з мережі Інтернет здійснено архівацію вказаної публікації за допомогою Інтернет ресурсу «archive.today» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 наступним чином: у браузері « ІНФОРМАЦІЯ_12 » у вкладці пошуку введено посилання ІНФОРМАЦІЯ_5 У браузері відкрилась сторінка Інтернет ресурсу «archive.today». Надалі у вкладці з назвою «Архівувати вміст веб-сторінки» введено Інтернет адресу: ІНФОРМАЦІЯ_41 за якою знаходиться публікація, та запущено процес архівації.

Після завершення архівації на вказаному ресурсі з'явилась сторінка ІНФОРМАЦІЯ_42 , яка додана до архіву.

Також при натисканні вкладки «поширити» після архівації доступні html код, посилання до архівованої сторінки та інші дані.

Зазначена сторінка в архіві доступна за наступними посиланнями:

- http://archive.today/FbHyO (коротке);

- ІНФОРМАЦІЯ_43 (повне).

В подальшому під час перегляду розділу «Новости» виявлено публікацію у вигляді статті із доданими до неї фотозображенням, яка розміщена 23.03.2023, скріншоти якої відображені.

Дана публікація містить у собі статтю наступного змісту: «среду, 22 марта, гбу «володарский районный центр занятости» провел информационное мероприятие «презентация услуг центра занятости. Организация работ временного характера». Аудитории предоставили информацию о государственных услугах центров занятости республики населению, в основном, о содействии в поиске подходящей работы. Также присутствующим рассказали об организации работ временного характера в володарском районе, об основных видах таких работ и размере заработной платы при их выполнении, о том, на каких предприятиях организованы эти работы. Отмечено, что на граждан, трудоустроенных на работы временного характера, распространяются государственные социальные и трудовые гарантии, предусмотренные законодательством российской федерации. Результатом работы гбу «володарский рцз» с работодателями володарского района стало заключение в феврале-марте 2023 года 14 договоров об организации работ временного характера на создание 123 временных рабочих мест; это позволило трудоустроить 97 граждан, зарегистрированных центром занятости в целях поиска подходящей работы. Участие в мероприятии приняли более 10 жителей района, из них 5 человек поставлены на регистрационный учет в центре занятости в целях поиска подходящей работы. Презентацию услуг также посетили 5 представителей организаций володарского района. Внимание работодателей обратили на порядок подготовки и оформления ими документов, необходимых для организации работ временного характера. Все участники мероприятия получили ответы и индивидуальные консультации по интересующим их вопросам».

3 метою збереження отриманих даних та недопущення видалення інформації з мережі Інтернет здійснено повне збереження Web-сторінки за допомогою браузера «Google Chrome» на робочому столі комп'ютера у папці з назвою «web-сторінка».

Крім того, з метою збереження отриманих даних та недопущення видалення інформації з мережі Інтернет здійснено архівацію вказаної публікації за допомогою Інтернет ресурсу «archive.today» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 наступним чином: у браузері « ІНФОРМАЦІЯ_12 » у вкладці пошуку введено посилання ІНФОРМАЦІЯ_5 У браузері відкрилась сторінка Інтернет ресурсу «archive.today». Надалі у вкладці з назвою «Архівувати вміст веб-сторінки» введено Інтернет адресу: ІНФОРМАЦІЯ_44 , за якою знаходиться публікація, запущено процес архівації.

Після завершення архівації на вказаному ресурсі з'явилась сторінка ІНФОРМАЦІЯ_45 додана до архіву.

Також при натисканні вкладки «поширити» після архівації доступні html код посилання до архівованої сторінки та інші дані.

Зазначена сторінка в архіві доступна за наступними посиланнями:

- http://archive.today/r2xOS (коротке),

- http://archive.today/2023.06.05-121417/https://rcz-dnr.ru/volodarskij-rajonnyij-czentr-zanyatosti-sodejstvuet-sozdaniyu-vremenny.html (повне).

В подальшому завантажені в ході огляду файли за допомогою програмного забезпечення записано на лазерний оптичний диск CD-R, який поміщено у паперовий конверт білого кольору.

Оцінені в сукупності як покази допитаних в суді свідків сторони обвинувачення, так і зібрані письмові докази, досліджені в судових засіданнях, поза всяким розумним сумнівом доводять, що ОСОБА_2 після тимчасової окупації військовослужбовцями зс рф території Маріупольського району Донецької області, але не пізніше початку квітня 2022 року, перебуваючи на тимчасово окупованій території - в смт. Нікольське Донецької області, усвідомлюючи, що дана територія окупована державою-агресором, на власний розсуд прийняла рішення залишитися на вказаній тимчасово окупованій території, надавши згоду на співпрацю з окупаційною владою рф та добровільно обійняла посаду директора т.зв. «государственного бюджетного учереждения «володарский районный центр занятости», створеного на тимчасово окупованій території окупаційною адміністрацією рф.

Такі дії ОСОБА_2 поза всяким розумним сумнівом були умисними, оскільки остання усвідомлювала (не могла не усвідомлювати) суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачала його суспільно-небезпечні наслідки і бажала їх настання, про що свідчать чисельні публікації хронології діяльності ОСОБА_2 в засобах масової інформації окупаційної влади.

Судом в умовах змагальності сторін не встановлено обставин, за яких добровільність обіймання ОСОБА_2 вищезазначеної посади можна було б поставити під сумнів.

Таким чином, вищенаведені докази в їх сукупності та взаємозв'язку поза всяким розумним сумнівом достатньо доводять винуватість ОСОБА_2 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України в обсязі обвинувачення, яке підтримане прокурором.

На виконання вимог ч. 5 ст. 374 КПК України суд враховує, що повідомлення про підозру від 22.06.2023 ОСОБА_2 та повістка про виклик останньої, яка перебуває на тимчасово окупованій території України, з дотриманням вимог ч. 1 ст. 278, ч. 8 ст. 135 КПК України 22.06.2023 опубліковане у засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження газеті «Урядовий кур'єр» № 124 та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

22.06.2023 ОСОБА_2 призначено захисника в порядку ст. 49 КПК України.

У зв'язку з переховуванням ОСОБА_2 від органу досудового розслідування, постановою слідчого-криміналіста СВ 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБ України в Донецькій та Луганській областях від 29.06.2023 ОСОБА_2 оголошено у регіональний, державний (міждержавний) та міжнародний розшук.

Ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду міста Дніпропетровська від 24.07.2023 надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування по даному кримінальному провадженню відносно ОСОБА_2 .

Ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду міста Дніпропетровська від 20.07.2023 підозрюваній ОСОБА_2 , в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України, в межа хданого кримінального провадження обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Тобто, виклик підозрюваної ОСОБА_2 до слідчого на стадії досудового розслідування з дотриманням вимог ч. 8 ст. 135, ч. 1 ст. 297-5 КПК України здійснювався шляхом надсилання повісток за останнім відомим місцем проживання, публікації у засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження газеті «Урядовий кур'єр» та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Наведені обставини в своїй сукупності доводять, що стороною обвинувачення були здійсненні всі можливі передбачені законом заходи щодо дотримання прав ОСОБА_2 на доступ до правосуддя з урахуванням встановлених законом особливостей такого провадження.

Призначаючи вид і міру покарання обвинуваченій ОСОБА_2 , суд виходить з вимог ст. 50 КК України, відповідно до якої покарання є заходом примусу, що застосовується від імені держави за вироком суду до особи, визнаної винною у вчиненні кримінального правопорушення, і полягає в передбаченому законом обмеженні прав і свобод засудженого. Покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених, а також запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень як засудженими, так і іншими особами. Покарання не має на меті завдати фізичних страждань або принизити людську гідність.

Суд призначає покарання: у межах, установлених у санкції статті (санкції частини статті) Особливої частини цього Кодексу, що передбачає відповідальність за вчинене кримінальне правопорушення, за винятком випадків, передбачених ч. 2 ст. 53 КК України; відповідно до положень Загальної частини КК України.

У відповідності до ст. 65 КК України суд призначає покарання, враховуючи ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, особу винного та обставини, що пом'якшують та обтяжують покарання.

Так, обставин, які пом'якшують покарання обвинуваченій ОСОБА_2 , судом не встановлено.

Обставиною, яка обтяжує покарання обвинуваченій ОСОБА_2 , суд визнає: вчинення злочину з використанням умов воєнного стану.

Суд враховує, що обвинувачена ОСОБА_2 вчинила умисне кримінальне правопорушення, яке згідно ст. 12 КК України відноситься до тяжкого злочину, офіційно не працевлаштована, раніше не судима, на обліку у лікарів нарколога та психіатра не перебуває, за місцем проживання на ОСОБА_2 скарг не надходило, зарекомендувала себе з посереднього боку.

Відповідно до листа начальника Покровського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції № 78/2/32-988нт від 05.01.2023 слідує, що згідно даних Державного реєстру актів цивільного стану громадян в наявності є актові записи:

- про народження № 52 від 08.10.1971, складений виконкомом Новопетриківської сільської ради Великоновосілківського району Донецької області на ім'я ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- про шлюб № 3 від 29.04.1995, складений виконкомом Малоянисольської сільської ради Нікольського району Донецької області на ім'я ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_46 та ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Згідно даних Державного реєстру актів цивільного стану громадян актові записи про розірвання шлюбу, зміну імені та смерть на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відсутні.

Згідно довідки начальника ТСЦ МВС № 1444 Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Донецькій області (філія ГСЦ МВС) № 31/5-1444-36 в/с від 12.01.2023 слідує, що відповідно до інформації Єдиного державного реєстру транспортних засобів, станом на 06.01.2023, за громадянкою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , транспортні засоби не зареєстровано.

З урахуванням вищевикладеного суд вважає за необхідне призначити обвинуваченій ОСОБА_2 покарання у виді позбавлення волі.

Суд враховує, що санкції ч. 5 ст. 111-1 КК України передбачає обов'язкове додаткове покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю та альтернативне додаткове покарання у виді конфіскації майна.

Оскільки ОСОБА_2 визнано винуватою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, об'єктивна сторона якого була пов'язана із виконанням обвинуваченою дій, на добровільному зайняті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, суд, призначаючи покарання, має сформулювати зміст резолютивної частини вироку таким чином, аби обвинувачена не мала права обіймати посади або займатись забороненою діяльністю в будь-якій галузі або займатись такою діяльністю, які за змістом і обсягом повноважень є аналогічними тим, з якими було пов'язане вчинення кримінального правопорушення.

На переконання суду необхідним та достатнім буде додаткове покарання у виді позбавлення права обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування, пов'язаних з наданням публічних послуг, виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій на строк, визначений санкцією ч. 5 ст. 111-1 КК України, з конфіскацією всього майна, що належить обвинуваченій.

Таким чином, покарання у виді позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування, пов'язаних з наданням публічних послуг, виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, з конфіскацією всього майна, що належить обвинуваченій, виходячи з принципів законності, справедливості, обґрунтованості та індивідуалізації, буде необхідним і достатнім для виправлення обвинуваченої ОСОБА_2 та попередження вчинення нових кримінальних правопорушень, буде ефективним і дієвим з метою профілактики подальшої асоціальної поведінки обвинуваченої.

Питання щодо запобіжного заходу, обраного в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України, суд вирішує у відповідності до абз. 8 п. 2) ч. 3 та абз. 13) п. 2) ч. 4 ст. 374 КПК України.

Керуючись ст. 369, 371-374, ч. 15 ст. 615 КПК України, суд

УХВАЛИВ:

Визнати ОСОБА_2 винуватою у пред'явленому обвинуваченні у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України та призначити їй покарання у виді позбавлення волі на строк десять років з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування, пов'язаних з наданням публічних послуг, виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій на строк п'ятнадцять років та з конфіскацією всього майна, що належить обвинуваченій ОСОБА_2 .

Рахувати обвинуваченій ОСОБА_2 початок строку відбування покарання у виді позбавлення волі з дати її затримання на виконання вироку.

Залишити обвинуваченій ОСОБА_2 , до набрання вироком законної сили, раніше обраний в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

На вирок можуть бути подані апеляційні скарги протягом 30 днів з дня його проголошення до Дніпровського апеляційного суду через Амур-Нижньодніпровський районний суд міста Дніпропетровська.

Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення апеляційним судом.

Копію вироку негайно після його проголошення вручити захиснику та прокурору.

Інформацію про ухвалення вироку опублікувати у засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження згідно з положеннями статті 297-5 КПК України та на офіційному веб-сайті суду.

Суддя: ОСОБА_1