Постанова від 16.12.2024 по справі 352/2939/24

Справа № 352/2939/24

Провадження № 3/352/1360/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" грудня 2024 р.м. Івано-Франківськ

Суддя Тисменицького районного суду Івано-Франківської області Кузьменко С.В., розглянувши матеріали, що надійшли з відділення поліції № 1 Івано-Франківського районного управління поліції ГУНП в Івано-Франківській області про притягнення

ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1

до адміністративної відповідальності за частиною другою статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

1.Зміст протоколу про адміністративне правопорушення:

Інспектором СРПП відділення поліції №1 (місто Тисмениця) Івано-Франківського районного управління поліції ГУНП в Івано-Франківській області Микитюком Р.Ю. 13 листопада 2024 року складено протокол про адміністративне правопорушення за наступних обставин:

13 листопада 2024 року близько 22.00 годин ОСОБА_1 перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, вчинив домашнє насильство відносно своєї матері ОСОБА_2 в ході якого ображав нецензурними словами та погрожував фізичною розправою, внаслідок чого могла бути завдана шкода психологічному здоров'ю потерпілої.

Згідно із протоколом ОСОБА_1 кваліфіковано за частиною другою статті 173-2 кодексу України про адміністративні правопорушення.

2.Рух провадження

19 листопада 2024 року протокол про адміністративне правопорушення із доданими матеріалами надійшов до Тисменицького районного суду Івано-Франківської області та призначений до розгляду на 20 листопада 2024 року.

20 листопада 2024 року розгляд справи відкладено на 16 грудня 2024 року в зв'язку із неявкою ОСОБА_1

16 грудня 2024 року ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи шляхом телефонограми та скерування виклику в застосунку Дія, в судове засідання не з'явився.

Стаття 172-3 кодексу України про адміністративні правопорушення відповідно до частини другої статті 268 кодексу України про адміністративні правопорушення НЕ належить до переліку статей, при розгляді справ за якими присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою.

За таких обставин, враховуючи, що ОСОБА_1 належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, він своїм правами на захист та участь в судовому засіданні не скористався, пояснення по суті справи не надав, його присутність при розгляді справи не є обов'язковою, суддя вважає можливим розглянути справу по суті за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

3.Докази, досліджені під час судового розгляду:

3.1 Письмові докази:

Протокол про адміністративне правопорушення:

Згідно із текстом протоколу, 13 листопада 2024 року близько 22.00 годин ОСОБА_1 перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, вчинив домашнє насильство відносно своєї матері ОСОБА_2 в ході якого ображав нецензурними словами та погрожував фізичною розправою, внаслідок чого могла бути завдана шкода психологічному здоров'ю потерпілої.

Потерпілій ОСОБА_2 матеріальну шкоду правопорушення не завдано.

ОСОБА_1 від дачі будь-яких пояснень відмовився.

Копія термінового заборонного припису стосовно кривдника від 13 листопада 2024 року

Згідно із текстом припису ОСОБА_1 заборонено в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою, а саме із своєю матір'ю ОСОБА_2 у зв'язку із вчиненням стосовно неї 13 листопада 2024 року близько 22.00 години домашнього насильства психологічного характеру.

Форма оцінки ризиків вчинення домашнього насильства від 13 листопада 2024 року

Згідно із формою, поліцейським визначено рівень небезпеки вчинення ОСОБА_1 домашнього насильства як середній, та застосовано терміновий заборонний припис серії АА №640109 від 13 листопада 2024 року.

Протокол прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію, складений 13 листопада 2024 року

Згідно із текстом протоколу, ОСОБА_2 зазначає, що 13 листопада 2024 року близько 22:00 годин по місцю проживання її син ОСОБА_1 прийшов додому в стані алкогольного сп'яніння, у якому він знаходиться дуже частота вчинив конфлікт із нею. В результаті чого вибив скло у дверях в коридорі.

Пояснення ОСОБА_2 від 13 листопада 2024 року

ОСОБА_2 пояснила, що о 10 годині вечора її син ОСОБА_1 прийшов п'яний та почав чіплятися, потім вибив вікно. Зловив її, в той час прийшла дочка і заступилась за неї. ОСОБА_1 почав бити дочку, після чого син знову прийшов до ОСОБА_2 і шукав сигарети та повалив мати на ліжко. Прийшли її дочки, не могли заспокоїти ОСОБА_1 та викликали поліцію.

Рапорт

Згідно із текстом рапорту, 13 листопада 2024 року о 22:41 годин надійшло повідомлення зі служби 102 від ОСОБА_3 , про те, що брат ОСОБА_1 , вчиняє домашнє насильство, застосовує фізичну силу, ШМД не потребує.

Копія постанови від 09 вересня 2024 року у справі №352/2131/24

Згідно із текстом постанови, ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні 04 серпня 2024 року домашнього насильства стосовно своєї неповнолітньої сестри за статтею 173-2 КУпАП та призначено покарання у вигляді штрафу у розмірі 340 гривень.

4.Опис обставин, установлених під час розгляду справи та висновки суду

У відповідності до вимог статті 252 кодексу України про адміністративні правопорушення суддя оцінює докази у справі за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

При цьому суддя вважає, що на особу, що притягається до адміністративної відповідальності, розповсюджуються такі ж гарантії, як і на осіб, що притягаються до кримінальної відповідальності, зокрема норми частин третьої статті 62 Конституції України та частини четвертої статті 17 Кримінального процесуального кодексу України, відповідно до яких усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Частиною першою статті 251 кодексу України про адміністративні правопорушення обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів по адміністративні правопорушення, в даному випадку на посадових осіб відділення поліції № 1 Івано-Франківського районного управління поліції ГУНП в Івано-Франківській області

За результатами дослідження доказів у справі у відповідності до вимог статті 252 кодексу України про адміністративні правопорушення, у суду відсутні будь-які сумніви щодо вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого частиною другою статті 173-2 кодексу України про адміністративні правопорушення.

щодо вчинення домашнього насильства

Так, в ході розгляду справи встановлено, що 13 листопада 2024 року близько 22.00 годин ОСОБА_1 перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, вчинив домашнє насильство відносно своєї матері ОСОБА_2 в ході якого ображав нецензурними словами та погрожував фізичною розправою, внаслідок чого могла бути завдана шкода психологічному здоров'ю потерпілої.

Факт спричинення психологічного насильства підтверджується в своїй сукупності поясненнями потерпілої ОСОБА_2 , протоколом прийняття заяви про кримінальне правопорушення чи іншу подію, рапортом працівника поліції, заборонним приписом, формою оцінки ризиків, протоколом про адміністративне правопорушення, складеним відповідною посадовою особою, уповноваженою на складення протоколів про адміністративне правопорушення за статтею 173-2 кодексу України про адміністративне правопорушення.

При цьому суддя бере до уваги той факт, що вказані пояснення та документи складались у короткий проміжок часу безпосередньо після події правопорушення, а заборонний припис ОСОБА_1 не оскаржений, в зв'язку із чим у судді відсутні будь-які сумніви щодо достовірності відомостей в протоколі про адміністративне правопорушення та інших документах і поясненнях.

висновки суду щодо кваліфікації дій ОСОБА_1 .

Відповідно до пункту третього частини першої статті 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

Пунктом чотирнадцятим статті 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» передбачено, що психологічне насильство - це форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.

Таким чином, в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки правопорушення, передбаченого частиною другою статті 173-2 кодексу України про адміністративні правопорушення, оскільки він умисно вчинив дії психологічного характеру, що виразились в погрозах та образах в сторону матері, внаслідок чого могла бути завдана шкода психічному здоров'ю потерпілої, що повністю доведено в суді.

5.Щодо виду та розміру адміністративного стягнення

Санкцією частини другої статті 173-2 кодексу України про адміністративні правопорушення передбачені такі альтернативні види адміністративного стягнення, як штраф, громадські роботи або адміністративний арешт.

При обранні виду стягнення суддя враховує відсутність обставин, обставини, що пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення, особу, що притягається до адміністративної відповідальності, а саме те, що ОСОБА_1 неодноразово протягом року притягувався до відповідальності за вчинення домашнього насильства, зокрема: постановою від 09 вересня 2024 року у справі № 352/2131/24 визнаний винним у вчиненні адміністративного правопорушення за статтею 173-2 КУпАП та на нього накладено стягнення у вигляді штрафу в сумі 340 гривень; постановою від 13 листопада 2024 року у справі № 352/2607/24 визнаний винним у вчиненні адміністративного правопорушення за частиною другою статті 173-2 КУпАП та на нього накладено стягнення у вигляді штрафу в сумі 680 гривень; постановою від 13 листопада 2024 року у справі № 352/2704/24 визнаний винним у вчиненні адміністративного правопорушення за частиною другою статті 173-2 КУпАП та на нього накладено стягнення у вигляді штрафу в сумі 680 гривень

За таких обставин, суддя вважає, що в цій конкретній справі меті стягнення відповідатиме адміністративне стягнення у вигляді громадських робіт.

В ході розгляду справи не встановлено фактів, що ОСОБА_1 відноситься до осіб, яким громадські роботи не призначаються згідно із вимогами частини третьої статті 30-1 кодексу України про адміністративні правопорушення.

Санкція частини другої статті 173-2 кодексу України передбачає можливість призначення адміністративного стягнення у виді громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин.

Враховуючи, що ОСОБА_1 вже притягувався до адміністративної відповідальності за даною статтею, суддя вважає, що достатнім для досягнення мети адміністративного стягнення та завданням кодексу України про адміністративні правопорушення буде призначення покарання у виді громадських робіт на строк сорока годин.

6.Щодо проходження програми для кривдників

Відповідно до статті 39-1 кодексу України про адміністративні правопорушення, у разі вчинення домашнього насильства чи насильства за ознакою статі суд під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення має право одночасно вирішити питання про направлення особи, яка вчинила домашнє насильство на проходження програми для таких осіб, передбаченої Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству».

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 24 Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» до спеціальних заходів щодо протидії домашньому насильству, серед іншого, належить направлення кривдника на проходження програми для кривдників.

Відповідно до пункту 6 частини першої статті 1 Закону Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» кривдником є особа, яка вчинила домашнє насильство у будь-якій формі.

ОСОБА_1 , неодноразово протягом року притягувався до відповідальності за вчинення домашнього насильства, зокрема:

-постановою від 09 вересня 2024 року у справі № 352/2131/24 визнаний винним у вчиненні адміністративного правопорушення за статтею 173-2 КУпАП та на нього накладено стягнення у вигляді штрафу в сумі 340 гривень;

-постановою від 13 листопада 2024 року у справі № 352/2607/24 визнаний винним у вчиненні адміністративного правопорушення за частиною другою статті 173-2 КУпАП та на нього накладено стягнення у вигляді штрафу в сумі 680 гривень;

-постановою від 13 листопада 2024 року у справі № 352/2704/24 визнаний винним у вчиненні адміністративного правопорушення за частиною другою статті 173-2 КУпАП та на нього накладено стягнення у вигляді штрафу в сумі 680 гривень

В зв'язку із викладеним, суддя вважає за необхідне у відповідності до статті 39-1 кодексу України про адміністративні правопорушення та Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» направити ОСОБА_1 для проходження програми для кривдників.

Відповідно до статті 28 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» суб'єктами, відповідальними за виконання програм для кривдників, є місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування. Суб'єкт, відповідальний за виконання програм для кривдників, організовує та забезпечує проходження кривдниками таких програм. Кривдника може бути направлено судом на проходження програми для кривдників на строк від трьох місяців до одного року у випадках, передбачених законодавством.

Враховуючи, що стосовно ОСОБА_4 вперше ухвалюється рішення про направлення на проходження програми для кривдників, суддя вважає недоцільним його направляти на максимальний строк. Одночасно, враховуючи численні вчинені ним правопорушення, в тому числі кримінальне, мінімального строк програми, на думку судді, буде недостатньо.

7.Щодо судового збору

Відповідно до статті 40-1 кодексу України про адміністративні правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Пунктом 5 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Статтею 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2024 рік» установлено з 1 січня 2024 року прожитковий мінімум для працездатних осіб в розмірі 3028 гривень.

Таким чином, розмір судового збору станом на час розгляду справи становить 3028х0.2=605 гривень 60 копійок.

В зв'язку із викладеним, керуючись статтями 252, 283-285,294 кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною другою статті 173-2 кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у виді громадських робіт на строк 40 годин.

Стягнути з ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 судовий збір в дохід державного бюджету в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок (стягувач - ДСА України на рахунок: отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача 820019, рахунок отримувача UА908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106).

Направити ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 для проходження програми для кривдників, передбаченої Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» строком на 6 (шість) місяців.

Роз'яснити ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 що за умисне ухилення від проходження програми для кривдників особою, щодо якої такі заходи застосовані судом, передбачена кримінальна відповідальність за статтею 390-1 Кримінального кодексу України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду через Тисменицький районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.

У випадку набрання постановою законної сили скерувати її копію до Івано-Франківської обласної державної адміністрації та Чорнолізької сільської ради Івано-Франківської області для організації та забезпечення проходження ОСОБА_1 програми для кривдників, передбаченої Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»

Суддя Сергій КУЗЬМЕНКО