Постанова від 13.12.2024 по справі 440/10459/24

Головуючий І інстанції: І.С. Шевяков

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 грудня 2024 р. Справа № 440/10459/24

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді Катунова В.В.,

Суддів: Чалого І.С. , Подобайло З.Г. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 16.10.2024, вул. Пушкарівська, 9/26, м. Полтава, 36039, по справі № 440/10459/24

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Полтавській області), в якому просив суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо виплати ОСОБА_1 допомоги на поховання у розмірі меншому, ніж передбачений статтею 53 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити виплату ОСОБА_1 допомоги на поховання в розмірі двомісячної пенсії ОСОБА_2 за вирахуванням фактично виплачених сум такої допомоги, а саме у розмірі 6 168 ( шість тисяч сто шістдесят вісім) гривень 26 коп.;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області зарахувати виплату допомоги на поховання у розмірі 6 168 (шість тисяч сто шістдесят вісім) гривень 26 коп. на р/р НОМЕР_1 , відкритого у АТ КБ «Приватбанк» (МФО: 305299, ЄДРПОУ : 14360570) на ім'я ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ).

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що позивач звернувся до Головного управління пенсійного фонду України в Полтавській області зі заявою про отримання допомоги на поховання тещі, пенсіонерки, ОСОБА_2 , у розмірі двомісячної пенсії, яку отримувала пенсіонерка на момент смерті.

Однак відповідачем виплачено таку допомогу у меншому розмірі, ніж передбачений Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", що підтверджується довідкою АТ "ОЩАДБАНК", з якої вбачається, що 11.07.2024 здійснено зарахування одноразової допомоги у розмірі 2056,12 грн.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 16.10.2024 задоволено адміністративний позов.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 допомоги на поховання ОСОБА_2 у неповному розмірі.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 допомогу на поховання в розмірі двомісячної пенсії ОСОБА_2 на дату її смерті, з урахуванням раніше виплаченої суми.

Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).

Не погодившись з вказаним рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на порушення норм матеріального права та невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи, просив суд апеляційної інстанції скасувати рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 16.10.2024 по справі № 440/10459/24 та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

В обґрунтування апеляційної скарги відповідач зазначив, що ОСОБА_2 перебувала на обліку в ГУПФ та отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Враховуючи те, що пенсіонер перебував на повному державному утриманні в Ліщинівському психоневрологічному будинку-інтернаті виплата пенсії йому відповідно до статті 48 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" здійснювалася у розмірі 25% від суми призначеної пенсії. Таким чином допомога на поховання правомірно обчислена відповідачем в розмірі двомісячної пенсії, яку фактично отримувала ОСОБА_2 на день смерті, тобто у розмірі 25% призначеної пенсії.

Також, вказує на те, що подання заяви про виплату допомоги на поховання засобами веб-порталу Пенсійного фонду України чинним законодавством не передбачено.

Позивач надав письмовий відзив на апеляційну скаргу, в якому просив апеляційну скаргу відповідача залишити без задоволення, а рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 16.10.2024 по справі №440/10459/24 - залишити без змін.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Предметом апеляційного оскарження є судове рішення, яке прийняте судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, у зв'язку з чим колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Згідно зі ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Спірним питанням у цій справі є розмір суми допомоги на поховання в розмірі двомісячної пенсії ОСОБА_2 .

Колегія суддів, переглянувши справу за наявними у ній доказами, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою від 13 січня 2024 року про відшкодування витрат на поховання померлої ОСОБА_2 та пов'язаних з цим ритуальних послуг /а.с. 8 зворотній бік/, яка підписана електронним підписом.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №2344-2027/Ш-02/8-1600/24 від 29 січня 2024 року /а.с. 114-12/ ОСОБА_1 повідомлено, що його звернення на веб-портал Пенсійного фонду України від 13 січня 2024 року (2), 14 січня 2024 року та 23 січня 2024 року, які зареєстровані в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області 15 січня 2024 року за №1102/Ш-1600-24, №1105/Ш-1600-24, №1116/Ш-1600-24 та 24 січня 2024 року за №2027/Ш-1600-24, щодо виплати допомоги на поховання ОСОБА_2 , розглянуті згідно Закону України "Про звернення громадян" №393/96-ВР від 02 жовтня 1996 року. ОСОБА_2 перебувала на обліку як одержувачка пенсії по віку, призначеної згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон ). Статтею 48 Закону передбачено виплату пенсіонеру, який перебуває на повному державному утриманні у відповідній установі (закладі), 25 відсотків призначеної пенсії. Решту його пенсії перераховують установі (закладу), в якій пенсіонер перебуває на повному державному утриманні, за його особистою заявою. У зв'язку з тим, що ОСОБА_2 перебувала на повному державному утриманні в Ліщинівському психоневрологічному будинку-інтернаті, виплата пенсії здійснювалась відповідно до вимог статті 48 Закону наступним чином: - пенсіонерці в розмірі 25% призначеної пенсії; - закладу держзабезпечення в розмірі 75% призначеної пенсії. Виплата пенсії ОСОБА_2 припинена з 01 лютого 2024 року у зв'язку зі смертю ІНФОРМАЦІЯ_2 . Відповідно до статті 53 Закону у разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті. Якщо поховання пенсіонера, який перебував на повному державному утриманні в будинку-інтернаті, не здійснювалось за бюджетні кошти, виплата допомоги на поховання проводиться в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на день смерті (2 х 25% призначеної пенсії). Згідно пунктів 5.1, 5.2 розділу V Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України від 27 грудня 2005 року за №1566/11846 (далі - Порядок), особа, яка звертається по допомогу на поховання, подає до органу, що призначає пенсію: - документ, що посвідчує особу заявника; - заяву про виплату допомоги на поховання (додаток 7); - свідоцтво про смерть та витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання (додаток 14 до Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 24 липня 2008 року №1269/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 липня 2008 року за №691/15382) або довідку про смерть пенсіонера. аява про виплату допомоги на поховання та необхідні документи працівником структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб, приймаються у порядку, передбаченому пунктом 4.2 розділу IV цього Порядку, та засобами програмного забезпечення передаються для опрацювання до структурного підрозділу з питань виплати пенсій органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку померлого пенсіонера. Допомога на поховання виплачується в розмірі, визначеному чинним законодавством. Відтак, для вирішення питання виплати допомоги на поховання, йому необхідно особисто звернутися до найближчого відділу обслуговування громадян Пенсійного фонду України з оригіналами документів, передбачених Порядком. Подання заяви про виплату допомоги на поховання засобами веб-порталу Пенсійного фонду України чинним законодавством не передбачено. Питання відшкодування витрат на поховання померлої особи та пов'язаних з цим ритуальних послуг не належить до компетенції органів Пенсійного фонду України.

Не погодившись із відмовою відповідача, позивач звернувся до суду позовом.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 25.04.2024 у справі №440/3299/24, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 14.10.2024, позовні вимоги ОСОБА_1 було задоволено частково:

визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо нерозгляду по суті заяви ОСОБА_1 про відшкодування витрат на поховання померлої ОСОБА_2 та пов'язаних з цим ритуальних послуг від 13 січня 2024 року;

зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області розглянути по суті заяву ОСОБА_1 про відшкодування витрат на поховання померлої ОСОБА_2 та пов'язаних з цим ритуальних послуг від 13 січня 2024 року;

у задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

11.07.2024 ГУ ПФУ в Полтавській області здійснено зарахування одноразової допомоги на поховання у розмірі 2 056,12 грн, що визнається сторонами у справі.

Не погодившись з розміром виплаченої допомоги на поховання, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що під розміром пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті, слід розуміти повний загальний розмір пенсії, який був призначений органом пенсійного забезпечення особі у зв'язку з досягненням нею передбаченого законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Приписами частини другої статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам визначає Закон України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (надалі - Закон № 1058-IV).

Статтею 1 Закону №1058-IV визначено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.

Згідно зі статтею 53 Закону №1058-IV, у разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.

За приписами частини першої статті 33 Закону №1058-IV, пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: особам з інвалідністю I групи - 100 відсотків пенсії за віком.

Відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону №1058-ІV, розмір пенсії за віком визначається за формулою:

П = Зп * Кс, де:

П - розмір пенсії, у гривнях;

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;

Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Частинами першою, третьою статті 48 Закону №1058-ІV передбачено, що під час перебування пенсіонера на повному державному утриманні у відповідній установі (закладі) йому виплачується 25 відсотків призначеної пенсії. У випадках, якщо розмір його пенсії перевищує вартість утримання, виплачується різниця між пенсією і вартістю утримання, але не менше 25 відсотків призначеної пенсії. Частина пенсії, що залишилася після виплати суми пенсії пенсіонеру та членам його сім'ї відповідно до частин першої і другої цієї статті, перераховується до установи (закладу), де пенсіонер перебуває на повному державному утриманні, за його особистою заявою. Зазначені кошти зараховуються на банківські рахунки цих установ понад бюджетні асигнування і спрямовуються виключно на поліпшення умов проживання в них пенсіонерів у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

Порядок звернення за допомогою на поховання визначено розділом V Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 (надалі - Порядок №22-1).

Відповідно до пункту 5.1 розділу V Порядку №22-1, особа, яка звертається по допомогу на поховання, подає до органу, що призначає пенсію, документ, що посвідчує особу заявника, заяву про виплату допомоги на поховання (додаток 8), свідоцтво про смерть та витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання (додаток 14 до Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 24 липня 2008 року №1269/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25 липня 2008 року за № 691/15382) або довідку про смерть пенсіонера. У разі реєстрації смерті за межами України подається свідоцтво про смерть або інший документ, що підтверджує факт смерті, виданий компетентним органом іноземної держави.

Пунктом 5.2. Порядку №22-1 визначено, що допомога на поховання виплачується в розмірі, визначеному чинним законодавством. Допомога на поховання не виплачується в разі смерті особи, яка перебувала на повному державному утриманні (крім випадків, коли поховання здійснюється членами сім'ї або іншою особою).

Із системного аналізу вищенаведених норм суд дійшов висновку про те, що під розміром пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті, слід розуміти повний загальний розмір пенсії, який був призначений органом пенсійного забезпечення особі у зв'язку з досягненням нею передбаченого законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю.

Факт перерахування за особистою заявою пенсіонера частини пенсії до установи (закладу), де він перебуває на повному державному утриманні, не є зміною розміру отримуваної пенсії, а є лише способом використання частини пенсійної виплати.

Отже, право позивача на отримання 25% пенсії у разі перебування її брата на утриманні в психоневрологічному будинку-інтернаті не пов'язано з виплатою витрат на поховання.

У даному випадку, відповідач помилково ототожнює розмір отримуваної пенсії із розміром фактично виплачених сум пенсії.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що при визначенні розміру допомоги на поховання має враховуватися повний розмір призначеної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.

Всупереч цьому відповідачем виплачено допомогу на поховання пенсіонера у розмірі 2056,12 грн, тобто в меншому розмірі ніж двомісячна пенсія, яку отримувала пенсіонер ОСОБА_2 на момент смерті.

Отже, відповідачем безпідставно, в порушення статті 53 Закону №1058-ІV, не виплачено ОСОБА_1 допомогу на поховання ОСОБА_2 у розмірі її двомісячної пенсії.

Доводи апеляційної скарги про те, що позивачем подано заяву про виплату допомоги на поховання ОСОБА_2 в розмірі двомісячної пенсії засобами веб-порталу, що не передбачено чинним законодавством, колегія суддів вважає недоречними, оскільки питання дотримання позивачем порядку звернення із вищезазначеною заявою було предметом розгляду іншої справи, а саме 440/3299/24, за результатом якої суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області розглянути по суті заяву ОСОБА_1 про відшкодування витрат на поховання померлої ОСОБА_2 та пов'язаних з цим ритуальних послуг від 13.01.2024.

Таким чином, доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків, якими мотивоване рішення суду першої інстанції, та не дають підстав вважати висновки суду першої інстанції помилковими, а застосування судом норм матеріального права - неправильним.

Відповідно до пункту першого частини першої статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Згідно зі статтею 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення із додержанням норм матеріального і процесуального права.

Оскільки доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються висновками суду першої інстанції, які зроблені на підставі повного, всебічного та об'єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому оскаржуване рішення слід залишити без змін.

Керуючись ст. ст. 311, 315, 316, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області - залишити без задоволення.

Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 16.10.2024 по справі № 440/10459/24 залишити без змін .

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя-доповідач В.В. Катунов

Судді І.С. Чалий З.Г. Подобайло