Коростишівський районний суд Житомирської області
Справа № 935/2735/24
Провадження № 3/935/1386/24
Іменем України
12 грудня 2024 року м.Коростишів
Суддя Коростишівського районного суду Житомирської області Рибнікова М.М., розглянувши матеріали, що надійшли з ВП №2 Житомирського РУП про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , місце роботи у протоколі не зазначено, РНОКПП НОМЕР_1
за ч.5 ст.126, ч.1 ст.130, ч.5 ст.126, ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
установила :
До Коростишівського районного суду Житомирської області надійшли протоколи про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч.5 ст.126, ч.1 ст.130, ч.5 ст.126, ч.2 ст.130 КУпАП.
Відповідно до положень ст.36 КУпАП, суддя вважає за необхідне об'єднати вказані протоколи в одне провадження.
24.09.2024 о 14 год 58 хв на 2 км а/д Коростишів-Кропивня ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ-2103, д.н.з. НОМЕР_2 , не маючи права керування транспортними засобами, повторно протягом року.
Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.1А Правил дорожнього руху України, згідно якого водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії та вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч.5 ст.126 КУпАП.
24.09.2024 о 14 год 58 хв на 2 км а/д Коростишів-Кропивня ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ-2103, д.н.з. НОМЕР_2 , перебуваючи з явними ознаками наркотичного сп'яніння (неприродно розширені зіниці очей та нечітка мова). Від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у медичному закладі відмовився. Проводилась відеофіксація .
Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху України, згідно якого водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.
25.09.2024 о 18 год 48 хв на 1 км а/д Коростишів-Кропивня ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ-2103, д.н.з. НОМЕР_2 , не маючи права керування транспортними засобами, повторно протягом року.
Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.1А Правил дорожнього руху України, згідно якого водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії та вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч.5 ст.126 КУпАП.
25.09.2024 о 18 год 48 хв на 1 км а/д Коростишів-Кропивня ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ-2103, д.н.з. НОМЕР_2 , перебуваючи з явними ознаками наркотичного сп'яніння (почервоніння очей, порушення мови, координації рухів, зіниці очей не реагують на світло). Від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у медичному закладі відмовився. Проводилась відеофіксація .
Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху України, згідно якого водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про час та місце розгляду справи належним чином неодноразово повідомлявся рекомендованими листами (судові повістки) за адресою, зазначеною у протоколах про адміністративне правопорушення, а також шляхом направлення повідомлення на номер телефону, відповідно до заявки останнього від 25.09.2024, що підтверджується довідками про доставлення смс-повідомлень. Про поважність причин неявки у судове засідання ОСОБА_1 не повідомив, з будь-якими письмовими клопотаннями чи заявами до суду не звертався.
Як вбачається з протоколів про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 з їх змістом ознайомлений, копії отримав.
Згідно Конституції України усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними. Разом з тим, згідно положень тієї ж Конституції України ( ст.68), кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Суддею враховуються положення ст.268 КУпАП, згідно яких присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, при розгляді справи про адміністративне правопорушення за ст. 126, 130 КУпАП не є обов'язковою.
Отже, судом з достатньою мірою вжито всіх заходів для надання можливості ОСОБА_1 надати свої аргументи під час слухання справи у суді, тому, з огляду на положення ст.268 КУпАП, суддя вважає за можливе розглядати справу за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
У судовому засіданні суддею було досліджено матеріали справи про адміністративне правопорушення, зокрема:
- протокол про адміністративне правопорушення від 24.09.2024 серії ЕПР1 №135950, складений у відповідності до положень ст.254, 256 КУпАП, Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції та розділу ХІ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі (далі - Інструкції), копію якого ОСОБА_1 отримав, письмових пояснень не надав;
- протокол про адміністративне правопорушення від 24.09.2024 серії ЕПР1 №135954, складений у відповідності до положень ст.254, 256 КУпАП, Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції та розділу ХІ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі (далі - Інструкції), копію якого ОСОБА_1 отримав, письмових пояснень не надав;
- протокол про адміністративне правопорушення від 25.09.2024 серії ААД №759109, складений у відповідності до положень ст.254, 256 КУпАП, Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції та розділу ХІ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі (далі - Інструкції), копію якого ОСОБА_1 отримав;
- протокол про адміністративне правопорушення від 25.09.2024 серії ЕПР1 №136793, складений у відповідності до положень ст.254, 256 КУпАП, Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції та розділу ХІ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі (далі - Інструкції), копію якого ОСОБА_1 отримав, письмових пояснень не надав;
- розписка ОСОБА_1 про роз'яснення прав та обов'язків, передбачених ст.63 Конституції України, ст.268 КУпАП від 24.09.2024;
- розписка ОСОБА_1 про ознайомлення з вимогами ст..266 КУпАП щодо відсторонення від керування транспортними засобами від 24.09.2024;
- направлення ОСОБА_1 до Коростишівської ЦРЛ для проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння від 24.09.2024. Огляд у медичній установі не проводився у зв'язку із відмовою водія;
- копія постанови про накладення адміністративного стягнення від 24.09.2024 стосовно ОСОБА_1 за ч.5 ст.121 КУпАП;
- довідка ВП №2 Житомирського РУП, відповідно до якої ОСОБА_1 не має права керування транспортними засобами;
- довідку ВП №2 Житомирського РУП, згідно якої власником автомобілю ВАЗ-2103, д.н.з. НОМЕР_3 є ОСОБА_2 ;
- довідка ВП №2 Житомирського РУП, відповідно якої ОСОБА_1 протягом року не притягався до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП ;
- копія постанови про накладення адміністративного стягнення від 01.08.2024 стосовно ОСОБА_1 за ч.2 ст.126 КУпАП;
- відеозаписи з автомобільного реєстратора та нагрудної камери поліцейського від 24.09.2024, якими зафіксовано факт керування автомобілем ОСОБА_1 та його відмову від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законом порядку. З вчиненим правопорушенням погоджувався, заперечень не мав;
- копія постанови про накладення адміністративного стягнення від 25.09.2024 стосовно ОСОБА_1 за ч.5 ст.121 КУпАП;
- розписка ОСОБА_1 про роз'яснення прав та обов'язків, передбачених ст.63 Конституції України, ст.268 КУпАП від 25.09.2024;
- розписка ОСОБА_1 про передачу права керування особі, яка має посвідчення водія від 25.09.2024;
- направлення ОСОБА_1 до Коростишівської ЦРЛ для проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння від 25.09.2024. Огляд у медичній установі не проводився у зв'язку із відмовою водія;
- постанова про накладення адміністративного стягнення від 25.09.2024 стосовно ОСОБА_1 за ч.5 ст.121 КУпАП;
- відеозаписи з автомобільного реєстратора та нагрудної камери поліцейського, від 25.09.2024, якими зафіксовано факт керування автомобілем ОСОБА_1 , однак пропозиція поліцейського пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння у зв'язку з виявленими ознаками та відмова ОСОБА_1 від проходження такого огляду - відсутня, оформлення адміністративних матеріалів - відсутня.
І. Щодо протоколів про адміністративні правопорушення серії ЕПР1 №135950 від 24.09.2024, серії ЕПР1 №135954 від 24.09.2024, серії ААД №759109 від 25.09.2024
Оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю, суддя дійшов висновку про наявність в діях ОСОБА_1 порушення 24.09.2024 п.2.5 Правил дорожнього руху України, та, як наслідок, складу адміністративного правопорушень, передбачених ч.1 ст.130 КУпАП, з диспозиції якої вбачається, що адміністративна відповідальність настає, у тому числі, за відмову на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку огляд з метою встановлення стану алкогольного сп'яніння.
Процедура виявлення у водіїв ознак алкогольного сп'яніння та проведення огляду водіїв на стан алкогольного сп'яніння визначено ст.266 КУпАП, Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (надалі Інструкція), Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення у водіїв стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Працівниками патрульної поліції вимоги ст.266 КУпАП та Інструкцій були виконані.
Будь-яких доказів, які б спростували викладене у протоколі про адміністративне правопорушення, у розумінні ст.251 КУпАП, ОСОБА_1 суду не надано, будь-яких клопотань щодо долучення до матеріалів справи письмових доказів, витребування документів, виклику свідків останнім не заявлено.
Об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст.126 КУпАП, у даних випадках, полягає у порушенні ОСОБА_1 Правил дорожнього руху України, а саме: повторно протягом року керуванні транспортним засобом, не маючи такого права.
Згідно протоколів про адміністративні правопорушення, ОСОБА_1 ставиться у вину порушення п.2.1А ПДР України, згідно якого водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
На підставі досліджених у судовому засіданні доказів суддя дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.5 ст.126 КУпАП.
При обрані міри адміністративного стягнення, суддею враховуються обставини справи, характер правопорушення, особа правопорушника, будь-які інші характеризуючи данні на якого відсутні, проте, який протягом року вже притягався до адміністративної відповідальності за ст.126 КУпАП, не має права керування транспортними засобами, тому суддя вважає за необхідне застосувати до правопорушника адміністративне стягнення у виді штрафу, з позбавленням права керування транспортними засобами, без оплатного вилучення транспортного засобу, оскільки останній не належить ОСОБА_1 .
Крім того у відповідності до положень ст.40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» з правопорушника в дохід держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
ІІ. Щодо протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №136793 від 25.09.2024.
Відповідно до ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 обвинувачується у порушення п.2.5 Правил дорожнього руху України, у відповідності до якого водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення, у тому числі, стану наркотичного сп'яніння.
Разом з тим, як убачається з долучених до протоколу про адміністративне правопорушення відеозаписів, ОСОБА_1 не пропонувалось інспектором СРПП пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння у медичному закладі, відмова ОСОБА_1 від такого огляду також не зафіксована, процедура оформлення адміністративних матеріалів відсутня повністю.
У рішенні від 21 липня 2011 року у справі «Коробов проти України» ЄСПЛ висловив свою позицію, що суд має право обґрунтувати свої висновки лише доказами, що випливають зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпція факту. Тобто таких, які не залишають місця сумнівам, оскільки наявність останніх не узгоджується зі стандартом доведення «поза розумним сумнівом».
Ст.129 Конституції України передбачає, що однією з основних засад судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 22.12.2010 №23-рп/2010, адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтується на конституційних принципах, в тому числі, і закріпленої в ст.62 Конституції України презумпції невинності.
Відповідно до ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення. Однак, достовірність доказів, які є сумнівними та відсутність доказів зібраних особою, що склала протокол про адміністративне правопорушення є неприпустимою оскільки суперечить позиції ЄСПЛ, а також Конституційного Суду України та порушує презумпцію невинуватості особи.
На думку суду, складання протоколу про адміністративне правопорушення та процесуальні дії працівників поліції, з врахуванням усіх вище наведених обставин, викликають розумні сумніви в їх законності, що виключає можливість визнання цього протоколу та наданих до нього документів, як допустимих та достовірних доказів у справі.
Згідно п.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за підстав відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
З огляду на зазначене, суд вважає, що провадження в справі на підставі протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №136793 від 25.09.2024 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП підлягає закриттю на підставі п.1 ст.247 КУпАП за відсутністю в діях останнього складу зазначеного адміністративного правопорушення.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.40-1, 283,284 Кодексу України про адміністративні правопорушення ,
постановила :
Відповідно до положень ст.36 КупАП об'єднати протоколи №935/2736/24, №935/2735/24, №935/2738/24 та №935/2733/24 в одне провадження, присвоїти єдиний унікальний номер справи №935/2735/24 (3/935/1386/24).
Визнати винним ОСОБА_1 , 1996 року народження, у вчиненні 24.09.2024 адміністративних правопорушень, передбачених ч.5 ст.126, ч.1 ст.130 КУпАП, а також у вчиненні 25.09.2024 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст.126 КУпАП та застосувати до останнього адміністративне стягнення у виді штрафу, з урахуванням положень ч.2 ст.36 КУпАП, у розмірі двох тисяч чотириста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40800 (сорок тисяч вісімсот) грн., який сплатити на рахунок: отримувач: ГУК у Житомирській області /Житомир обл./21081300, Код ЄДРПОУ: 37976485, номер рахунку: UA 368999980313060149000006001, Банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.), Код держ. клас-ції: 21081300, (стягувач - відділ поліції №2 Житомирського РУП), з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 5 (п'ять) років, без оплатного вилучення транспортного засобу.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605 грн. 60 коп., якій сплатити на розрахунковий рахунок UА908999980313111256000026001, отримувач коштів ГУК у м. Київ/Києві, код класифікації доходів бюджету 22030106, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача 899998, код за ЄДРПОУ 37993783, стягувач - Державна судова адміністрація України.
Роз'яснити правопорушнику, що штраф має бути сплачений не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення за протоколом про адміністративне правопорушення від 25.09.2024 серії ЕПР1 №136793 стосовно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Коростишівський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя М.М.Рибнікова