з питань зміни способу і порядку виконання судового рішення
16 грудня 2024 року Справа № 480/4133/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шевченко І.Г., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми заяву головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Давидка І.І. про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити дії,-
Рішенням судді Сумського окружного адміністративного суду Діски А.Б. від 16.07.2021 у справі №480/4133/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити дії позовні вимоги було задоволено (а.с.41-45), зокрема, серед іншого:
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.04.2019, на підставі наданої Управлінням Служби безпеки України в Сумській області довідки про розмір грошового забезпечення від 12.04.2021 № 2564,
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, відповідно до наданої Управлінням Служби безпеки України в Сумській області довідки про розмір грошового забезпечення від 12.04.2021 № 2564, з урахуванням раніше виплачених сум.
Вказане рішення набрало законної сили та 19.08.2021 Сумським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, відповідно до наданої Управлінням Служби безпеки України в Сумській області довідки про розмір грошового забезпечення від 12.04.2021 № 2564, з урахуванням раніше виплачених сум (а.с.61).
Поряд з цим, 06.12.2024 головний державний виконавець відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Давидко Ігор Ігорович (далі - головний державний виконавець ВПВР УЗДВС у Сумській області) подав до суду заяву про зміну способу у порядку виконання рішення суду у адміністративній справі №480/4133/21, в якій просив порядок виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду по виконавчому провадженню АСВП № 67230241 з примусового виконання виконавчого листа №480/4133/21виданого 19.08.2021 Сумським окружним адміністративним судом, про зобов'язати Головно управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, відповідно до наданої Управлінням Служби безпеки України в Сумській області довідки про розмір грошового забезпечення від 12.04.2021 32564, з урахуванням раніше виплачених сум шляхом «стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_1 заборгованість з виплати пенсії в сумі 128733,64 грн.».
Вказана заява головного державного виконавця ВПВР УЗДВС у Сумській області на підставі розпорядження керівника апарату Сумського окружного адміністративного суду "Щодо призначення повторного автоматичного розподілу" від 06.12.2024 №101 розподілена судді Сумського окружного адміністративного суду Шевченко І.Г.
Ухвалою судді Шевченко І.Г. від 06.12.2024 вказану заяву призначено до розгляду в судовому засіданні на 16.12.2024 (а.с.69).
Позивач, головний державний виконавець ВПВР УЗДВС у Сумській області представник та відповідача в судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду заяви були повідомлені належним чином.
Головний державний виконавець ВПВР УЗДВС у Сумській області у заяві просив здійснювати її розгляд за відсутності сторони заявника.
У відповідності до норм статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду. Тому суд вважає можливим розгляд заяви здійснювати у відсутності позивача, представника заявника та відповідача.
Відповідно до вимог ч.13 ст.10 та ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання у справі не здійснюється.
Перевіривши матеріали справи та доводи поданої заяви головного державного виконавця ВПВР УЗДВС у Сумській області з наданими доказами, суд вважає, що заява не підлягає задоволенню з таких підстав.
Згідно з частиною 3 статті 378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Тобто, передумовою для прийняття судом рішення про зміну способу або порядку виконання судового рішення, є наявність обставин, які унеможливлюють або ускладнюють виконання рішення у спосіб чи порядок, які первинно визначені в рішенні суду. Разом із тим, зміна, на підставі статті 378 КАС України, способу чи порядку виконання судового рішення не передбачає зміни обраного судом при ухваленні рішення способу відновлення порушеного права. Зміна способу чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення повинна узгоджуватися з тими обґрунтуваннями судового рішення, на які спираються висновки суду, що містяться в резолютивній частині судового рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не можуть змінювати рішення по суті та поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.
Отже, висновки судового рішення щодо способу і порядку його виконання чітко визначені та не можуть бути змінені іншим судовим рішенням без відповідного обґрунтування виняткової необхідності застосування такої зміни рішення.
Однак суд, дослідивши зміст рішення суду від 16.07.2021, зауважує, що воно є чітким, зрозумілим, додатково зміни способу і порядку виконання, відмінного від первинно визначеного у рішенні, не потребує.
Як встановлено судом, старшим державним виконавцем ВПВР УЗДВС у Сумській області постановою від 23.10.2021 відкрито виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа у справі №480/4133/21 про зобов'язання Головного управління Пенсійного Фонду України в Сумській області провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, відповідно до наданої Управлінням Служби безпеки України в Сумській області довідки про розмір грошового забезпечення від 12.04.2021 № 2564, з урахуванням раніше виплачених сум (а.с.62).
Постановами старшого державного виконавця ВПВР УЗДВС у Сумській області забезпечувалося виконання рішення у цій справі в межах вказаного виконавчого провадження шляхом винесення постанов про накладення штрафу від 22.11.2021 та від 22.12.2021 (а.с.63-63зворот).
При цьому, як вбачається з листа відповідача від 12.11.2021 (а.с.62зворот-63), Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області на виконання рішення суду у цій справі здійснено перерахунок пенсії та визначено суму заборгованості до виплати по пенсії.
Також, у вказаному листі було зазначено, що згідно з пунктами 20 та 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства. Повноваження Пенсійного фонду України, як виконавця бюджетних програм, визначаються статтею 23 цього Кодексу, а саме: будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
З урахуванням вказаних норм представник відповідача у зазначеному листі вказав, що виплата нарахованих коштів буде забезпечена у разі їх надходження з Пенсійного фонду України до Головного управління на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду.
При цьому, головний державний виконавець ВПВР УЗДВС у Сумській області, обґрунтовуючи необхідність зміни способу і порядку виконання рішення суду, посилається на те, що позивачу не виплачено кошти за рішенням суду у цій справі і у державного виконавця немає можливості виконати рішення суду без участі боржника, а тому просить встановити порядок виконання рішення у даній справі визначивши стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь позивача суму пенсії у перерахованому розмірі.
Однак, суд зазначає, що суд під час прийняття рішення у цій справі не досліджував питання та не визначав розмір перерахованої пенсії. А тому задоволення заяви у такий спосіб не узгоджується з приписами статті 378 КАС України.
Суд зауважує, що враховуючи дискреційність повноважень відповідача щодо здійснення розрахунку на виконання рішення суду в цій справі, зміна застосованого судом способу захисту (зобов'язання вчинити вказані дії без визначення сум виплат) на фактично стягнення конкретних сум (які хоча і були розраховані відповідачем при проведенні перерахування пенсії позивача на підставі та на виконання судового рішення в цій справі, але безпосередньо судом не присуджувалися у конкретних розмірах), не відповідатиме юридичній сутності та змісту інституту, регламентованому статтею 378 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки зміна на підставі статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України способу і порядку виконання судового рішення не передбачає зміни обраного судом відповідно до статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України при ухваленні рішення способу відновлення порушеного права.
Вказані висновки також узгоджуються з висновками Верховного Суду викладеними у постанові від 30.01.2018 у справі 281/1820/14-а ( К/9901/1034/17), в якій Суд відмітив, що зміна способу і порядку виконання судового рішення не передбачає зміни обраного судом при ухваленні рішення способу відновлення порушеного права, а тому зміна способу і порядку виконання рішення суду про зобов'язання органу ПФУ здійснити виплату на стягнення такої виплати є незаконною.
Отже, у контексті спірних правовідносин, обставини, якими обґрунтовується необхідність зміни способу і порядку виконання судового рішення, не можуть бути підставами для такої зміни, оскільки обраний позивачем спосіб захисту порушеного права не може бути змінений на стадії виконання судового рішення і поза межами судового розгляду позову по суті.
Враховуючи наведені вище обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви головного державного виконавця ВПВР УЗДВС у Сумській області про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 248, 256, 295, 378 КАС України, суд, -
У задоволенні заяви головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Давидка І.І. про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі №480/4133/21 - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня підписання ухвали.
Суддя І.Г. Шевченко