Рішення від 16.12.2024 по справі 380/15994/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 грудня 2024 рокусправа № 380/15994/24

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Карп'як Оксана Орестівна, розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльність, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП - НОМЕР_1 ) (далі - Позивачка) звернулася в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (адреса: вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів,79016; код ЄДРПОУ - 13814885) (далі - Відповідач) в якому просить суд:

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови провести виплату ОСОБА_1 донарахованої пенсії померлого чоловіка ОСОБА_2 в розмірі 199 408,10 грн;

Зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести виплату ОСОБА_1 донарахованої пенсії померлого чоловіка ОСОБА_2 в розмірі 199 408,10 грн;

За результатами автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено головуючого суддю Карп'як О.О.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ГУ ПФУ у Львівській області протиправно не здійснено виплату пенсії позивачці у зв'язку зі смертю її чоловіка. Позивач не погоджується з такими діями відповідача. З огляду на те, що підставою для проведення виплати пенсії є відповідне рішення суду, позивачка вважає, що відповідач порушує її право на отримання пенсії у належному розмірі, тому просила позов задовольнити.

В поданому до суду відзиві на позовну заяву представник відповідача ГУ ПФУ у Львівській області позов не визнав. Вказує, що виплата коштів, нарахованих на виконання вказаного судового рішення, здійснюється за наявності відповідного цільового фінансування з Державного бюджету України відповідно до черговості виплат на виконання судових рішень.

Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України суд зазначає, що ухвалою суду від 29 липня 2024 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини:

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 15.11.2021 року у справі № 380/13766/21, визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у Львівській області щодо відмови мені у перерахунку моєї пенсії з 01.12.2019 року на підставі довідки Державної установи «ТМО Міністерства внутрішніх справ по Львівській області» від 01.06.2021 за № 866 у розмірі 79 % сум грошового забезпечення станом на 19 листопада 2019 року за посадою, відповідною моїй остатній штатній посаді відповідно до статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262- XII, постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції" із врахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок моєї пенсії з 01.12.2019 року на підставі довідки Державної установи «ТМО Міністерства внутрішніх справ по Львівській області» від 01.06.2021 за № 866 у розмірі 79 % сум грошового забезпечення станом на 19 листопада 2019 року за посадою, відповідною моїй остатній штатній посаді відповідно до статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262- XII, постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції" із врахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії.

Згідно з Розрахунком на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою № 9115921/4 ( ОСОБА_2 ) загальна сума доплати перерахованої пенсії за період з грудня 2019 року по січень 2022 року становить 199408, 13 грн.(а.с.16).

Докази виплати цієї суми у матеріалах справи відсутні.

Згідно із свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 від 10.07.2023 року ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Згідно довідки Четвертої Львівської державної нотаріальної контори Львівської області від 18.01.2024 року № 93/02-14, судом встановлено, що після смерті ОСОБА_2 , 1953 року народження, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 заведена спадкова справа № 556/2023. Єдиним Спадкоємцем за законом, яка прийняла спадщину є дружина померлого - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , податковий № НОМЕР_1 , яка проживає в АДРЕСА_2 .

На звернення позивача щодо виплати недоотриманої пенсії за померлого чоловіка ОСОБА_2 , відповідач листом від 19.01.2024 року № 1822-669/С-52/8-1300/24 повідомив, що дату смерті ОСОБА_2 , рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.11.2021 року у справі № 380/13766/21 виконано, проведено відповідні перерахунки пенсії в порядку, встановленому судовим рішенням. Також цим листом відповідач вказав, що доплату обчислену ОСОБА_2 , на виконання судового рішення, позивач можете отримати за умови покладення судом зобов'язань в частині виплати пенсії, яка була нарахована померлому.

Позивачка вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у виплаті їй суми пенсії, що належала її чоловіку ОСОБА_2 , і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, у розмірі 199 408, 10 грн, звернулася з цим позовом до суду.

Предметом розгляду у цій справі є оцінка правомірності відмови відповідача у виплаті позивачці суми пенсії, що належала її чоловіку ОСОБА_2 , і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, у розмірі 199 408, 10 грн.

Оцінюючи правовідносини, які виникли між сторонами, суд зазначає таке.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених законом, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Відповідно до частини першої статті 52 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058) сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується по місяць смерті включно членам його сім'ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім'ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали.

Частиною другою статті 52 Закону № 1058 визначено, що члени сім'ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. У разі звернення кількох членів сім'ї, які мають право на отримання суми пенсії, зазначеної у частині першій цієї статті, належна їм відповідно до цієї статті сума пенсії ділиться між ними порівну.

Нормами статті 61 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262) передбачено, що суми пенсії, що підлягали виплаті пенсіонерові з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом та членів їх сімей і залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю, не включаються до складу спадщини і виплачуються тим членам його сім'ї, які належать до осіб, що забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника. Проте батьки і дружина (чоловік), а також члени сім'ї, які проживали разом із пенсіонером на день його смерті, мають право на одержання цих сум і в тому разі, якщо вони не належать до осіб, які забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника.

При зверненні кількох членів сім'ї належна їм сума пенсії ділиться між ними порівну.

Зазначені суми виплачуються, якщо звернення за ними надійшло не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера.

Аналізуючи наведену норму права, суд зазначає, що недоодержані за життя суми пенсії пенсіонера з числа військовослужбовців не включаються до складу спадщини і виплачуються: членам сім'ї померлого пенсіонера, які належать до осіб, що забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника; батькам померлого пенсіонера, дружині (чоловіку) померлого пенсіонера та членам сім'ї, які проживали разом із пенсіонером на день його смерті, навіть якщо вони не належать до осіб, які забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника.

Отже, Закон № 2262 визначає спеціальний правовий режим грошових коштів у вигляді пенсії, що підлягали виплаті пенсіонерові з числа військовослужбовців, і залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю.

Ураховуючи наведене, суд резюмує, що суми пенсії, які підлягали виплаті пенсіонерові з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію відповідно до Закону № 2262 та членів їх сімей і залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю, виплачуються виключно за процедурою, визначеною статтею 61 Закону № 2262.

У постанові від 30 січня 2020 року у справі № 200/10269/19-а Верховний Суд сформулював висновок про те, що «у разі переходу до членів сім'ї спадкодавця належних останньому соціальних виплат, відповідні відносини не є спадковими, у зв'язку з чим не застосовуються норми спадкового права. У цьому випадку право вимоги у зазначених осіб виникає не внаслідок спадкового правонаступництва, а через інший юридичний склад. Фактично законом встановлено переважне право членів сім'ї померлого перед спадкоємцями останнього на отримання соціальних виплат, що належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя».

Такий висновок Верховного Суду стосується випадків, коли члени сім'ї пенсіонера або особа, якій забезпечується пенсією у разі втрати годувальника, реалізували своє право на неодержану пенсію, в порядку, встановленому частиною першою статті 52 Закону № 1058 та частиною першою статті 61 Закону № 2262 у спосіб звернення до територіального органу Пенсійного фонду не пізніше шести місяців після смерті пенсіонера, проте не отримали таку виплату й оскаржує прийняте суб'єктом владних повноважень рішення з цього питання.

Аналогічне правозастосування наведене у постанові Верховного Суду від 06 квітня 2022 року у справі № 200/10136/20-а.

Право позивачки на отримання суми пенсії, що належала пенсіонерові ОСОБА_2 , і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, не заперечується сторонами у цій справі.

У листі-відмові від 19.01.2024 року № 1822-669/С-52/8-1300/24 відповідач посилається лише на те, що спірну доплату, обчислену ОСОБА_2 , на виконання судового рішення, позивачка зможе отримати за умови покладення судом зобов'язань в частині виплати їй пенсії, яка була нарахована померлому.

Утім суд не бере до уваги вказані аргументи відповідача, адже вони суперечать приписам статті 52 Закону № 1058 та статті 61 Закону № 2262. Більше того, позивачка звернулась до відповідача із заявою в порядку, передбаченому вищенаведеними статтями, а не в порядку виконання судових рішень у справі № 380/13766/21.

Щодо дотримання позивачкою шестимісячного строку звернення до відповідача із заявою про виплату недотриманої її померлим чоловіком суми пенсії суд зазначає таке.

Згідно із свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 від 10.07.2023 року ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

З відповідною заявою позивачка звернулася до відповідача 08.01.2024 року, тобто із дотриманням шестимісячного строку, визначеного статтею 61 Закону № 2262.

Як встановив суд рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 15.11.2021 року у справі № 380/13766/21 набрало законної сили за життя померлого ОСОБА_2 .

На виконання рішення суду Головним управлінням здійснено перерахунок пенсії з 01.02.2022 ОСОБА_2 . Сума доплати за період з 01.12.2019 по 31.01.2022 становить 199 408, 13 грн.

Спору між сторонами щодо розміру нарахованої пенсії немає.

З урахуванням викладеного суд доходить висновку про те, що позивачка згідно із частиною першою статті 61 Закону № 2262, як дружина померлого ОСОБА_2 , яка проживала з ним на день його смерті, має право на виплату неодержаної її чоловіком у зв'язку з його смертю нарахованої суми пенсії у загальному розмірі 199 408, 13 грн, тому відмова відповідача у її виплаті є протиправною.

Щодо доводів відповідача про те, що виплата сум, нарахованих на виконання судових рішень, здійснюється за наявності відповідного цільового фінансування в порядку черговості виплат, то суд наголошує, що вказана обставина не була підставою для відмови позивачці у виплаті нарахованої пенсії померлого ОСОБА_2 , тому такі доводи відповідача суд відхиляє.

Згідно із частиною першою статті 245 КАС України під час вирішення справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

Обираючи спосіб захисту порушеного права позивачки, суд ураховує принцип верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, а також принцип ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

Тож з метою ефективного захисту порушеного права позивачки необхідно зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області виплатити ОСОБА_1 суму пенсії, що належала її чоловіку ОСОБА_2 і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, у розмірі 199 408, 10 грн.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про задоволення позову повністю.

Відповідно до пункту п'ятого частини першої статті 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує як розподілити між сторонами судові витрати.

Згідно із частиною першою статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Частиною другою цієї ж статті передбачено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

При задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (абзац перший частини першої статті 139 КАС України).

Суд встановив, що за подання цього позову до суду позивачка сплатила судовий збір у розмірі 1211,20 грн. Оскільки позов задоволено повністю, то за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь позивачки належить стягнути 1211, 20 грн., сплаченого судового збору.

Докази понесення сторонами витрат, пов'язаних з розглядом справи, у матеріалах справи відсутні, тому їх розподіл суд не здійснює.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП - НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 суми пенсії, що належала її чоловіку ОСОБА_2 і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, у розмірі 199 408, 1 грн.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області виплатити ОСОБА_1 суму пенсії, що належала її чоловіку ОСОБА_2 і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, у розмірі 199408,1 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь ОСОБА_1 1211, 20 грн., сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

СуддяКарп'як Оксана Орестівна