Справа № 296/11327/24
1-кс/296/4522/24
12 грудня 2024 року м.Житомир
Слідчий суддя Корольовського районного суду м. Житомира ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
слідчого ОСОБА_4 ,
підозрюваного ОСОБА_5 ,
захисників ОСОБА_6 , ОСОБА_7 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м.Житомирі клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Житомирській області ОСОБА_4 , погодженого прокурором Житомирської обласної прокуратури ОСОБА_8 , про застосування запобіжного заходу у вигляді застави відносно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.190 КК України,
У провадженні слідчого управління Головного управління Національної поліції в Житомирській області перебуває кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12022060510000029 від 28.01.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190 та ч. 2 ст. 246 КК України.
Слідчий звернувся до слідчого судді Корольовського районного суду м. Житомира з клопотанням про застосування запобіжного заходу у вигляді застави відносно підозрюваного ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та в обгрунтування клопотання зазначає, що відповідно до Державного акта серії ІІ-ЖТ 000110 від 17.05.1996 на право колективної власності на землю Колективному сільськогосподарському підприємству «Зоря Полісся» передано у колективну власність для сільськогосподарського використання всього 2191,7 га земель на території Дібрівської сільської ради Малинського району.
Згідно документації по визначенню земель колективної та державної власності КСП «Зоря Полісся», розробленої в 1995 році Інститутом землеустрою Української академії аграрних наук, до земель колективної власності включено за експлікацією угідь всього 2191,7 га, з них: сільсько-господарських угідь 1883,8 га та 307,9 га земель загального користування.
У свою чергу, за рішенням установчих зборів громадян відповідно до положень Закону України «Про сільськогосподарську кооперацію» та іншого законодавства створено Сільськогосподарський виробничий кооператив «Зоря Полісся», установчий договір якого 04.03.2000 затверджено установчими зборами та 15.03.2000 зареєстровано Малинською районною державною адміністрацією.
Згідно п. 5.1 даного установчого договору Кооператив набуває права власності на частину землі КСП (земельну ділянку) після одержання державного акту на право колективної власності на землю на ім'я Кооперативу. До списку, що додається до даного державного акту, заносяться імена лише тих членів Кооперативу, які передали свої земельні частки (паї) з метою формування земельної ділянки Кооперативу.
Відповідно до Статуту СВК «Зоря Полісся» є об'єднанням незалежних сільськогосподарських товаровиробників. Всі фізичні особи, імена яких перераховані у цьому Статуті, а також прийняті до складу кооперативу відповідно до ст. 4 Статуту, є членами кооперативу. Згідно Списку членів СВК «Зоря Полісся» їх кількість складала 56 осіб.
Пунктом 6.2 Статуту СВК «Зоря Полісся» визначено, що майно кооперативу створюється шляхом внесення паю та додаткового паю кожним із членів кооперативу.
При цьому, за змістом п. 7.1 Статуту кооператив набуває права власності на землю (земельну ділянку) відповідно до кількості переданих членами кооперативу земельних часток (паїв) у землях КСП після одержання державного акту на право колективної власності на землю на ім'я Кооперативу. До списку, що додається до даного державного акту, заносяться імена лише тих членів Кооперативу, які передали свої земельні частки (паї) з метою формування земельної ділянки Кооперативу.
Протоколом засідання від 06.04.2000, оформлено рішення уповноважених членів СВК «Зоря Полісся» про внесення доповнень, зокрема, до п. 2.1.1 Статуту кооперативу про те, що сільськогосподарський виробничий кооператив є правонаступником КСП «Полісся». Відповідне доповнення було внесено і до Статуту СВК «Зоря Полісся».
Розпорядженням голови Малинської районної державної адміністрації № 203 від 28.04.2001 скасовано реєстрацію КСП «Зоря Полісся» у зв'язку з його ліквідацією.
Рішенням сесії Дібрівської сільської ради від 06.12.2005 погоджено розроблену технічну документацію щодо організації територій земельних часток (паїв) та складання державних актів на право власності на земельні ділянки громадянам із земель реформованого КСП «Зоря Полісся», якою передбачено, що площа сільськогосподарських угідь, яка підлягає розпаюванню складає 1228,4 га. Вказаним рішенням сільської ради погоджено припинення права колективної власності на земельні ділянки загальною площею 592,19 га.
Рішенням зборів власників сертифікатів на земельні частки (паї) реформованого КСП «Зоря Полісся» Дібрівської сільської ради від 13.12.2005, оформленим протоколом №1 затверджено проект землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) реформованого КСП «Зоря Полісся» Дібрівської сільської ради, яким передбачено до розпаювання 1228,4 га; кількість громадян, які мають право на земельну частку (пай) складає 408 осіб. Вказаним рішенням, припинено право колективної власності на земельні ділянки загальною площею 592,19 га.
Розпорядженням голови Малинської районної державної адміністрації № 454 від 16.12.2005 погоджено вказану документацію реформованого КСП «Зоря Полісся» та припинено право колективної власності на загальну площу 592,19 га, з них передано до земель запасу Дібрівської сільської ради земельні ділянки загальною площею 583,86 га та віднесено до земель загального користування запроектовані дороги площею 8,33 га (з ріллі).
При цьому, протоколом № 2 від 10.11.2005 оформлено рішення загальних зборів членів СВК «Зоря Полісся» про припинення діяльності останнього у зв'язку з фінансовим станом.
Відповідно до пункту 21 Перехідних положень Земельного кодексу України (тут і надалі в редакції від 01.01.2019) передбачено, що з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні» землі колективних сільськогосподарських підприємств, що припинені (крім земельних ділянок, які на день набрання чинності зазначеним Законом перебували у приватній власності), вважаються власністю територіальних громад, на території яких вони розташовані. Зазначений Закон є підставою для державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки, сформовані за рахунок земель, які в силу зазначеного Закону переходять до комунальної власності.
Так, у ОСОБА_5 не пізніше 19.10.2020 виник злочинний умисел на заволодіння чужим майном шляхом обману, а саме земельними ділянками Малинської об'єднаної територіальної громади, що раніше перебували у користуванні ліквідованого КСП «Зоря Полісся».
З метою реалізації свого злочинного умислу ОСОБА_5 , заручившись підтримкою співзасновниці ТОВ «Центр топографо-геодезичних технологій» ОСОБА_10 , яка була обізнана про його злочинні наміри, діючи від імені СВК «Зоря Полісся», щодо якого існувало рішення про припинення його діяльності, всупереч вимог статей 22, 26, 55 Закону України «Про землеустрій», відповідно до приписів яких замовниками документації із землеустрою можуть бути органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, землевласники і землекористувачі, при цьому за відсутності документів, що посвідчують право СВК «Зоря Полісся» на земельні ділянки, а також не маючи відповідного дозволу компетентного органу на розроблення документації із землеустрою, іменуючи себе директором кооперативу за відсутності на те правових підстав, уклав від імені СВК «Зоря Полісся» з ТОВ «Центр топографо-геодезичних технологій» договір № 20201910-1 від 19.10.2020 на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
На виконання вказаного договору ТОВ «Центр топографо-геодезичних технологій» розроблена «Технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Зоря Полісся» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Дібровської сільської ради Малинського району Житомирської області».
Крім того, продовжуючи діяти в межах свого злочинного умислу, спрямованого на заволодіння земельними ділянками Малинської об'єднаної територіальної громади, що раніше перебували у користуванні ліквідованого КСП «Зоря Полісся», ОСОБА_5 не пізніше 03.03.2021 залучив також до своєї протиправної діяльності місцевого жителя ОСОБА_11 .
У ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_5 , ОСОБА_11 та ОСОБА_10 згідно списку членів СВК «Зоря Полісся» не входили до числа 56 осіб, що прийняті до складу кооперативу.
Натомість, задля досягнення своєї спільної злочинної мети ОСОБА_5 , ОСОБА_11 та ОСОБА_10 , діючи за попередньою змовою групою осіб, не маючи жодного відношення до СВК «Зоря Полісся», з метою подальшого незаконного заволодіння земельними ділянками, у березні 2021 року, не пізніше 03.03.2021, вирішили відновити діяльність вказаного Кооперативу, включити себе до складу його членів та виключити з числа учасників кооперативу всіх інших осіб.
З цією метою, ОСОБА_10 склала та підписала заяву про її добровільний вхід до складу учасників СВК «Зоря Полісся» 03.03.2021, а ОСОБА_5 та ОСОБА_11 - 13.03.2021.
При цьому, у період часу з 03.03.2021 по 13.03.2021 ОСОБА_5 ,
ОСОБА_11 та ОСОБА_10 , діючи за попередньою змовою групою осіб, ввели в оману щодо змісту підписуваних документів 32 члена СВК «Зоря Полісся» та 7 місцевих жителів, які членами СВК «Зоря Полісся» не являлись, однак підписи яких їм були необхідні для досягнення загальної чисельності у кількості 56 осіб задля забезпечення їх подальшого виходу з кооперативу.
Так, під приводом можливості отримання у подальшому грошових коштів (дивідендів) за членство в СВК «Зоря Полісся», ОСОБА_5 , ОСОБА_11 та ОСОБА_10 , діючи за попередньою змовою групою осіб, не повідомляючи справжній зміст документів, надали 39 особам, 7 з яких взагалі членами кооперативу не являлись, для підписання заяви про їх добровільний вихід зі складу членів вказаного кооперативу, а також додаток № 1 до Протоколу загальних зборів членів кооперативу № 1 від 12.03.2021 - список реєстрації членів СВК «Зоря Полісся», при тому, що вказані загальні збори з питань порядку денного, зазначених у Протоколі, фактично не проводились.
В цей же період часу ОСОБА_5 , ОСОБА_11 та ОСОБА_10 склали Протокол загальних зборів членів сільськогосподарського виробничого кооперативу № 1 від 12.03.2021, відповідно до якого постановили відмінити рішення щодо припинення СВК «Зоря Полісся» та відновити діяльність Кооперативу, припинити повноваження ліквідаційної комісії та ліквідатора Кооперативу, а ОСОБА_5 обрати новим керівником СВК «Зоря Полісся» та уповноважити на подання документів до ЄДР про відміну рішення щодо припинення Кооперативну.
При цьому, ОСОБА_5 , ОСОБА_11 та ОСОБА_10 , які членами СВК «Зоря Полісся» не являлись, підписали додаток № 1 до Протоколу загальних зборів членів кооперативу № 1 від 12.03.2021 - список реєстрації членів СВК «Зоря Полісся», в якості члені кооперативу.
Продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел, 15.03.2021, ОСОБА_5 , ОСОБА_11 та ОСОБА_10 , не являючись членами СВК «Зоря Полісся», в порушення положень, передбачених ст.ст. 11, 12, 13 та 15 Закону України «Про кооперацію», ст.ст. 11, 13 та 16 Закону України «Про сільськогосподарську кооперацію», а також ст.ст. 4, 9, 10 та 11 Статуту СВК «Зоря Полісся», за відсутності членів кооперативута без їх відому, не маючи на це жодних повноважень провели загальні збори, за результатами яких склали Протокол загальних зборів членів сільськогосподарського виробничого кооперативу № 2 від 15.03.2021, який підписали ОСОБА_5 як голова зборів та ОСОБА_11 як секретар зборів, яким серед іншого прийнято рішення щодо зміни складу членів СВК «Зоря Полісся» з 56 членів-засновників на 4 члена-засновника, при цьому припинили членство 53 особи з підстав написання 39 особами заяв про вихід з числа членів кооперативу, 7 з яких взагалі членами кооперативу не являлись, та у зв'язку зі смертю 14 осіб, та включили себе, а також ОСОБА_12 до числа членів-засновників СВК «Зоря Полісся. Відповідальною особою за подання документів до ЄДР для проведення державної реєстрації змін до відомостей стосовно СВК «Зоря Полісся» призначено ОСОБА_5 .
Після чого ОСОБА_5 з метою внесення відповідних відомостей про юридичну особу до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формування, подав відповідні заяви та вищевказані протоколи загальних зборів членів СВК «Зоря Полісся» № 1 від 12.03.2021 та № 2 від 15.03.2021, державному реєстратору Червоненської селищної ради ОСОБА_13 , який в свою чергу 29.03.2021 о 09 год. 15 хв. здійснив Державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, зокрема вніс відомості про зміну керівника СВК «Зоря Полісся» на
ОСОБА_5 та зміну складу засновників (учасників) СВК «Зоря Полісся» з 56 членів на 4 члена.
У подальшому на виконання спільного злочинного умислу, спрямованого на заволодіння земельними ділянками Малинської об'єднаної територіальної громади, що раніше перебували у користуванні ліквідованого КСП «Зоря Полісся», ОСОБА_5 , діючи в межах узгодженого з ОСОБА_10 та ОСОБА_11 плану, подав до відділу у Малинському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області Технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Зоря Полісся» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Дібровської сільської ради Малинського району Житомирської області, розроблену ТОВ «Центр топографо-геодезичних технологій».
Вказана документація стала підставою для здійснення 30.03.2021 державними кадастровими реєстраторами відділу у Малинському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області державної реєстрації 37 земельних ділянок загальною площею 550,7671 га, розташованих на території Дібрівського старостинського округу Малинської міської ради Житомирської області.
У подальшому з метою доведення спільного злочинного умислу, спрямованого на заволодіння 37 земельними ділянками Малинської об'єднаної територіальної громади загальною площею 550,7671 га, що раніше перебували у користуванні ліквідованого КСП «Зоря Полісся», до кінця, ОСОБА_5 , 02.04.2021, діючи як уповноважена особа від імені СВК «Зоря Полісся» подав державному реєстратору виконавчого комітету Малинської міської ради ОСОБА_14 для проведення державної реєстрації права приватної власності СВК «Зоря Полісся» на них Державний акт серії ІІ-ЖТ 000110 від 17.05.1996 на право колективної власності на землю КСП «Зоря Полісся», довідку № 75 від 28.04.2001 Редакції газети «Кур'єр», акт прийому-передачі майна від 10.04.2000 КСП «Зоря Полісся» та витяги з Державного земельного кадастру, які не є правовстановлюючими документами, що підтверджують виникнення права приватної власності СВК «Зоря Полісся» на земельні ділянки.
В свою чергу державний реєстратор виконавчого комітету Малинської міської ради ОСОБА_14 , у період з 09.04.2021 по 13.04.2021, за результатом розгляду поданих ОСОБА_5 заяв та наданих документів, прийняв рішення про реєстрацію за СВК «Зоря Полісся» права приватної власності на 37 земельних ділянок загальною площею 550,7671 га, та вніс відповідну інформацію щодо такого права у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Як наслідок за СВК «Зоря Полісся» зареєстровано право приватної власності на земельні ділянки комунальної власності загальною площею 550,7671 га вартістю 22 416 400 грн.
За таких обставин, ОСОБА_5 , ОСОБА_11 та ОСОБА_10 , діючи за попередньою змовою групою осіб, будучи членами СВК «Зоря Полісся», поза волею власника Малинської об'єднаної територіальної громади, шахрайським шляхом заволоділи земельними ділянками комунальної власності Малинського району Житомирської області, загальною площею 550,7671 га вартістю 22 416 400 грн, що відповідно до примітки 4 до ст. 185 КК України, є особливо великим розміром.
Враховуючи викладене у кримінальному провадженні 06.12.2024 повідомлено про підозру ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Зазначає, що відповідно до вимог ч.5 ст.176, п. 4 ч.1 ст.184 КПК України під час досудового розслідування встановлено наявність ризиків, передбачених п.п.1, 2 та 3 ст.177 КПК України, і в обґрунтування застосування запобіжного заходу існує необхідність запобігання спробам: переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду, про що свідчить тяжкість інкримінованого кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України, за вчинення якого передбачене покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до дванадцяти років з конфіскацією майна, у зв'язку з чим існують обґрунтовані ризики, що ОСОБА_5 може переховуватися від органів досудового розслідування та суду з метою уникнення кримінальної відповідальності за вчинення особливо тяжкого злочину; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, оскільки на даний час в ході досудового розслідування не вилучено оригіналів всіх документів, які слугували незаконному відчуженню земельних ділянок; незаконно впливати на свідків у цьому ж кримінальному провадженні, оскільки, враховуючи, що більшістю свідків у вказаному кримінальному провадженні являються мешканці села Діброва Коростенського району Житомирської області, які були члени СВК «Зоря Полісся» та дали викривальні покази щодо учасників вказаної злочинної групи, а тому ОСОБА_5 знаючи місця проживання останніх має об'єктивну можливість шляхом погроз, залякування, шантажу, підкупу або прохань примусити їх змінити показання, чим вчинити інше кримінальне правопорушення.
З метою забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобіганню зазначених ризиків слідчий вважає необхідним застосувати до підозрюваного ОСОБА_5 запобіжний захід у вигляді застави.
Вважає, що застава є достатнім запобіжним заходом, який зможе забезпечити належну поведінку підозрюваного на час здійснення досудового розслідування кримінального провадження. Обрання запобіжного заходу більш м'якого не забезпечить запобіганню спробам підозрюваного переховуватись від слідства та суду, незаконно впливати на свідків по кримінальному провадженню, знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.
Враховуючи вищевикладене слідчий просить клопотання задовольнити.
Згідно ч.4 ст.107 КПК України під час розгляду клопотання здійснювалось фіксування судового процесу технічними засобами.
У судовому засіданні прокурор та слідчий клопотання підтримали та просили задовольнити з підстав, викладених у клопотанні.
У судовому засіданні підозрюваний та його захисники просили відмовити у задоволенні клопотання або застосувати більш м'який запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання. Зазначили про відсутність обгрунтованої підозри та про те, що реальних доказів на підтвердження наявних ризиків слідчий, прокурор не наводять і не надають, тому клопотання є необгрунтованим, а ризики не доведені належними та достатніми доказами. Також просять врахувати позитивну характеристику підозрюваного та міцні соціальні зв'язки.
Заслухавши думку учасників, дослідивши надані матеріали, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Встановлено, що у провадженні слідчого управління Головного управління Національної поліції в Житомирській області перебуває кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12022060510000029 від 28.01.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190 та ч. 2 ст. 246 КК України.
06.12.2024 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.190 КК України.
Згідно п.18 ст.3 КПК України до повноважень слідчого судді суду першої інстанції належить здійснення у порядку, передбаченому цим Кодексом, судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні.
Відповідно до ст.177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам:
1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду;
2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення;
3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні;
4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином;
5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.
Згідно ч.1 ст.194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
Відповідно до ст.178 КПК України при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу слідчий суддя, суд на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов'язаний оцінити в сукупності всі обставини, у тому числі: 1) вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; 2) тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі у разі визнання підозрюваного, обвинуваченого винуватим у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого він підозрюється, обвинувачується; 3) вік та стан здоров'я підозрюваного, обвинуваченого; 4) міцність соціальних зв'язків підозрюваного, обвинуваченого в місці його постійного проживання, у тому числі наявність в нього родини й утриманців; 5) наявність у підозрюваного, обвинуваченого постійного місця роботи або навчання; 6) репутацію підозрюваного, обвинуваченого; 7) майновий стан підозрюваного, обвинуваченого; 8) наявність судимостей у підозрюваного, обвинуваченого; 9) дотримання підозрюваним, обвинуваченим умов застосованих запобіжних заходів, якщо вони застосовувалися до нього раніше; 10) наявність повідомлення особі про підозру у вчиненні іншого кримінального правопорушення; 11) розмір майнової шкоди, у завданні якої підозрюється, обвинувачується особа, або розмір доходу, в отриманні якого внаслідок вчинення кримінального правопорушення підозрюється, обвинувачується особа, а також вагомість наявних доказів, якими обґрунтовуються відповідні обставини; 12) ризик продовження чи повторення протиправної поведінки, зокрема ризик летальності, що його створює підозрюваний, обвинувачений, у тому числі у зв'язку з його доступом до зброї.
Згідно ч.1 ст.182 КПК України застава полягає у внесенні коштів у грошовій одиниці України на спеціальний рахунок, визначений в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з метою забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов'язків, під умовою звернення внесених коштів у доход держави в разі невиконання цих обов'язків. Можливість застосування застави щодо особи, стосовно якої застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, може бути визначена в ухвалі слідчого судді, суду у випадках, передбачених частинами третьою або четвертою статті 183 цього Кодексу.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини "розумна підозра" у вчиненні кримінального злочину, про яку йдеться у ст.5 параграфу 1(с) Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, передбачає "наявність обставин або відомостей, які переконали б неупередженого спостерігача, що ця особа, можливо, вчинила злочин" (див. рішення O'Hara v. United Kingdom of 16 October 2001, § 34).
Стандарт, встановлений статтею 5 § 1(с) Конвенції, не передбачає, що поліція повинна мати достатні докази для пред'явлення обвинувачення на момент арешту (O'Hara v. United Kingdom of 16 October 2001, § 36).
Факти, які викликають підозру, не обов'язково мають бути одного рівня з тими, які необхідні для обґрунтування засудження чи навіть пред'явлення обвинувачення; це досягається на наступній стадії кримінального розслідування (Murray v. the United Kingdom, of 28 October 1994, § 55; K.-F. v. Germany of 27 November 1997, § 57; Erdagoz v. Turkey, of 22 October 1997, § 51).
Наявні у матеріалах клопотання докази та обставини, на які посилається слідчий у клопотанні, підтверджують наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_5 кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.190 КК України, що підтверджується, зокрема: листом виконавчого комітету Малинської міської ради від 16.08.2021; державним актом серії ІІ-ЖТ 000110 від 17.05.1996 на право колективної власності на землю; реєстраційною справою СВК «Зоря Полісся»; договором №20201910-1 від 19.10.2020 укладеним між ТОВ «Центр топографо-геодезичних технологій» та ОСОБА_5 , а також завданням на складання технічної документації, актом приймання-передачі робіт та послуг та актом приймання-передачі документації із землеустрою до вказаного договору; технічною документацією із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОГО ВИРОБНИЧОГО КООПЕРАТИВУ «ЗОРЯ ПОЛІССЯ» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Дібровської сільської ради Малинського району Житомирської області; висновком експерта №326/327/24-25 від 12.04.2024 за результатами проведення комплексної земельно-оціночної експертизи та експертизи з питань землеустрою; висновком експерта №789/24-25 від 25.11.2024 за результатами проведення земельно-оціночної експертизи; листом Житомирської філії ДП «Науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» №129-кн від 11.11.2024; протоколом №1 від 12.03.2021 загальних зборів членів СВК «Зоря Полісся» та додатком №1 до вказаного протоколу; заявами ОСОБА_10 та ОСОБА_12 від 03.03.2021, а також заявами ОСОБА_5 та ОСОБА_11 від 13.03.2021 про їх добровільний вхід до складу учасників СВК «Зоря Полісся»; заявами про добровільний вихід зі складу членів СВК «Зоря Полісся» датованими 03.03.2021, 12.03.2021 та 13.03.2021; протоколом №2 від 15.03.2021 загальних зборів членів СВК «Зоря Полісся»; інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна; протоколом огляду документів від 02.08.2024, а саме документів та відомостей вилучених в ході тимчасового доступу до речей і документів, які перебувають у володінні ДП «НАІС» щодо реєстраційних дій по земельним ділянкам; протоколами допиту свідків, а саме осіб, які підписували додаток №1 до Протоколу №1 від 12.03.2021 загальних зборів членів СВК «Зоря Полісся», а також заяви про добровільний вихід зі складу членів СВК.
Слідчий суддя приймає до уваги, що ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.190 КК України, та враховує доводи прокурора про те, що підозрюваний може переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду, про що свідчить тяжкість інкримінованого кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.190 КК України; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, оскільки на даний час в ході досудового розслідування не вилучено оригіналів всіх документів, які слугували незаконному відчуженню земельних ділянок; незаконно впливати на свідків у цьому ж кримінальному провадженні.Таким чином, органом досудового розслідування доведено, що наявні ризики, передбачені п.п.1, 2, 3 ч.1ст.177 КПК України.
Крім того, слідчий суддя приходить до висновку, що доводи підозрюваного і захисників не переважають над наявністю існуючих ризиків, передбачених ст.177 КПК України.
Отже слідчий суддя приходить до висновку, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти наявним ризикам та наявні достатні правові підстави для застосування до підозрюваного запобіжного заходу у вигляді застави, що є достатнім для запобігання ризикам, передбаченим ст.177 КПК України, а також необхідним і доцільним для забезпечення належної процесуальної поведінки підозрюваного та виконання покладених на нього процесуальних обов'язків.
При визначенні розміру застави слідчий суддя враховує обставини кримінального правопорушення, у якому підозрюється ОСОБА_5 , дані про особу підозрюваного, який позитивно характеризується, раніше не судимий, одружений, має на утриманні неповнолітнього сина, тобто має міцні соціальні зв'язки, та приходить до висновку, що достатньо визначити розмір застави 80 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 242 420 грн.
Крім того, наявні достатні правові підстави для покладення на підозрюваного обов'язків, передбачених ч.5 ст.194 КПК України.
Керуючись ст.ст.131, 132, 176, 178, 182, 184, 193, 194, 196, 309, 372, 376 КПК України,
Клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Житомирській області ОСОБА_4 задовольнити частково.
Застосувати до підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді застави.
Заставу визначити у розмірі 80 (вісімдесят) прожиткових мінімумів для працездатних осіб у розмірі 242 420 (двісті сорок дві тисячі чотириста двадцять) гривень, яка може бути внесена як самим підозрюваним, так і іншою фізичною або юридичною особою (заставодавець) на депозитний рахунок для внесення застави.
Покласти на підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наступні обов'язки:
- прибувати до слідчого, прокурора та суду за першою вимогою;
- не відлучатися із міста Малин Житомирської області без письмового дозволу слідчого, прокурора або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора, суд про зміну місця проживання;
- утримуватися від спілкування будь-яким способом зі свідками, зокрема колишніми членами СВК «Зоря Полісся»;
- утримуватися від спілкування будь-яким способом з іншими підозрюваними у вказаному кримінальному провадженні та їх родичами;
- при наявності здати на зберігання свій паспорт для виїзду за кордон до органів державної міграційної служби, про що документально повідомити слідчого, прокурора, суд.
Строк дії ухвали та обов'язків до 12.02.2025 року.
Контроль за виконанням ухвали покласти на слідчих у кримінальному провадженні №12022060510000029 від 28.01.2022.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом п'яти днів з моменту оголошення та набирає законної сили після закінченя строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Слідчий суддя ОСОБА_1