Постанова від 21.12.2007 по справі 02/107-11А

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

43010, м. Луцьк, пр. Волі, 54 а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" грудня 2007 р.

Справа № 02/107-11А.

за позовом Ковельської державної сортодослідної станції

до Управління агропромислового розвитку Ковельської районної державної адміністрації

про скасування рішення, оформленого протоколом № 2 від 25.09.2007р. зі змінами і доповненнями згідно рішення, оформленого протоколом від 22.11.2007р. №3 та зобов'язати комісію розглянути питання про надання фінансової допомоги

Суддя Костюк С.В.

при секретарі Волковій Ю.Ф.

Представники :

від позивача : Оніжук Г.А., директор

від відповідача : Боць Я.І., довіреність 348 від 15.11.2007р.

Відповідно до пункту 6 розділу УІІ Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, спір розглядається за нормами КАС України.

В судовому засіданні сторонам роз'яснено права та обов'язки, передбачені ст.ст.49, 50 КАС України. Заяви про відвід судді відповідно до ст.27 КАС України та про здійснення технічної фіксації судового процесу не поступило.

Суть спору: Позивач ставив вимогу скасувати рішення, оформлене протоколом Районної комісії з питань надання фінансової підтримки агропромисловим підприємствам при Управлінні агропромислового розвитку Ковельської райдержадміністрації від 25.09.2007р. та зобов'язати прийняти рішення про надання фінансової допомоги.

Обгрунтовуючи заявлену вимогу позивач зазначає, що Порядок використання коштів Державного бюджету України для надання фінансової підтримки агропромисловим підприємствам, що знаходяться в особливо складних кліматичних умовах, затвердженого спільним наказом Міністерства аграрної політики України і Міністерства фінансів України № 138/305 від 02.03.2007р. та зареєстр. в Мін'юсті 03.03.2007р. за № 182/13449 (надалі Порядок).

На виконання п.7 даного Порядку Ковельською райдержадміністрацією створено комісію з питань надання даної фінансової підтримки.

25.09.2007р. комісія прийняла рішення не надавати бюджетну підтримку Ковельській державній сортодослідній станції по програмі фінансової підтримки агропромислових підприємств, що знаходяться в особливо складних кліматичних умовах, враховуючи, що підприємство не повернуло до бюджету кошти по програмі державної підтримки виробництва продукції тваринництва. Позивач зазначає, що дане рішення є незаконним, необґрунтованим, мотивувальна частина рішення суперечить резолютивній частині.

Згідно абз. 6, 7 п.8 Порядку сільгосппідприємства подають письмове зобов'язання про повернення у місячний строк до бюджету отриманих коштів у разі встановлення контролюючими органами факту їх незаконного одержання та/або нецільового використання, однак факту незаконного та/або нецільового використання коштів в сумі 13500грн., які надавались згідно п.6 Порядку Ковельській державній сортодослідній станції по програмі державної підтримки виробництва продукції рослинництва за посіви озимих культур не встановлено.

Згідно п.2 даного порядку підтримання надається агропромисловим підприємствам -одержувачам бюджетних коштів незалежно від організаційно-правової форми і форми власності, які займаються виробництвом сільськогосподарської продукції і розміщені на територіях, які належать до поліських.

Відповідач в поясненні від 22.11.2007р. № 353 зазначає, що в протоколі №2 від 25.09.2007р. було допущено неточності в назві порядку та програми, які не міняють суті рішення щодо припинення надання будь-якої державної підтримки державній сортодослідній станції, а саме невиконання позивачем Порядку використання коштів, передбачених у держбюджеті для державної підтримки виробництва продукції рослинництва та рішення засідання комісії від 25.06.2007р., оформленого протоколом №4, про повернення коштів в сумі 13500грн. в доход державного бюджету, що стало причиною прийняття рішення, оформленого протоколом №2 від 25.09.2007р., яке позивачем оспорюється. При цьому вказує, що протоколом №3 від 22.11.2007р. внесено зміни і доповнення до протоколу №2 від 25.09.2007р. і викладено зміст протоколу у новій редакції.

Також зазначає, що відповідно до п.6 Порядку заяви на отримання бюджетних коштів мають право подати до комісії сільськогосподарські підприємства юридичні особи незалежно від організаційно-правової форми і форми власності, в тому числі і державні сортодослідні станції, що засіяли озимі та ярі культури на зерно, крім бюджетних установ та підприємств, що визнані банкрутами або проти яких порушено справу про банкрутство та які мають прострочену більш як півроку заборгованість перед державним і місцевим бюджетами, Пенсійним фондом України.

Ці кошти отримала сортодослідна станція згідно платіжного доручення № 102 від 28.03.2007р. в сумі 13500грн.

На виконання листа КРУ від 03.05.2007р. № 920-П/456 відбулось засідання комісії 25.06.2007р., протокол №4, яким відмінено попереднє рішення від 23.03.2007р. про надання відповідачу державної підтримки за посів озимих культур та запропоновано в місячний термін повернути отримані кошти в сумі 13500грн. в дохід державного бюджету.

Оскільки зазначені кошти не було повернуто згідно пп.4 п.6 Порядку сортодослідній станції було припинено надання будь-якої державної підтримки протягом поточного та трьох наступних бюджетних періодів, рішення по даній відмові оформлено протоколом №2 від 25.09.2007р.

Рішенням комісії, оформленим протоколом від 22.11.2007р. за №3 було внесено зміни та доповнення до протоколу №2 від 25.09.2007р. та викладено його в новій редакції, зокрема члени комісії вирішили не надавати Ковельській сортодослідній станції коштів державного бюджету, передбачених для надання фінансової підтримки агропромисловим підприємствам, що знаходяться в особливо складних кліматичних умовах так, як державна сортодослідна станція не виконала рішення комісії від 25.06.2007р. протокол №4, про повернення в місячний строк коштів в сумі 13 500 грн., що надавались їй на посів озимих культур чим порушено порядок використання коштів передбачених у державному бюджеті для державної підтримки виробництва продукції рослинництва.

В підтвердження зазначеного в поясненні відповідачем представлено: платіжне доручення № 102 від 28.03.2007р. про перерахування сортодослідній станції коштів в сумі 13 500 грн., лист КРВ в Ковельському районі і місті Ковелі від 03.05.2007р. № 920-11/456 та лист Міністерства аграрної політики від 13.04.2007р. № 37-13-1-7/5729, витяг з протоколу №4 від 25.06.2007р., відповідно до якого було відмінено рішення комісії від 23.03.2007р. про надання КСДС державної підтримки за посів озимих культур та запропоновано в місячний термін повернути кошти в сумі 13 500 грн. в дохід державного бюджету, протокол №3 від 22.11.2007р. з додатком, звіти сортодослідної станції про надходження та використання коштів загального фонду (форма №2) станом на 01.10.2007р., Постанову ковельського міськрайсуду від 24.07.2007р., витяг з протоколу №2 від 23.03.2007р. з додатком, в якому зазначено ,що КСДС має право на отримання бюджетних коштів в сумі 13500 грн.

З врахуванням змін, внесених до протоколу від 25.09.2007р. №2, позивачем 11.12.2007р. та 21.12.2007р. подано заяву про зміну позовних вимог, відповідно до яких ставиться вимога:

- скасувати рішення місцевої комісії з питань надання фінансової підтримки агропромисловим підприємствам, що знаходяться в особливо складних кліматичних умовах, утвореної при управління агропромислового розвитку Ковельської райдержадміністрації, оформленого протоколом №2 засідання місцевої комісії з питань надання фінансової підтримки агропромисловим підприємствам, що знаходяться в особливо складних кліматичних умовах, із змінами та доповненнями від 22.11.2007р. (протокол №3);

- зобов'язати комісію розглянути питання про надання сортодослідній станції фінансової допомоги по програмі фінансової підтримки агропромислових підприємств, що знаходиться в особливо складних кліматичних умовах.

Заслухавши представників сторін та оцінивши представлені ними докази, господарський суд дійшов висновку, що вимога позивача підставна, а тому задовольняє адміністративний позов.

Даного висновку суд дійшов виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Як вбачається з матеріалів справи, комісія з питань державної підтримки виробництва продукції рослинництва, приймаючи рішення про включення до реєстру сільськогосподарських підприємств, які мають право на отримання бюджетних коштів на гектар посіву озимих культур, оформлене протоколом №2 від 23.03.2007р., керувалась п. 6 Порядку використання у 2007році коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки виробництва продукції рослинництва, затвердженого Постановою КМУ від 21.02.2007р. № 256 (надалі Порядок № 256).

Згідно п.5 даного Порядку для визначення переліку сільськогосподарських підприємств, які мають право на отримання бюджетних коштів, управління агропромислового розвитку райдержадміністрації утворюють комісію, до складу якої входять начальник управління (голова комісії), по одному представнику відповідного фінансового органу, органів державної контрольно-ревізійної служби, державної податкової служби і державної статистики, державної насіннєвої інспекції та державної станції захисту рослин, голова асоціації фермерів, представник ради сільськогосподарських підприємств.

Пунктом 6 Порядку передбачено, що заявку на отримання бюджетних коштів мають право подавати до комісії сільськогосподарські підприємства - юридичні особи незалежно від організаційно - правової форми і форми власності та сфери управління, включаючи навчальні та навчально - дослідні господарства аграрних вищих навчальних закладів, наукових і науково - дослідних установ, селекційно - дослідних та державних сортодослідних станцій, що засіяли озимі та ярі культури на зерно, льон - довгунець і коноплі на тресту, крім бюджетних установ та підприємств, що визнані банкрутами або проти яких порушено справу про банкрутство та які мають прострочену більш яки півроку заборгованість перед державним і місцевими бюджетами, Пенсійним фондом України.

Заявка подається до комісії на озимі культури до 1-го квітня, на ярі культури - до 1-го липня.

Підпунктом 4 п.6 Порядку передбачено повернення до бюджету отриманих коштів у разі встановлення контролюючими органами факту їх незаконного отримання та/або нецільового використання. При цьому в разі виявлення зазначених фактів такому сільськогосподарському підприємству припиняється надання будь-якої державної підтримки протягом поточного та трьох наступних бюджетних періодів.

25.06.2007р. комісією прийнято рішення, оформлене протоколом №4, яким відмінено рішення від 23.03.2007р. про надання Ковельській державній сортодослідній станції державної підтримки за посів озимих культур та запропоновано в місячний термін повернути кошти в сумі 13500грн. в дохід державного бюджету. Підставою прийняття даного рішення був лист КРВ в Ковельському районі і м. Ковелі від 03.05.2007р. №920-ІІ/456, в якому зроблено посилання на роз'яснення Мінагрополітики України від 13.04.2007р. №37-13-1-7/5729.

Рішенням комісії від 25.09.2007р., оформленим протоколом №2 зі змінами та доповненнями оформленими протоколом від 22.11.2007р. №3, вирішено не надавати позивачу фінансову підтримку в зв'язку з неповерненням коштів в сумі 13500грн., згідно рішення №4 від 25.06.2007р.

Відповідно до п.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оскільки Постановою №256 було чітко передбачено порядок надання фінансової підтримки агропромисловим підприємствам, що знаходяться в особливо складних кліматичних умовах, тому суд вважає, що бюджетні кошти згідно рішення оформленого протоколом від 23.03.2007р. були надані державній сортодослідній станції законно у відповідності до Порядку №256, а тому не було правових підстав відміняти зазначене рішення, а відтак і відсутні підстави для припинення фінансування позивача по програмі надання фінансової підтримки згідно вищезазначеного Порядку.

Крім того, матеріали контролюючих органів, які встановлюють факт незаконного одержання та/або нецільового використання коштів в сумі 13500грн., що надавались позивачу, суду не представлені.

Виходячи з зазначеного та керуючись ст.ст.69,86,158-160 КАС України, господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задоволити.

2. Скасувати рішення комісії з питань надання фінансової підтримки агропромисловим підприємствам, що знаходяться в особливо складних кліматичних умовах оформлене протоколом №2 від 25.09.2007р. зі змінами та доповненнями викладеними в новій редакції згідно протоколу №3 від 22.11.2007р.

3. Зобов'язати комісію з питань надання фінансової підтримки агропромисловим підприємствам, що знаходяться в особливо складних кліматичних умовах розглянути питання про надання фінансової допомоги Ковельській сортодослідній станції по програмі фінансової підтримки агропромислових підприємств, що знаходяться в особливо складних кліматичних умовах.

Відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.

На постанову в 10-денний строк з дня виготовлення її повного тексту може бути подано заяву про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана в 10-денний строк без попереднього подання заяви.

Суддя