з питань відстрочення, розстрочення виконання, зміни чи встановлення
способу і порядку виконання судового рішення
16 грудня 2024 року Р і в н е №460/12108/24
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Д.П. Зозуля, розглянувши заяву ОСОБА_1 у справі за адміністративним позовом
Головне управління ДПС у Рівненській області
до ОСОБА_1
про стягнення податкового боргу,
У провадженні суду перебувала справа за позовом Головного управління ДПС у Рівненській області (далі - позивач) до ОСОБА_1 (далі - відповідач) про стягнення податкового боргу.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 12.11.2024 позов задоволено повністю, стягнуто з ОСОБА_1 до бюджету податковий борг на загальну суму 23065,59грн.
Зазначене рішення суду набрало законної сили.
12.12.2024 від відповідача надійшла заява про розстрочення виконання судового рішення, згідно з якою остання просить суд розстрочити виконання рішення суду про стягнення податкового боргу строком на 12 місяців шляхом оплати кожного місяця рівними частинами у сумі 1922,13грн, починаючи з дати, визначеної судом.
Заява мотивована тим, що розмір суми податкового боргу, а саме 23065,59грн.є надто великий для сплати. Повідомляє про неможливість погашення повної суми заборгованості одразу, та вважаю за доцільне скористатись своїм правом визначеним ст. 378 КАСУ про розстрочення виконання судового рішення. Вона працює у Господарському суді Рівненської області на посаді помічника судді. Посадовий оклад становить 17381,00 грн. Згідно довідки про заробітну плату від 10.12.2024 її середньомісячна заробітна плата становить 19466,02грн. з урахування податків. Таким чином, на її банківських рахунках станом на сьогодні відсутні грошові кошти, достатні для погашення податкової заборгованості. Інших доходів вона не отримує. Також в неї на утриманні перебуває матір ОСОБА_2 , яка хворіє та якій нещодавно робили дорого вартісну операцію.
Зважаючи на те, що дана справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, а також враховуючи введення воєнного стану в Україні, заяву позивача судом розглянуто у письмовому провадженні без повідомлення (виклику) сторін.
Стягувач - Головне управління ДПС у Рівненській області, належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду заяви, у судове засідання не прибув.
Відповідно до частини другої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Таким чином, суд вважає за можливе розглянути заяву про розстрочення виконання судового рішення без участі учасників справи, у письмовому провадженні.
Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріли по заяві, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про необхідність задоволення такої заяви, з огляду на наступне.
Згідно з статтею 129-1 Конституції України судові рішення є обов'язковими до виконання.
Право особи на виконання судового рішення є складовою права на доступ до суду, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а також статтею 6 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності - за її межами.
У цьому контексті важливо також зазначити, що відповідно до статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Разом з тим, за наявності обставин, що істотно ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторона справи може звернутися до адміністративного суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про відстрочення або розстрочення виконання судового рішення.
Фактично, розстрочення виконання рішення є однією з процесуальних гарантій захисту та відновлення захищених судом прав та інтересів фізичних і юридичних осіб.
Однак, розстрочення чи відстрочення виконання рішення можливе у виняткових випадках за умови доведення заявником існування конкретних обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (ч.3 ст.378 Кодексу адміністративного судочинства України).
Згідно з ч.4 ст.378 Кодексу адміністративного судочинства України, вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує:
1) ступінь вини відповідача у виникненні спору;
2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище;
3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови (ч.5 ст.378 Кодексу адміністративного судочинства України).
Отже, підставами для відстрочення виконання судового рішення можуть бути виняткові обставини, які ускладнюють його виконання. Факт наявності таких обставин має підтверджуватись певними доказами, як це встановлено положеннями ст.ст.72-77 Кодексу адміністративного судочинства України).
При цьому, обов'язок доказування покладається на сторони, а тому кожна сторона повинна довести наявність тих обставин, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Заява про розстрочення виконання судового рішення обґрунтована скрутним матеріальним становищем та відсутністю реальної можливості сплатити податковий борг одним платежем. Зокрема, відповідач вказує, що її заробітна плата є не великою, інших доходів - не отримує. Крім того, на утриманні має хвору матір ОСОБА_2 , якій зроблено дороговартісне оперативне втручання.
Відповідач вказує, що не ухиляється від виконання рішення суду, а, навпаки, шукає способи погашення заборгованості.
Суд зазначає, що стягненню з відповідача згідно з рішенням суду у цій справі підлягає сума у розмірі 23065,59грн.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 працює в Господарському суді Рівненської області на посаді помічника судді з вересня 2024 року. Нарахована середньомісячна заробітна плата ОСОБА_1 становить 19466,02 грн. Ця обставина підтверджується довідкою Господарського суду Рівненської області від 10.12.2024 №05-50/1362/24.
Згідно із свідоцтвом про народження НОМЕР_1 від 10.04.1990, матір'ю ОСОБА_1 є ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до медичної документації Комунального закладу "Рівненський обласний протипухлинний центр" - випискою з медичної карти стаціонарного хворого ОСОБА_2 (форми №629), карткою огляду спеціаліста від 05.09.2022, консультаційним висновком спеціаліста від 05.09.2022 - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , потребує дотримання спеціальної дієти та режиму харчування, спостереження сімейного лікаря та лікаря-онколога за місцем проживання.
Оцінюючи наявні у справі докази, суд вважає, що існують підстави для розстрочення рішення суду, оскільки заявник не має можливості сплатити податковий борг однією сумою, однак має намір виконати рішення добровільно.
Враховуючи встановлені обставини, заява є обґрунтованою та підлягає до задоволення.
Керуючись статтями 248, 256, 294-295, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву ОСОБА_1 про розстрочення виконання судового рішення задовольнити.
Розстрочити виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду у справі №460/12108/24 від 12.11.2024 строком на один рік, шляхом сплати податкового боргу рівними частинами по 1922,13грн щомісяця, починаючи з дня ухвалення рішення.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст ухвали складений 16 грудня 2024 року
Суддя Д.П. Зозуля