Рішення від 16.12.2024 по справі 480/712/24

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 грудня 2024 року Справа № 480/712/24

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гелети С.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Газенергопостач" до Головного управління ДПС у Сумській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія "Газенергопостач" звернулось з позовною заявою до Головного управління ДПС у Сумській області, Державної податкової служби України, і просить суд: визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Сумській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 25.10.2023 №9786649/40879290 про відмову у реєстрації податкової накладної №1002 від 30.06.2023; зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю “Компанія “Газенергопостач» №1002 від 30.06.2023 датою її подання.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем складено податкову накладну№1002 від 30.06.2023 (далі - спірна накладна), направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, але її реєстрацію було зупинено. Позивачем було подано до податкового органу пояснення та копії документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено. Однак, спірним рішенням комісії ГУ ДПС у Сумській області відмовлено у реєстрації зазначеної податкової накладної. Підставою для відмови в реєстрації податкової накладної зазначено ненадання платником податку копій документів в повному обсязі. Позивач стверджує, що ним були надані усі необхідні документи на підтвердження реальності господарської операції. Отже, позивач вважає, що спірне рішення про відмову у реєстрації податкової накладної є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки діяльність господарства є реальною, всі операції здійснюються згідно Податкового кодексу України з дотриманням вимог Закону України "Про бухгалтерський облік". Операція документально підтверджена, про що свідчать первинні документи та дані бухгалтерського обліку.

Представник ГУ ДПС України в Сумській області та Державної податкової служби України подав до суду відзиви на позовну заяву, у яких заперечує проти задоволення позову у повному обсязі та зазначає, з метою розблокування податкової накладної №1002 від 30.06.2023 позивачем на розгляд Комісії Головного управління ДПС у Сумській області подано Повідомлення №66 від 11.10.2023 до якого додано копії документів у кількості 27 одиниць. Згідно Протоколу засідання Комісії Головного управління ДПС у Сумській області від 17.10.2023 №405 було розглянуто повідомлення про подання пояснень та копій документів №66 від 11.10.2023 щодо податкової накладної №1002 від 30.06.2023. За результатами розгляду Повідомлень, відповідно до п. 9 Порядку №520, прийняті рішення про направлення позивачу повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податкових накладних, реєстрацію якої зупинено.

У графі додаткова інформація був зазначений конкретний перелік документів, які необхідно подати на розгляд комісії, а саме: зазначити у поясненнях період фактичного використання електроенергії, за який надійшли кошти, причини складання податкової накладної датою останнього дня місяця (кошти надійшли згідно виписки банку датою 23.06.2023); заява-приєднання (п.3.1 Договору №003ТАТ від 16.11.2021); щомісячна заявка про прогнозні обсяги споживання електричної енергії; акт фіксації фактичних показників спожитої електричної енергії за період, за який надійшли кошти; рахунок на оплату; розрахунок вартості 1квт/год реалізованої електричної енергії; документи щодо стану взаємовідносин з постачальником електроенергії (ОСВ 631 в розгорнутому вигляді).

Таким чином, відповідно до п. 9 Порядку №520, з 17.10.2023 - наступний день за днем отримання позивачем Повідомлення від 17.10.2023 про необхідність наданий додаткових пояснень почався відлік строку (5 робочих днів), який закінчився - 24.10.2023.

Представник ДПС України звертає увагу на те, що станом на 24.10.2023 повідомлення ТОВ “Компанія “Газенергопостач» про надання додаткових пояснень та/або документів, щодо реєстрації податкової накладної №1002 від 30.06.2023 не було надано.

Разом з тим, позивачем не надано і до позовної заяви документи, які необхідно було подати на розгляд комісії регіонального рівня.

Таким чином, з вищезазначеного убачається, що позивачем при первинному направленні повідомлень не було надано документів, які є необхідними для прийняття контролюючим органом рішень про реєстрацію податкової накладної №1002 від 30.06.2023, а також ТОВ “Компанія “Газенергопостач» не скористався наданим законодавством правом подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній. Крім того, повідомлення ГУ ДПС у Сумській області від 17.10.2023 №9727104/40879290 містило конкретний перелік документів, яких не вистачало Комісії регіонального рівня для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної №1002 від 30.06.2023, а тому, контролюючий орган прийняв спірне рішення про відмову в реєстрації податкової накладної у відповідності до п. 10 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Судом було відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Ухвалою суду відмовлено у задоволенні клопотання Головного управління ДПС у Сумській області про розгляд справи із викликом сторін.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія "Газенергопостач" зареєстроване як юридична особа та включено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, знаходиться на обліку в ГУ ДПС в Сумській області (а.с. 12-13, том 1).

Між Товариством з обмеженою відповідальністю “Компанія “Газенергопостач» (постачальником) та Товариством з обмеженою відповідальністю “Агва-Траст» (споживачем) укладено договір про постачання електричної енергії споживачу №003ТАТ від 16.11.2021 (а.с. 25-31, том 1). Відповідно до розділу 2 вказаного договору постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору. Згідно пункту 5.1. договору постачання електричної енергії споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією.

Як зазначає позивач в адміністративному позові придбання електричної енергії у червні 2023 року позивач здійснював у ТОВ “Оппозит», що підтверджується договором купівлі - продажу електричної енергії від 27.04.2022 (а.с. 43-49, том 1) та актом купівлі - продажу електричної енергії №000-000383 від 30.06.2023 (а.с. 51, том 1).

На підставі договору у №003ТАТ від 16.11.2021 позивачем складено та надіслано до податкового органу податкову накладну №1002 від 30.06.2023 на суму 34600,62 грн, у т.ч. ПДВ 5766,77 грн (а.с. 33, том 1).

Податковим органом було надіслано квитанцію від 18.07.2023 (а.с. 34, том 1), у якій зазначено, що "Документ збережено. Реєстрація зупинена. Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 30.06.2023 №1002 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "В"=.8472%, "Р»=0 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/роз Єдиному реєстрі податкових накладних.".

Головним управлінням ДПС у Сумській області прийнято рішення від 26.07.2023 №28366 про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку стосовно позивача (а.с. 35-36, том 1).

Позивачем до ГУ ДПС у Сумській області було надіслано повідомлення №3 від 24.07.2023 з поясненнями та копіями документів у 44 файлах, у яких позивач просив прийняти рішення про невідповідність ТОВ "Компанія "Газенергопостач" критеріям ризиковості платника податку (а.с. 122-124, том 1)

Згідно Протоколу засідання Комісії Головного управління ДПС у Сумській області від 26.07.2023 №301 (а.с. 114-119, том 1) було розглянуто повідомлення Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Газенергопостач" №3 від 24.07.2023 про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку, за результатами якого ухвалено виключити з переліку ризикових платників ТОВ "Компанія "Газенергопостач", як такого, що не відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

У подальшому, з метою розблокування спірної податкової накладної позивачем, через електронний кабінет платника податків, до ГУ ДПС у Сумській області було надіслано повідомлення №66 від 11.10.2023 з поясненнями щодо діяльності та реальності здійснення господарської операції по податковій накладній від 30.06.2023 №1002. Дані обставини не є спірними, представником ГУ ДПС у Сумській області у відзиві на позовну заяву не заперечуються.

Згідно Протоколу засідання Комісії Головного управління ДПС у Сумській області від 17.10.2023 №405 (а.с. 85-86, том 2) було розглянуто повідомлення Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Газенергопостач" про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена та прийнято рішення про направлення позивачу повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 17.10.2023 №9727104/40879290 (а.с. 88-89, том 2), а саме: “первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, первинних документів щодо постачання придбавання товарі послуг, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузей специфіки, накладних, інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції», “первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних», “розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків».

У графі “Додаткова інформація» зазначено "Зазначити у поясненні період фактичного використання електроенергії, за який надійшли кошти, причини складання податкової накладної датою останнього дня місяця (кошти надійшли згідно виписки банку датою 23.06.2023). - Заява-приєднання (п.3.1 Договору № 003ТАТ від 16.11.2021 року); - Щомісячна заявка про прогнозні обсяги споживання електричної енергії; Акт фіксації фактичних показників спожитої електричної енергії за період, за який надійшли кошти; Рахунок на оплату; Розрахунок вартості 1 квт/год реалізованої електричної енергії; Документи щодо стану взаємовідносин з постачальником електроенергії (ОСВ 631 в розгорнутому вигляді).".

Рішенням Комісії Головного управління ДПС у Сумській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 25.10.2023 №9786649/40879290 відмовлено в реєстрації податкової накладної №1002 від 30.06.2023 з підстав ненадання/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній /розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку (а.с. 41-42, том 1).

Відповідно до витягу з протоколу Комісії від 25.10.2023 №415 зазначено: "Затвердити Рішення Комісії Головного управління ДПС у Сумській області щодо відмови у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, згідно Додатку 9, 10." (а.с.90-91, том 2).

Позивач вважає рішення від 25.10.2023 №9786649/40879290, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №1002 від 30.06.2023 прийнято необґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мали значення для прийняття такого рішення, не на підставі та не у спосіб, що передбачені Податковим кодексом України.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 201.16. ст. 201 Податкового кодексу України визначено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів.

Відповідно до п. 3 вказаного Порядку податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації):

1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, звільненою від оподаткування;

2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих для реєстрації в іншому місяці, ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений у них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена у попередньому місяці, становить більше 20 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку;

3) одночасно виконуються такі умови:

загальна сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, платником податку та його відокремленими підрозділами, якими подано податкову накладну/розрахунок коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 1 млн. гривень;

4) у податковій накладній/розрахунку коригування відображена операція з товаром за кодом згідно з УКТЗЕД та/або послугою за кодом згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, які зазначені у таблиці даних платника податку, врахованій контролюючим органом.

Відповідно до п. 5 Порядку платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Відповідно до п. 1 Додатку 3 до Порядку Критерії ризиковості здійснення операцій відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 року у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Згідно з п. п. 10, 11 Порядку у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

При цьому наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 520).

Відповідно до п. 1 цей Порядок визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. п. 2-4 Порядку № 520 прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Відповідно до п. 5 Порядку № 520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

- договори, зокрема, зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Згідно з п. 11 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

- та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;

- та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Правила формування податкових зобов'язань з ПДВ визначено статтею 187 розділу V Податкового кодексу України.

Пунктом 187.1 статті 187 розділу V ПКУ встановлено, що Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку / не банківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», незалежно від дати накладення електронного підпису.

Згідно абзацу 4 пункту 187.1 ПК України, за операціями з виконання підрядних будівельних робіт суб'єкти підприємницької діяльності (підрядники та субпідрядники) можуть застосовувати касовий метод податкового обліку відповідно до підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу.

Відповідно до п.п. 187.10 ст. 187 ПК України платники податку, які постачають теплову енергію, природний газ (крім скрапленого), надають послуги з транспортування та/або розподілу природного газу, інші житлово-комунальні послуги, перелік яких визначений законом, нараховують плату за абонентське обслуговування, послуги (роботи), вартість яких включається до складу плати за послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій чи послугу з управління багатоквартирним будинком, фізичним особам, бюджетним установам, незареєстрованим як платники податку, а також житлово-експлуатаційним конторам, управителям багатоквартирних будинків, квартирно-експлуатаційним частинам, об'єднанням співвласників багатоквартирних будинків, іншим платникам податку, які здійснюють збір коштів від зазначених покупців з метою подальшого їх перерахування продавцям таких товарів (надавачам послуг) у рахунок компенсації їх вартості, визначають дату виникнення податкових зобов'язань та податкового кредиту за касовим методом.

Про застосування касового методу податкового обліку платник ПДВ робить відмітку у відповідному полі податкової декларації з ПДВ (форма, затверджена наказом Мінфіну від 28.01.2016 №21).

Пунктом 14.1.266. статі 14 ПК України визначеного касовий метод для цілей оподаткування згідно з розділом V цього Кодексу - метод податкового обліку, за яким дата виникнення податкових зобов'язань визначається як дата зарахування (отримання) коштів на рахунки платника податку, відкриті в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, у касу платника податків або дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів (послуг), а дата віднесення сум податку до податкового кредиту визначається як дата списання коштів з рахунків платника податку, відкритих в установах банків, та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, дата видачі з каси платника податків або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг);

Тобто податкові зобов'язання та податковий кредит з ПДВ за касовим методом виникають не за першою подією (п. 187.1, п. 198.2 ПКУ), а в момент отримання та відповідно надання грошової або іншої компенсації поставлених та придбаних товарів, робіт, послуг.

Форма податкової накладної та порядок її заповнення, передбачено в Наказі Міністерства фінансів України від 31.12.2015, № 1307 "Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної" (далі - Наказ №1307). Відповідно до пункту 5 Наказу №1307 податкова накладна складається на дату виникнення податкових зобов'язань постачальника (продавця), крім випадків, передбачених Податковим кодексом України та цим Порядком.

В даному випадку матеріалами справи підтверджується, що як зазначено у витягу з протоколу засідання комісії від 17.10.2023 №405 в період з 10.10.2023 до 13.10.2023 та 15.10.2023 позивачем надавалися письмові пояснення та копії документі щодо податкових накладних, реєстрація яких була зупинена (а.с.85-87т.1).

Відповідно до повідомлення від 17.10.2023 №9727104/40879290 податковим органом зазначено, що позивачу необхідно подати письмові пояснення в яких зазначити період фактичного використання електричної енергії, за який надійшли кошти, причини складання податкової накладної датою останнього місяця, а в даному випадку, 30.06.2023 (кошти надійшли згідно виписки банку датою 23.06.2023), заяву-приєднання (п.3.1 договору №003ТАТ від 16.11.2021), щомісячну заявку про прогнозовані обсяги споживання електричної енергії за період, за який надійшли кошти, рахунок про оплату, розрахунок вартості 1квт/год реалізованої електричної енергії, документи щодо стану взаємовідносин з постачальником електроенергії (ОСВ 631 в розгорнутому вигляді).

Слід зазначити, що матеріалами справи не підтверджується, що такі документи надані були до податкового органу на повідомлення від 17.10.2024. Відповідач у відзиві звертає увагу суду, що такі документи не надані податковому органу на його запит, відсутні в матеріалах справи, до адміністративного позову не надані. Позивач правом надання відповіді на відзив на скористався, жодних правових обґрунтувань чи додаткових документів не надав.

Разом із тим, матеріалами справи не підтверджується правомірність складання податкової накладної 30.06.2023.

У письмових поясненнях, наданих до податкового органу від 11.10.2023, позивачем було зазначено, що підприємством надано вичерпну інформацію. Також позивачем у поясненнях зазначено, що між позивачем та споживачем було укладено договір постачання електричної енергії відповідно до договору від 26.11.2021, взаємовідносини підтверджуються регістром бухгалтерського обліку ОСВ по рахунку 361 за період з 01.06.2023 до 30.06.2023, підприємство сформувало і направило 30.06.2023 спірну податкову накладну (а.с.39-40).

Так, слід зазначити, що в обґрунтування позовних вимог позивачем надано податкову накладну 30.06.2023 №1002 в якій зазначено обсяг постачання без ПДВ 28833,85 грн., ПДВ 5766,77 грн. (а.с.33).

Матеріалами справи підтверджується, що відповідно до даних по рахунку 361 за період з 01.06.2023 до 30.06.2023 зазначено, що надійшли кошти від ТОВ «Агва-траст» 23.06.2023 на суму 5471,36 грн., 10129,27 грн., 19000 грн. (рах 361). Також по рахунку (рах. 361) зазначено про реалізацію товарів і послуг КГ00-001208 від 30.06.2023 на суму 1611,48 грн. Відображено дебет по ТОВ «Агва-траст» 1611,48 грн., кредит 34600,62 грн., поточне сальдо 75827,46 грн.

Податкова накладна виписана 30.06.2023, але відповідно до виписок банківської установи оплату 30.06.2023 підприємством ТОВ «Агва-траст» здійснено не було, оскільки кошти надійшли 23.06.2023.

Разом із тим, відповідно до акту №001308 від 30.06.2023 зазначено, що на підставі договору від 16.11.2021 позивачем було поставлено, а ТОВ «Агва-траст» отримано активну електричну енергію на суму 1342,90 грн., сума ПДВ 268,58 грн., всього з ПДВ 1611,48 грн., тобто не на суму, зазначену в податковій накладній.

Таким чином позивачем ні до податного органу на його запит, ні до матеріалів справи позивачем не надано документів, які б підтверджували правомірність складання податкової накладної саме 30.06.2023 в якій зазначено обсяг постачання електроенергії на суму з ПДВ 34600,62грн., а саме без ПДВ 28833,85 грн., ПДВ 5766,77 грн.

Суми, які зазначені у податковій накладній від 30.06.2023 не співпадають із даними акту №001308 від 30.06.2023, чи проведеною в інший день оплатою (23.06.2023), а тому не підтверджує подію, з якої у платника податків виникає право на складання податкової накладної. Матеріалами справи підтверджується, що оплата проводилась іншою датою, а саме 23.06.2023.

При цьому судовим враховується, що перерахування ТОВ «Агва-траст» коштів 23.06.2023 стосувалася оплати за електроенергію згідно рахунку від 31.03.2023 №565 на суму 10129,27 грн, від 31.05.2023 №976 на суму 5471,35 грн. про що зазначено у банківських виписках, наданих до матеріалів справи (а.с.84)

Жодних письмових пояснень щодо відображення даних у податковій накладній позивачем до податкового органу надано не було, зазначено лише загальні пояснення факту укладання договору та постачання електричної енергії. Аналогічні обставини зазначалися податковим органом у відзиві на позов, але правом надання відповіді на відзив станом на час розгляду даної справи від позивач не скористався.

Таким чином, матеріалами справи не підтверджується, що спірна податкова накладна складена із дотриманням вищезазначених норм податкового законодавства.

Відтак, суд зазначає, що контролюючий орган правомірно прийняв спірне рішення про відмову в реєстрації податкової накладної, оскільки надані до податкового органу матеріали не підтверджували дані, зазначені у такій податковій накладній.

Судом також враховується, що позивачем не доведено, що ним було надано комісії пояснення та всі необхідні документи, в тому числі первинні, які містили вичерпну інформацію про господарську операцію для прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної.

Відтак, позивачем не було надано контролюючому органу і суду доказів, які передбачені п. 5 Порядку №520, а тому відмова в реєстрації податкової накладної з підстав ненадання платником податку ні вичерпних письмових пояснень, ні копій документів відповідно до пункту 5 Порядку № 520 є правомірною.

Так, Верховний Суд у постанові від 29.06.2023 по справі №640/21884/20, зазначив, що з огляду на ненадання позивачем всіх первинних документів, які б підтверджували реальність здійснення господарських операцій, що знайшли своє відображення у відповідних податкових накладних. Комісією регіонального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних правомірно були прийняті рішення про відмову у реєстрації спірних податкових накладних, а. відтак, рішення є правомірними та такими, що не підлягають скасуванню.

Таким чином, приймаючи рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідач діяв у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження йому надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено), добросовісно та розсудливо.

Натомість, позивачем не було зазначено переконливих та обґрунтованих підстав для скасування рішення суб'єкта владних повноважень з наданням відповідних доказів.

Позовна вимога про зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати податкову накладну є похідною, отже також задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Газенергопостач" до Головного управління ДПС у Сумській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення комісії Головного управління ДПС у Сумській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 25.10.2023 №9786649/40879290 про відмову у реєстрації податкової накладної №1002 від 30.06.2023 в Єдиному реєстрі податкових накладних та зобов'язати Державну податкову службу України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Газенергопостач" (вул. Олексія Береста, 13,м. Суми,Сумська область, код ЄДРПОУ 43995469) №1002 від 30.06.2023 в Єдиному реєстрі податкових накладних днем її подачі - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.М. Гелета