Справа № 420/38124/24
16 грудня 2024 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Катаєва Е.В., вивчивши адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради в особі Управління соціального захисту населення в Хаджибейському районі міста Одеси про скасування наказу та фінансових наслідків, -
До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради в особі Управління соціального захисту населення в Хаджибейському районі міста Одеси, в якому позивач просить суд:
визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення в Хаджибейському районі міста Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради №287 від 12.06.2024 року «про призначення/ перерахунок компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі»;
зобов'язати Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради в особі Управління соціального захисту населення в Хаджибейському районі міста Одеси призначити та виплатити йому - ОСОБА_1 компенсацію як фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), з місяця подання позивачем заяви про намір отримати компенсацію - з травня 2024 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, крім іншого, відповідає заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Суд вважає, що позовна заява підлягає залишенню без руху, виходячи з наступного.
Згідно з ч.5 ст.160 КАС України, у позовній заяві зазначаються, крім іншого, зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, орган військового управління, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (п.7 ч.1 ст.4 КАС України).
Позивач у якості відповідача вказує Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради в особі Управління соціального захисту населення в Хаджибейському районі міста Одеси, тобто двох суб'єктів владних повноважень, проте позовні вимоги викладені у не відповідності до матеріалів наданих до позову.
Зокрема, відмовив у призначенні позивачу компенсації за надання послуги догляду на непрофесійній основі структурний підрозділ - Управління соціального захисту населення в Хаджибейському районі міста Одеси, тому відповідно до нього повинні бути викладені вимоги щодо визнання протиправним та скасування рішення №287 від 12.06.2024 року.
У той же час вимоги про зобов'язання вчинити певні дії повинні бути викладені до суб'єкта владних повноважень - юридичної особи, тобто Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради.
Також згідно з ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
У змісті позову позивач вказує про сплату ним судового збору, однак всупереч ч.3 ст.161 КАС України позивачем не надано документ про сплату судового збору.
Згідно п.1 ч.3 ст.4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру який подано фізичною особою сплачується 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ч.3 ст.4 Закону України «Про судовий збір» при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Таким чином, за подання даного позову через підсистему «Електронний суд» сплаті підлягає судовий збір у розмірі 968,96 грн (1211,20 грн х 0,8).
Отже, позивачу необхідно сплатити судовий збір у розмірі 968,96 грн та надати суду відповідні докази.
Згідно зі ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. ст. 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, який не може перевищувати 10 днів з дня вручення ухвали.
Суд вважає необхідним залишити адміністративний позов без руху та надати позивачу п'ятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви, зазначених в ухвалі суду, та роз'яснює, що недоліки повинні бути усунуті шляхом надання до суду: 1) належним чином оформленого позову; 2) доказів сплати судового збору.
Інститут залишення позовної заяви без руху - це тимчасовий захід, який застосовується судом з метою усунення позивачем недоліків позовної заяви та дотримання порядку її подання до відкриття провадження по справі. Вимоги до адміністративного позову викладені у 160, 161 КАС, згідно яких, крім іншого, саме у позовній заяві повинні бути зазначені ім'я позивача та відповідача, третіх осіб, зміст позовних і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.
Саме належним чином оформлений позов, який вважається поданим у день первинного, відправляється сторонам, тому не може бути уточненим, доповненим, тощо, оскільки саме за поданим належним чином оформленим позовом суд вирішує питання про відкриття провадження по справі за вимогами викладеними у позові.
У разі неотримання судом позову на виконання ухвали суду та відсутності повідомлень іншими засобами зв'язку суд буде вирішувати питання про повернення позову у вказані строки.
Керуючись ст. ст. 160, 161, 169, 248 КАС України, суддя -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради в особі Управління соціального захисту населення в Хаджибейському районі міста Одеси про скасування наказу та фінансових наслідків, - залишити без руху.
Повідомити позивача про необхідність в п'ятиденний строк з дня отримання ухвали усунути недоліки та роз'яснити, що в іншому випадку позов буде повернутий позивачу.
Ухвала суду оскарженню не підлягає.
Суддя Е.В. Катаєва