Справа № 732/1871/24
Провадження № 3/732/1047/24
13.12.2024 м. Городня
Суддя Городнянського районного суду Чернігівської області Бойко А. О., у присутності секретаря Пінчук С. М., розглянувши справи, які надійшли з відділення поліції № 3 Чернігівського районного управління поліції ГУНП в Чернігівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працює, адреса: АДРЕСА_1 ,
за ст. 122-4, ч. 4 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі -КУпАП),
23 жовтня 2024 року до суду надійшли дві справи про адміністративні правопорушення стосовно ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ст. 122-4 та ч. 4 ст. 130 КУпАП.
З урахуванням установлених обставин та відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП справи про адміністративні правопорушення об'єднані для спільного розгляду в одне провадження.
Судом установлено, що 13.10.2024 о 21 год 01 хв у м. Городня Чернігівського району на вул. Покровській (Боженка), 8, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом «Nissan Pathfinder», номерний знак НОМЕР_1 , не врахував дорожньої обстановки, не вибрав безпечної швидкості руху, не впорався з керування та скоїв наїзд на паркан. Будучи причетним до дорожньо-транспортної пригоди залишив місце ДТП до прибуття поліції. Крім цього, після скоєної дорожньо-транспортної пригоди з його участю до проведення уповноваженою особою огляду з метою встановлення стану алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 вжив алкогольні напої. Огляд ОСОБА_1 на стан сп'яніння проводився зі згоди водія у встановленому законом порядку на місці зупинки транспортного засобу за допомогою приладу «Алкофор 505» (результат 1,133 проміле)
ОСОБА_1 своїми діями порушив п. 2.10, 2.10є Правил дорожнього руху України.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлявся належним чином за адресою його місця реєстрації. За даними Єдиного Державного демографічного реєстру ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . Поштове відправлення із судовою повісткою про виклик в судове засідання повернуте без вручення адресату - ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю останнього за вказаною адресою.
Стаття 268 КУпАП передбачає можливість розгляду справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 122-4, ч. 4 ст. 130 КУпАП, за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
У силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов'язків має право на судовий розгляд упродовж розумного терміну. Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасникам справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції. Така позиція викладена в рішенні Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 року у справі «Смірнова проти України».
У своїх рішеннях Європейський суд з прав людини також наголошує, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Суд при цьому враховує, що Європейський суд у своїй практиці широко тлумачить дане питання, основним у якому є доступ до суду в тому розумінні, що особі має бути забезпечена можливість звернутись до суду для вирішення певного питання, і що з боку держави не повинні чинитись правові чи практичні перешкоди для здійснення цього права.
Всебічно, повно та об'єктивно дослідивши матеріали справи та переглянувши відеозапис який долучений до протоколів про адміністративні правопорушення, суддя дійшла таких висновків.
Відповідно статей 245, 251, 252, 280, 283 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами. При цьому орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Пункт 2.10. А Правил дорожнього руху зобов'язує водія у разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди негайно зупинити транспортний засіб і залишатися на місці пригоди.
Відповідно до ст. 122-4 КУпАП відповідальність настає за залишення водіями транспортних засобів, іншими учасниками дорожнього руху на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні.
Згідно з п. 2.10 є Правил дорожнього руху водій зобов'язаний до проведення медичного огляду не вживати без призначення медичного працівника алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, які входять до офіційно затвердженого складу аптечки).
Відповідно до приписів ч. 4 ст. 130 КУпАП відповідальність настає за вживання особою, яка керувала транспортним засобом, після дорожньо-транспортної пригоди за її участю алкоголю, наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, що входять до офіційно затвердженого складу аптечки або призначені медичним працівником), або після того, як транспортний засіб був зупинений на вимогу поліцейського, до проведення уповноваженою особою медичного огляду з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, чи до прийняття рішення про звільнення від проведення такого огляду.
На відеозаписі, долученому до протоколів про адміністративні правопорушення зафіксовано як 13.10.2024 біля 21:20 зафіксовано пошкоджений паркан за адресою Покровська, 8, м. Городня внаслідок дорожньо-транспортної пригоди. У поясненнях ОСОБА_1 зазначив, що одразу після дорожньо-транспортної пригоди він поїхав до командира, щоб доповісти, що сталося, і мав намір повернутися на місце пригоди. Як вбачається із пояснень, зафіксованих на відеозаписі, ОСОБА_1 повідомив, що вживав алкогольні напої вже після ДТП. Працівники поліції запропонували йому пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння із застосуванням газоаналізатора «Алкофор 505 №14317». Результат тесту становив 1,133 проміле.
Факт залишення місця ДТП та вживання ОСОБА_1 після дорожньо-транспортної пригоди за його участю алкоголю підтверджується актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, роздруківкою із результатом тестування за допомогою приладу «Алкфор-505» від 13.10.2024, схемою ДТП від 13.10.2024, письмовими поясненнями самого ОСОБА_1 від 13.10.2024 та письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 13.10.2024 та відеозаписом, доданим до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №149971.
Отже, суддя дійшла висновку про те, що сукупність досліджених в судовому засіданні доказів об'єктивно свідчить про те, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених ст. 122-4 та ч. 4 ст. 130 КУпАП, а саме залишенням місця дорожньо-транспортної пригоди, яка сталася за його участю, та вживання ним після дорожньо-транспортної пригоди алкоголю до проведення огляду на стан сп'яніння.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП суддя вважає, що до ОСОБА_1 слід застосувати адміністративне стягнення за більш тяжкою статтею, а саме за ч. 4 ст. 130 КУпАП.
Таким чином, на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції ч. 4 ст. 130 КУпАП із позбавлення права керування транспортними засобами.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується судовий збір особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
На підставі викладеного, керуючись статтями ст. 36, ст. 40-1, ст. 122-4, ч. 4 ст. 130, статтями 221, 251-252, 268, 279, 280, 283-285, 294 КУпАП, ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суддя
Притягнути до адміністративної відповідальності та накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 2000 (двох тисяч) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34000 (тридцять чотири тисячі) грн 00 коп із позбавленням права керування транспортними засобами на строк 3 (три) роки, за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ст. 122-4, ч. 4 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення їй копії постанови про накладення штрафу.
Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, штрафу (одержувач: ГУК у Чернігівській області /Чернігівська область/21081300 код отримувача (ЄДРПОУ) 37972475 банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) р/р UA528999980313070149000025001 код класифікації доходів 21081300, призначення: адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху./ у строк, установлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання особи, яку притягнуто до адміністративної відповідальності.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з особи, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, стягується подвійний розмір штрафу, тобто 68000 (шістдесят вісім тисяч) грн 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605 грн 60 коп. на користь держави /отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача (Код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), р/р UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106.
Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення шляхом подачі апеляції через Городнянський районний суд Чернігівської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя А. О. Бойко