про передачу справи за підсудністю
16 грудня 2024 року Київ № 320/58805/24
Суддя Київського окружного адміністративного суду Басай О.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Директора департаменту державного нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті Держаної служби України з безпеки на транспорті Гладчука Дмитра Івановича про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Директора департаменту державного нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті Держаної служби України з безпеки на транспорті Гладчука Дмитра Івановича, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльності щодо не вчинення передбачених КУпАП дій, Директором департаменту державного нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті Держаної служби України з безпеки на транспорті Гладчуком Дмитром Івановичем, що полягає у належному розгляді (фактично не розгляді) скарги на постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстраційне місце проживання/перебування (місце знаходження юридичної особи) на території України від 14.10.2024 серії АВ № 00001375;
- зобов'язати Директора департаменту державного нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті Держаної служби України з безпеки на транспорті Гладчука Дмитра Івановича скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстраційне місце проживання/перебування (місце знаходження юридичної особи) на території України від 14.10.2024 серії АВ № 00001375.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства та чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
З'ясовуючи відповідність позовної заяви вимогам статті 171 КАС України, суд зазначає таке.
Згідно з пунктом 3 частини першої статті 4 КАС України адміністративний суд - суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.
Отже, належним і компетентним судом у розумінні процесуального закону є суд, який розглядає і вирішує справу за позовною заявою, поданою із дотриманням правил інстанційної, предметної і територіальної підсудності.
Поняття "підсудність" розкривається законодавцем у параграфі 3 глави 2 розділу І КАС України та визначається останнім, як територіальна юрисдикція, питання якої врегульовані положеннями статей 25-30 КАС України.
Предметом позову у цій справі є оскарження постанови по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі від 14.10.2024 серії АВ № 00001375, стосовно особи, яка має реєстраційне місце проживання/перебування (місце знаходження юридичної особи) на території України, якою притягнуто позивача до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 132-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено штраф у розмірі 8 500,00 грн.
Таким чином, адміністративна справа щодо рішення суб'єкта владних повноважень у справі про притягнення до адміністративної відповідальності підсудна місцевому загальному суду як адміністративному суду та не підсудна Київському окружному адміністративному суду.
Згідно з частиною шостою статті 7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо під час відкриття провадження у справі суд установить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідно з частин шостої і восьмої статті 29 КАС України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
Відповідно до частини першої статті 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
У позовній заяві позивач зазначив, що проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
З огляду на непідсудність цієї справи Київському окружному адміністративному суду, суд уважає за необхідне передати адміністративну справу № 320/58805/24 за підсудністю до Жашківського районного суду Черкаської області (вул. Благовісна, буд. № 8, м. Жашків, Черкаська область, 19200).
Керуючись статтями 19, 20, 25, 26, 29, 243, 248, 256, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративну справу № 320/58805/24 за позовом ОСОБА_1 до Директора департаменту державного нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті Держаної служби України з безпеки на транспорті Гладчука Дмитра Івановича про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії передати на розгляд до Жашківського районного суду Черкаської області.
Передачу здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення такої без задоволення.
Копію ухвали надіслати (вручити) позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з дати її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання (підписання).
Суддя Басай О.В.