Постанова від 16.12.2024 по справі 718/3703/24

Справа № 718/3703/24

Провадження № 3/718/1149/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" грудня 2024 р. м.Кіцмань Чернівецька область

Суддя Кіцманського районного суду Чернівецької області Нагорний В.В., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 виданий Кіцманським РВ УМВС України в Чернівецькій області 20.02.1997 р., місце роботи: Ставчанська сільська рада Чернівецького району Чернівецької області, посада: секретар сільської ради, за ч.1 ст.212-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

29 листопада 2024 року виявлено, що по вул. Головна, 59, с. Ставчани Чернівецького району Чернівецької області секретарем Ставчанської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області Бабчук Ольгою Василівною за місцем роботи не оприлюднено інформацію, обов'язковість оприлюднення якої встановлено законом.

Так, уповноваженою особою Представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Чернівецькій області Сидоренком О.О. за результатами звернення ОСОБА_2 від 30.09.2024 № П-36446.3/24 щодо порушення права на інформацією складено протокол про адміністративне правопорушення від 29 листопада 2024 року, відповідно до якого встановлено, що ОСОБА_2 (далі - заявниця) зверталася із запитами на інформацію від 02.09.2024 та 10.09.2024 до Ставчанської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області з клопотанням про надання копії рішення сесії Ставчанської сільської ради № 1730-8/24 з документами, що стали підставою для його прийняття, у відповідь на які заявниця отримала листи від Ставчанської сільської ради від 04.09.2024 № 620, від 12.09.2024 № 636 та від 21.11.2024 № 781, якими було частково надано запитувану інформацію, останнім листом було запропоновано заявнику звернутися до виконавчого комітету Ставчанської сільської ради з електронним носієм (флешка, диск) для копіювання запитуваної інформації.

З метою відновлення порушеного права на інформацію, Представником Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Чернівецькій області до Ставчанської сільської ради було направлено листи від 21.10.2024 № 63633.4/П-36446 та від 19.11.2024 № 70657.4/П-36446 з вимогою повторно розглянути запити на інформацію від 02.09.2024 та від 10.09.2024, з урахуванням наданих роз'ясень, виконати вимоги пункту 18 частини 2 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» щодо оприлюднення відеозапису пленарного засідання, що проводилося Ставчанською сільською радою 02.09.2024.

З відповіді Ставчанської сільської ради від 21.11.2024 № 782, зареєстрованої в Секретаріаті Уповноваженого 21.11.2024 за реєстраційним № 63633.4/П-36446.3/24/53/20929.9 та матеріалів звернення встановлено, що вимоги Представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Чернівецькій області в частині оприлюднення публічної інформації, які сформовані у листах від 21.10.2024 № 63633.4/П-36446 та від 19.11.2024 № 70657.4/П-36446 не виконано, а саме відеозапис пленарного засідання, що проводилося Ставчанською сільською радою 02.09.2024 не було оприлюднено.

16 грудня 2024 року до суду надійшло письмове пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, в якому ОСОБА_1 просила не притягати її до адміністративної відповідальності, так як її вини у правопорушенні, склад якого передбачений ч.1 ст.212-3 КУпАП, немає.

У судовому засіданні 16 грудня 2024 року ОСОБА_1 не визнала свою вину у вчиненні інкримінованого їй адміністративного правопорушення та пояснила, що у її посадовій інструкції не передбачено обов'язків як секретаря сільської ради здійснювати відеофіксацію пленарного засідання сільської ради, вона не володіє відповідними технічними навичками щодо відеофіксації засідання сільської ради, а у переліку наборів відкритих даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних сільської ради, відсутні такі дані як відеофіксація пленарного засідання.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, оцінивши всі обставини справи в їх сукупності, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до частини другої ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з пунктом 12 частини 1 ст. 15 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати іншу інформацію про діяльність суб'єктів владних повноважень, порядок обов'язкового оприлюднення якої встановлений законом.

Відповідно до абзацу другого частини 18 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", який набрав чинності 14.08.2024, пленарне засідання ради підлягає відеофіксації з подальшим зберіганням відеозапису засідання не менше п'яти років. Відеозапис пленарного засідання ради оприлюднюється в частині, що транслюється відповідно до цього Закону, невідкладно після закінчення засідання, але не пізніше наступного дня після проведення засідання, на офіційному веб-сайті ради чи в інший спосіб із забезпеченням відкритого доступу до відеозапису.

Обов'язки секретаря сільської, селищної, міської ради визначені ст. 50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", відповідно до якої секретар сільської, селищної, міської ради, зокрема, організує підготовку сесій ради, питань, що вносяться на розгляд ради, забезпечує оприлюднення проектів рішень ради відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" та інших законів; забезпечує своєчасне доведення рішень ради до виконавців і населення, організує контроль за їх виконанням, забезпечує оприлюднення рішень ради відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації", забезпечує офіційне оприлюднення рішень ради, які відповідно до закону є регуляторними актами, а також документів, підготовлених у процесі здійснення радою регуляторної діяльності, та інформації про здійснення радою регуляторної діяльності (пункти 4, 5 частини 3 ст. 50 даного Закону).

Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.212-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, підтверджується матеріалами справи, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення від 29 листопада 2024 року, листом ОСОБА_2 від 24 вересня 2024 року, повторним запитом ОСОБА_2 від 10 вересня 2024 року до голови Ставчанської сільської ради Чернвецького району Чернівецької області, листом Ставчанської сільської ради Чернвецького району Чернівецької області від 21.11.2024 № 781, листом Представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини від 19.11.2024 №70657.4/П-36446.3/24/53, листом Ставчанської сільської ради Чернвецького району Чернівецької області від 21.11.2024 № 782, листом Представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини від 25.11.2024 №71829.4/П-36446.3/24/53.

При цьому, суд відхиляє доводи ОСОБА_1 про те, що її вина відсутня, оскільки у її посадовій інструкції не передбачено обов'язків як секретаря сільської ради здійснювати відеофіксацію пленарного засідання сільської ради, вона не володіє відповідними технічними навичками щодо відеофіксації засідання сільської ради, а у переліку наборів відкритих даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних сільської ради, відсутні такі дані як відеофіксація пленарного засідання, виходячи з того, що обов'язки секретаря сільської, селищної, міської ради визначені безпосередньо ст. 50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", а розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати іншу інформацію про діяльність суб'єктів владних повноважень, порядок обов'язкового оприлюднення якої встановлений законом (пункт 12 частини 1 ст. 15 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні"), тоді як з 14.08.2024 набрали чинності норми абзацу другого частини 18 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", якими передбачено, що пленарне засідання ради підлягає відеофіксації з подальшим зберіганням відеозапису засідання не менше п'яти років. Відеозапис пленарного засідання ради оприлюднюється в частині, що транслюється відповідно до цього Закону, невідкладно після закінчення засідання, але не пізніше наступного дня після проведення засідання, на офіційному веб-сайті ради чи в інший спосіб із забезпеченням відкритого доступу до відеозапису.

Саме секретар сільської ради відповідно до закону організує підготовку сесій ради, питань, що вносяться на розгляд ради, забезпечує оприлюднення проектів рішень ради відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" та інших законів, забезпечує своєчасне доведення рішень ради до виконавців і населення, організує контроль за їх виконанням, забезпечує оприлюднення рішень ради відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації", забезпечує офіційне оприлюднення рішень ради, які відповідно до закону є регуляторними актами, а також документів, підготовлених у процесі здійснення радою регуляторної діяльності, та інформації про здійснення радою регуляторної діяльності.

Враховуючи наведене, суд вважає, що в бездіяльності ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.212-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до ч.1 ст.212-3 КУпАП неоприлюднення інформації, обов'язкове оприлюднення якої передбачено законами України "Про доступ до публічної інформації", "Про оцінку впливу на довкілля", "Про засади моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів", "Про особливості доступу до інформації у сферах постачання електричної енергії, природного газу, теплопостачання, централізованого постачання гарячої води, централізованого питного водопостачання та водовідведення", "Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років", "Про відкритість використання публічних коштів" та "Про запобігання корупції", - тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від двадцяти п'яти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

З врахуванням даних про особу правопорушника у сукупності із обставинами справи та ступеня тяжкості вчиненого нею правопорушення, для досягнення мети адміністративного стягнення, визначеної ст.23 КУпАП, вважаю, що до ОСОБА_1 слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу.

Відповідно до ст.40-1 КУпАП, у разі винесення суддею постанови про накладання адміністративного стягнення, особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір у відповідності до ст.4 Закону України "Про судовий збір" в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605 грн 60 коп.

Керуючись ст.ст.40-1, ч.1 ст.212-3, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.212-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та обрати їй адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі двадцяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 425 (чотириста двадцять п'ять) грн 00 коп.

Реквізити для оплати штрафу: Отримувач: - Чернів. ГУК/Кіцманська ТГ/21081100, Код отримувача( ЄДПРОУ): 37836095, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). Номер рахунку: UA798999980313060106000024343. Код класифікації доходів бюджету: 21081100. Найменування коду банку: 899998 Адміністративні штрафи крім правопорушень у сфері забезпечення правил дорожнього руху.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави 605 (шістсот п'ятсот) грн 60 коп. судового збору.

Реквізити для оплати судового збору: Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106. Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). Код отримувача: (код за ЄДРПОУ): 37993783. Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001. Код класифікації доходів бюджету: 22030106.

Роз'яснити ОСОБА_1 , що відповідно до вимог ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Чернівецького апеляційного суду через Кіцманський районний суд Чернівецької області протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя В.В. Нагорний