Рішення від 16.12.2024 по справі 520/27628/24

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

16 грудня 2024 року № 520/27628/24

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шляхова О.М., розглянувши у спрощеному позовному провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (вул. Шевченка, буд. 8, м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н, 61013, код ЄДРПОУ 38631015) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

УСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 за час його залучення до виконання завдань служби цивільного захисту, грошового забезпечення за кожний день перебування на зборах пропорційно розміру мінімальної заробітної плати та додаткової винагороди у розмірі до 30000 грн., пропорційно часу перебування на зборах та виконання відповідних завдань;

- зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 за періоди з 31.03.2022 по 02.04.2022, з 04.04.2022 по 06.04.2022, з 08.04.2022 по 10.04.2022, з 12.04.2022 по 14.04.2022, з 16.04.2022 по 18.04.2022, з 20.04.2022 по 22.04.2022, з 24.04.2022 по 26.04.2022, з 02.05.2022 по 04.05.2022, з 06.05.2022 по 08.05.2022, з 10.05.2022 по 12.05.2022, з 14.05.2022 по 16.05.2022, з 22.05.2022 по 24.05.2022, з 03.06.2022 по 05.06.2022, з 09.06.2022 по 11.06.2022, з 27.06.2022 по 29.06.2022, з 09.07.2022 по 11.07.2022, з 22.07.2022 по 23.07.2022 грошове забезпечення пропорційно розміру мінімальної заробітної плати та додаткову винагороду у розмірі до 30000 грн., пропорційно часу перебування на зборах та виконання покладених завдань служби цивільного захисту з нарахуванням та виплатою компенсації втрати доходів.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що він резервіст служби цивільного захисту та прирівнюється до осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, отже, має право на додаткову винагороду у розмірі до 30000 грн., щомісячно, пропорційно часу залучення до заходів виконання ним обов'язків служби цивільного захисту.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 08.10.2024 відкрито спрощене провадження в порядку, передбаченому статтею 262 КАС України, та запропоновано відповідачу надати відзив на позов. Запропоновано позивачу подати до суду відповідь на відзив, а відповідачу - заперечення протягом п'яти календарних днів з моменту отримання відповідних документів.

Відповідач у поданому відзиві зазначив, що позивача після підписання контракту про зарахування до резерву служби цивільного захисту 29.03.2022, не взято на службу цивільного захисту, позивач не прирівнюється до осіб рядового і начальницького складу, а отже на нього не розповсюджується нормативно-правові акти з питання виплати грошового забезпечення. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.10.2024 №863 Про Порядок виплати і розміри грошового забезпечення осіб, які перебувають у резерві служби цивільного захисту, позивач не залучався до навчальні та перевірочні зборах, дані збори, починаючи з 24.02.2022 на території Харківської області не проводилися, відповідно підстав у Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області для виплати грошового забезпечення позивачу відповідно до Порядку № 836 відсутні, як і додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану".

Відповідачем також надані додаткові пояснення щодо аргументування своєї позиції та долучені докази.

Позивач, не погодившись з доводами відзиву, подав відповідь на відзив, в якій просив суд задовольнити позовні вимоги.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Відповідно до наказу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області від 24.12.2010 № 638 о/с, ОСОБА_1 звільнено зі служби цивільного захисту, на день звільнення займав посаду командира відділення 6-ПДПЧ Ленінського РВ м. Харкова ГУ МНС в Харківській області.

29.03.2022 між позивачем та Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області укладено контракт про перебування ОСОБА_1 у резерві служби цивільного захисту шляхом його зарахування на добровільних засадах.

На думку позивача, виконуючи обов'язки, покладені на осіб служби цивільного захисту в умовах постійних обстрілів, які спричиняли масові пожежі, здійснюючи виїзди на місця подій, що підтверджується в добових нарядах з 31.03.2022 по 02.04.2022, з 04.04.2022 по 06.04.2022, з 08.04.2022 по 10.04.2022, з 12.04.2022 по 14.04.2022, з 16.04.2022 по 18.04.2022, з 20.04.2022 по 22.04.2022, з 24.04.2022 по 26.04.2022, з 02.05.2022 по 04.05.2022, з 06.05.2022 по 08.05.2022, з 10.05.2022 по 12.05.2022, з 14.05.2022 по 16.05.2022, з 22.05.2022 по 24.05.2022, з 03.06.2022 по 05.06.2022, з 09.06.2022 по 11.06.2022, з 27.06.2022 по 29.06.2022, з 09.07.2022 по 11.07.2022, з 22.07.2022 по 23.07.2022, мав право на грошове забезпечення, яке не отримував.

У відповідь на звернення позивача, відповідач листом № 65050-8019/65190 від 21.08.2024 повідомив позивача, що у Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області відсутні підстави для нарахування та виплати грошового забезпечення за запитувані періоди, оскільки ОСОБА_1 не залучався для навчальних та перевірочних зборів.

Не погоджуючись з наведеним, позивач звернувся до суду.

Що правового врегулювання спірних правовідносин, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, пов'язані з функціонуванням державної системи цивільного захисту врегульовані Кодексом цивільного захисту України від 02 жовтня 2012 року №5403-VI.

Частиною першою статті 101 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що служба цивільного захисту - це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період.

Згідно з частиною 2 статті 101 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що порядок проходження громадянами України служби цивільного захисту визначається цим Кодексом та положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до положень статті 107 Кодексу цивільного захисту України, контракт про перебування в резерві служби цивільного захисту укладається на добровільній основі з громадянами України, які мають відповідну освітню кваліфікацію, здатні за станом здоров'я проходити службу цивільного захисту та не досягли граничного віку перебування на службі цивільного захисту.

Граничний вік перебування в резерві служби цивільного захисту становить 60 років.

Особа, яка уклала контракт про перебування у резерві служби цивільного захисту:

зараховується до резерву служби цивільного захисту і вважається такою, що перебуває в територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки на спеціальному обліку, - протягом строку дії контракту;

приймається на час мобілізації на умовах, визначених цим контрактом, на службу цивільного захисту для виконання обов'язків за посадою, передбаченою відповідним штатним розписом.

За особою, прийнятою на службу цивільного захисту на основі контракту про перебування у резерві служби цивільного захисту, під час цільової мобілізації зберігаються місце роботи, а також займана посада та середня заробітна плата на підприємстві, в установі, організації незалежно від підпорядкування і форми власності.

Стосовно осіб, які зараховуються до резерву служби цивільного захисту, і за умовами, визначеними контрактом, прийматимуться на час мобілізації на службу цивільного захисту для виконання обов'язків осіб начальницького складу, за їх письмовою згодою проводиться спеціальна перевірка в порядку, встановленому Законом України "Про запобігання корупції".

Порядок та обсяги підготовки осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, час та строки проведення зборів (навчальних або перевірочних) визначаються Кабінетом Міністрів України.

Порядок виплати і розміри грошового забезпечення осіб, які перебувають у резерві служби цивільного захисту, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Збільшення граничної штатної чисельності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту на період цільової мобілізації здійснюється у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Звільнення із служби цивільного захисту осіб, прийнятих на таку службу на основі контрактів про перебування у резерві служби цивільного захисту, здійснюється на підставі рішення, прийнятого у порядку, передбаченому законами України "Про правовий режим надзвичайного стану" та "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 № 593 затверджено Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу (далі Положення №593), яким визначається порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу та регулюються питання, пов'язані з перебуванням громадян України у добровільному порядку в резерві служби цивільного захисту.

Згідно з пунктами 2, 3, 4 Положення №593 служба цивільного захисту є державною службою особливого характеру, яка забезпечує пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, вживає заходів до запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідації їх наслідків у мирний час та в особливий період.

Особами рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - особи рядового і начальницького складу) є громадяни, які у добровільному порядку прийняті на службу цивільного захисту за контрактом і яким присвоєно відповідно до цього Положення спеціальні звання.

Особи рядового і начальницького складу належать до персоналу (кадрів) ДСНС.

На службу цивільного захисту із зарахуванням до кадрів ДСНС приймаються на конкурсній та контрактній основі громадяни з повною загальною середньою освітою, які досягли 18-річного віку, відповідають кваліфікаційним вимогам і здатні за своїми особистими, діловими і моральними якостями, освітнім і професійним рівнем та станом здоров'я виконувати службовий обов'язок (пункт 33 Положення №593).

Пунктом 46 Положення № 593 для проходження служби цивільного захисту можуть бути укладені такі контракти, зокрема, про перебування у резерві служби цивільного захисту - з особою, зарахованою до резерву служби цивільного захисту в порядку, встановленому цим Положенням.

Порядок виплати і розміри грошового забезпечення осіб, які перебувають у резерві служби цивільного захисту, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2024 №863 "Про Порядок виплати і розміри грошового забезпечення осіб, які перебувають у резерві служби цивільного захисту" відповідно до цих Порядку і розмірів здійснюється виплата грошового забезпечення особам, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту і вважаються такими, що перебувають на спеціальному обліку (далі - Порядок від 28.10.2024 №863).

Пунктами 2, 3 Порядку від 28.10.2024 №863 передбачено, що резервістам служби цивільного захисту, залученим на навчальні та перевірочні збори, за кожен день перебування на зборах з урахуванням часу перебування у дорозі від місця їх проживання до місця проведення зборів і у зворотному напрямку органами та підрозділами цивільного захисту, якими з резервістами служби цивільного захисту укладено контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту (далі - контракти), у триденний строк після закінчення зборів виплачується грошове забезпечення у розмірі 35 відсотків суми добових витрат, визначених для України згідно з додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 2 лютого 2011 року № 98 "Про суми та склад витрат на відрядження державних службовців, а також інших осіб, що направляються у відрядження підприємствами, установами та організаціями, які повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів" (Офіційний вісник України, 2011 р., № 11, ст. 488).

Резервістам служби цивільного захисту, які на день вручення їм повідомлення про залучення на навчальні та перевірочні збори не працюють, за весь період зборів з урахуванням часу перебування у дорозі від місця їх проживання до місця проведення зборів і у зворотному напрямку органами та підрозділами цивільного захисту, якими з резервістами служби цивільного захисту укладено контракти, у триденний строк після закінчення зборів виплачується грошове забезпечення, розмір якого обчислюється за кожний день перебування на зборах пропорційно розміру мінімальної заробітної плати.

Отже, наведеними положеннями нормативно-правових актів визначено статус позивача, як особи, що перебуває у резерві служби цивільного захисту, виокремлено таку категорію як особи рядового і начальницького складу та осіб, які зараховані до резерву та передбачено спеціальний вид контракту з такими особами.

При цьому, порядок виплати і розміри грошового забезпечення осіб, які перебувають у резерві служби цивільного захисту, встановлюються постановою Кабінетом Міністрів України, якою передбачено нарахування грошового забезпечення резервістам у визначеному розмірі і порядку під час навчальних та перевірочних зборів.

Відповідно до витягу з наказу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області від 29.03.2022 № 161 "Про укладення контрактів та зарахування до резерву служби цивільного захисту" позивач зарахований до резерву служби ЦЗ на посаду пожежний-рятувальник 6 ДПРЧ 1 ДПРЗ (за штатом воєнного часу). Контракт укладено строком на 5 років.

Пунктом 1 вказаного контракту передбачено, що позивач ознайомлений із законами та іншими нормативно-правовими актами, які регулюють порядок виконання військового обов'язку у запасі та перебування у резерві служби цивільного захисту для забезпечення цивільного захисту України в особливий період або під час цільової мобілізації і добровільно бере на себе зобов'язання - перебувати в резерві служби цивільного захисту, п. 2 контракту ДСНС зобов'язується забезпечити виплату в установлену порядку грошове забезпечення та заохочення під час проведення зборів (навчальних або перевірочних).

Тобто, головною підставою для виплати грошового забезпечення як це передбачено постановою Кабінету Міністрів України № 863 від 28.10.2015, є участь особи в навчальних або перевірочних зборах.

Сторонами не заперечується, що позивач не залучався до навчальних та перевірочних зборів.

Таким чином, суд погоджується з доводами відповідача про відсутність підстав у Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій для виплати грошового забезпечення позивачу відповідно до Порядку № 836.

Питання виплати регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану".

Пунктом 1 Постанови № 168 (в первісній редакції) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Пунктом 5 постанови № 168 передбачено, що вона набирає чинності з моменту опублікування та застосовується з 24.02.2022.

Даний постановою не передбачено виплати винагороди особам, які перебувають в резерві, оскільки мова йде про осіб рядового і начальницького складу та нараховується до заробітної плати, яку позивач не отримував у відповідача. При цьому, суд зауважує, що додаткова винагорода, встановлена постановою №168, не є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення, який є складовим елементом грошового забезпечення, є додатковою виплатою, розмір якої залежить від певних умов та не є фіксованим, та яка виплачується на підставі наказів начальника в розмірі до 30000 гривень та лише на період дії воєнного стану, тобто тимчасово.

Відтак, судом установлено, що Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області діяло на підставі та в межах законодавства, тому суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Решта доводів та заперечень висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.

Відповідно до вимог ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при відмові в позові судові витрати розподілу не підлягають.

З огляду на вищевикладене, керуючись ст.ст. 243, 246, 255, 293, 295, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (вул. Шевченка, буд. 8, м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н, 61013, код ЄДРПОУ 38631015) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.М. Шляхова