Рішення від 16.12.2024 по справі 480/4824/24

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 грудня 2024 року Справа № 480/4824/24

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гелети С.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, та, з урахуванням уточненої позовної заяви від 17.06.2024, просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення розміру раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 , з 74% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при проведенні перерахунку пенсії з урахуванням додаткової вислуги років (28 років) з 14.02.2023;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням додаткової вислуги років (28 років), виходячи з основного розміру пенсії 74% грошового забезпечення з 14.02.2023, з урахуванням проведених виплат.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 17.11.2004. Позивачу призначено пенсію було з 17.11.2004 в розмірі 56% від суми грошового забезпечення із врахуванням 22 календарних років вислуги.

Позивач проходів військову службу, а тому після звільнення з військової служби вислуга станом на 14.02.2023 становить 28 років (календарних 23). Разом із тим, після збільшення вислуги років позивача та проведенням у зв'язку із цим перерахунку пенсії, відповідачем було визначено розмір пенсійних виплат із розрахунку 70% від суми грошового забезпечення.

Позивач вважає, що оскільки пенсія йому призначена у 2004 році, тому для подальших перерахунків повинно застосовуватися законодавство в редакції, чинній на час призначення пенсії, а не перерахунку. Зокрема, позивач вважає, що такий розмір повинен становити 74 % від його грошового забезпечення, оскільки станом на 2004 рік не було передбачено обмеження розміру грошового забезпечення 70%. .

Від позивача відзиву на позов надано не було, жодних письмових пояснень своєї позиції по справі також до матеріалів справи не надано.

Ухвалою суду відкрито провадження, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. У учасників провадження витребовувалися докази.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.

Матеріалами справи підтверджується, що позивач є пенсіонером, з 17.11.2004 перебуває на обліку у ГУ ПФУ в Сумській області, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в розмірі 56% від суми грошового забезпеченням . Розмір пенсії встановлено було у зв'язку із наявністю у позивача (а.с.55).

Враховуючи проходження військової служби та звільнення позивача з військової служби, ОСОБА_1 подано заяву від 31.01.2024 про здійснення перерахунку пенсії (а.с.34).

Матеріалами справи підтверджується, що наказом від 16.12.2022 №345 позивача звільнено з військової служби та зазначено, що вислуга років позивача становить у календарному обчисленні 23 роки 10 міс. 23 дні, у пільговому обчисленні 02 р. 11 міс. 09 днів, загальна вислуга років становить 26 років 10 міс. 01 день (а.с.38).

Відповідно до розрахунку №1037 від 28.11.2023 зазначено, що кількість повних років вислуги за пенсію становить 28 років (а.с.40).

Відповідно до грошового атестату від 25.01.2024 №281 зазначено нові види грошового забезпечення позивача станом на час звільнення з військової служби станом на 16.12.2022, а також зазначено, що вислуга років становить 25 років 7 міс. 12 днів, в т.ч. пільгова вислуга - 1 рік8 міс. 16 днів (а.с.41).

Також до відповідача надано довідку від 25.01.2024 №282 про грошове забезпечення позивача (основні та додатків види) для обчислення пенсії після звільнення за період з грудня 2020року до листопада 2022 р. (а.с.42).

У зв'язку із отриманням ГУ ПФУ в Сумській області нових документів щодо звільнення позивача з військової служби, було здійснено перерахунок з 14.02.2023 розміру пенсії позивача. (а.с.44). Зокрема, позивачу здійснено перерахунок пенсії, виходячи із нової вислуги років, а саме 28 років, із них календарних 23 роки, в розмірі 70% від суми грошового забезпечення. Для розрахунку розміру пенсії взято нові дані грошового забезпечення позивача після звільнення позивача з військової служби у 2022році.

Позивач не погоджується із визначенням відсотку розміру грошового забезпечення, оскільки вважає, що відповідачем повинно бути взято до уваги норми Закону, що діяли на час призначення позивачу пенсії, а не перерахунку пенсії, після його звільнення з військової служби у 2022році.

На думку позивача, розмір пенсії у 2022році повинен перераховуватися за нормами Закону в редакції чинній на час призначення пенсії, а тому становити 74%, а не бути обмежений та бути визначений в розмірі 70% від суми грошового забезпечення.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначені в Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії) особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Пунктом "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" від 04.07.2002 року № 51-IV, у частині другій статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" цифри "85", "95" і "90" замінено відповідно цифрами "90", "100" і "95", а слова і цифри "до категорій 2 і 3" замінити словами і цифрою "до категорії 2".

В подальшому, Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 № 3668-VI внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 року № 1166-VII внесено зміни у ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно з якими цифри "80" замінено цифрами "70".

Таким чином суд зазначає, що Законами № 51-IV, № 3668-VІ та № 1166-VІІ були внесені зміни до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" щодо розміру відсотку грошового забезпечення з якого розраховується розмір пенсії.

Разом з тим призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами, внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 90 відсотків, а в подальшому 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначених пенсій, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення такої пенсії.

Відтак, суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії пенсіонеру - військовослужбовцю має застосовуватись та норма, яка визначає розмір грошового забезпечення у відсотках на момент призначення пенсії.

Аналогічну позицію щодо застосування норм права висловив Верховний Суд у постанові від 24.04.2018 у справі № 686/12623/17 (провадження № К/9901/849/17).

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постанові Верховного Суду.

В даному випадку, пенсія позивачу призначена у 2004 році в розмірі 56% від суми грошового забезпечення. Дані обставини не є спірними.

Разом із тим, 14.02.2023 здійснено було перерахунок пенсії позивачу у зв'язку із збільшенням як розміру вислуги років позивача, так і новими складовими та новими сумами грошового забезпечення позивача, які змінилися із зв'язку із звільненням позивача з військової служби відповідно до наказу від 16.12.2022 №342

В даному випадку, після отримання нових документів з 14.02.2023 під час такого перерахунку пенсії позивача відповідачем розмір пенсії з 56% від суми грошового забезпечення (який позивачу було встановлено під час призначення пенсії у 2004 році) збільшено до 70% суми нового грошового забезпечення позивача.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ та військовослужбовців, є зокрема Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262).

Відповідно до ч. ч. 3, 4 ст.2 Закону № 2262-ХІІ пенсіонерам із числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийняття за контрактом на військову службу чи службу цивільного захисту, в тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту, до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення виплата пенсій не припиняється. Після звільнення із служби таких осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або повторного прийняття їх на службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту до дня фактичного звільнення. Якщо новий розмір пенсії цих осіб буде меншим за розмір, який вони отримували до призову або повторного прийняття їх на службу, виплата їм пенсій здійснюється у розмірі, який вони отримували до призову або прийняття на службу в особливий період.

Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Враховуючи те, що після звільнення із служби позивача виплата пенсій повинна здійснюватися з урахуванням додаткової вислуги років, відповідачем правомірно було обчислено розмір пенсії відповідно до діючої норми Закону № 2262-ХІІ та визначено максимальним розміром 70% від нової суми грошового забезпечення.

При цьому посилання представника позивача на те, що позивачу безпідставно зменшили розмір пенсії з 74% до 70% сум грошового забезпечення під час здійснення перерахунку пенсії, судом визнається безпідставним, оскільки пенсія позивача не призначалася в розмірі 74%, а була призначена в розмірі 56% від сум грошового забезпечення із розрахунку 22 років вислуги, що підтверджується матеріалами справи.

Крім того, розмір пенсії позивача повинен бути обчислений за нормами діючого законодавства на час повторного звільнення позивача з військової служби та у зв'язку із збільшенням вислуги років позивача.

Суд звертає увагу, що згідно ч.ч.1, 2 ст.63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців (частина друга статті 51 Закону).

Аналіз вказаних норм дає підстави вважати, що пенсіонерам, яким призначена пенсія на підставі Закону № 2262-ХІІ та які були призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийняття на військову службу за контрактом до Збройних Сил України, мають право на перерахунок пенсійного забезпечення з урахуванням додаткової вислуги років від часу такого призову на військову службу до дня фактичного звільнення, за діючими нормами Закону на час такого перерахунку, як то і передбачено ст. 63 Закону № 2262-ХІІ .

Враховуючи вищезазначене у суду відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення розміру раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 , з 74% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при проведенні перерахунку пенсії з урахуванням додаткової вислуги років (28 років) з 14.02.2023; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням додаткової вислуги років (28 років), виходячи з основного розміру пенсії 74% грошового забезпечення з 14.02.2023, з урахуванням проведених виплат - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.М. Гелета