Рішення від 13.12.2024 по справі 480/7275/24

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 грудня 2024 року Справа № 480/7275/24

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/7275/24 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , комісії з надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації при ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання рішення протиправним та зобов'язанні вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 просить суд:

- визнати протиправним рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлене протоколом Комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 08.08.2024 № 12, яке полягає у відмові в наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу підчас мобілізації на підставі абзацу 13 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію";

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 повторно розглянути заяву від 25.07.2024 про надання відстрочки від призову підчас мобілізації на підставі абзацу 13 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" і відповідно до вимог постанови КМУ № 560 від 16.05.2024 та надати йому відстрочки від призову під час мобілізації на підставі абзацу 13 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" і відповідно до вимог постанови КМУ № 560 від 16.05.2024.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що звернувся до відповідача із заявою про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 13 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", у зв'язку із наявністю батька з інвалідністю ІІ групи та відсутністю інших осіб, які відповідно до закону зобов'язані її утримувати, за результатами розгляду якої отримав рішення, яким йому відмовлено з підстав відсутності необхідних документів та рекомендації надання акту про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду), форма якого затверджена постановою КМУ від 16.05.2024 № 560. Вважає таке рішення протиправним, оскільки позивач до заяви додав всі необхідні документи, які підтверджують право позивача на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

20.08.2024 ухвалою суду провадження у справі відкрито, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Ухвалою суду від 20.08.2024 у задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову відмовлено.

Ухвалою суду від 06.11.2024 залучено до участі у розгляді адміністративної справи № 480/7275/24 як другого відповідача Комісію з надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації при ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 ). Встановлено Комісії з надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації при ІНФОРМАЦІЯ_2 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст. 162 КАС України, і всіх письмових та електронних доказів (які можливо доставити до суду), висновків експертів і заяв свідків, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення проти позову, якщо такі докази не надані позивачем, а також документів, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.

11.09.2024 від представника відповідача надійшов відзив на позов, згідно тексту якого останній надав пояснення щодо правовідносин, які виникли між відповідачем та ОСОБА_2 , тобто особою, яка не є стороною по справі.

28.11.2024 від представника відповідача надійшов відзив на позов, в якому останній заперечив щодо задоволення позову. Зазначив, що з урахуванням того, що позивач особисто не звертався до посадових осіб відповідача для оформлення відстрочки від призову, як того імперативно вимагає спеціальне законодавство, з приводу військового обліку, військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, вимоги позивача до ІНФОРМАЦІЯ_4 є безпідставними та необґрунтованими. Крім того, повідомив, що позивач особисто прибув до відповідачів з оригіналами документів які підтверджують право на відстрочку та подав заяву визначену у Додатку 4 Порядку № 560. За рішенням Комісії з надання відстрочок ОСОБА_3 надана відстрочка до 09.11.2024 у зв'язку з чим відсутній предмет спору по даній справі. У зв'язку з наведеним, просить відмовити в задоволенні позову.

Суд, дослідивши матеріали справи встановив наступне.

02.07.2024 позивач, засобами поштового зв'язку, подав до відповідача заяву, датовану 01.07.2024, про надання йому відстрочки від призову під час мобілізації на підставі абзацу 13 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" і відповідно до вимог постанови КМУ № 560 від 16.05.2024, у зав'язку із тим, що він зайнятий постійним доглядом за хворим батьком, який за висновком ЛКК потребує постійного догляду.

У зв'язку з нерозглядом заяви від 01.07.2024 в передбачений Законом термін, позивач повторно звернувся до відповідача з заявою від 25.07.2024 про надання йому відстрочки від призову під час мобілізації на підставі абзацу 13 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" і відповідно до вимог постанови КМУ № 560 від 16.05.2024.

До заяви додав: копію паспорта громадянина України; свідоцтва про його народження, пенсійного посвідчення батька, пенсійного посвідчення матері, заяви батька проте, що він бажає, щоб догляд за ним здійснював, його син, Акту встановлення факту здійснення ним догляду за батьком, довідки до акту огляду МСЕК.

У відповідь на цю заяву 15.08.2024 позивач отримав повідомлення відповідача № 661, про те, що комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянуто заяву і протоколом від 08.08.2024 № 12 ухвалено рішення про відмову у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період. Підставою відмови вказано наступне: "в особи, що потребує догляду, є ще один син ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_5 , який є особою працездатного віку, та може здійснювати догляд".

Позивач, не погодившись із такою відмовою, звернувся з цим позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Розділом ІІ Конституції України передбачені основоположні права, свободи та обов'язки людини і громадянина, серед яких відповідно до статті 65 встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Пунктом 20 частини першої статті 106 Конституції України передбачено, що Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.

У зв'язку з військовою агресією російською федерації проти України, Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/202 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.

Указами Президента України від 14.03.2022 № 133/2022, від 18.04.2022 № 259/2022, від 17.05.2022 № 341/2022, від 12.08.2022 № 573/2022 строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжувався.

Указом Президента України № 69/2022 від 24.02.2022 "Про загальну мобілізацію" постановлено про оголошення та проведення загальної мобілізації на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 № 3543-XII (далі - Закон № 3543-ХІІ).

Відповідно до статті 4 Закону № 3543-ХІІ, організація і порядок проведення мобілізаційної підготовки та мобілізації визначаються цим Законом, актами Президента України та Кабінету Міністрів України.

Вид, обсяги, порядок і строк проведення мобілізації визначаються Президентом України в рішенні про її проведення.

Статтею 22 Закону № 3543-ХІІ передбачено, що під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин.

Призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин

На виконання статті 23 Закону № 3543-ХІІ, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, зокрема, військовозобов'язані, які зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребують постійного догляду (абзац 10 частини першої статті 23 Закону № 3543-ХІІ).

Суд зазначає, що для отримання відстрочки від призову під час мобілізації з указаних підстав, військовозобов'язаний повинен або підтвердити факт здійснення постійного догляду за хворою дружиною (чоловіком), дитиною чи батьками, які потребують такого догляду.

Як вбачається з матеріалів справи, у заяві про наявність права на відстрочку від призову під час мобілізації, позивач вказував на те, що має батька, який потребує постійного догляду та він здійснює такий догляд.

Згідно з копією акту від 27.06.24 № 2706/1 ОСОБА_1 здійснює догляд за своїм батьком ОСОБА_3 , 1943 року народження, який є інвалідом другої групи і потребує догляду.

Як було зазначено судом вище, згідно з абзацом 10 частини 1 статті 23 Закону № 3543-ХІІ не підлягають призову на військову службу під час мобілізації зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребують постійного догляду.

Разом з тим, як зазначив представник відповідача у відзиві на позовну заяву, за рішенням Комісії з надання відстрочок ОСОБА_3 надана відстрочка до 09.11.2024 (копія довідки додається).

У відповідності до положень частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , комісії з надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації при ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання рішення протиправним та зобов'язанні вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправним рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлене протоколом Комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 08.08.2024 № 12 , яке полягає у відмові в наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу підчас мобілізації на підставі абзацу 13 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 повторно розглянути заяву від 25.07.2024 про надання відстрочки від призову підчас мобілізації на підставі абзацу 13 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" і відповідно до вимог Постанови КМУ № 560 від 16.05.2024 та надати ОСОБА_1 відстрочки від призову під час мобілізації на підставі абзацу 13 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" і відповідно до вимог Постанови КМУ № 560 від 16.05.2024.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211,20 грн.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Шаповал