Рішення від 16.12.2024 по справі 380/22601/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 грудня 2024 рокусправа № 380/22601/24

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Грень Н.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області, в якій позивач просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції у Львівській області щодо включення до вислуги років, який дає право на призначення пенсії ОСОБА_1 , час служби в органах внутрішніх справ з розрахунку 1 місяць служби за 1,5 місяці у періоди з 26.07.2006 по 29.12.2006, з 29.12.2006 по 10.06.2007, з 10.06.2007 по 22.09.2008, з 22.09.2008 по 26.07.2011 та з розрахунку 1 місяць служби за 3 місяці у періоди з 05.04.2015 по 30.04.2015 та з 16.11.2021 по 15.01.2022.

- зобов'язати Головне управління Національної поліції у Львівській області здійснити перерахунок та зарахувати ОСОБА_1 відповідно до статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні (з розрахунку один місяць служби за півтора місяця), обчислену за періоди з 26.07.2006 по 29.12.2006, з 29.12.2006 по 10.06.2007, з 10.06.2007 по 22.09.2008, з 22.09.2008 по 26.07.2011.

- зобов'язати Головне управління Національної поліції у Львівській області здійснити перерахунок та зарахувати ОСОБА_1 відповідно до статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні (з розрахунку один місяць служби за три місяця), обчислену за періоди з 05.04.2015 по 30.04.2015 та з 16.11.2021 по 15.01.2022.

Ухвалою від 06.11.2024 суддя прийняла позовну заяву до розгляду й відкрила провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач порушив вимоги законодавства, не включивши в до вислуги років, який дає право на призначення пенсії ОСОБА_1 , час служби в органах внутрішніх справ з розрахунку 1 місяць служби за 1,5 місяці у періоди з 26.07.2006 по 29.12.2006, з 29.12.2006 по 10.06.2007, з 10.06.2007 по 22.09.2008, з 22.09.2008 по 26.07.2011 та з розрахунку 1 місяць служби за 3 місяці у періоди з 05.04.2015 по 30.04.2015 та з 16.11.2021 по 15.01.2022. Тому звернувся до суду із цим позовом.

Представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечив. Відзив обґрунтований тим, що поняття «стаж служби в поліції» та «вислуга років для призначення пенсії» розбіжні. Вказав, що статтею 17 Закону № 2262-ХІІ визначено види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії. Частина друга цієї статті встановлює наступне: «До вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.» Зазначена норма знаходить своє місце і в відомчому нормативному акті процедурного характеру - Постанові № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» (далі - Постанова № 393). Таким чином, додатково наголосимо на висновок Верховного Суду від 31 березня 2020 року у справі № 520/2067/19, в якому встановлено, що Постанова № 393 прийнята на виконання Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких, інших осіб» та може бути застосована для визначення вислуги років саме у випадку призначення пенсії. У відповіді на рапорт ОСОБА_1 , ГУНП у Львівській області повідомлено листом № Рп-3023/05/13-2024 від 30.10.2024 зазначено, що вислуга років у пільговому обчисленні буде обрахована відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393. Повідомив, що згідно із пунктом "а" статті 12 Закону № 2262-XII пенсія за вислугу років призначається особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б" - "д" "ж" "з" статті 12 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби і на день звільнення мають певну вислугу календарних років. Слід зауважити, що позивач на сьогодні є діючим працівником поліції, а тому навіть неможливо визначити, який з абзаців пункту "а" статті 12 Закону № 2262-XII може бути застосовано для обрахунку вислуги років, оскільки вислуга календарних років встановлюється станом на день звільнення. Відповідно до вимог законодавства календарна вислуга років, яка дає право на призначення пенсії за вислугу років зазначається в наказах про звільнення зі служби в поліції, а у даній справі на момент звернення позивача з рапортом і до сьогодні, позивач перебуває в трудових відносинах з ГУНП у Львівській області, у зв'язку з чим позивачу не встановлювалася і не могла бути встановлена календарна вислуга років, яка давала право на призначення пенсії за вислугу років, оскільки позивач на сьогодні працює відтак відсутні правові підстави для обрахунку і встановлення календарної та пільгової вислуги років. Вказав, ГУНП у Львівській області не заперечує права позивача на пільгове обчислення спірного періоду, однак вважає, що таке може бути реалізовано тільки після звільнення та набуття права на пенсію. Просив відмовити у задоволенні позову.

Всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , проходив службу в органах внутрішніх справ України та станом на сьогодні проходить службу в поліції, зокрема, в Головному управлінні Національної поліції у Львівській області.

Під час проходження служби в органах внутрішніх справ, працював на таких посадах:

- оперуповноважений відділення карного розшуку кримінальної міліції Ленінського відділу міліції Кіровоградського міського відділу Управління МВС України в Кіровоградській області з 26.07.2006 по 29.12.2006;

- оперуповноважений відділення карного розшуку Шевченківського районного відділу Львівського міського управління ГУ МВС України у Львівській області (з 29.12.2006 по 10.06.2007);

- оперуповноважений сектору карного розшуку Шевченківського районного відділу Львівського міського управління ГУ МВС України у Львівській області (з 10.06.2007 по 22.09.2008);

- начальник відділення кримінальної міліції у справах дітей Галицького районного відділу Львівського міського управління ГУ МВС України у Львівській області (з 22.09.2008 по 26.07.2011).

Крім цього, позивач брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганських областях, забезпечення їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у періоди з 05.04.2015 по 30.04.2015 та з 16.11.2021 по 15.01.2022.

Вказані обставини визнаються відповідачем, що підтверджується листом від 30.10.2024 № Рп-3023/05/13-2024, тому не є спірними.

Разом з тим, листом від 30.10.2024 № Рп-3023/05/13-2024 визначено наявність підстав для зарахування часу участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганських областях, забезпечення їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у періоди з 05.04.2015 по 30.04.2015 та з 16.11.2021 по 15.01.2022 у розрахунку один місяць служби за три місяці.

Крім того, вказаним листом зазначено, що стаж служби в поліції в календарному обчисленні, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки станом на 29.10.2024 становить 22 роки 02 місяці 27 днів. Разом з цим, листом від 30.10.2024 № Рп-3023/05/13-2024 не заперечується факт не врахування спірного стажу в пільговому обчисленні при обчисленні позивачу розміру надбавки за вислугу років та розміру додаткової оплачуваної відпустки.

Вважаючи бездіяльність відповідача щодо включення до вислуги років, який дає право на призначення пенсії ОСОБА_1 , час служби в органах внутрішніх справ з розрахунку 1 місяць служби за 1,5 місяці у періоди з 26.07.2006 по 29.12.2006, з 29.12.2006 по 10.06.2007, з 10.06.2007 по 22.09.2008, з 22.09.2008 по 26.07.2011 та з розрахунку 1 місяць служби за 3 місяці у періоди з 05.04.2015 по 30.04.2015 та з 16.11.2021 по 15.01.2022 протиправною, позивач звернувся з цим позовом до суду.

При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначені Законом України від 02 липня 2015 року № 580-VIII "Про Національну поліцію" (далі - Закон № 580-VIII).

Відповідно до частини 1 статті 59 Закону № 580-VIII служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Приписи статті 78 Закону № 580-VIII передбачають, що стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.

Частина друга статті 78 Закону № 580-VIII визначає, що до стажу служби в поліції зараховуються:

1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;

2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;

3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;

4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;

5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони;

6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.

Згідно із частиною 1 статті 102 Закону України від 02 липня 2015 року № 580-VIII, пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється в порядку та на умовах, визначених Законом України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Статтею 12 ч. 1 п. "а" Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, передбачено, що пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.

Згідно пунктів "а"-"в" ст. 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються: військова служба; служба в органах внутрішніх справ, поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Державній кримінально-виконавчій службі України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; час роботи в органах державної влади, органах місцевого самоврядування або сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях і у вищих навчальних закладах із залишенням на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України.

Проходження служби поліцейським відображається в його особовій справі (частина перша статті 79 Закону № 580-VIII).

До особової справи вноситься автобіографічна інформація поліцейського та членів його сім'ї, інформація про проходження служби, трудову діяльність та інша інформація, що характеризує професійні, освітні та особисті якості особи, місце її проживання, а також інша необхідна інформація, визначена законом та іншими нормативно-правовими актами (частина друга статті 79 Закону № 580-VIII). Порядок формування та ведення особових справ поліцейських визначає Міністр внутрішніх справ України (частина третя статті 79 Закону № 580-VIII).

Відповідно до статті 79 Закону № 580-VIII, з метою забезпечення належного формування та ведення особових справ поліцейських розроблено "Порядок формування та ведення особових справ поліцейських", затверджений наказом МВС України від 12.05.2016 № 377 (далі Порядок № 377). 58.Особова справа є документом, в якому відображається проходження служби поліцейським (пункт 2 розділу І Порядку № 377). До особової справи вноситься автобіографічна інформація поліцейського та членів його сім'ї, інформація про проходження служби, трудову діяльність та інша інформація, що характеризує професійні, освітні та особисті якості особи, місце її проживання, а також інша необхідна інформація, визначена законом та іншими нормативно-правовими актами (пункт 3 розділу І Порядку № 377). Особові справи поліцейських формуються та ведуться підрозділами кадрового забезпечення органів та підрозділів поліції, закладів та установ, що належать до сфери управління Національної поліції України , за встановленою формою (додаток 1) (пункт 4 розділу І Порядку № 377). За матеріалами особової справи приймаються рішення щодо подальшого проходження служби поліцейським, готуються подання про присвоєння йому спеціальних звань поліції, нагородження, обчислення вислуги років у поліції для встановлення надбавки за стаж служби, надання додаткової оплачуваної відпустки (пункт 5 розділу І Порядку № 377). Відповідно до підпунктів 1, 4 пункту 1 розділу ІІ "Зміст особової справи" Порядку № 377, особова справа поліцейського складається з п'яти частин, у яких зберігаються: 1) у першій частині - послужний список (додаток 2); 4) у четвертій частині (архівні матеріали) - витяги з наказів, копії рішень поліцейських комісій, висновки за матеріалами службових перевірок (розслідувань), документи про підтвердження окремих періодів проходження служби, копія розрахунку стажу служби на пенсію, довідки про стан здоров'я, поранення, копії атестата і дипломів про освіту з додатками до них, свідоцтв про народження, укладення (розірвання) шлюбу, документів про встановлення спеціального статусу, інша інформація, визначена законом та іншими нормативно-правовими актами, що має значення для характеристики особи та проходження нею служби. У розділі 12 Послужного списку, форма якого є додатком 2 до Порядку № 377, зазначаються проходження служби у Збройних Силах, органах СБУ, МВС, поліції: з якого часу (число, місяць, рік), до якого часу (число, місяць, рік), посада, військова частина, установа, заклад, орган поліції, ким виданий наказ, номер і його дата.

У розділі 12 Послужного списку, форма якого є додатком 2 до Порядку № 377, зазначаються періоди служби, які підлягають зарахуванню до вислуги років на пільгових умовах:

- служба, яка дає право на зарахування вислуги строку служби в пільговому обчисленні для призначення пенсії; участь у війнах та інших бойових діях; час перебування на лікарняному у випадках бойових поранень;

- підстава (посилання на конкретний нормативно-правовий акт, який дає право на пільгове обчислення вислуги років);

-з якого часу (число, місяць, рік), до якого часу (число, місяць, рік).

За змістом ст. 17-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Частиною четвертою статті 78 Закону № 580-VIII також встановлено, що порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.

Обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється, як правило, за послужним списком особової справи військовослужбовця, особи, яка має право на пенсію за цим Законом (частина перша статті 17-2 Закону № 2262-XII).

На виконання зазначених вимог КМУ постановою від 17.07.1992 № 393 затвердив Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей".

Відповідно до п 3 Постанови № 393 (в редакції чинній станом на час виникнення спірних правовідносин) до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах, зокрема один місяць служби за півтора місяця - час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах карного розшуку за переліком посад і умовами, що визначаються Міністерством внутрішніх справ.

Також згідно з цим пунктом за такими ж правилами зараховується час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах кримінальної міліції у справах неповнолітніх, кримінальної міліції у справах дітей, боротьби з незаконним обігом наркотиків та боротьби із злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми, за переліком посад і умовами, що визначаються Міністерством внутрішніх справ;

Крім того, згідно з цим пунктом до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці участь у бойових діях у воєнний час; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.

Наказом МВС України № 722 було встановлено, що вислуга років для призначення пенсій на пільгових умовах зараховується особам, зазначеним у пункті 1 цього наказу, які перебували на службі після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2005 № 497, при цьому таким особам на пільгових умовах зараховується весь час проходження служби на відповідних посадах.

Судом встановлено, що позивач під час проходження служби в органах внутрішніх справ, працював на таких посадах:

- оперуповноважений відділення карного розшуку кримінальної міліції Ленінського відділу міліції Кіровоградського міського відділу Управління МВС України в Кіровоградській області з 26.07.2006 по 29.12.2006;

- оперуповноважений відділення карного розшуку Шевченківського районного відділу Львівського міського управління ГУ МВС України у Львівській області (з 29.12.2006 по 10.06.2007);

- оперуповноважений сектору карного розшуку Шевченківського районного відділу Львівського міського управління ГУ МВС України у Львівській області (з 10.06.2007 по 22.09.200);

- начальник відділення кримінальної міліції у справах дітей Галицького районного відділу Львівського міського управління ГУ МВС України у Львівській області (з 22.09.2008 по 26.07.2011).

Наказом МВС України "Про визнання такими, що втратили чинність, деяких наказів МВС" від 12.08.2011 № 546 (набрав чинності 26.09.2011), відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.07.2011 № 780 "Про внесення змін до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України" та з метою приведення нормативно-правових актів у відповідність до законодавства, вирішено:

- пункт 1: визнати таким, що втратив чинність, наказ МВС від 20.07.2006 № 722 "Про затвердження Переліку посад начальницького складу підрозділів боротьби з економічною злочинністю органів внутрішніх справ, за якими зараховується час проходження служби на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяця", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 31.07.2006 за № 896/12770;

- пункт 5: цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.07.2011 № 780 "Про внесення змін до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України" вирішено:

1) внести до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393:

- абзаци двадцять четвертий, двадцять шостий, двадцять сьомий і двадцять дев'ятий підпункту "в" виключити;

- підпункт "г" доповнити абзацом такого змісту: "час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах патрульної служби за переліком посад і умовами, що визначаються Міністерством внутрішніх справ.";

2) установити, що вислуга років осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, яка була обчислена до прийняття цієї постанови, перегляду не підлягає.

Абзацом дев'ятим пункту "в" підпункту 3 Постанови № 393, в редакції чинній до 19.02.2022, установлено, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах:

- підпункт в) один місяць служби за півтора місяця:

- абзац дев'ятий: у військових частинах і підрозділах внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії з охорони дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні, у підрозділах Управління державної охорони, Служби судової охорони, що визначаються в установленому порядку, а також у підрозділах спеціального призначення Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, установ виконання покарань органів внутрішніх справ, воєнізованих формуваннях Державної кримінально-виконавчої служби, у частинах і підрозділах (загонах) спеціального призначення внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії та у підрозділах міліції особливого призначення за Переліком посад і умовами (в порядку), що визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств.

Пунктом 1 Постанови № 393, в редакції чинній з 19.02.2022 відповідно до змін, внесених Постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 119, установлено:

- пункт 1: для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах б-д, ж і з статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються:

- абзац третій: служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, Державній кримінально-виконавчій службі, податковій міліції на посадах начальницького і рядового складу, в Службі судової охорони на посадах молодшого, середнього і вищого складу, в Національному антикорупційному бюро, Бюро економічної безпеки на посадах начальницького складу з дня призначення на відповідну посаду;

- абзац п'ятнадцятий: служба в Національній поліції.

Пунктом 2-1 Постанови № 393, в редакції чинній з 19.02.2022, для призначення пенсій обчислення календарної вислуги років проводиться згідно з пунктами 1 і 2 цієї постанови.

Абзацом дев'ятим пункту 3 підпункту "в" Постанови № 393, в редакції чинній з 19.02.2022, встановлено:

- пункт 3: до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах:

- підпункт "в": один місяць служби за півтора місяця:

- абзац дев'ятий: у військових частинах і підрозділах внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії з охорони дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні, у підрозділах Управління державної охорони, Служби судової охорони, що визначаються в установленому порядку, а також у підрозділах спеціального призначення Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, установ виконання покарань органів внутрішніх справ, воєнізованих формуваннях Державної кримінально-виконавчої служби, у частинах і підрозділах (загонах) спеціального призначення внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії та у підрозділах міліції особливого призначення за Переліком посад і умовами (в порядку), що визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств.

Предметом заявленого спору є правильність обчислення вислуги років поліцейського, який не звільнений зі служби, а саме питання включення при календарному обчисленні вислуги років періодів, обрахованих у пільговому порядку із застосуванням коефіцієнту 1,5 за періоди служби позивача на посадах оперуповноваженого та начальником відділення кримінальної міліції у справах дітей.

Особливістю спірних правовідносин є те, що у разі календарного обчислення вислуги років (без врахування пільгового) позивач на час розгляду справи не матиме вислугу 25 років, яка є основною умовою для виникнення права на пенсію поліцейського відповідно до пункту "а" абзацу першого статті 12 Закону № 2262-XII.

Право призначення довічної пенсії за вислугу років за Законом № 2262-XII виникає виключно після звільнення поліцейського зі служби, що встановлено статтею 2 Закону № 2262-XII. Але, у разі неналежного ведення особової справи поліцейського, у тому числі неправильного обчислення та обліку вислуги років, фактично можна стверджувати про довільне втручання в приватне життя, частиною якої є професійна діяльність особи, про що неодноразово зазначав ЄСПЛ, аналізуючи гарантування Державою додержання статті 8 Конвенції. Обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється, як правило, за послужним списком особової справи особи, яка має право на пенсію за цим Законом, що встановлено частиною першою статті 17-2 Закону № 2262-XII. Перелік документів, що підтверджують окремі періоди служби в органах внутрішніх справ, Національній поліції, які підлягають зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні або на пільгових умовах, визначається Кабінетом Міністрів України, згідно із частиною другою статті 17-2 Закону № 2262-XII.

Суд зазначає, що орган поліції, в якому проходить службу поліцейський веде особову справу, до якої, відповідно до статті 79 Закону № 580-VIII, вноситься необхідна інформація, визначена законом та іншими нормативно-правовими актами. Зокрема, особові справи поліцейських формуються та ведуться підрозділами кадрового забезпечення органів та підрозділів поліції, за встановленою формою . При цьому, особова справа є документом, в якому відображається проходження служби поліцейським, особова справа поліцейського складається з п'яти частин. У першій частині зберігається послужний список, а у четвертій частині, зокрема, зберігаються, документи про підтвердження окремих періодів проходження служби, копія розрахунку стажу служби на пенсію. У розділі 12 Послужного списку зазначаються періоди служби, які підлягають зарахуванню до вислуги років на пільгових умовах: служба, яка дає право на зарахування вислуги строку служби в пільговому обчисленні для призначення пенсії; підстава (посилання на конкретний нормативно-правовий акт, який дає право на пільгове обчислення вислуги років); з якого часу (число, місяць, рік), до якого часу (число, місяць, рік).

Крім того, пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 20.07.2011 № 780 установлено, що вислуга років осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, яка була обчислена до прийняття цієї постанови, перегляду не підлягає.

З листа від 30.10.2024 слідує, що Національною поліцією України обліковано у пільговому обчисленні періоди служби позивача в органах внутрішніх справ на відповідних посадах, однак таке пільгове обчислення не включено у календарне обчислення вислуги років.

Період проходження позивачем служби у періоди з 26.07.2006 по 29.12.2006, з 29.12.2006 по 10.06.2007, з 10.06.2007 по 22.09.2008, з 22.09.2008 по 26.07.2011 включно не обчислено у відповідному пільговому (кратному 1,5) обрахунку.

Слід зазначити, що той факт, що позивач перебуває на службі та ще не звільнився, а вислуга років обчислюється для призначення пенсії, яке здійснюється після звільнення та подання позивачем заяви про призначення пенсії, не впливає на цей спір, оскільки первісно орган поліції, який забезпечує ведення особової справи зобов'язаний забезпечити достовірність та правильність відомостей такої особової справи, а видача для оформлення пенсій недостовірних даних і документів має наслідком притягнення винних осіб до юридичної відповідальності відповідно до статті 65 Закону № 2262-XII.

Зокрема, йдеться про складення розрахунку вислуги років для призначення пенсії, який є додатком 3 до "Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з інших соціальних питань", затвердженої наказом МВС України від 17.09.2018 № 760. Вказаний Розрахунок вислуги років для призначення пенсії, серед іншого включає вислугу років, що дає право на призначення пенсії, згідно з розрахунком станом на певну дату і становить відповідний період, у тому числі включає: час служби в календарному обчисленні; час навчання; час роботи відповідно до пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію"; час служби в пільговому обчисленні (без урахування вислуги в календарному обчисленні).

Крім того, у такому Розрахунку має бути посилання на наказ "Про встановлення вислуги років" із зазначенням його дати і номеру.

Таким чином, розрахунок вислуги років складається на підставі особової справи, отже, відомості особової справи мають бути достовірними та відповідати законодавству.

Оскільки позивач у періоди у періоди з 26.07.2006 по 29.12.2006, з 29.12.2006 по 10.06.2007, з 10.06.2007 по 22.09.2008, з 22.09.2008 по 26.07.2011 набув право на пільгове обчислення вислуги років (один місяць за півтора місяці), а також за періоди з 05.04.2015 по 30.04.2015 та з 16.11.2021 по 15.01.2022 (один місяць за три), та такі кратно обчислені періоди мають бути включеним у календарну вислугу років, таке право не може бути звужено або виключено, у тому числі із подальшими змінами у законодавстві.

Отже, у цьому спорі мають застосовуватись норми статті 17-2 Закону № 2262-ХІІ, як нормативного акту вищої юридичної сили у порівнянні із Постановою № 393, яка є підзаконним нормативно-правовим актом, мета якого конкретизувати нормативне регулювання з метою вирішення питань, що виникають з приводу призначення пенсії за вислугу років, зокрема й на пільгових умовах.

Основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу, є Закон № 2262-ХІІ.

Пільгове обчислення періоду проходження служби на відповідних посадах в органах внутрішніх справ є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема Постановою № 393, Наказом МВС № 722.

Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується насамперед зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, визначеної в законодавчому порядку.

Верховний Суд неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист і сформулював чітку правову позицію, згідно з якою держава відокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави (наприклад, постанови від 13.05.2021 у справі № 140/1753/19, від 03.03.2021 у справі 805/3923/18-а, від 14.04.2021 у справі № 480/4241/18).

Так, у постанові Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14 квітня 2021 року у справі № 480/4241/18 вказує наступне.

"...Закон № 2262-ХІІ як єдину, обов'язкову умову призначення пенсії за вислугу років передбачає наявність у особи певної кількості років певного виду служби (вислуги). При цьому, наявність необхідної вислуги років забезпечує право на пенсію за вислугу років безвідносно до віку, стажу та працездатності особи.

Визначення у Законі № 2262-ХІІ вислуги саме в календарних роках передбачає обов'язкову вислугу усіх календарних днів (365), що в такому випадку і буде становити календарний рік і буде відповідати правилу, закріпленому в частині 4 статті 17 цього ж Закону, щодо можливості врахування при призначенні пенсії тільки повних років вислуги.

Таким чином, передбачена Законом № 2262-ХІІ календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів).

У свою чергу, передбачені статтею 17-1 закону № 2262-ХІІ пільгові умови призначення пенсій відповідно до Порядку 393 полягають в пільговому (кратному) зарахуванні вислуги років.

При цьому, таке зарахування не є самостійним видом вислуги і не конкурує з її календарним обчисленням, а є лише пільговим зарахуванням уже наявної вислуги. Фактична тривалість вислуги при такому зарахуванні не змінюється, а лише зараховується на пільгових (кратних) умовах.

Завдяки такому зарахуванню необхідну кількість років для призначення пенсії за вислугу років особа набуває швидше, порівняно із зарахуванням вислуги на загальних (не пільгових) умовах, що і становить природу пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ".

Слід також зазначити, що вищезазначена судова практика Верховного Суду є релевантною до спірних правовідносин, тому, в силу приписів ч. 5 ст. 242 КАС України, враховується судом при вирішенні спірних правовідносин.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини третьої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами статті 78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити.

Щодо судового збору, то суд зазначає, що позивач звільнений від його сплати відповідно до пункту 1 частини першої статті 5 Закону України Про судовий збір, відтак судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-76, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1.Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції у Львівській області (79007 м. Львів пл. Генерала Григоренка 3; код ЄДРПОУ 40108833) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії задовольнити.

2.Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції у Львівській області щодо включення до вислуги років, який дає право на призначення пенсії ОСОБА_1 , час служби в органах внутрішніх справ з розрахунку 1 місяць служби за 1,5 місяці у періоди з 26.07.2006 по 29.12.2006, з 29.12.2006 по 10.06.2007, з 10.06.2007 по 22.09.2008, з 22.09.2008 по 26.07.2011 та з розрахунку 1 місяць служби за 3 місяці у періоди з 05.04.2015 по 30.04.2015 та з 16.11.2021 по 15.01.2022.

3.Зобов'язати Головне управління Національної поліції у Львівській області здійснити перерахунок та зарахувати ОСОБА_1 відповідно до статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні (з розрахунку один місяць служби за півтора місяця), обчислену за періоди з 26.07.2006 по 29.12.2006, з 29.12.2006 по 10.06.2007, з 10.06.2007 по 22.09.2008, з 22.09.2008 по 26.07.2011.

4.Зобов'язати Головне управління Національної поліції у Львівській області здійснити перерахунок та зарахувати ОСОБА_1 відповідно до статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні (з розрахунку один місяць служби за три місяця), обчислену за періоди з 05.04.2015 по 30.04.2015 та з 16.11.2021 по 15.01.2022.

5.Судові витрати між сторонами не розподіляються.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.

СуддяГрень Наталія Михайлівна