Постанова від 12.12.2024 по справі 317/6225/24

Єдиний унікальний номер 317/6225/24

Провадження № 3/317/3447/2024

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2024 року м. Запоріжжя

Суддя Запорізького районного суду Запорізької області Качан А.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, яка надійшла з військової частини НОМЕР_1 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_2 , військовослужбовець, старший лейтенант, начальник медичної служби - начальник медичного пункту військової частини НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , -

за правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького районного суду Запорізької області надійшла справа про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.

За змістом протоколу про військове адміністративне правопорушення АА № 028 від 25.10.2024, який складений заступником командира з психологічної підтримки персоналу військової частини НОМЕР_1 , майором ОСОБА_2 ,старший сержант ОСОБА_1 , 24.10.2024 о 21 год. 30 хв. перебував при виконанні обов'язків військової служби із захисту Батьківщини у стані алкогольного сп'яніння, в умовах особливого періоду, поблизу населеного пункту АДРЕСА_2 , чим вчинив правопорушення передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП. Факт вчиненого правопорушення підтверджують свідки: ОСОБА_3 та ОСОБА_4 . У результаті проведеного огляду на стан сп'яніння встановлено - аналіз крові на вміст алкоголю, виявлено етанол, № 5459 від 24.10.2024.

28.11.2024 ОСОБА_1 з'явився до суду, зазначив, що вину не визнає. Пояснив, що був тверезий. Алкогольні напої не вживає зовсім. Вживав лише ліки від кашлю - сироп Пертусин . В протоколі зазначав, що не згоден із правопорушенням. Тоді у нього стався конфлікт із командуванням військової частини, через що його було побито. Заявив клопотання про виклик свідка, долучення додаткових доказів та у зв'язку з цим просив оголосити перерву у розгляді справи.

12.12.2024 у судовому засіданні свідок ОСОБА_6 пояснив, що він займає посаду водія-санітар медичного пункту військової частини НОМЕР_1 , 24.10.2024 року він відвіз ОСОБА_1 до стабілізаційного пункту. По дорозі в салоні автомобіля запах алкоголю він не відчував. По приїзду до стабілізаційного пункту ОСОБА_1 самостійно вийшов із авто. Потім його погукали до пункту і він побачив, що ОСОБА_1 лежить на кушетці під крапельницею. Щодо рапорту, який міститься в матеріалах справи, зазначив, що він надрукований не з його слів, підписав його, оскільки йому сказали це зробити, насправді так не було.

Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , надані у судових засіданнях, пояснення свідка ОСОБА_6 , дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Приписами ст. 280 КУпАП визначено, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до вимог ст. 7 КУпАП, провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених Законом.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно з положеннями ч. 1 ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Частина третя ст. 172-20 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.

Диспозицією частини першої ст. 172-20 КУпАП передбачена відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного чи іншого сп'яніння.

Порядок огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції визначено статтею 266-1 КУпАП.

Так, відповідно ч. 1 ст. 266-1 КУпАП військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів, а також військовослужбовці Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

Згідно ч. 2 ст. 266-1 КУпАП огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.

Відповідно ч. 4 ст. 266-1 КУпАП у разі незгоди військовозобов'язаного та резервіста під час проходження зборів, а також військовослужбовця Збройних Сил України на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.

Згідно ч. 5 ст. 266-1 КУпАП складення висновків у закладі охорони здоров'я за результатами огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проводиться у присутності посадової особи, уповноваженої на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення.

Частиною 6 ст. 266-1 КУпАП передбачено, що під час проведення огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів уповноважена посадова особа застосовує спеціальні технічні засоби відеозапису, а в разі їх відсутності або неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. У випадку застосування спеціальних технічних засобів відеозапису матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

Відповідно до ч. 9 ст. 266-1 КУпАП, огляд військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

Аналогічні правила та послідовність огляду військовослужбовців прописані в Постанові КМУ від 12.01.2024 № 32, якою затверджено «Порядок направлення військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду».

Так, зазначеним Порядком передбачено, що огляду підлягають військовослужбовці/військовозобов'язані, щодо яких є підстави вважати, що вони виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин (установ, закладів) у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції (далі - стан сп'яніння).

Огляд військовослужбовців/військовозобов'язаних проводиться посадовою особою, уповноваженою на його проведення начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу) Збройних Сил, іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення (далі - уповноважена посадова особа), з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.

Огляд військовослужбовців/військовозобов'язаних у закладі охорони здоров'я проводиться в будь-який час доби. Лікар, що проводить огляд, повинен ознайомитися з документами, які посвідчують особу військовослужбовця/військовозобов'язаного.

Лікар, що проводив у закладі охорони здоров'я огляд військовослужбовця/військовозобов'язаного, складає за його результатами акт медичного огляду та висновок.

Отже, із системного аналізу ст. 266-1 КУпАП та Постанови КМУ від 12.01.2024 № 32 слідує, що огляд військовослужбовців на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння спочатку проводиться з використанням спеціальних технічних засобів та тестів. У разі його незгоди на проведення такого огляду або у разі незгоди з його результатами, огляд проводиться в закладах охорони здоров'я, куди його мають супроводити у будь-який час доби.

Недотримання даної послідовності дій є порушенням встановленого порядку та має наслідком недійсність проведеного огляду та отриманих результатів.

З правового аналізу зазначених норм вбачається, що у разі проведення огляду військовослужбовців/військовозобов'язаних у закладі охорони здоров'я, лікар, що проводив огляд, складає за його результатами акт медичного огляду та висновок.

Матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять акту медичного огляду та висновку, складених лікарем, який проводив огляд ОСОБА_1 .

Долучена до протоколу про адміністративне правопорушення копія результату аналізу крові на вміст алкоголю № 5459 від 24.10.2024. Зазначений документ не є висновком, який має складатися відповідно до Порядку направлення військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції та не містить висновку про перебування ОСОБА_1 в стані алкогольного сп'яніння.

Крім того, матеріали справи не містять доказів попередньо проведеного огляду ОСОБА_1 посадовою особою або командиром військової частини чи правоохоронного органу спеціального призначення з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.

За вказаних обставин вбачається порушення Порядку направлення військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння затвердженого Постановою КМУ від 12.01.2024 № 32 та статті 266-1 КУпАП.

Крім, цього, до заяви ОСОБА_1 , яка надійшла до суду 28.11.2024, долучена копія протоколу АА № 028 від 25.10.2024, що складений заступником командира з психологічної підтримки персоналу військової частини НОМЕР_1 , майором ОСОБА_2 , стосовно одного й того ж правопорушення вчиненого ОСОБА_1 24.10.2024, але яка відрізняється від протоколу, що надійшов з військової частини НОМЕР_1 до суду, а саме: дані про час вчинення правопорушення та зазначені свідки в обох протоколах різні.

Отже, судом встановлено, що матеріали справи не містять належних та допустимих доказів, що 24.10.2024 о 21 год. 30 хв. ОСОБА_1 перебував при виконанні обов'язків військової служби із захисту Батьківщини у стані алкогольного сп'яніння, в умовах особливого періоду.

Враховуючи наведене, суддя не вбачає у діях особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, зазначеного у протоколі про адміністративне правопорушення події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 7, 9, 33, 172-20, 283, 284, 287-290 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 закрити за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення.

Суддя А.В. Качан